II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

– Үй тапсырмасын тексеру.

Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақ бойынша түсініктерін тексеру.

– Сөз неден құралады?

– Сөз және оның мағынасы туралы не білдің?.

– Мәндес сөздер дегеніміз не?

– Қарама–қарсы сөздер деген не екен? Ережелерін сұрау.

– Оқушыларды екі топқа бөліп 1-топқа мәндес сөздерге,ал 2-топқа қарама–қарсы мағыналы сөздерге мысал келтіреді. Қай топ көп мысал келтірсе, сол топ жоғары ұпайға ие болады.

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

1.Сабақ тақырыбымен таныстыру.

2.Берілген суреттерге заттарға қарама–қарсы мағыналы сөздер айтқызу арқылы өткен тақырып бойынша түсініктерін пысықтау.

3. Кесте бойынша таныстыру жұмыстарын жүргізу.

4. Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу.

– Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу.

– Сөйлемдегі қарама–қарсы мағыналы сөздердің астын сызу.

– Хормен қарама–қарсы мағыналы сөздерді оқыту.(Тәтті-ащы, суық –ыстық, кең –тар, ұзын –қысқы, жуас-асау).

2-жаттығу.Өздік жұмыс.

-Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы сөздерді тауып жаздыру.

4-жаттығу.

- Сурет бойынша қарама-қарсы мағыналы сөздерді пайдаланып, мәтін құрастыру.

Аланың үйлері биік, ал ауыл үйлері аласа болады. Қала көшелері тар, ал ауыл көшелері кең. Ауыл үйлерінің ауласы үлкен, ал қала үйлерінің ауласы кіші.

5-жаттығу.

-Өлеңді мәнерлеп оқыту.

-Қарама-қарсы мағыналы сөздерді теріп жазу.

-Жамбыл ата кім? Сұрағына жауап беру.

IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.

– Бүгінгі сабағымыз не жайлы болды?

– Қарама – қарсы мағыналы сөздер қандай болады екен?

– Қарама – қарсы сөздердің мәндес сөзден ерекшелігі неде?

– Сонымен сөздер мағынасына қарай нешеу екен?

– Біз соның нешеуін оқып, білдік?

V.Үйге тапсырма беру: 3-жаттығу. 102 бет. Жамбыл ата туралы деректер жинап келу.

VI.Рефлексия кезеңі: Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

Бекітемін:

Күні: 22.12.14 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы:Шығарма. «Көңілді қыс»

Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушылардың таңдалған тақырып бойынша өз ойын жазбаша баяндай білуге үйрету. Шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.

Дамытушылығы:Ой-өрісін,қиялын, байланыстырып сөйлеуге тіл байлығын молайту.

Тәрбиелік:Білім–білік дағдыларын күнделікті жазу барысында қолдана білуге,сауаттылыққа , ұқыптылыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: шығармашылықсабақ.

Сабақтың ұйымдастыру түрі:түсіндіру, танысты сұрақ-жауап, талдау-жинақтау.

Сабақтың көрнекілігі:кесте «Қыс» суреттер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Психожаттығу жасату.

Күндей жадырап,

Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай мөлдір, таза көңілмен,

Бүгінгі сабағымызды бастайық.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:.

1.Сабақ тақырыбын таныстыру. 1.Шығарма тақырыбымен таныстыру. 2. Шығарманы жазу мақсатын хабарлап, шығарманың шарттарын түсіндіру. 3.Сурет бойынша әңгімелеу. 4.Қыс мезгілінің ерекшеліктері туралы өз түсініктерін баяндату. 5.Жетекші сұрақтар қою арқылы бағыт-бағдар беру. – Қазір қай мезгіл? Қыста неше ай бар? -Қыс айларын ата. – Қыс мезгілінің жаз мезгілінен ерекшелігі неде? – Қысқа тән қандай өзгешеліктерді байқадың? –Қысқы мерекелерді ата. – 6.Өз беттерімен жұмыс. IV.Жаңа білім іс-әрект амалдарын қорытындылау кезеңі

–Бүгінгі шығарма жұмысы қандай тақырыпқа байланысты болды?:

–Қыс мезгілі несімен ерекше екен?

– Саған қыс мезгілі ұнай ма?

–Қыс туралы қандай өлең–тақпақтар білесіңдер?

.V.Үйге тапсырма:

Ережені жаттау қайталау.VI.Рефлексия кезеңі: Жазба жұмыстарын тексеріп, оқушылар еңбегін бағалау, мадақтау.

Тексерілді:

Күні:23.12.14 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы: Әртүрлі мағыналы сөздер. (1) Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушыларды сөздерді бірнеше мағанасы бойынша ажырата білуге үйрету. Жүйелі іс-әрекетке түсе білу дағдыларын қалыптастыру; жаттығуларды талдауға қатысуға дағдыландыру. Дамытушылығы:Сөйлемдердің ішіндегі сөздердің мағынасын дұрыс анықтай білуге дағдыландыру; сөзді өз орнында қолдана білу дағдыларын арттыру. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу. Сабақта алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білуғе дағдыландыру.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ.

Наши рекомендации