Тема 5. Специфіка роботи сімейного педагога

Факультет дошкільної освіти та практичної психології

Кафедра дошкільної освіти

РОБОЧА ПРОГРАМА

з курсу «Теорія і методика співпраці дошкільного

закладу з родинами»

для студентів ІV курсу відділення «Дошкільна освіта»

Слов’янськ - 2011

Структура залікового кредиту дисципліни

«Теорія і методика співпраці дошкільного закладу з родинами»

Тема Кількість годин, відведених на:
аудиторні заняття самостійну роботу
лекційні практичні
ЗМ 1 Тема 1. Зміст і методи сімейного виховання Тема 2. Стилі сімейного виховання Тема 3. Вивчення сім’ї як необхідна умова в організації психолого-педагогічної допомоги батькам і дітям ЗМ 2 Тема 1. Завдання, зміст та форми роботи ДНЗ з родиною Тема 2. Педагогічна пропаганда у роботі з батьками Тема 3. Специфіка роботи сімейного педагога Тема 4. Робота практичного психолога ДНЗ з батьками вихованців                   1,5 1,5   1,5     3,5
Усього годин:

Плани проведення аудиторних занять

Тема 1. Родина і суспільство

Мета: познайомити студентів з особливостями, функціями сучасної сім’ї, показати проблемність сучасних родинних стосунків

Хід заняття:

1. Сімейне виховання в історії людства

2. Державна сімейна політика

3. Різні стилі виховання в сім’ї та їх вплив на формування особистості

4. Причини порушень виховання в сім’ї та умови їх виправлення

5. Методи гармонійного виховання в сім’ї

Захист рефератів відповідної тематики

Презентація проекту: «Соціальний портрет сучасної сім’ї»

Оцінювання: повідомлення на одне з питань – 1 б., захист реферату або презентація проекту – 3 б.

Тема 2. Напрями сімейного виховання

Мета: познайомити студентів з основними напрямами сімейного виховання та методами вивчення сім’ї

Хід заняття

1. Фізичне і трудове виховання в сім’ї

2. Розумове і естетичне виховання в родині

3. Моральне, екологічне і статеве виховання в умовах сім’ї

4. Методи вивчення сім’ї

Захист рефератів відповідної тематики

Оцінювання: повідомлення на одне з питань –1 б.,захист реферату –3 б.

Тема 3. Форми роботи дошкільного закладу з сім’єю

Мета: ознайомити студентів зі змістом та основними формами співпраці з родинами в умовах дошкільного навчального закладу і поза його стінами; вправляти в розробці конспектів форм роботи з батьками

Хід заняття

1. Сучасні підходи до вивчення сім’ї

2. Взаємодія дошкільного закладу освіти з сім’єю.

3. Основні форми роботи дошкільного закладу освіти з сім’єю та їх характеристика.

4. Загальні родинні збори - основна форма колективної роботи з батьками

Захист рефератів відповідної тематики

Презентація або імітування проведення однієї форми роботи з родиною за розробленим конспектом

Оцінювання: повідомлення на одне з питань – 1 б., захист реферату або презентація авторського конспекту – 3 б.

Тема 4. Педагогічна пропаганда у роботі з батьками

Мета:переконати студентів у необхідності спеціальної роботи з підвищення педагогічної культури батьків та познайомити з формами педагогічної пропаганди

Хід заняття

1. Державна система підвищення педагогічної культури населення.

2. Різноманітність форм і методів педагогічної пропаганди серед батьків.

3. Нетрадиційні способи роботи з батьками.

4. Поняття соціально-педагогічної допомоги сім’ї, мета та завдання роботи.

5. Проблема соціалізації дитини в сім’ї.

6. Проблема насилля в сім’ї.

7. Сироти, полу сироти, соціальні сироти. Опіка, усиновлення. Поняття “прийомна дитина”. Види прийомних сімей.

8. Соціально-педагогічний патронаж як форма роботи з родиною.

Захист рефератів відповідної тематики

Презентація проекту: “Батьківський клуб” в дошкільному навчальному закладі

Оцінювання: повідомлення на одне з питань – 1 б., захист реферату або презентація проекту – 3 б.

Тема 5. Специфіка роботи сімейного педагога

Мета: познайомити студентів зі специфікою роботи сімейного педагога

Хід заняття

1. Виникнення та становлення інституту сімейного педагога.

2. Поняття “гувернер”, “бонна”, “няня”, “домашній педагог”, “домашній учитель”, “наставник”.

3. Мета, завдання і зміст домашнього виховання дітей.

4. Особливості організації домашнього виховання на сучасному етапі розвитку дошкільної освіти.

5. Види діяльності сімейного педагога.

6. Підготовка сімейного педагога в історії суспільства.

Захист рефератів відповідної тематики

Представити результати соціального опитування (основні вимоги до особистості сімейного педагога).

Презентація проекту : Фірма (агенція) по наданню гувернерських послуг населенню

Оцінювання: повідомлення на одне з питань – 1 б., захист реферату або презентація результатів соціального опитування, проекту – 3 б.

Наши рекомендации