Мұғалiм: Алдашова. Ш
Күні:5.05.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы:Мәтін және оның түрлері. Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушылардың мәтін және оның түрлері жайлы түсініктерін пысықтау Дамытушылығы:Сөздердің неше әріп неше дыбыстан тұратынын ажырата білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік:Жинақылыққа, берілген тапсырманы тиянақты орындауға , бір-біріне көмек қолын созуға дайын тұруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:қайталау сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ–жауап, талдау-жинақтау
Сабақтың көрнекілігі: көкөніс, жеміс жидектер суреті, әріптер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық жаттығу
Арайлап таң атты,
Күн шуағын таратты.
Жарқырайды күніміз,
Жарқырайды даламыз.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
-Үйге берілген тапсырманың орындалуын тексеру.
-Ережелерді сұрап мысалдар келтіру.
ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:
1.Сабақты тақырыбын таныстыру.
2.Мәтін туралы білімдерін сұрақ-жауап арқылы еске түсіру.
3.Дыбыстар мен әріптер, сөздер, сөйлемдер, мәтін жазылған кестені пайдаланып ажырату.
4.Дәптермен жұмыс.
-Күн ретін, сынып жұмысын, көркем жазу минутын өткізу.
5.Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу.
-Оқып қайсысы мәтін екенін анықтау.
-Сөйлемді жалғастыру: «Бұл-мәтін, өйткені тұтас бір ойды баяндап тұр. Сөйлемдерде өзара байланысқан»
2-жаттығу. Шығармашылық тапсырма.
- «Айжанның қамқорлығы» тақырыбына сурет бойынша мәтін құрастыру.
-Демалыс күні болатын. Ары қарай жалғастырып айт.
Сергіту сәті
Орнымыздан тұрамыз, Қолды алға созамыз. Бір отырып, бір тұрып,
Біз шынығып аламыз.
3-жаттығу.
-Сурет бойынша мәтінді толықтырып айту.
-Мәтінді піл өзінің қылығына қатты ұялып, кешірім сұрады -сөйлемімен аяқтау.
VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.
-Мәтін дегеніміз не?
-Мәтін нешеге бөлінеді?
-Мәтіннің несі болады?
-Әңгімелеу мәтіні дегеніміз не?
-Сипаттау мәтіні дегеніміз не?
-Пайымдау мәтіні дегеніміз ше?
V.Үйге тапсырма беру:
4-жаттығу. (205 бет)
VI.Рефлексия кезеңі:
Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.
Тексерілді:
Мұғалiм: Алдашова. Ш
Күні:6.05.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем және оның түрлері. (1) Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушылардың сөйлем туралы түсініктерін пысықтау Дамытушылығы:Жеке сөздерден байланыстырып сөйлем құрай білуге, сөйлемдегі ойды анықтай білуге,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоя білуге үйрету. Тәрбиелік:Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, бір-бірімен дұрыс түсінікті сөйлесе білуге баулу.
Сабақтың түрі:қайталау сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ–жауап, талдау-жинақтау
Сабақтың көрнекілігі: көкөніс, жеміс жидектер суреті, әріптер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық жаттығу
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
-Үйге берілген тапсырманы тексеру.
-Мәтін дегеніміз не?
-Мәтін нешеге бөлінеді?
-Мәтіннің несі болады?
-Әңгімелеу мәтіні дегеніміз не?
-Сипаттау мәтіні дегеніміз не?
-Пайымдау мәтіні дегеніміз ше?
ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:
1.Сабақты тақырыбын таныстыру.
2.Сөйлем туралы білімдерін тексеру, еске түсіріп қайталау..
3. Дәптермен жұмыс.
-Күн ретін, сынып жұмысын, көркем жазу минутын жүргізу.
4. Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу.
-Сөздер мен сөйлемдерді салыстыру.
-Олардың айырмашылығын айту.
-Сөйлемдерді көшіріп жазу. Сөйлем ережесін айту.
2-жаттығу.
-Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жазу.
-Сөйлемді қарамен жазылған сөздерден бастап жазу.
-Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріппен басталып жазылады?
-Сөйлемнің соңына қандай тыныс белгісі қойылатынын анықтау
5.Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрамыз, Қолды алға созамыз. Бір отырып, бір тұрып,
Біз шынығып аламыз.
4-жаттығу
-Сурет бойынша хабарлы, сұраулы, лепті сөйлем құрастырып жаз.
-Әр сөйлемде не туралы айтылған.
5-жаттығу.
-Мәтінді оқу.
-Сөйлемдерді бастап және аяқтап тұрған сөзді табу.
-Мәтіннің әр сөйлемінде не туралы хабарлайды?
-Сөйлемнің соңына қандай тыныс белгісі қойылғанын, қандай сөйлем екенін ажырату.