II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
-Үй тапсырмасының орындалуын тексеру..
-Өткен тақырып бойынша түсініктерін сұрақтарға жауап бере отырып, пысықтау.
-Сын есім дегеніміз не?
-Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді екен?
-Сын есім қай сөз табымен байланысады?
-«Сөз ойла, тез ойла» дидактикалық ойынын ойнату, жарыс түрінде.
Мысалы: бір оқушы зат есімді атаса, екінші оқушы сол сөзге байланысты сын есімді тіркестіріп атауы керек.
ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:
1.Сабақ тақырыбын таныстыру.
2.Сын есім ережесін кесте бойынша таныстыру.
3.Дәптермен жұмыс. Күн реті, сынып жұмысын жазу. Көркем жазу минуты.
Ел құлағы-елу.
Елу жылда-ел жаңа,
Жүз жылда-қазан.
4.Оқулықпен жұмыс
1-жаттығу.
-Мәтінді оқыту
-Мәтіннен алған мәліметтерді қысқаша баяндау.
-Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойғызу арқылы бұлар заттың санын және ретін білдіріп тұрғанын түсіндіру.
-Халықаралық ғарыш айлағы деп аталу себебін түсіндіру.
2-жаттығу.
-Жаңылтпашты жатқа оқу.
Заттың санын білдіретін сөздерді тауып, оларға сұрақ қою.
-Олардың заттың санын әлде ретін білдіріп тұрғанын тапқызу.
5.Ережені іштей оқытып, талдау.
3-жаттығу. Өздік жұмыс.
-Сөйлемдерді көшіріп жазу.
-Сөйлемдерден сан есімдерді тауып, астын сызу. Оларға сұрақ қою
6.Сергіту сәті.
5-жаттығу.
-Өлеңді оқу. Ө.Ақыпбекұлы. Ынтымақ күні.
-Өлеңді түсініп оқу.
Өлеңнің мазмұнын ашу.
-Сан есімдердің қай сөз табымен байланысып тұрғанын табу.
-Осы сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастыру.
-Жүз сөзіне мағыналас сөздерді атау.
VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.
-Біз бүгін қандай сөз табымен таныстық?
-Сан есім дегеніміз не?
-Сан есімнің сұрақтары қандай?.
V.Үйге тапсырма беру:
4-жаттығу. (177 бет)
VI.Рефлексия кезеңі:
Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.
Тексерілді:
Күні:8.04.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы:Сан есім (2) Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушылардың сан есім туралы білімдерін кеңейте отырып, сөйлеу ішінен сан есімдерді тауып, сан есімінің зат есіммен байланысын, жазылуын меңгерту. Дамытушылығы:Сөз таптары олардың түрлерін сұрақтарын, сөйлемдерді сөз таптарына талдай дағдыларын қалыптастыру; ой белсенділігін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:Оқушыларды спорытты сүйе білуге, салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:түсіндіру сұрақ–жауап,талдау–жинақтау.
Сабақтың көрнекілігі:кесте, суретер, дидактикалық ойындар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық жаттығу
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
-Үй тапсырмасын тексеру..
-Тіліміздегі сөздер нелерге бөлінеді?
-Біз қандай сөз таптарымен таныстық?
1) Зат есім дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?( Кім? Не? Кімдер? Нелер?)
2) Зат есімнің түрлерін ата. (жекеше, көпше)
3) Етістік дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?(Не істеді? Не қылды?)
4) Етістіктердің түрлерін ата. (дара, күрделі)
5)Сын есім дегеніміз не?
6)Сан есім дегеніміз не?
ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:
1.Сурет бойынша әңгіме.
-Суретте не көріп тұрсыңдар?
-Сан есімге байланысты сөйлем құрату.
-Сан есімдер қандай сөз табымен байланысып тұр?
2. Дәптерімізді ашып, бүгінгі күн реті, көркем жазу ретінде сөздік диктант жазу.
Төрт, он, жиырма, елу, тоқсан, оныншы, жетінші, отыз бес, жиырма үш
3.Оқулықпен жұмыс
1-жаттығу.
-Мәтінді түсініп оқу мазмұнын ашу.
-Көшіріп жазып, сан есімдердің астын сызу.
-Күн жүйесіндегі тоғыз ғаламшарды атау.
2-жаттығу.
-Берілген зат есімдердің алдына зат есімдерді қойып жазу.
-Осы сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастыру.
4.Сергіту сәті.
3-жаттығу.
-Берілген сан есімдерге-ыншы,-інші,-ншы,-нші жұрнақтарының тиістісін жалғап жазу.
-Осы сөздерге сұрақ қою.
-Олар заттың сынын білдіре ме, әлде ретін білдіре ме ажырату.
5-жаттығу.
-Мәтінді оқу.
-Сөйлемнен сан есімдерді тауып сұрақ қою. Ол қай сөзбен байланысып тұрғанын табу.
-Олимп тауы қай жерде орналасқанын сұрастыру.
6-жаттығу.
-Меңзердің бағытымен оқыту.
-Қ.Омарұлының өлең жолдарын табу. Сан есімдерді сөзбен жазып, дәптерге өлең жолдарын көшіру.