Тема: Блоки трансляції завдань
Заняття №28
Мета: навчальна: Пов'язати роботу блоків ФЗ та РЗ з блоками трансляції завдань. Вивчити призначення елементів та роботу схеми блоків трансляції завдань. Навчати студентів висловлюватися технічною мовою.
виховна: виховувати у студентів дисципліну, взаємоповагу, любов та інтерес до систем автоматики на залізничному транспорті, які вони вивчають.
розвиваюча: розвивати у студентів увагу, пам’ять, процеси мислення, логіку.
Тип заняття: КУ.
Тривалість: 90 хв.
Допоміжні матеріали та обладнання: підручник, проектор, інтерактивна дошка.
Хід заняття:
Етап заняття та його короткий зміст | Орієнтовний час |
І. Організаційний момент: - рапорт чергового; - перевірка присутніх на парі. | 5 хв. |
ІІ. Перевірка домашнього завдання: 1. Будова блоків ФЗ та РЗ, призначення їх елементів. 2. Порядок набору з гіркового посту маршруту в режимі М, робота схеми. 3. Особливість роботи схеми ФЗ і РЗ у програмному П режимі. 4. Призначення кнопки відміни О. 5. Будова блоків накопичувача. 6. Робота БН при задаванні маршрутів. | 34 хв |
ІІІ. Повідомлення нового матеріалу: 1. Будова блока трансляції завдання ТЗ та місце їх установки. 2. Порядок трансляції завдання для маршруту 14. 3. Порядок гашення завдання в блоках трансляції. Маршрутні завдання, сформовані блоками ФЗ і ФЗ1 або пристроями АЗСР, реалізуються за допомогою блоків трансляції (типів І, ІІ або ІІІ). Маршрутні завдання транслюються, починаючи від головної стрілки та далі послідовно по всім стрілкам маршруту. Послідовний спосіб передачі завдань від стрілки до стрілки пояснюється тим, що при розпуску составу відчепи слідують один за одним з невеликими інтервалами. Для кожного послідовного відчепу можна переводити тільки ті стрілки, які вже пройдені і звільнені попереднім відчепом. Такий спосіб можливий тільки при безперервному слідкуванні за рухом відчепів по своїм маршрутам і такому просуванні маршрутного завдання кожного відчепа, щоб воно не обходило попередній відчеп і рухалося за його хвостом. Для безперервного слідкування влаштовують короткі РК як на самих стрілках, так і між стрілками, з допомогою яких здійснюється система трансляції маршрутних завдань для ГАЦ. В систему трансляції водять блоки трансляції завдань ТЗ, через які маршрутне завдання передається від однієї стрілки до другої при вільності блоків від завдання попереднього відчепа. Блоки ТЗ встановлюють на кожну стрілочну, безстрілочну секції і сполучаються між собою по плану розподільчої зони підгіркового парку. Схему блока будують так, що в блоці може знаходитися лише одне завдання і зберігається в блоці до тих пір, поки відчеп не прослідує по секції, до якої відноситься даний блок. Після цього, маршрутне завдання в блоці гаситься, і у звільнений блок може надходити завдання наступного відчепа; на приведеній схемі показано ввімкнення блоків ТЗ для головних стрілок розподільчої знаки. Завдання транслюються за допомогою блоків типу ІІ, а безпосереднє керування стрілками - блоків типу ІУ. У випадку недостатньої ємності блоки вмикають два паралельних блоки типу ІІ на секцію маршруту: один - для трансляції завдань колії, другий - пучка. Усі блоки зібрані по стандартній схемі, аналогічній блокам ФЗ і ФЗ1. Від ФЗ та ФЗ1 маршрутні завдання через блоки накопичувача потрапляють у блоки реалізації РЗ і РЗ1, а з них у блоки трансляції завдань 91Б, 91Б1, що відносяться до ізольованої ділянки перед головною стрілкою. Порядок трансляції завдань, наприклад для відчепа, що їде по маршруту 14, такий. Завдання, сформоване блоками ФЗ, ФЗ1, через блоки накопичувача БН потрапляють і зберігаються в блоках РЗ і РЗ1. З них завдання передається в Блоки 91Б та 91Б1, що відносяться до ізольованої ділянки 91БП перед головною стрілкою. При передачі завдання в блоках 91Б спрацьовують та самоблокуються реле 3С та 5С, фіксуючи номер колії; в блоках 91Б1 - реле 1П, фіксуючи номер колії. Передача завдання можлива лише при вільних боках 91Б та 91Б1 (збуджене реле З в блоці 91З) та зайнятих у блоках РЗ і РЗ1 - знеструмлене реле З цих блоків. В колі самоблокування сортувальних реле у блоках трансляції контролюється вільність ділянки 91БП замкненим тиловим контактом реле ПП. Спрацьовуючи, сортувальні реле вимикають реле З, яке, відпускаючи якір, встановлює зайнятість своїх блоків, а тиловими контактами замикають кола передачі завдань в блоках 1 (ІІ) і 1-1 (ІІ) першої стрілки, що входить у маршрут. Завдання передається при вільності цих блоків, що перевіряється замкненими фронтовими контактами реле З блок а1 (ІІ). В блоці 1-ІІ спрацьовує і самоблокується реле 1С, 3С, в блоці 1-1 (ІІ) - реле 1С. У випадку сприйняття в блоках стрілки 1 формуються кола переведення стрілок з допомогою блоків 1-2 (ІУ). Фронтовим контактом реле 1С блоку 1-1 вмикається його повторювач - реле П1С в блці 1-2. Фронтовим контактом цього реле замикається управляюче коло блоку 1 (СГ) для переводу стрілки 11 в мінусове положення. Управляючі кола головної стрілки утворюються з допомогою реле С номера пучка, на який слідує відчеп. В маршруті слідування відчепа на пучки 1,2 та при спрацюванні реле 1С, 3С, П1С, П2С стрілка переводиться в мінус, при спрацюванні реле 5С, 7С і П3С, П4С - у плюсове положення. Завдання в блоках трансляції гаситься після прослідування відчепа по секції, до якої відноситься даний блок. З вступом відчепа на РК 91В (мал 10.4) спрацьовує колійне реле 91ВП і через його фронтовий контакт у блоках 91Б (ІІ) і 91Б1 (ІІ) збуджується ПП. Воно мостовим контактом перемикає кола самоблокування реле С, чим зберігається їх збудження на час проходження відчепа по РК 91Б. При звільненні РК знеструмлюється і відпускає якір колійне реле ділянки 91БП, вимикаючи ПП і С. Кожне ПП за рахунок уповільнення утримує якір притягненим , за рахунок чого С вимикається від джерела за час, більший їх уповільнення і відпускання якоря, і розмикають власні кола самоблокування. Через замкнені тилові контакти реле С вмикається З блоку 91Б (ІІ), котре, притягуючи якір, фіксує вільність блоків від маршрутних завдань і дозволяє ввести в ці блоки завдання для наступного відчепа. Порядок гашення завдань в кожному наступному блоці трансляції повторюється аналогічно по мірі просування відчепа по маршруту. З моменту вступленя відчепа на рейкове коло 1СП маршрутне завдання передається в блоки 1МА, 1МА1 по загальному колі: ГПС – 1СП – ПК – МК в блок СГ(1) – З в блоці 1МА(ІІ) – З в блоці 1(ІІ). Далі коло розгалужується: одна проходить через фронтові контакти реле 1С в блоці 1 – 1(ІІ), по якому спрацьовує реле 1С в блоці 1МА1(ІІ); друге – через фронтові контакти реле 3С в блоці 1(ІІ). По якій спрацьовує реле 3С в блоці 1 МА(ІІ). Всі блоки починаючи з блоків 1МА та 1МА1 показані скорочено. З блоків 1МА та 1МА1завдання передається в блоки 2 та 2-1 стрілки 2 при умові вільності даних блоків та збудженого стану в них реле З. фронтовим контактом пучкового реле 1С блока 2-1 вмикається керуюче коло стрілочного блока 2(СГ) для переводу стрілки 2 в мінусове положення, дана стрілка переводиться. Наступні просування завдання затримуються до вступлення відчепа на рейкове коло 2СП, з моменту вступлення відчепа завдання передається через блоки трансляції до наступної стрілки. Схема включення блоків ТЗ побудована за планом розподільчої зони, звідки слідує, що напрямок руху завдання визначається положенням стрілок перед рухомим відчепом. При мінусовому положенні стрілки 1 та замкнутому контакту реле МК даної стрілки маршрутне завдання передається на пучки 1 та 2, при плюсовому положенні – на пучки 3 та 4. аналогічно вибирають напрямок маршруту на всіх інших стрілках. Щоб забезпечити вірність передачі маршрутного завдання, кожна наступна стрілка повинна повністю перевестись перед відчепом що наближується. Для цього необхідно, щоб маршрутне завдання кожного наступного відчепа просувалось в переді відчепа що наближується та його не опереджало. Якщо заданим відчеп на одному з рейкових кіл зони слідування наганяє попередній , то його маршрутне завдання автоматично гаситься, і він далі слідує по маршруту попереднього відчепа. Маршрутні завдання всіх наступних відчепів зберігаються та робота схеми трансляції не порушується. Схема блоків трансляції завдань головної стрілки дозволяє відмінити одне завдання та замінити його іншим до моменту зайняття рейкового кола стрілки рухомим відчепом. На 2 та 3 стрілках перевід стрілки виконується без використання блоку типу ІV, так як пучки зашифровані збудженням лише одного реле С. Починаючи з стрілок 14-17, транслюються тільки шифри колії для даного пучка колій(див.рис.10.3) | 40 хв. |
ІV. Закріплення нового матеріалу: · відповіді на запитання, які виникли у студентів під час ознайомлення з новим матеріалом; · повторення основних пунктів, перевіряючи студентів на сприйняття нового матеріалу. | 8 хв. |
V. Аналіз роботи на уроці. Повідомлення домашнього завдання: 1) Вивчити матеріал за літературою Л.1 на с. 352-356 + конспект. 2) Закріпити знання з попередніх тем. 3) Володіти технічною мовою. | 2 хв. |
Примітка: з метою оперативного закріплення нового матеріалу відповіді на запитання студенти отримують протягом викладання нового матеріалу, але в декілька етапів. |
Викладач С.В. Половко