VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими

Урок № 63 ВИМОВА ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ НА ПИСЬМІ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ Е, И, О В КОРЕНЯХ СЛІВ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ, ЩО НЕ ПЕРЕВІРЯЮТЬСЯ НАГОЛОСОМ, українська мова, 5 клас

Мета: ознайомити учнів з основними нормами літературної вимови голосних звуків; формувати орфографічні й орфоепічні вміння щодо написання й вимови голосних е, и, о в коренях слів, ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до краси рідної природи, її багатств. Внутрішньопредметні зв’язки: Лексикологія: засвоєння нових слів.

Культура мовлення: правильна вимова наголошених і ненаголошених голосних; засвоєння складних випадків слововживання.

Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ № 63 ВИМОВА ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ НА ПИСЬМІ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ Е, И, О В КОРЕНЯХ СЛІВ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ, ЩО НЕ ПЕРЕВІРЯЮТЬСЯ НАГОЛОСОМ, українська мова, 5 клас

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

1. Мовна вікторина «Хто швидше?» З якої тканини можна зробити набір географічних карт? (Атлас — атлас). Як перетворити простий замок у великий будинок? (Змінити наголос) Що необхідно зробити, щоб повільне діяння висипати швидко закінчилося? (Змінити наголос)

2. Мовна вікторина «Хто більше?» Записати пари слів, які б різнилися наголосами. Усно ввести їх у прості речення, ускладнені вставними словами. Наприклад: Орган — оргАн.

3. Робота для взаємоконтролю. Учні читають записані зі всіма можливими переносами слова. Коментують за допомогою правил.

III. Установчо-мотиваційний етап

1. Психологічна настанова щодо вивчення теми уроку, ознайомлення зі структурою уроку. Акцентувати увагу п’ятикласників на відомостях щодо голосних букв і звуків.

2. Учням пропонується згадати основні правила вимови й написання голосних наголошених і ненаголошених.

3. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми «Вимова й позначення на письмі голосних звуків».

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Оголошення епіграфа

З-під землі біжить водичка, Але це не озерце, Не струмочок і не річка, А цілюще джерельце. О. Важеніна

V. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників Робота над епіграфом

1. Прочитати виразно віршований твір.

2. Дати відповіді на запитання:

а) Яка основна думка поезії?

б) Які цілющі джерела України ви знаєте?

в) Чим вони корисні?

3. Записати в зошит слова землі, озерце, джерельце, біжить, водичка, зозуля, урожай. Розставити наголоси.

Дати відповіді на питання:

а) Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?

б) Як вимовляються ненаголошені [е], [и], [о]?

в) Як вимовляються ненаголошені [а], [у], [і]?

Робота з теоретичним матеріалом узагальнювальної таблиці «Основні норми української літературної вимови голосних звуків»

1. Ненаголошені [е] та [и] у вимові зближуються і вимовляються то як [еи], то як [ие] [веисна], [стеиповий], [жиеве], [виеш- невией]
2. Ненаголошений [о] здебільшого вимовляється чітко. Лише в деяких словах перед складом з наголошеним [у], [і] він наближається у вимові до [у] [вода], [молоко], [додому], [зоузул’а], [поур’іг]

VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими

В українській літературній вимові голосні під наголосом вимовляються завжди чітко: зелень, щебече, пити. В інших випадках, як правило, плутаються ненаголошений [е] з [и], [и] з [е], написання яких створює складність; [о] з [у] плутають лише перед складом з наголошеним [у] або [і].

Ненаголошені [е], [и] та [о], що перевіряються наголосом
У складах з ненаголошеним голосним пишеться та сама буква, що й під наголосом. Голубка, бо голуб; розумний, бо розум; великий, бо велич; непримиренний, бо мир
Ненаголошені [е], [и] та [о], що не перевіряються наголосом
Пишемо е, якщо при змінюванні слова неясний звук випадає або чергується з і в закритому складі Вітер — вітру, каменя — камінь, але в кількох дієслівних коренях випадає и: згинати — зігну, починати — почну, проривати — прорву
Пишемо е в кореневих буквосполу- ченнях -ере-, -еле- Берег, стерегти, пелена, пелехатий, але на межі кореня і суфікса можливе буквосполучення -ери-, -ели-: величезний
Пишемо и в кореневих буквосполученнях -ри-, -ли- у словах: Бриніти, гриміти, дрижати, кривавий, криниця, тривати, тривога, глитати
Пишемо о, якщо при змінюванні в наступному складі немає наголошеного у чи і Поріг — порога, кожух — кожушина

У деяких словах (переважно іншомовних) написання ненаголошеного голосного не перевіряється: левада, бензин, бетон, кишеня, пиріг. У таких випадках краще користуватися орфографічним словником.

Наши рекомендации