СабаҚ жоспарыныҢ Үлгісі.

Сынып: 5 «А»
Пәні: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары
Негізгі түйінді идея: Оқу құралдарының оқушы өміріндегі маңыздылығын түсіну
Оқу мақсаты: Оқу құралдары туралы толық білім алу
Табыс критерийлері
Барлық оқушылар: Көпшілік оқушылар: Жекелеген оқушылар:
а) Сөздердің аудармасын түсінеді ә) Диалог, сөйлемдер құрастыра алады а) Оқу құралдарының қолданылуын және маңызын біледі ә)Өз ойын толық жеткізеді а) Оқу құралдарына байланысты өз пікірлерін айта біледі ә) Тақырыпқа байланысты оқу құралдарын өмірмен байланыстыра алады
Уақы-ты Кезеңдері Тапсырма Мақсаты Мұғалім не істейді Оқушылар не істейді Ресурстар
10-мин   І.Кіріспе Амандасу, кезекші-мен сұхбат, «Шаттық шеңбері» тренингін өткізу   Топқа біріктіру   Үй тапсырма-сын сұрау,тре-нинг өткізу, топқа бөлу)   Үй тапсырма-сы бағдар-шам тәсілі арқылы бағалана-ды     Қиылған оқу құралдары-ның суреттерін құрастыру     Үй тапсырмасын сұрау: «Бес саусақ» тәсілі арқылы 1.Мектепте қандай ереже бар? 2. Барлық ережені орындаған оқушы қандай болады? 3. Сен нешінші мектепте оқисың? 4. Мектеп қай көшеде орналасқан? 5. Мектеп қандай? 6. Мектепте қандай кабинеттер бар? 7. Сендерге қандай мұғалімдер сабақ береді? 8. Сендердің сынып жетекшілерің кім? Сабақ басында сыныпты реттеп, ынтымақ-тастық орта орнату     Топтық жұмысты ұйымдастыру   Білімдерін жан-жақты тексеру     Оқушыларға өзін-өзі бағалап үйрету     Барлығын ұйымдастыра-ды   Бөлшектенген оқу құралдары-ның суреттерін таратады   Сұрақтарды қояды, дұрыс жауап алуға бағыттайды   Бағыт береді   Реттеледі, бір-біріне жақсы-жақсы тілектер айтады     Оқушылар суреттерді құру арқылы топтарға бірігеді   Сұрақтарға жауап береді   Жауап берген оқушының жауабы дұрыс болса «жасыл» түсті көтереді, «сары» түсті көтерсе ойлану керек, «қызыл» түсті көтерсе дұрыс емес (Осы бағалауда топ тасшылары өз топтарындағы оқушылардың жауаптарын жазып отырады)       Оқу құралда-рының бөлшек-тенген суреттері   5-сынып қазақ тілі Артыкова     Бағдар-шамның түстері  
10-мин ІІ. Негізгі (жаңа тақырып-пен танысу, тақырып-ты меңгеру, бірлесіп ойлау жұмыста-рын атқару)     Тапсырма бағдар-шам тәсілі арқылы бағалана-ды Ой қозғау «Жұмбақ шешу»     Әр топқа топтық жұмыс беріледі: «Бес саусақ әдісі»(1-топ: қалам, сызғыш сөздеріне сөйлем құрастырады)(2-топ: ұштағыш, желім сөздеріне сөйлемдер құрастырады)(3-топ: өшіргіш, желім сөздеріне сөйлем құрастырады) Жұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу   Оқу құралдары-ның маңызды-лығын түсіну     Оқушыларға өзін-өзі бағалап үйрету   Оқу құралдарына байланысты жұмбақтарды оқиды     Оқушыларды тапсырманы дұрыс орындауға бағыттайды, тапсырманы оқушылардан бес саусақ әдісі арқылы сұрайды     Бағыт береді Жұмбақтарды шешу барысында сабақ тақырыбын ашады   Қалам,сызғыш, ұштағыш,желім, өшіргіш,күнделік сөздеріне сөйлемдер құрайды, сөйлемдерін оқиды     Жауап берген оқушының жауабы дұрыс болса «жасыл» түсті көтереді, «сары» түсті көтерсе ойлану керек, «қызыл» түсті көтерсе дұрыс емес   Қазақ тілі журналы 15-бет     32-бет 1-тапсырма     Бағдар-шамның түстері  
10-мин       Тапсырма бағдар-шам тәсілі арқылы бағалана-ды Топтық жұмыс: «Бес саусақ әдісі» (1-топ: Мәтінді оқиды, мәтіннен омоним сөздерді табады); (2-топ:Мәтінді оқиды, мәтіннен синоним сөздерді табады); (3-топ: Мәтінді оқиды, мәтіннен антоним сөздерді табады) Оқу құралдары туралы толық білім алу   Оқушыларға өзін-өзі бағалап үйрету   Оқушыларды тапсырманы дұрыс орындауға бағыттайды, тапсырманы оқушылардан бес саусақ әдісі арқылы сұрайды   Мәтіндегі омоним, синоним, антоним сөздерді табады, оқиды     Жауап берген оқушының жауабы дұрыс болса «жасыл» түсті көтереді, «сары» түсті көтерсе ойлану керек, «қызыл» түсті көтерсе дұрыс емес   32-бет 2-тапсырма     Бағдар-шамның түстері  
13-мин ІІІ.Қоры-тынды   Топтық жұмыста «Бес саусақ» тәсілі қолданы-лады   Бағалау «Бағдар-шам» тәсілі арқылы бағалана-ды Топтық тапсырмалар орындау:(1-топ:Оқу құралдарын туралы толық ақпарат берілген постер дайындау); (2-топ:Оқу құралдары-ның оқушы өміріндегі маңыздылы-ғы туралы постер салу); (3-топ:Оқу құралдарының өмірмен байланысы туралы постер салу) Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту   Оқушыларға өзін-өзі бағалап үйрету   Сыныптағы оқушылардыңсыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін бақылайды, бағыт береді, «Бес саусақ» тәсілі арқылы оқушылардан постерлерін қорғауларын сұрайды   Сабақ барысында әр топ басшысы өз тобындағы оқушылардың бағдаршам тәсілімен алған бағаларын сұрайды сол бойынша бағалайды Оқушылар өз пікірлерін айтады, постерлерін салады, сыни ойланады, жұмыстарын қорғайды және бір-бірінің постерлерін «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалайды   Топ басшылары өз тобындағы барлық оқушылардың бағдаршам түстері бойынша алған бағаларын айтады Постер-лер, түсті қағаздар, желім, қайшы, маркер-лер
2-мин   Үй тапсыр-масын беру   Өз ойларын толық жазбаша жеткізу Тапсырманы түсіндіреді Оқушылар тапсырмаларды күнделіктеріне жазады 34-бет 4-тапсырма
Жібек сіздің жоспарыңызды қарай отырып, таңдап алған әдіс-тәсілдеріңіз және топтық жұмыста топ мүшелеріне рөлге бөліп беруіңіз ұнады. Ұсыныс: неге тек кері байланыстың бағдаршам әдісін таңдап алдыңыз? Сіз бен біз көптеген әдістерін қарап едік ғой. Түрлендіріп көрсеңіз.Және «Жаңа толқын» қауымдастығына басқада түрлерін жібердіп қарап көріңіз мүмкін сізге ой салар. Сәттілік !
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар:
Не сәтті болды?
Не сәтті болмады?
Нені жақсартуға болады?
Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым?
Нені өзгертуге болады?
                   

Наши рекомендации