Шаттанғын,дос, қалыспа!

Зін өзі тану

Сынып

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім  
Сабақтың атауы Шаттыққа толы жүрекпен  
Мақсаты Мақсаты мен күтілетін нәтижелері: Өзін-өзі тану» пәні нені үйрететінін ұғыну; «Өзін-өзі тану» пәнін оқып-үйренуге қызығушылықтарын арттыру арқылы өзін өзі тәрбиелеуге үйрету  
Күтілетін нәтиже  
-Тақырыптыңі мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды   -    
+Психологиялық ахуал Психологиялық дайындық Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.  
Қызығушылықты ояту Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қоюБлалар сендер отбасы дегенді қалай түсінесіңдер? Оқулықтың 8 беттіндегі «Өзін өзі тану еліне саяхат». «Өзін өзі тану елі» - «Тіл табысу», «Білім», «Табиғат пен денсаулық», «Адамгершілік» атты өлкелерден тұрады. «Үйренерім көп менің» тақырыбында «Білім», «Денсаулық», «Қамқорлық», «Әдептілік» құндылықтарын бейнелейтін суреттерге оқушылардың назарын аудару.   Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.  
Мағынаны тану Оқулықтағы суреттермен жұмыс. Сол бойынша сұрақтар қою. Сөйлету.   Дәйек сөз «Өмірді тану – өзіңді танудан басталады» Өзіңді адамдармен,қоршаған ортамен, қоғаммен қарым-қатынаста тани аласың. Ал, адамдарды,қоршаған ортаны, қоғамды және олардағы құбылыстар мен әрекеттерді білу – өмірді тану дегенді білдіреді. Оқулықтың 13 бетіндегі жағдаятты талдау Дәптермен жұмыс «Өзін өзі тану елінің» суреттерін бояту. Ойын «Күн болам» Балалар кезекпен «Күн» болады. Өзінің жер бетіндегі тіршілікке не сыйлайтынын айтады (немесе сыныптасына, құрбысына «күн болып» не сыйлайтынын айтады). Жаңа сабақты қорытындылау Балалар біз бүгін өзін өзі тану пәнімен таныстық, Өзін өзі тану пәнінен сендер адам бойындағы жақсы қасиеттерге( сыйластық,кішіпейілдікке, т.б) үйренесіңдер. Бүгінгі сабақтан нені үйрендіңдер?     Салыстыру арқылы тақырыпты түсіну     шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru   Н. Назарбаев.  
Сергіту сәті Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі: Екеуі қайың астынан. Біреуі терек қасынан. Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке? Ой сергітеді,шашағандары басылады  
Ой толғаныс Постер пайдалану Шығармашылық тапсырма: 1 топ Бейбітшілік құсын бояңдар. 2 топ Жүрекке толы шаттық 3 топ Шаттық туралы сурет салу . шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru Оқушылар бояған суреттерін тақтаға іліп,сезімдерімен бөліседі.    
Үйге тапсырма Тағы қандай құстарды білесіңдер? Суретін салу. Күнделіктеріне жазып беремін  
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау   Бағалау парақшасын толтырады.  
Кері байланыс шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады  
Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Білім әлеміне саяхат
Мақсаты Оқушы мәртебесі; жақсы оқушы болуға тырысу; сыныпта ұжымға бірігу, танысу, достасу. Оқушы өмірінде ұстаздың алатын орны; оқушы мен ұстаз арасындағы өзара сыйластық. Мектептің оқушы өміріндегі маңызы, мектепте оқу, мектеп өміріне араласу..     ... Тақырыпты түсініп оқуына орай ойын толық жеткізуге ,ауыз-екі сөйлеуге, тілдік қорлары дамыйды  
Күтілетін нәтиже
+Психологиялық ахуал Қайырлы таң достар, Қайырлы таң болсын. Бүгінгі күнің сәтті Сәттілікке толсын Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru Отбасы мүшелеріне кімдер жатады? Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс жүргізу Қосымша тапсырма. Өзіңді тану   Жақсы болу – өзіңнен,   Жаман болу – өзіңнен.   Өзіңді өзің ая да,   Өзіңнен үйрен, өзіңнен.   Жақсылық көрсең біреуден,   Мен қандаймын? – деп ойла.   Жамандық көрсең біреуден,   Мен қандаймын? – деп ойла.
Үйге тапсырма Иенің отбасым туралы әңгіме жинақтау. Күнделіктеріне жазып беремін
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау   Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады
Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Арайлап атсын әр таңым
Мақсаты 1. Жас бүлдіршіндерге «Бақыт», «Махаббат» ұғымдарының адамгершілік құндылықтары ретіндегі мәнін ашу. 2. Әр атқан таңға, бейбіт күнге қуану, ризашылық білдіру. Айналадағы адамдардың бір-біріне қуаныш сыйлауы..Оқушылар топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, түсінеді, біледі және сөздік қорларын дамыту арқылы пәнге қызығушылығы артады;  
Күтілетін нәтиже
+Психологиялық ахуал Психологиялық дайындық Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту Оқушылардан өзі туралы ойларын ортаға салып Оқулықтағы суреттер бойынша «Таңғы сәулелер». Таңертең тұрғанда жанұя мүшелерінің бір-бірімен жылы тілек арқылы қарым-қатынасындағы жүрекжаржы сөздері. а) «Таңғы сәулелер» К.Д.Ушинский. ә) Мәтінді оқу. б) Талдау: Телефон арқылы бір-біріменжылы, қуанышты сезімде сөйлесу. - Сәлеметсіз бе? Мен Айнұрмын ғой. - Кешіріңіз, Айшаны телефонға шақырасыз ба? - Рахмет, сізге. - Қайырлы таң, Айша!... Әдепті сөзбен бір-бірімен қатынас жасау мәдениеттіліктің белгісі,балалар. Интертақтада бірнеше жағдайға байланысты суреттер көрсетіліп, оған оқушылар көзқарастарын білдіреді.баяндап бероедіу. а) Өзің туралы не білесіңдер? ә) Серуенге алып шығу.(мектебімізде спорт алаңы, спорт залы) Сергіту сәті: б) Денені шынықтыру денсаулыққа пайдалы екеніне тоқталу. Ерте тұрып ертеңгілік жаттығу жасау керек екенін айтып, дағдыға айналдыру.
Мағынаны тану Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жүргізу. Қосымша тапсырма. Ойын-жаттығу а) «Қандай сәлемдесу түрлерін білесіңдер?» сұрағына жауап алу. ә) «Ізгі сөз» Ө.Тұрманжановтың өлеңін оқып сұрақтарға жауап айтылады. б) Тапсырма: «Шаттық шеңбері», «Жүректен жүрекке» әдіс-тәсілдерінің маңызын ашуда оқушыларға тапсырма: 1. Оқушылардың бір-біріне. 2. Ұстазына. 3. Ата-анасына. 4. туыстарына тілек айту ұсынылады. ІҮ.Қорытындылау. Балалар, арайлап атқан әр таңға шатанып, арнап айтқан сөздерге қуанып, айналамызға үнемі жақсылық тілеп жүрейік. Сонда өзгенің де, өзіңнің де көңілің көтеріңкі болады. Әр күнің арайлы болады. Күлімде, күн, күлімде, Жер жасарып көгерсін! Кешегідей бүгін де Қанат қақсын көгершін! Күлімде, күн, күлімде, Бүлдіршіндер қуансын, Қырдың көкшіл түгіндей Қолдарына ту алсын! Күлімде, күн, күлімде, Күлсін барлық бала шат! Берекелі бүгіндей Бейбіт болсын болашақ!
Сергіту сәті Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі: Екеуі қайың астынан. Біреуі терек қасынан. Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке? Ой сергітеді,шашағандары басылады
Ой толғаныс Өзі туралы қағазға жаза отырып баяндап беру  
Үйге тапсырма Өзіңе ұнайтын достары туралы айту. Тиін мен қасқыр   Тиін бұтақтан-бұтаққа секіріп жүріп, ұйықтап жатқан қасқырдың үстіне құлап түседі. Қасқыр ұшып тұрып, оны жемекші болады. – Қоя бер мені! – деп, тиін жалына бастайды.   – Жақсы, қоя берейін, бірақ осы тиін біткен неге сонша көңілді боласыңдар, соның себебін айтшы маған. Мен үнемі жабығып жүремін, ал сендер төбемізде асыр салып ойнайсыңдар да жүресіңдер. – Ең әуелі мені ағаштың басына жібер, сол жерде тұрып айтайын, әйтпесе сенен қорқамын, – деп жауап береді тиін оған. Қасқыр тиінді қоя береді. Ол ағаштың басына шығып алып: – Сен өзің зұлымсың, содан ылғи жабығасың да жүресің… Ал біз болсақ, қайырымдымыз, ешкімге жамандық жасамаймыз, сондықтан үнемі көңілді боламыз, – дейді. Тиін неліктен үнемі көңілді жүреді? Жақсы көңіл күйде жүру үшін адам бойында қандай қасиеттер болу керек? Күнделіктеріне жазып беремін
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау   Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

2 классс

Пәннің аты Уақыты: Кабинет: Мұғалім
Сабақтың атауы Біз осындай баламыз
Мақсаты Отбасы құндылығы, адамның бойындағы жақсы қасиеттері (шыншылдық, қамқорлық, адалдық, мейірімділік, ұқыптылық, әдептілік, тәртіптілік) туралы түсініктерін кеңейту. Бойларындағы жақсы қасиеттерін және отбасы мүшелеріне деген қамқорлық, жанашыр сезімдерін дамыту. Оқушылар өткен тақырыптарды біледі, түснеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады     абақтың түрі: саяхат-ойын сабақ Әдіс-тәсілдері: сұрақ –жауап, көрнекілік
Күтілетін нәтиже
+Психологиялық ахуал .Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі: Екеуі қайың астынан. Біреуі терек қасынан. Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке? Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Қызығушылықты ояту Балалар мұғаліммен бірге шеңбер құрып тұрады ,сәлемдеседі.Үнтаспадан «Бақытты балалық шақ» әніне қосылып айтады. Әңгімелесу Тақырыптың мақсатын аша түсу үшін оқулықта «Ойланайық, пікірлесейік»айдарымен берілген сұрақтар бойынша әңгіме жүргізіледі. Мәтінмен жұмыс. Аңыз әңгімедегі Әлімнің «Мен оқуым керек»деген өз мақсатына қалай жеткенін және оның үлкен ғалым болғанын мысалға ала отырып ,балалардың оқуға құштарлығын арттырадыжылқы-құлыншақ 2) жылқының пайдасы сиыр-бұзау 3) ешкі-лақ 4) түйе-ботақан 5) Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану алалар сұрақтарға жауап береді, өз ойларымен бөліседі. -Шығармадағы бала қандай бала? -Баланың қандай істерінен жақсы адам екенін білеміз? -Сендер үйлеріңде жақындарына қалай көмектесесіңдер? -Жақсылық отбасынан басталады. Олай болса «Қолғанаттар» ойынын ойнайық! Рөлдік ойын «Қолғанаттар» Тәрбиеші балаларды үш топқа бөледі. Әр топ өз тапсырмаларын орындайды: ойыншықтарды жинау, дастархан әзірлеу, жеміс-жидектерді жуып табаққа салу Балалр үш топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. -Сендер нағыз қолғанат екенсіңдер! Рахмет. «Дәйексөз» Тәрбиеші балаларға «Жақсы бала қуаныш» деген нақыл сөзді бүгінгі сабақтың дәйексөзі ретінде түсіндіреді. Жақсы бала жақсы істерімен ата-анасын, туған туыстарын, жақындарын, достарын қуантады. Коллаж-жоба. Балалар, сендердің әрқайсың жақсы адам екендеріне сенімдімін. Жақынырақ келіп, үстелдің үстінен жақсы баланың істері бейнеленген суретті таңдап алыңдар. Содан кейін сол суретті күн шуақтарына жабыстырп, неге сол суреттегі балаларды жақсы деп ойлайтындарыңды айтыңдар. Ойын –жаттығу. «Мен –жақсы баламын!» Балалар, біз бір қызықты ойын ойнайық. Ойын «Мен –жақсы баламын!» деп аталады. Ол үшін барлығымыз жайғасып, ақырын: «Мен –жақсымын!» деп айтайық. Енді біраз көтеріліп, қаттырақ : «Мен- ең жақсымын!»- деп айтайық. Тік тұрып, еңсемізді көтеріп, қатты: « Мен-жақсы баламын!» -деп айтайық. Тамаша! Енді кері айтып көрейік.
Сергіту сәті Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі: Екеуі қайың астынан. Біреуі терек қасынан. Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке? Ой сергітеді,шашағандары басылады
Ой толғаныс Шығармашылық жұмыс Балаларға қолдан жүрекшелер жасауды ұсынады. Ғажайып сөздер. «Жақсы бала-қуаныш», «Жақсы адам адал болады», « Мен жақсы баламын», «Жақсылық отбасынан басталады"
Үйге тапсырма Мадақтау, бағалау. Алма ағашынан алма теріп балаларға тарату. Сабаққа жақсы қатыстыңдар! Күнделіктеріне жазып беремін
Бағалау Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау   Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru шаттанғын,дос, қалыспа! - student2.ru Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

Пән: Өзін-өзі тану

Тақырыбы: «Көңіл күйімізді басқара білейік

Мақсаты:«Махаббат», « бақыт» адамгершілік құндылықтары туралы

түсініктерін кеңейту.

Міндеттері: - жағымды қарым-қатынастар туралы түсінік беру.

- өзін-өзі ұстай білу іскерліктерін дамыту

- Ұстамдылыққа, сабырлыққа, ризашылдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілік: әр түрлі көңіл күйді білдіретін суреттер.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, талдау, пікір-талас

Сабақтың барысы: 1.ұйымдастыру

Психологиялық дайындық

Үлкенге де сіз, Сәлем бердік сіздерге,

Кішіге де сіз. Құрметпенен біз.

Шаттық шеңбері

Оқушылар шеңбер құрып тұрады.

Қайырлы күн достым,

Қайырлы күн болсын.

Сәрсенбінің сәті,

Сәттілікке толсын.

- Балалар, мен сендерді көргеніме қуаныштымын. Айналамыздағы адамдарға қуаныш сыйлайық. Бәріміз бірге көңілді бір ән шырқайық. «Жас дәуірдің түлегіміз»

- Ой, тамаша! Қуанышты сезіммен бірге айтқан ән адамның көңіл күйін көтереді.

2. Ой қозғау: Біздің көңіл күйіміз өзгеріп отырады, неліктен? Ол неге байланысты? (оқушыларды әңгімелету)

Әр түрлі көңіл-күйді білдіретін суреттермен жұмыс.

Бүгінгі сабақта көңіл күйіміз туралы әңгімелесеміз.

3. Жаңа сабақ

а)кітаппен жұмыс

а)мәтінмен жұмыс

а)мұғ/нің оқуы, талдауы.

ә) оқушы/дың оқуы

- Аңызда адам көңіл күйінің қандай сәті сөз болды?

- Өздерің аңыздан қандай қортынды жасар едіңдер?

- «Бос қайық» әдісін өмірде қалай қолдануға болады?

(Оқушыларды әңгімелету)

Жаңа ақпарат

Адамның көңіл күйі әр түрлі жағдайларға байланысты болады. Жақсы іс, ізгі ниет, жылы сөз, жақсылық хабар, қуаныш, адамның көңіл күйінің көтерілуіне әсер етеді.

- Жаңа ақпаратты оқушылармен бірге талдау.

Суретпен жұмыс

Суреттегі балалардың бет-бейнелеріне қарап, қандай көңіл күйде тұрғанын әңгімелеп беріңдер.

- Балалар, біз адамның бет әлпетіне қарап, адамдардың жылы жүзді, жайдары, түсі суық, ренжулі, көңілді, ызбарлы, ызалы т.б. деп ажыратуға болады. Жақсы көтеріңкі көңіл күй адамға қуат береді. Әр түрлі жағдайларда адам өзін ұстай білу керек және ұстамды болу керек.

Дәптермен жұмыс

А) Дәйексөз

Өмір деген жарыста,

Шаттанғын,дос, қалыспа!

Дәптерде мынадай тапсырма берілген: (ребусты шешіңдер)

Дұрыс шешсеңдер, мақал шығады.

Мақалды дәптерге жазу: «Орынсыз ашу-от шашу»)

- Қалай түсінесіңдер?

7. Ойын: «Менің көңіл күйім қандай?»

Ойынның шарты: ортаға бір бала шығып, өз көңіл күйін мимика, түрлі қимыл-қозғалыстар арқылы көрсетеді. Қалғандары оны тауып көрсетеді.

Оқушылардың алдына «қуанышты адам және ренішті адам» жазылған карточканы тастау.

Орытынды

- Балалар, біздің бүгінгі сабағымыз «Көңіл күйімізді басқара білейік» деп аталады. Бұл дегеніміз қандай жағдайда болмасын сабыр сақтап, өзімізді ұстай біліуімізді және өзімізге, айналамызға қуаныш сыйлауымызды білдіреді.

Наши рекомендации