V. Вивчення нового матеріалу. Тема: Східний похід Александра Македонського та утворення його імперії.
Тема: Східний похід Александра Македонського та утворення його імперії.
Мета: Розглянути основні етапи східного походу Александра Македонського та утворення найбільшої монархії давнини; надати учням можливість оцінити історичну особистість.
Удосконалити навички роботи з підручником, установлення причинно-наслідкових зв'язків, удосконалити навички складання плану пункту параграфа.
Виховувати толерантність, повагу до інших народів та любов до предмету.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: атлас, підручник, ілюстрації
Структура уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
III. Мотивація пізнавальної діяльності
IV. Повідомлення теми
V. Вивчення нового матеріалу
VI. Узагальнення і систематизація знань
VII. Домашнє завдання
Хід уроку:
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Робота на дошці: «лінія часу»
1) Коли почалася Коринфська війна?
2) Скільки років існував Другий афінський союз?
3) Коли відбулася битва під Херонеї?
4) Яка подія відбулася через півстоліття після закінчення Коринфської війни?
Бесіда:
1) Схарактеризуйте становище в Греції після закінчення Пелопоннеської війни.
2) Що це за країна Македонія і де вона розташована?
3) Хто такий Філіпп ІІ?
4) Основні реформи, які були проведені Філіппом ІІ?
5) Що таке македонська фаланга?
6) Де відбулася вирішальна битва між греками й армією Філіппа II? Покажіть це місце на карті.
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.
Після встановлення гегемонії Македонії на Балканському півострові за Філіппа ІІ, внаслідок своєї військової могутності, ця гілка першості Македонії залишилася і за його наступника Александра Македонського. Історична постать Александра Македонського дуже відома в історії, він сильний полководець і перший засновник могутньої імперії. Сьогодні ми з Вами розглянемо яким же чином Александр зміг завоювати значну кількість території і як взагалі формувалася його імперія.
ІV. Повідомлення теми уроку.
Тема: Східний похід Александра Македонського та утворення його імперії.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Початок воєнних дій проти Персії.
Перевірка повідомлення про Александра Македонського.
Розповідь учителя.
У битві під Херонеєю Александр успішно командував лівим крилом македонської армії. Уже тоді яскраво виявився видатний талант Александра як полководця. Після смерті батька Александру виповнилося 20 років. Йому довелося придушувати заворушення фракійських племен на півночі і греків на півдні. Здійснивши похід спочатку на північ він угамував повсталих фракійців.
Робота з картою:ст.10, покажіть розташування Фракії.
Потім він вирушив на південь і жорстоко розправився над жителями міста Фіви, греки також скорилися.
Александр почав готуватися до походу на Персію.
Робота з картою: покажіть де знаходиться Персія.
Навесні 334 р. до н. е. Александр переправив свою армію через Геллеспонт і почав сміливий похід на Схід.
Перший бій відбувся на березі річки Гранік. Незважаючи на кількісну перевагу, перси втратили тоді 20 тис. піхотинців і понад 2 тис. вершників. Перемога при Граніку відкрила македонському завойовнику шлях до Малої Азії.
Робота з картою: ст. 11, покажіть місце першої битви Македонського проти персів.
Здолавши опір персів, Македонський рушив на південь Малої Азії з метою визволення грецьких полісів, які знаходилися під владою Персії. Через деякий час Мала Азія була підкорена.
Робота з картою: ст.. 9, покажіть основні міста-поліси на узбережжі Малої Азії, що були під владою персів.
Робота з підручником: ст. 190, 2 абзац.
1) Назвіть 2 основну битву між Македонським і персами;
2) Хто був на чолі персів
3) Яке місто чинило опір армії Македонського
4) Яке місто було названо в честь Македонського і в якій країні.
Розповідь учителя.
Поки Александр підкорював Єгипет, Дарій III зібрав величезну армію. Розташувавшись біля села Гавгамели, військо персів усю ніч чекало нападу Александра. Тільки вранці почався бій, Александр спробував прорватися до самого Дарія, щоб у двобої з ним вирішити результат боротьби. Дарія утік із поля бою. Помітивши зникнення головнокомандувача, перси теж стали шукати порятунку у втечі. Александр здобув повну перемогу.
У 327 р. до н. е. він рушив до Індії, де йому довелося витримати І жорстоку битву з індійцями, які підняли проти нього повстання. Особливо важко було витримати натиск бойових слонів, шкіру яких на пробивали стріли. Солдати гинули від укусів змій і тропічної лихоманки. Армія та полководці, переправившись через річку Інд, відмовилися йти далі. У 324 р. до н. е. Александр мусив повернутися назад до своєї столиці Вавилона, так і не досягнувши мети.
2. Утворення імперії Александра Македонського
Розповідь вчителя:
На завойованих А. Македонським територіях утворилася досить могутня імперія. Кордони цієї імперії простягалися від Індії на сході до Балкан на заході, від Чорного моря на півночі і до Індійського океану на півдні. Вона обєднала в собі десятки різних народів, з різними традиціями, звичаями, релігією і мовою. Македонський намагався зблизити завойовані народи, поєднати їх культуру, налагодити економічні зв’язки. Александр навіть сам закохався у мальовничу культуру Сходу. Він багато чого перейняв із культур Сходу. Столицею своєї величезної держави Александр зробив Вавилон.
Робота з картою: ст. 11,знайдіть Вавилон.
Готуючись до нових походів, Александр захворів на лихоманку і помер у віці 33 років в 323 р. до.н.е. Його поховали в Александрії Єгипетській.