ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу
Тема. Загальна характеристика класу Птахи
Мета уроку:
Освітня: Почати формувати знання учнів про птахів; ознайомити із особливостями будови та процесів життєдіяльності цих тварин; розкрити пристосування до польоту у системах органів, звернути увагу учнів на особливості будови різних видів пір'я.
Розвиваюча:Розвивати уміння порівнювати біологічні особливості птахів із тваринами, що вже вивчили; уміння спостерігати, логічно мислити та бути уважними.
Виховна: Виховувати бережливе ставлення до птахів, що мешкають поруч із людиною та птахів у дикій природі,а також сприяти екологічному та природоохоронному вихованню.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Вступний (перший у темі).
Форми і методи роботи: розповідь, бесіда, самостійна робота учнів з підручником, виконання лабораторної роботи, складання таблиці, складання схем, психологічне розвантаження.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Тип Хордові. Клас Плазуни», набір пір’я, книги про птахів, спів птахів.
Основні поняття та терміни:кіль, контурні пера, рульові пера, борідки, стержень, опахало, цівка, куприкова залоза, орнітологія, орнітолог.
Епіграф уроку.У природі немає нічого зайвого ( М. Монтень).
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Позитивна установка на навчальну діяльність
Інтерактивна вправа «Прогноз».
Уявити, що доброго і поганого може статися в нашому житті, якщо не буде засвоєна навчальна інформація теми.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Запитання до учнів:
— Над якою темою ми працювали на минулому уроці? Який клас тварин вивчали? (клас Плазунів)
Постановка проблемних питань.
1. Які ряди належать до класу Плазуни?
2. Як відбувається розмноження у Плазунів?
3. Чи схожі птахи до плазунів?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети уроку
Відгадайте загадку: «Із землі і дитина підніме, а через огорожу й силач не перекине»? (Перо).
Перо є однією з рис притаманних птахам, завдяки якій їх іще називають пернатими.
Ви кожен день зустрічаєте птахів. А чи задумувались ви над тим, чому вони мають змогу літати? Де взялись ці тварини на землі, і чому поширені по всій планеті? На ці та інші запитання ми дамо відповіді вивчаючи тему.
ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу
(Розповідь з елементами бесіди)
Птахи- це теплокровні яйцекладні наземні хребетні з передніми кінцівками, перетвореними на крила, тіло яких вкрито пір’ям.
Поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. Харчуються в основному тваринними організмами( від дрібних безхребетних до ссавців), але є й рослиноїдні види. Клас Птахи об'єднує ≈ 8500 видів птахів. За допомогою передніх кінцівок-крил вони літають, а їхні задні кінцівки допомагають їм переміщуватись по землі, воді, гілках дерев. Дихають вони за допомогою легень. Розмножуються ці тварини відкладаючи яйця. У них добре розвинені органи чуттів – зір та слух.