Сабақ .Тақырыбы: Нүкте, түзу, кесінді тақырыбына есептер шығару
Сабақ мақсаттарының бағыттары | Сабақ мақсаты |
Білім беру | .Планиметрия аксиомалары жөнінде білімін бекіту. |
Тәрбиелеу | оқушының адамгершілік тұлғалық қасиеттері мен ұлттық дүниетаным мәселелеріне қатысты танымдық-тағлымдық ой-пікір туындату, ізденіске ықпал ету. |
Дамыту | Есептер шығаруда оқушылардың білік-дағдыларын дамыту; ойлау қабілеттерін дамыту |
Сабақтың барысы:
Сабақтың дидактика лық кезеңдері | Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсаты | Сабақтағы дидактикалық кезең мазмұны | Жұмыс тәсілдері, әдіс-формалары | Берілетін уақыт |
Ұйымдастыру кезеңі | Балалардың сабаққа қатысуы, дайындығын тексеру, зейінін мақсатқа бағыттау. | Сұрақ- жауап, ұжымдық. | 1 мин | |
Мақсат қою | Оқушылармен бірлесе отырып мақсатты анықтау. | қысқаша мәлімет беру | 1 мин | |
Өтілген мате риалды қайталау | Өтілген материалды тексеру | 1-нұсқа 1. Бір түзуде жататын А,В және С үш нүкте неше кесінді құрайды? 2. Бір түзуге тиісті емес екі кесіндінің ортақ неше нүктесі болады? 3.М нүктесі К және Р нүктелерінің арасында жатыр . Егер КР=0,9дм, КМ = 0,3дм болса, М және Р нүктелерінің ара қашықтығын тап. 4. С - АВ кесіндісінің ортасы. О- АС кесіндісінің ортасы. 1) АВ=2см болса, АС,СВ,АО и ОВ кесіндісін тап. 2-нұсқа 1. А және В нүктелері арқылы өтетін а түзуі не тиісті екі нүкте мен тиісті емес үш нүктені көрсет. 2. Бір түзу бойында орналасқан үш нүкте Бір түзу бойында орналасқан үш нүкте неше кесінді құрайды. 3. АВ түзуіне тиісті Х нүктесі А мен В нүктелерінің арасында орналасқан. Егер АХ=2,5см, ХВ=3,4см болса, АВ кесінсінің ұзындығын тап. 4. С және Д нүктелері АВ кесіндісінде орналасқан, АС=ДВ болса, С нүктесі А и Д нүктелері арасында орналасқан. Егер АВ=58см, СД=2,8дм болса, АС және ДВ кесінділерінің орталарының ара қашықтығын табыңдар. | 10 мин | |
Жаңа сабақты түсінді ру | · Оқушы ынтасын арттыратындай тақырыпқа қатысты проблемалық сұрақтар ұсынылады; · Өзіндік пікірін қалыптастыруға бағдар беру; · Практикалық біліктерін толықтыруға бағдар беру; · Практикалық құндылықтары негізінде ғылыми ізденіске бағдарлау; | Әдістері: ой тудыру, қорытынды ойға жетелер пікір алмасу; Жекелей тапсырма беру арқылы ізденіске жетелеу; Формасы: топтық, | 5 мин | |
Жаңа сабақты бекіту | Төмендегі есептерді орындата отырып өз білетін мәліметтерін пайдалана отырып, практикалық білігі негізінде ізденіске жағдай тудыру. Есепті ғылыми негіздеу. | Оқулықпен жұмыс: №14, №15, №16 | Жалпы дидактикалық әдіс: ізденіс, тұжырымдауға ынталандыру. Формасы: жұптық, жекелей. | 5 мин |
Жаңа сабақты пысық тау | Сыныпқа интерактивті тақтадан болмаса көрнекілік (дайын сызба) арқылы есепке шарт жасату. | Бір сызба-нұсқадан тапсырма шартын бірнеше нұсқада жасау; №22, №23. | Тиянақты жұмыс үлгісіне бейімдеу. Формасы: ұжымдық,жекелей. | 15 мин |
Бағалау | Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау. | жекелей жетістіктерді бағалау. | 2-3 мин | |
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасына бағыт беру.Сыныпта жасаған тапсырмалар төңірегінде өзіндік жұмыс даярлау. | №4, №5, №6 | Жауапкершілікті сезіну, қосымша материалдармен жұмыс, шығарма-шылық рекеттерін дамыту | 3-4 мин |
Жаңа сабақты қорыту | Өзіндік ізденіске бағыттау. | Рефлексия Бүгінгі сабақта нені білдім, нені үйрендім, нені білгім келеді. | Нақты жауап, қорытынды пікірге баулу. | 4-5 мин |
4- сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Өздік жұмыстары
Сабақ мақсаттарының бағыттары | Сабақ мақсаты |
Білім беру | Геометриялық ұғымдар жөнінде білімін бекіту. |
Тәрбиелеу | оқушының адамгершілік тұлғалық қасиеттері мен ұлттық дүниетаным мәселелеріне қатысты танымдық-тағлымдық ой-пікір туындату, ізденіске ықпал ету. |
Дамыту | Есептер шығаруда оқушылардың білік-дағдыларын дамыту; ойлау қабілеттерін дамыту |
ІІ нұсқа
А деңгейі
1. М нүктесі СD түзуінде С мен D нүктелерінің арасында жатады. Сонда: СМ=3,1дм, МD=4,6дм деп алып, СD кесіндісінің ұзындығын табыңдар.
2. АВ сәулесіненС нүктесі белгіленген. Егер:1) АВ=1,5м, АС=0,3м; 2) АВ=2см, АС=4,4м болса, ВС кесіндісінің ұзындығы қандай болады?
3. АВС үшбұрышының АВ қабырғасынан D нүктесі алынған. Егер АD=5см, ал ВD=6см болса,үшбұрыштың АВ қабырғасы неге тең болады?
В деңгейі
1. ΔАВС= ΔDEF, ÐЕ =300 , ÐD=600 , ÐF=900 . АВС үшбұрышы бұрыштарының әрқайсысы неге тең?
2. Сыбайлас бұрыштардың айырмасы 500- қа тең. Кіші бұрыштың шамасын табыңдар.
С деңгейі
1. а сәулесі (сd) бұрышы қабырғаларының арасымен өтеді. Егер: Ð(ас)=350 , Ð(аd)=750 болса (сd) бұрышы қандай болады?
ІІ нұсқа
А деңгейі
1. М нүктесі СD түзуінде С мен D нүктелерінің арасында жатады. Сонда: СМ=3,1дм, МD=4,6дм деп алып, СD кесіндісінің ұзындығын табыңдар.
2. ΔАВС= ΔDEF белгілі, EF=5, DF=3, DE=7. АВС үшбұрышы қабырғаларының ұзындықтары қандай?
3. ΔАВС= ΔDEF, ÐЕ =300 , ÐD=600 , ÐF=900 . АВС үшбұрышы бұрыштарының әрқайсысы неге тең?
В деңгейі
1. Екі түзу қиылысқанда шыққан бұрыштардың біреуі 1180- қа тең . Қалған бұрыштарды есептеп табыңдар.
2. Сыбайлас бұрыштардың біреуі екіншісінен 4 есе кіші. Үлкен бұрыштың шамасын табыңдар.
С деңгейі
1. а сәулесі (сd) бұрышы қабырғаларының арасымен өтеді. Егер: Ð(ас)=570 Ð(аd)=620 болса (сd) бұрышы қандай болады?
5- сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Жарты жазықтық.
Сабақ мақсаттарының бағыттары | Сабақ мақсаты |
Білім беру | .Планиметрия аксиомалары жөнінде білімін бекіту. |
Тәрбиелеу | оқушының адамгершілік тұлғалық қасиеттері мен ұлттық дүниетаным мәселелеріне қатысты танымдық-тағлымдық ой-пікір туындату, ізденіске ықпал ету. |
Дамыту | Есептер шығаруда оқушылардың білік-дағдыларын дамыту; ойлау қабілеттерін дамыту |
Сабақтың барысы:
Сабақтың дидактика лық кезеңдері | Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсаты | Сабақтағы дидактикалық кезең мазмұны | Жұмыс тәсілдері, әдіс-формалары | Берілетін уақыт |
Ұйымдастыру кезеңі | Балалардың сабаққа қатысуы, дайындығын тексеру, зейінін мақсатқа бағыттау. | Сұрақ- жауап, ұжымдық. | 1 мин | |
Мақсат қою | Оқушылармен бірлесе отырып мақсатты анықтау. | қысқаша мәлімет беру | 1 мин | |
Өтілген мате риалды қайталау | Өтілген материалды тексеру | 1-нұсқа 1. Бір түзуде жататын А,В және С үш нүкте неше кесінді құрайды? 2. Бір түзуге тиісті емес екі кесіндінің ортақ неше нүктесі болады? 3.М нүктесі К және Р нүктелерінің арасында жатыр . Егер КР=0,9дм, КМ = 0,3дм болса, М және Р нүктелерінің ара қашықтығын тап. 4. С - АВ кесіндісінің ортасы. О- АС кесіндісінің ортасы. 1) АВ=2см болса, АС,СВ,АО и ОВ кесіндісін тап. 2-нұсқа 1. А және В нүктелері арқылы өтетін а түзуі не тиісті екі нүкте мен тиісті емес үш нүктені көрсет. 2. Бір түзу бойында орналасқан үш нүкте Бір түзу бойында орналасқан үш нүкте неше кесінді құрайды. 3. АВ түзуіне тиісті Х нүктесі А мен В нүктелерінің арасында орналасқан. Егер АХ=2,5см, ХВ=3,4см болса, АВ кесінсінің ұзындығын тап. 4. С және Д нүктелері АВ кесіндісінде орналасқан, АС=ДВ болса, С нүктесі А и Д нүктелері арасында орналасқан. Егер АВ=58см, СД=2,8дм болса, АС және ДВ кесінділерінің орталарының ара қашықтығын табыңдар. | 10 мин | |
Жаңа сабақты түсінді ру | · Оқушы ынтасын арттыратындай тақырыпқа қатысты проблемалық сұрақтар ұсынылады; · Өзіндік пікірін қалыптастыруға бағдар беру; · Практикалық біліктерін толықтыруға бағдар беру; · Практикалық құндылықтары негізінде ғылыми ізденіске бағдарлау; | Әдістері: ой тудыру, қорытынды ойға жетелер пікір алмасу; Жекелей тапсырма беру арқылы ізденіске жетелеу; Формасы: топтық, | 5 мин | |
Жаңа сабақты бекіту | Төмендегі есептерді орындата отырып өз білетін мәліметтерін пайдалана отырып, практикалық білігі негізінде ізденіске жағдай тудыру. Есепті ғылыми негіздеу. | Оқулықпен жұмыс: №14, №15, №16 | Жалпы дидактикалық әдіс: ізденіс, тұжырымдауға ынталандыру. Формасы: жұптық, жекелей. | 5 мин |
Жаңа сабақты пысық тау | Сыныпқа интерактивті тақтадан болмаса көрнекілік (дайын сызба) арқылы есепке шарт жасату. | Бір сызба-нұсқадан тапсырма шартын бірнеше нұсқада жасау; №22, №23. | Тиянақты жұмыс үлгісіне бейімдеу. Формасы: ұжымдық,жекелей. | 15 мин |
Бағалау | Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау. | жекелей жетістіктерді бағалау. | 2-3 мин | |
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасына бағыт беру.Сыныпта жасаған тапсырмалар төңірегінде өзіндік жұмыс даярлау. | №4, №5, №6 | Жауапкершілікті сезіну, қосымша материалдармен жұмыс, шығарма-шылық рекеттерін дамыту | 3-4 мин |
Жаңа сабақты қорыту | Өзіндік ізденіске бағыттау. | Рефлексия Бүгінгі сабақта нені білдім, нені үйрендім, нені білгім келеді. | Нақты жауап, қорытынды пікірге баулу. | 4-5 мин |
6- сабақ: