Психологияны оқыту әдістемесі
Вопрос1
Оқушылардың даму шамасына және оқыту әдісінің мазмұнына сәйкестік принципі
Ответ1+
түсініктілігі
Ответ2
жүйелілігі
Ответ3
ғылымилығы
Ответ4
көрнекілігі
Ответ5
жеке болжамды оқыту
Вопрос2
Оқу іс-әрекетін басты ерекшелігі
Ответ1+
оқу мақсатын шешу.
Ответ2
эмоциялық қарым-қатынас
Ответ3
практикалық әрекет
Ответ4
білімді бақылау
Ответ5
шындықты білу
Вопрос3
«Психологияны оқыту әдстемесі» авторы кім
Ответ1+
Бадмаев.Б.Ц.
Ответ2
Давыдов .В.В
Ответ3
Гальперин П.Я
Ответ4
Талызина.Н.Ф
Ответ5
Эльконина .Б.Д
Вопрос4
Сабақ түрінің бірін ата
Ответ1+
практикалық сабақ.
Ответ2
талдау сабағы
Ответ3
саяхат сабағы
Ответ4
білімді сынау сабағы
Ответ5
бақылау
Вопрос5
Дебат сабаққа қойылатын талаптың бірі
Ответ1+
семинарлық практикалық сабақ өткізу.
Ответ2
анкеталық зерттеу жүргізу
Ответ3
шығармашылықты дамыту
Ответ4
озат тәжірибені тарату
Ответ5
жас ұстаздарға көмек көрсету
Вопрос6
Оқыған лекция сапасының ең негізгі көрсеткіші
Ответ1+
дәлелдік.
Ответ2
эмоциональдық
Ответ3
сөйлеу көрінісі
Ответ4
көпшілікке арналған
Ответ5
хабарлығы
Вопрос7
Практик-психолог қызметінің қыр-сырын меңгеретін сабақ типі
Ответ1+
Практикалық сабақта.
Ответ2
лекция
Ответ3
тест жүргізуде
Ответ4
семинар
Ответ5
лабораториялық сабақта
Вопрос8
Үй тапсырмасын бақылаудың түрі қалай жүзеге асырылады
Ответ1+
күнделікті.
Ответ2
Қорытынды
Ответ3
аралық
Ответ4
жылдық
Ответ5
семестрлік
Вопрос9
Кредиттік технология бойынша оқытуда бағаның ең төменгі көрсеткіші
Ответ1+
F
Ответ2
B
Ответ3
C-
Ответ4
A+
Ответ5
Z
Вопрос10
Тренинг сабақтың бір түрі
Ответ1+
оқуды ойынмен ұйымдастыру.
Ответ2
жаңа технологияны қолдану
Ответ3
психотерапия
Ответ4
саралап оқыту
Ответ5
дуэт
Вопрос11
Тернинг сабақтың мақсаты:
Ответ1+
оқушылардың өздерін еркін ұстауына көмектесу.
Ответ2
ойын ашық айтуына жағдай жасау
Ответ3
ойын өткізу
Ответ4
дәстүрлі сабақтың бір түрін өткізу
Ответ5
сабақтан тыс шаралар өткізу
Вопрос12
Психология пәніне кіріспе,психология негіздері,зоопсихология және салыстырмалы психология,жалпы психология олар
Ответ1+
фундаментальды.
Ответ2
педагогикалық психология салалары
Ответ3
тәжірибиелік психология саласы
Ответ4
қолданбалы
Ответ5
психологиялық зерттеу әдіснамасы әдістемесі
Вопрос13
проблемалық оқтуда ойлауды басқаратын әдіс
Ответ1+
проблемалық сұрақтар.
Ответ2
таным мақсаты
Ответ3
оқу себебі
Ответ4
оқу әрекеті
Ответ5
әрекеттіңбағдарламалық негізі
Вопрос14
Психологиялық білімнің практикада пайдаланудың анықтайтын оқыту есептері
Ответ1+
білімді еске түсіруге жататындар.
Ответ2
қорытындылау
Ответ3
тиімд ойлау операциясына жататын есептер
Ответ4
жинақтаушы есептер
Ответ5
қарапайым ойлау операциясына жататын есептер
Вопрос15
саналылық пен белсенділік ұстанымның шарты
Ответ1+
Білімді тест арқылы
Ответ2
бағдарламалап оқыту
Ответ3
компьюетрлік оқыту
Ответ4
сезімге әсер ететін
Ответ5
студенттен мүмкін еместі талап етпеу
Вопрос16
Оқушыладың даму шамасына және оқыту әдісінің мазмұнына сәйкестік принципі
Ответ1+
жүйелілігі.
Ответ2
ғылымилық
Ответ3
түсініктілік
Ответ4
көрнекілік
Ответ5
жеке болжамды оқыту
Вопрос17
Психологиялық курстарды игеру үшін методологиялық жағынан маңызды пән
Ответ1+
практикалық психология
Ответ2
арнаулы психология
Ответ3
салыстырмалы психология
Ответ4
педагогикалық психология
Ответ5
жалпы психология
Вопрос18
Проблемадық(мәселе)жағдайды шешуді қажет ететін оқыту есептері
Ответ1+
Тиімді ойлау операцияна есептер жататын есептер
Ответ2
Қарапайым ойлау оерациясына жататын есептер
Ответ3
Күрделі ойлау операциясына есептержататын есептер
Ответ4
Рефлексияның дамуы
Ответ5
Білімді қорытындылауға жататын есептер
Вопрос19
Сабақтың ұйымдастыру кезеңіне қанша уақыт беріледі
Ответ1+
2 мин
Ответ2
30мин
Ответ3
15 мин
Ответ4
8 мин
Ответ5
1 сағат
Вопрос20
Кредиттік жүйе бойынша дайындалатын басты құжаттың бірі
Ответ1+
оқу-әдістемелік кешен.
Ответ2
стандарт
Ответ3
жоспар
Ответ4
ереже
Ответ5
бұйрық
Вопрос21
Дәстүрлі сабақтың құрылымының бірі
Ответ1+
жаңа сабақты пысықтау
Ответ2
десант
Ответ3
эвристикалық әдіс
Ответ4
лекция
Ответ5
семинар
Вопрос22
Психологиялық білімнің(оқытудың)мазмұны
Ответ1+
психологиялық білімнің ғылыми жүйелілігі
Ответ2
оқытудың техникалық жабдықтары
Ответ3
лекция
Ответ4
әңгімелесу
Ответ5
таблицалар
Вопрос23
Бақылау принциптерінің мақсаты
Ответ1+
сабақ үстінде оқушылардың психикалық процестеріне зерттеу <variant>жүргізіп одан алған деректерді сабақта қолдану
Ответ2
сабақты зерттеу жүргізу
Ответ3
оқушылардың зейіннің зерттеу
Ответ4
оқушылардың ойлауын зерттеу
Ответ5
мақсатқа бағытталған зерттеу
Вопрос24
Оқыту әдісі бұл-
Ответ1+
оқу мақсатына жетуге бағытталған іс-әрекет.
Ответ2
психологиялық білім жиыны
Ответ3
студенттердің білімін бақылау
Ответ4
іс-әрекеттің қорытындысы
Ответ5
оқыту процесін ұйымдастыру тәсілі
Вопрос25
Дидактикалық мақсатта қолданылатын программалау машинасының бірі
Ответ1+
Жаттығатын машиналар.
Ответ2
Зерттеу машиналары
Ответ3
Психикалық процестерді зерттеу
Ответ4
Тесттік тапсырмаларды орындау
Ответ5
Программалау машиналары
Вопрос26
Психологиялық білімді практикада толықтыру мен қолдануға негізделген сабақтың типі
Ответ1+
іскерлік пен дағды қалыптастыратын сабақ.
Ответ2
білімді бақылау сабағы
Ответ3
түйдектелген (комбинированный)сабақ
Ответ4
сабақта жаңа материалды оқу
Ответ5
жалпылау және жүйелеу сабағы
Вопрос27
Ойлау формаларының түрлері
Ответ1+
анализ,синтез,жалпылау.
Ответ2
индукция,дедукция
Ответ3
тезис,көрсету,дәлел
Ответ4
ниет,программалау,жүзеге асыру
Ответ5
ұғым,пікір,ой қорытындысы
Вопрос28
Конференция сабағына қойылатын талаптар
Ответ1+
сабақты ғылыммен байланыстыра өту.
Ответ2
сабақта белгілі бір тақырып бойынша пікір айту
Ответ3
сабақ барысында сұрақ-жауап әдісін қолдану
Ответ4
оқушылар өз пікірлерін дәлелдеп үйрену
Ответ5
сабақ мазмұнына талдау жасау
Вопрос29
Үй тапсырмасын бақылаудың түрі қалай жүзеге асырылады
Ответ1+
күнделікті.
Ответ2
қорытынды
Ответ3
аралық
Ответ4
семестрлік
Ответ5
жылдық
Вопрос30
Кредиттік технология бойынша оқытуда бағаның ең төменгң көрсеткіш
Ответ1+
F.
Ответ2
А+
Ответ3
С-
Ответ4
В
Ответ5
Z
Вопрос31
Диплом жұмысын орындау бақылаудың қандай түрі
Ответ1+
қорытынды.
Ответ2
семестрлік
Ответ3
күнделікті
Ответ4
аралық
Ответ5
жылдық
Вопрос32
Оқушыларды білімге саналы түрде қызықтыратын
оқытудың принципі
Ответ1+
көрнекілік
Ответ2
жүйелік
Ответ3
түсініктілік
Ответ4
эмоционалдық және рацианолдық бірлігі
Ответ5
белсенділік
Вопрос33
Көрнекілік әдістің мақсаты
Ответ1+
сезіну арқылы қабылдау
Ответ2
оқушының ойлауына әсер ету
Ответ3
баяндау әдісіне қысқаша әдіс
Ответ4
теориялық білімді қалыптастыру
Ответ5
сурет көрсету
Вопрос34
Бағдарлама жасауға қойылатын талаптың бірі
Ответ1+
оқу пәндер мазмұнын баяндау керек.
Ответ2
десант сабақты өткізуге негізделген
Ответ3
пән аралық байланыстың болуы
Ответ4
психологиялық талдау жасалынған
Ответ5
жоспармен байланысты болуы керек
Вопрос35
Оқушылардың білімді тез талдап ұзақ қабылдап
ұзақ уақыт жадындасақтауына көмектесетін оқыту принципі
Ответ1+
Көрнекілік
Ответ2
Бақылау
Ответ3
Демострация
Ответ4
Анализдік
Ответ5
Синтездік
Вопрос36
Баяндау әдісінің түрлері
Ответ1
мектеп лекциясы,эвристикалық әңгіме,ауызша баяндау
Ответ2
практикалық,тәжірибелік
Ответ3
оқушылардың өз бетімен шығармашылықпен
айналысуына көмектесу
Ответ4
бақылау,эксперимент
Ответ5
«Жалпы психология»пәні терең түсінуіне көмектесу
Вопрос37
Жаңашыл сабақтың мақсаты
Ответ1+
өзге ұстаздың сабақтарынан жинақтап,жаңа сабақ құрастыру
Ответ2
оқытудың шығармашылықпен байланысуы
Ответ3
тәжірибелі ұстаздардың жас ұстаздарға көмегі
Ответ4
баяндауәдісімен арнаулы сабақ өткізу
Ответ5
дәстүрлі емес сабақтар өткізу
Вопрос38
Оқыту дегеніміз
Ответ1+
оқушылардың таным қабілеті мен ақыл-ойын дамыта отыра оларда
білім,іскерлік дағдыны қалыптастыру
Ответ2
үйрету
Ответ3
мектептің материалдық-техникалық базасы
Ответ4
қайталау
Ответ5
ұстаздың өз мүмкіндіктерін пайдаланып,оқушылармен тіл табысуы
Вопрос39
Жинақ сабақтың мақсаты
Ответ1+
көтерілетін мәселені жүйелеп,жинақтап түсіндіру
Ответ2
жас ұстаздарға арналған үлгі сабақ
Ответ3
озат тәжірибені тарату мақсаттарында өткізілген сабақ
Ответ4
жинақ сабағы
Ответ5
бірнеше ұстаздардың бірігіп сабақ өтуі
Вопрос40
Білім дегеніміз
Ответ1+
адам қоғамы,табиғат процестері,олардың дамуы
туралы ұғымдар жүйесі
Ответ2
алған білімін тәжірибеде жаңа жағдайларда қолдану
Ответ3
бақылау дағдысы
Ответ4
қиындықсыз,автоматты түрде қолдану,дәрежесіне жеткен қабілет
Ответ5
логикалық ойлау жүйелігі
Вопрос41
Саяхат-сабақтың мақсаты
Ответ1+
нақтылы объектіні таныту.
Ответ2
жаңа тақырыпты жан-жақты қабылдауға көмектесу
Ответ3
күрделі мәселелерді топтап,жүйелеп түсіндіру
Ответ4
оқушының сезіміне әсер ете отыра сабақ түсіндіру
Ответ5
ойын сабағын өткізу
Вопрос42
Тренинг сабақтың мақсаты
Ответ1+
оқушылардың өздерін еркін ұстауына көмектесу
Ответ2
ойын өткізу
Ответ3
оқушылардың өздерін еркін ұстап,ойын ашық
айтуына жағдай жасау
Ответ4
дәстүрлі сабақтың бір түрін өткізу
Ответ5
сабақтан тыс шаралар өткізу
Вопрос43
Оқу барысында психотерапиялқ ойындардың қолданудың маңызы
Ответ1+
ойындар ұйымдастырып баланың белсенділігін арттыру
Ответ2
жаттығу жасау
Ответ3
сабақ барысында пікірталас өткізу
Ответ4
оқушының сезіміне әсер ете отыра сабақты қабылдауға көмектесу
Ответ5
тренинг өткізу
Вопрос44
Сезім мүшелері мен бейнелерді пайдаланатын оқытудың принципі
Ответ1+
көрнекілік
Ответ2
жүйелілігі
Ответ3
белсенділік
Ответ4
ғылымилық
Ответ5
түсініктілік
Вопрос45
Психологиялық курстарды игеру үшінметодологиялық жағынан маңызды пән
Ответ1+
практикалық психология
Ответ2
арнаулы психология
Ответ3
педагогикалық психология
Ответ4
салыстырмалы психология
Ответ5
жалпы психология
Вопрос46
Конспект,реферат жазуды,өңдеуді қажет ететін оқыту есептері
Ответ1+
оқығанды қортындылап,пікір айтуды анықтайтын есептер
Ответ2
тиімді ойлау операциясына жататын есептер
Ответ3
күрделі ойлау операциясына жататын есептер
Ответ4
қарапайым ойлау операциясына жататын есептер
Ответ5
білімді еске түсіруге жататын есептер
Вопрос47
Сабақтың ұйымдастыру кезеңіне қанша уақыт беріледі
Ответ1+
2минут
Ответ2
1сағат
Ответ3
8минут
Ответ4
15минут
Ответ5
30минут
Вопрос48
«Психология пәнінің оқытудың әдістемесі» атты
2003 жылы жарық көрген оқулықтың авторы
Ответ1+
Н.К.Бадмаев
Ответ2
Н.Н.Блонский
Ответ3
З.М.Панибратсева
Ответ4
П.Я.Гальперин
Ответ5
С.К.Ляудиус
Вопрос49
Ойын технологиясы
Ответ1+
ойын әдістері мен тәсілдерінің жиынтығы
Ответ2
даму психологиясы пәні
Ответ3
психикалық қасиеттердің маңызын түсіндіру
Ответ4
қай сыныпта қандай мазмұнда білім беру керек
Ответ5
психикалық процестерді
Вопрос50
Жалпы психология пәні ретінде зерттейді
Ответ1+
психиканың функциялық жалпы заңдылығының
Ответ2
оқу мен тәрбиенің психикалық мазмұны
Ответ3
адам психикасының жас динамикасын
Ответ4
адам психикасының этникалық ерекшеліктерін
Ответ5
қорытындылау
вопрос 51
Дамыта оқытудың теориясын негізін салушылар:
ответ1 +
Эльконин Д.Б.
ответ2
Леонтьев А.Н.
ответ3
Гальперин П Я.
ответ4 +
Давыдов В.В.
Ответ5
Занков Л.В.
Ответ6
Вербицкий А.А.
Вопрос 52
Оқыту өлшемдері:
ответ1 +
білім, қабілет, дағдыны меңгерудің темпі
ответ2
хабардар болудың деңгейі
ответ3
тілдесу қабілеттілігі
ответ4
жеке-типологиялық ерекшелік
ответ5
психологиялық процестің еріктік деңгейі
ответ6
әрекеттерді іске асыру үлгісі
вопрос 53
Жобалау әдісінде іс-әрекет жасау бағыттары:
ответ1 +
жеке
ответ2
өзбетінше
ответ3 +
жұптық
ответ4
үлгі бойынша
ответ6
шығармашылық
вопрос54
Жобалау әдісін орындауға қойылатын талаптар:
ответ1 +
оқушының өздік іс-әрекетінің болуы
ответ2 +
зерттеу әдістерін қолдану
ответ3
мәселелік тапсырма
ответ4
жағдаятты жүйелеу мен талдау
ответ5
топтық пікірталас
ответ6
рөлдік ойындар
вопрос 55
Қашықтан оқытудың ерекшелігі:
ответ1
құралдардың макеті
ответ2
экспиремент моделі
ответ3 +
компьютерлік телекоммуникация
ответ4
оқу әдістемелік құрал
ответ5
білім берудегі көрнекілік құрал
ответ6 +
ақпараттық технология
вопрос 56
Дәрісханада өтетін сабақтардың негізгі түрлері:
ответ1
реферат
ответ2 +
дәріс
ответ3
курстық жұмыс
ответ4 +
тәжірибелік сабақтар
ответ5
дипломдық жұмыс
ответ6
эссе
вопрос57
Рефлексивті тапсырмалар:
ответ1
баяндама құру
ответ2
тізбені келтіру
ответ3 +
тұлғааралық өзара әрекеттестік тәсілін таңдау
ответ4
атау және сипаттау
ответ5 +
рефлексивті әрекеттер
ответ6
эмпирикалық деректерді жалпылау
Вопрос 58
Мнемикалық процестерде дамыту тапсырмалары:
ответ1
өзгешеліктерді көрсету
ответ2
суреттерді көрсету
ответ3
аудиотаспаларды тыңдау
ответ4 +
анықтамаларды есте сақтау
ответ5
нысана бөліктерін табу
ответ6 +
ескі оқиғаны жаңғырту
вопрос 59
Қарапайым ойлау операцияларына бағытталған тапсырмалар:
ответ 1
баяндама құрастыру
ответ 2
дәлелдеу
ответ 3
түсіндіру
ответ4 +
тізімдеу
ответ 5
интерпретациялау
ответ 6
конспект құру
вопрос 60
Күрделө ойлау операцияларына бағытталған тапсырмалар:
ответ 1
баяндама құрастыру
ответ2 +
дәлелдеу
ответ3 +
түсіндіру
ответ4
жинақтау
ответ 5
конспект құру
ответ 6
саралау
вопрос 61
Оқушылардың ақыл ой –әрекетөн белсендіретін тапсырмалар:
ответ 1
талдау
ответ2 +
салыстыру
ответ3 +
жинақтау
ответ4
еске алу
ответ 5
нақтылау
ответ 6
суреттеу
вопрос 62
Білімді қайта жаңғыртуға бағытталатын тапсырмалар:
ответ 1
классификацияны құру
ответ2 +
анықтама беру
ответ 3
шолу құру
ответ 4
салыстыру
ответ 5
сұрақтар құру
ответ6 +
сұрақтар қою
вопрос 63
Оқу тапсырмасыныѕ таксономиясын дайындағандар:
ответ1 +
Толингерова Д.Г.
ответ 2
Галперин П.Я.
ответ 3
В.В Давыдова
ответ4 +
Г.А Балло
ответ 5
Д.В Эльконин
ответ 6
А. Бине
Вопрос 64
Кәсіби оқу мақсатына байланысты келесі оқу тапсырмалары білінеді:
ответ 1
перцептивті
ответ2 +
оқу ақпаратын меңгеруге
ответ3 +
кәсіби
ответ 4
мнемикалық
ответ 5
рефлексивті
ответ 6
тәлім-тәрбиелік
вопрорс 65
Психологияны оқытуда тиімді қолданылатын оқу тапсырмалары:
ответ 1
қарапайым ойлау операциялары
ответ 2
қабылдау және тану
ответ3 +
сөздік пікірді туындататын
ответ4 +
нәтижелі ойлауға бағытталған
ответ 5
білімнің жаңғыртылуы
ответ 6
күрделі ойлау операциялары
вопрос 66
Белгілі бір сөздік пікірді туғызуды көздейтін тапсырмалар:
ответ1 +
конспект құру
ответ 2
метафоралар таңдау
ответ 3
библиографиялық сілтегішті құру
ответ4 +
жоба әзірлеу
ответ 5
эмпирикалық деректердө жалпылау
ответ 6
анықтама беру
вопрос 67
Өнөмді ойлауды көздейтін тапсырмалар:
ответ1 +
тәжірибеде қолдануға арналған
ответ 2
рефлексивті әрекеттерге арналған
ответ3 +
мәселелік жағдайды шешуге арналған
ответ 4
баяндама құруға арналған
ответ5
метафоралар таңдауға арналған
ответ6
мәселенің бірлескен шешімін анықтауға арналған
вопрос 68
Шолу, құрастыруға арналған тапсырмалар:
ответ1
қарапайым ойлау операциялары
ответ2
күрделі ойлау операциялары
ответ3 +
сөздік пікірді туғызатын
ответ4
дәлелдеуге арналған
ответ5
түсіндіріп беруге арналған
ответ6 +
конспект құрастыруға
вопрос 69
Психологияда жаңа материалды меңгеру формасы:
ответ1 +
дәріс
ответ2 +
түсіндіру
ответ3
семинар
ответ4
тәжірибелік тапсырмалар
ответ5
рөлдік ойындар
ответ6
тренинг
Вопрос 70
Психологияны оқытуда көрнекі құралдарды пайдаланудың әдістемесі
ответ1+
қолдану мақсатының анықталуы
ответ2
тақтаға жазу
ответ3 +
көрсете білу әдістемесі
ответ4
оқушыларды мәселелік жағдаятқа араластыру
ответ5
бірлескен қызметті ұйымдастыру
ответ6
мазмұнның қысқа сипатталуы
вопрос71
Психологияны оқытудың көрнекілік әдістері:
ответ1
психологиялық тәжірибелердің көрсетілуі
ответ2 +
бейнефильмдердің көрсетілімі
ответ3
топтық дискуссия
ответ4
эвристикалық әңгіме
ответ5
іскерлік ойын
ответ6 +
кестені көрсету
вопрос 72
Психологияны оқытудағы символдық көрнекіліктердің түрлері:
ответ1 +
кестелер
ответ2
фотосуреттер
ответ3 +
графикалар
ответ4
мәтіндер
ответ5
суреттер
ответ6
бейнефильмдер
вопрос 73
Психологияны оқытудағы заттық көрнекіліктің түрлері:
ответ1 +
приборлардың макеті
ответ2
суреттердің көрсетілімі
ответ3
көркем туындылардан мысалдар
ответ4 +
эксперименттің көрсетілімі
ответ5
диаграммалар, кестелер
ответ6
кескіндеменің туындысы
вопрос 74
Психологияны оқытуда қолданылатын көрнекіліктердің түрлері:
ответ1
іскерлік ойындар
ответ2 +
заттық
ответ3
кескіндеу
ответ4
графикалық
ответ5
бейнелік
ответ6 +
сөздік
вопрос 75
Психологияны оқытуда эмоция көрінісін байқау үшін қолданылатын көрнекіліктер:
ответ1
кесте
ответ2
сызбанұсқа
ответ3 +
фотосуреттер
ответ4
диаграммалар
ответ5 +
суреттердің репродукциясы
ответ6
графиктер
вопрос 76
З. Фрейд бойынша, көрнекілік – тұлға құрылымының моделі:
ответ1
заттық
ответ2
табиғи
ответ3
ауызша
ответ4
бейнелі
ответ5 +
символдық
ответ6 +
моделді белгі
вопрос 77
Оқыту әдістері ақпаратты алу көздеріне қарай бөлінеді:
ответ1 +
ауызша
ответ2 +
көрнекілік
ответ3
ауызша
ответ4
жазбаша
ответ5
көру зейін арқылы
ответ6
рефлексивтік
вопрос 78
Типтік ауызша әдістер:
ответ1
жазу
ответ2
цитаталау
ответ3 +
пікірталас
ответ4 +
сұхбат
ответ5
пікірін білдіру
ответ6
аннотациялық
вопрос 79
Психологияны оқытудағы тәжірибелік әдістердің түрлері:
ответ1
үй тапсырмасы
ответ2
бақылау жұмысы
ответ3
диктант
ответ4 +
зертханалық жұмыс
ответ5
эвристикалық
ответ6 +
дидактикалық және іскерлік ойындар
вопрос 80
Оқушылардың танымдық әрекетіндамытуға бағытталған оқыту әдістері:
ответ1 +
түсіндірмелі-иллюстративті әдіс
ответ2
бақылау жұмысы
ответ3 +
тәжірибелік әдіс
ответ4
зертханалық жұмыстар
ответ5
өзіндік жұмыс
ответ6
психологиялық тестілерді орындау
вопрос 81
Оқыту әдісін таңдау факторлары:
ответ1+
білім беру бағдарламасының мақсаты
ответ2
сабақты өткізу уақыты
ответ3
оқыту құралдары
ответ4
оқыту нысаны
ответ5 +
студенттердің дайындық деңгейі
ответ6
мекеме үлгісі
вопрос 82
Виртуалды оқыту нақтылығында тиімді пайдаланылады:
ответ1
конспектілеу
ответ2 +
диалог
ответ3
мағыналы әрекет
ответ4
цитаталау
ответ5 +
эвристикалық сұхбат
ответ6
реферат жазу
вопрос83
Сөзсіз бағынуды талап ететін құралдар:
ответ1 +
визуалдық байланыс
ответ2
диалог
ответ3
мағыналы әрекет
ответ4
цитаталау
ответ5
эвристикалық сұхбат
ответ6+
жестілеу
вопрос 84
Оқытудағы көрнекіліктің түрлері:
ответ1
визуалдық
ответ2
диалогтік
ответ3 +
пәндік
ответ4 +
бейнелік
ответ5
себепкерлік
ответ6
топты пікір-тартыс
вопрос 85
Оқытудағы бейнелік көрнекіліктердің түрлері:
ответ1 +
қөркемдік
ответ2 +
символикалық
ответ3
пәндік
ответ4
эвристикалық
ответ5
эксперимент
ответ6
ауызша
Вопрос 86
Психологияны оқытуда интерактивті әдістердің қолданылуы:
ответ1 +
рөлдік ойындар
ответ2
дәріс
ответ3
семинар
ответ4
тәжірибелік сабақтар
ответ5
өздік жұмыстар
ответ6 +
тренинг
вопрос 87
Оқытудың интерактивті әдісі:
ответ1
үлгі бойынша әрекет ету
ответ2 +
өзара әрекеттесу
ответ3
білімдерді бекіту
ответ4 +
қарым-қатынасты ұйымдастыру
ответ5
жаңғырту
ответ6
имитация
вопрос 88
Топтық пікірталас - оқытудың белсенді әдісі ретінде ерекшелінеді:
ответ1+
мәселені белсенді талқылау
ответ2 +
өз ойын дәлелдеу
ответ3
жағдаятты моделдеу
ответ4 +
ой алмастыру
ответ5
эмоциялық көрініс
ответ6
іс-әрекетті имитациялау
вопрос 89
Психологияны оқуда белсенді оқыту әдісінің қолданылуы:
ответ1+
нақты жағдаятты талдау
ответ2
дәріс конспектісін оқу
ответ3
меңгерілген материалды қайталау
ответ4 +
түрлі жағдайларды моделдеу
ответ5
әдебиеттерді конспектілеу
ответ6
бақылау жұмысын орындау
вопрос90
Оқытудың қазіргі кездегі белсенді әдістері:
ответ1
түсіндірмелі-иллюстративті оқыту
ответ2 +
бағдарламаланған оқыту
ответ3
ғылыми-тәжірибелік оқыту
ответ4 +
мәселелік оқыту
ответ5
жан-жақты оқыту
ответ6
жеке оқыту
вопрос 91
Оқытудың интерактивті құралдары:
ответ1
проблемалық жағдайы
ответ2
бағдарламаның мөлшерлеу қадамы
ответ3
эвристикалық бағдарлама
ответ4 +
ұжымдық пікірталас
ответ5 +
рөлдік-оқу ойындары
ответ6
алгоритм
вопрос 92
Ойынның педагогикалық мағынасы:
ответ1+
танымдық қызметті белсендіру
ответ2 +
студенттің дербестігін көтермелеу
ответ3
техникалық құралдарды қолдану
ответ4
білім алушылардың ынтасын көтермелеу
ответ5
студентердің қызығушылығын дамыту
ответ6
ес қабілетін жаттықтыру
вопрос 93
Ойынның сипатты белгілері:
ответ1+
шығармашылық үдерісі
ответ2
оқу үдерісі
ответ3
техникалық құралдарды қолдану
ответ4 +
эмоциялар
ответ5
еңбек қызметі
ответ6
кәсіби қызмет
вопрос 94
Оқытудағыойын формалары:
ответ1
сюжетті ойындар
ответ2 +
нақты жағдайды талдау
ответ3
жаттықтыру
ответ4
тренинг
ответ5 +
рөлдік ойындар
ответ6
семинар
вопрос 95
Оқытудағы іскерлік ойынның мақсаты:
ответ1
танымдық қызығушылығын дамыту
ответ2 +
кәсіби мотивациясын қалыптастыру
ответ3
әлеуметтік ойлауды дамыту
ответ4 +
кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру
ответ5
шығырмалшылық ыңғайын табу
ответ6
әлеуметтік стереотипті қалыптастыру
вопрос 96
Қашықтан оқытудың негізгі білім беру технологиялары:
ответ1+
интернет-технология
ответ2
дискуссия
ответ3 +
телекоммуникациялық технология
ответ4
емтихан
ответ5
практикум
ответ6
тренинг
вопрос 97
Қашықтан оқыту құралдары:
Ответ1 +
оқыту бейнефильмдері
ответ2
дидактикалық ойындар
ответ 3+
электронді оқулықтар
ответ4
оқу құралдары
ответ5
іскерлік ойындар
ответ6
тренинг
ответ көрнекі матераиалды жинақтау
Вопрос 98
Жоғарғы мектепте оқу формасының ұйымдастырылуы:
ответ1+
тәжірибелік жұмыстар
ответ2
киносабақ
ответ3
экспериментті көрсету
ответ4
мұғалімге түсіндіру
ответ5
тәжірибеге ұсыну
ответ6 +
студенттің оқытушымен өздік жұмысы
вопрос 99
Сабақ барысындағы оқу әрекетін ұйымдастыру формалары:
ответ1+
фронтальды
ответ2
түзетуші
ответ3
сөздік
ответ4
көрнекілік
ответ5
қарым-қатынастық
ответ6 +
жеке
вопрос 100
Сабақта оқушылардың меңгеруі тиіс психологиялық білімдері:
ответ1
кестелер және схемалар
ответ2
сабақты психологиялық талдау
ответ3 +
психикалық құбылыстар
ответ4 +
психикалық құбылыстардың байланыс заңдылығы
ответ5
оқытудың көрнекі құралдары
ответ6
оқу баспа әдістемелік құралы
вопрос101
психология оқу пәні ретінде қарастырады:
ответ1+
мемлекеттік білім беру стандарты
ответ2+
әдістемелік баспа құралдарымен көмек
ответ3
психотерапия
ответ4
психологиялық кеңес беру
овтет5
психодиагностика
ответ6
ауызша білім беруді
ответ7
психологиялық алдын алушылық
ответ8+
психологиялық түзету
вопрос102
психология ғылыми-тәжірибелік әрекет ретінде:
ответ1+
оқу-әдістемелік құралдармен көмек
ответ2
психотерапия
ответ3
психологиялық кеңес беру
ответ4
психодиагностика
ответ5
ауызша білім беру
ответ6+
психологиялық түзету
ответ7
психологиялық алдын алушылық
ответ8+
мемлекеттік білім беру стандарты
вопрос103
дәріс,семинар,зертханалық сабақтар - бұл:
ответ1+
психологиялық оқытудың түрі
ответ2
психологиялық оқытудың құралдары
ответ3
психологиялық білім берудің бақылау түрі
ответ4
өзіндік жұмыстың бір түрлері
ответ5
оқу материалын демонстрациалау әдістері
ответ6+
психологиялық сабақ берудің түрлері
ответ7
психологияны оқыту әдістері
ответ8+
оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру формасы
вопрос104
дидактиканың оқыту формалары:
ответ1+
білім беру әдерісін ұйымдастыру тәсілі
ответ2
танымдық әрекет тәсілдері
ответ3
ұстаз бен оқушы арасындағы ортақ әрекет тәсілі
ответ4
оқу материалдарын бекіту
ответ5
оқу тапсырмаларын орындау
ответ6+
оқу әдісін құру
ответ7
әдістемелік құрал
ответ8+
ұстаз бен оқушы әрекетін ұйымдастыру
вопрос105
психологияның негізгі мақсаты психологтардың пәні және әрекеті ретінде:
ответ1+
жаңа психологиялық білімдерді іздеу
ответ2+
практикалық мәселені шешу
ответ3
жаңа ақпаратты тарату
ответ4
оқытудың және тәрбиенің әдістері
ответ5+
психологиялық білімдерді тарату
ответ6
адам психикасының өзгерісі
ответ7
адам психикасының дамуы
ответ8
адам мінезінің құралымы
вопрос106
психологияны оқыту әдістемесінің пән аралық байланысы:
ответ1
этнография
ответ2+
психология
ответ3+
педагогика
ответ4
антропология
ответ5
физиология
ответ6
әлеуметтану
ответ7+
дидактика
ответ8
философия
вопрос107
Н.Я. Грот психологияны оқыту формасы ретінде семинардың үш түрін пайдаланды:
ответ1+
семинар-сыни талқылау сараптары
ответ2+
семинар – рефераттарға арналған тақырыптарды талдау
ответ3
семинар- тренинг
ответ
интервью
ответ5
миға шабуыл
ответ6
семинар-сынақ
ответ7
семинар- диспут
ответ8+
тезистерді оқу және талқылау
вопрос108
Бастапқыда психология пәні келесі курстар арқылы оқытылды:
ответ1
физика
ответ2
география
ответ3+
философия
ответ4+
медицина
ответ5
тарих
ответ6
этнология
ответ7+
логика (қисын)
ответ8
химия
вопрос109
1905 ж психологияны оқыту жоғары оқу орындарында оқу пәндерінің келесі түрлерімен кеңейтілді:
ответ1
пікірталас
ответ2
тренинг
ответ3+
семинар
ответ4+
просеминарлар
ответ5+
тәжірибе сабақтары
ответ6
конкурстар
ответ7
викториналар
ответ8
конференциялар
вопрос110
А. П. Нечаев психологияны үш аспектіде қарастыруы:
ответ1
медицина саласы ретінде
ответ2
пәнаралық аумағынын білімі сияқты
ответ3+
дербес оқылатын пән ретінде
ответ4
логика курсы ретінде
ответ5
қолданбалы ғылым ретінде
ответ6+
философиялық пропедевтиканың бөлігі ретінде
ответ7
эмпиризмдік ғылым сияқты
ответ8+
педагогикаға кіріспе ретінде
вопрос111
ХХ ғ басында А.П.Нечаев «Как преподавать психологию» еңбегінде психология мұғалімдерінің алдына үш міндет қойды:
ответ1+
білім алушыларға адамның мінез құлкын түсінуге көмек көрсету;
ответ2+
психология курсының басқа пәндерімен байланысын және бірлігін көрсету
ответ3+
ғылыми түсініктерді колдануын кеңейту
ответ4
психологияның эмпирикалық негізін көрсету
ответ5
оқушынын өнерпаздығын бейімдеу
ответ6
психологиялық талдау арқылы жаттықтыру
ответ7
психологиялық талдау мәдениетін тәрбиелеу
ответ8
психология білімінің өмір кажетілігімен байланысы
вопрос112
Казіргі уақытта психологияны басқа кәсіби бағыттағы мамандар қолданады:
ответ1
топографтар
ответ2+
әлеуметтанушылар
ответ3+
дәрігерлер
ответ4+
заңгерлер
ответ5
археологтар
ответ6
экономистер
ответ7
геологтар
ответ8
математиктер
вопрос113
XIX ғ психология пәнін оқытуға үлес қосқандар :
ответ1
В.Н. Дружинин
ответ2+
Н. Я. Грот
ответ3+
А. П. Нечаев
ответ4+
М. И. Владиславлев
отет5
Л.С. Выготский
ответ6
С.Л. Рубинштейн
ответ7
А.Г. Асмолов
ответ8
Б.М. Теплов
вопрос114
XX ғ басында философия кафедрасында психология пәнін оқытқан атақты философтар:
ответ1+
А. И. Введенский
ответ2
Л.С. Выготский
ответ3
Б.М. Теплов
ответ4
С.Л. Рубинштейн
ответ5+
Н. О. Лосский
ответ6
В.Н. Дружинин
ответ7+
С. Л. Франк
ответ8
А.Г. Асмолов
вопрос115
XIX ғ басында психология пәнін оқытуға үлес қосқандар:
ответ1+
Г.И. Челпанов
ответ2
А.Д. Леонтьев
ответ3+
Н.Н. Ланге
ответ4+
Л.С.Выготский
ответ5
А.Г. Асмолов
ответ6
В.Н. Дружинин
ответ7
М.М. Муканов
ответ8
Т.Т. Тажибаев
вопрос116
Психология пәнінен бірінші оқу құралдары баспадан ғалымдардың басқаруымен шықты:
ответ1
К. Н. Корнилова
ответ2
С. Л. Рубинштейн
ответ3
А. А. Смирнова
ответ4
З. Фрейд
ответ5
К.Г. Юнга
ответ6+
П. Я. Гальперин
ответ7+
А. Р. Лурия
ответ8+
А. Н. Леонтьев
вопрос117
ХХғ 30-50 жж Қазақстанда психология ғылымының дамуына үлес қосқан педагогтар:
ответ1+
А. Ситдыков
ответ2 +
С.Кожахметов
ответ3+
Ш. Әлжанов
ответ4
А. А. Смирнов
ответ5
С. Л. Рубинштейн
ответ6
П. Я. Гальперин
ответ7
А. Р. Лурия
ответ8
А. Н. Леонтьев
вопрос118
Қазақстанда педагогикалық институттарда психологияны оқытуға үлес қосқандар:
ответ1
П. Я. Гальперин
ответ2+
Ж.Аймауытов
ответ3
К. Д. Ушинский
ответ4+
М.М. Муканов
ответ5+
Т.Т. Тажибаев
ответ6+
П. Я. Гальперин
ответ7
А. Р. Лурия
ответ8
А. Н. Леонтьев
вопрос119
Психологияны оқытудағы тиімділік пен эмоционалдылық бірлігі қағидасы:
ответ1+
психологияны оқыту мақсатын білу
ответ2+
пәннің кәсіби түрде маңыздылығын
ответ3
Оқу материалдарының құрылымдылығы мен жүйелендірілуі
Ответ4
білім беру мазмұны мен әдіс –тәсілдердің сәйкестілігі
ответ5
оқу материалының жүйелі мазмұндалуы
ответ6
оқу материалын қайталау арқылы бекіту
ответ7
психологиялық түсініктерді меңгерудегі өзара байланыс
ответ8 +
білімге деген қызығушылықты таныту
вопрос120
Психологияны оқытудағы тұлғалық –бағыттылық қағидасы:
ответ1
материалдың мазмұнды қолжетімділігі
ответ2
негізгі түсініктерді меңгері
ответ3
оқудағы көрнекі құралдар
ответ4+
білімді мақсатты түрде өзін-өзі тануға қолдану
ответ5+
өзіндік дамуға психологиялық әдіс-тәсілдерді меңгеру
ответ6
оқу материалдарын бекіту
ответ7
психологиялық түсінікті меңгеру байланыстылығы
ответ8+
өзін тұлға ретінде түсіну
вопрос121
Психологияны оқытудағы көрнекілік қағидасы:
ответ1+
бейне мен сезім мүшелерін қолдану
ответ2
студентке берілетін ақпараттың дәлелді болуы
ответ3
оқу материалының обективті ғылыми фактілермен сәйкес болуы
ответ4
оқу материалдарын жүйелендіру
ответ5
тұлғаға арналған оқу материалының маңыздылығын түсіну
ответ6
материалдың мазмұнын жалғастыру
ответ7+
кесте, сызба, диаграмманы көрсету
ответ8+
көркем бейнелер мен суреттерді қолдану
вопрос 122
Психологияны оқытудағы мәселелік қағидасы:
ответ1
оқытуда көрнекі құралдарды қолдану
ответ2
оқу материалын меңгеруге назар салу
ответ3
психологиялық заңдылықты нақты мысалдармен көрсету
ответ4
оқытудың мазмұны мен әдістерінің оқушылардың даму деңгейіне сәйкестілігі
ответ5 +
ойландыратын мәселелік жағдаят құру
ответ6
оқу материалын құру және жұйелеу
ответ7+
топтық пікір талас ұйымдастыру
ответ8+
оқу тапсырмаларын орындау арқылы, оқу материалын меңгеру
вопрос 123
Оқу жоспары оқу сабақтарының түрін анықтайды:
ответ1
реферат
ответ2
экзамен
ответ3
курстық жұмыс
ответ4 +
дәріс
ответ5
дипломдық жұмыс
ответ6
сынақ
ответ7 +
семинар
ответ8 +
өзіндік жұмыс
вопрос 124
Оқу жоспары ағымдық және қорытынды аттестацияның түрлерін анықтайды:
ответ1
тәжірибе сабағы
ответ2 +
емтихан
ответ3
өздік жұмыс
ответ4
тәжірибе
ответ5 +
дипломдық жұмыс
ответ6 +
сынақ
ответ7
семинар
ответ8
дәріс
вопрос125
Оқу бағдарламасының мазмұны:
ответ1
тәжірибе сабағы
ответ2
емтихан
ответ3+
түсінік хат
ответ4
тәжірибе
ответ5 +
оқылатын тақырыптардың қысқаша мазмұны;
ответ6
сынақ
ответ7
семинар
ответ8 +
әдебиеттер тізімі
вопрос 126
Тақырыптық жоспар:
ответ1+
оқу бағдарламасының тақырыптарын сабақ түрлері бойынша бөлу
ответ2
оқу бағдарламасының құрылыс тәсілдері
ответ3
студенттердің ынтымақтастық үлгісі
ответ4
студенттердің тәжірибесін ұйымдастыру
ответ5
оқу бағдарламасының құрылыс түрлері
ответ6+
студенттің білімі мен біліктілігін бақылау формалары
ответ7+
студенттің білімі мен біліктілігін аттестациялау формалары
ответ8
тәлім-тәрбиенің құрылымынын тәсілдері
Вопрос127
Кіші мектеп жасындағылардың жаңа психологиялық білімдері:
ответ1 құндылық бағдар
ответ2+
рефлексия
ответ3 +
психикалық процестер
ответ4
сөйлеу тілін меңгеру
ответ5
мотивтер байланысы
ответ6
абстрактілі ойлау
ответ7+
әрекеттің ішкі жоспары
ответ8
кәсіби өзін –өзі анықтау
вопрос128
Жоғарғы сынып оқушыларының жаңа психологиялық білімдері:
ответ1+
құндылық бағдар
ответ2
мотивтерге бағыну
ответ3
қолданыстағы психикалық процестер
ответ4
сөйлеу тілін меңгеру
ответ5 +
дүниетану
ответ6
абстрактілі ойлау
ответ7
әрекеттің ішкі жоспары
ответ8+
кәсіби өзін –өзі анықтау
вопрос129
Жалпы психологияның зерттеу пәні:
ответ1+
жалпы психикалық құбылыстардың заңдылықтарын
ответ2
адам психикасының жас ерекшелік динамикасын
ответ3
оқу мен тәрбиелеудің психологиялық заңдылықтарын
ответ4
адам психикасының этникалық ерекшеліктерін
ответ5
жоғары жүйке қызметінің заңдылықтары
ответ6 +
тұлғаның психологиялық ерекшеліктері
ответ7 +
психикалық процестер мен күйлер
ответ8
жануарлардың психикалық белсенділігі
вопрос130
Психология тарихы курсын оқу мазмұнының құрамы:
ответ1
адам мен жануарлардың психикалық қызметі
ответ2 +
динамикадағы психологиялық даму үдерісі
ответ3
онтогенездегі психиканың дамуы
ответ4
психиканың дамуы
ответ5
жоғары психикалық қызметті қалыптастыру
ответ6 +
психология ғылым ретінде даму процесін тарихи зерттеу
ответ7
психикалық процесс, қасиет, күйлер
ответ8+
ретроспективті талдау негізінде, психологияны меңгеру
вопрос131
Жас ерекшелік психологиясының зерттеу пәні:
ответ1
топтағы қарым-қатынас психологиясы
ответ2
оқыту мен тәрбиелеудің психологиялық негіздері
ответ3
әр түрлі жастағы балалардың анатомиялық – физиологилық ерекшеліктері
ответ4
ауытқушылығы бар балалардың даму ерекшеліктері
ответ5+
әртүрлі жас кезеңдеріндегі тұлғаның даму заңдылықтары
ответ6+
онтогенездегі психиканың дамуы
ответ7
психикалық процесстер, қасиет, күйі
ответ8+
динамикадағы психологиялық даму процес
вопрос 132
Арнайы психологияның бөлімдері:
ответ1 +
сурдопсихология
ответ2+
тифлопсихология
ответ3+
олигофренопсихология
ответ4
психолингвистика
ответ5
психофизиология
ответ6
әлеуметтік психология
ответ7
еңбек психологиясы
ответ8
зоопсихология
вопрос133
Педагогикалық психологияны оқыту мазмұны:
ответ1+
тәрбиелеу мен оқытудың психологиялық заңдылықтарын
ответ2
педагогикалық үдеріс, ұстаз қызметінің нысаны ретінді
ответ3
баланың психикалық даму заңдылықтары
ответ4
топаралық қатынасты анықтау
ответ5+
білім беру процесінің психологиялық қамтамассыз ету
ответ6 +
білім алудың психологиялық механизмі
ответ7
тұлғаны білім беру үдерісін қалыптастыру
ответ8
қарым-қатынас психологиясы
вопрос134
Әлеуметтік психология оқыту пәні ретінде қарастырады:
ответ1+
адамдардың қарым –қатынас психологиясын
ответ2
адамның еңбек әрекетінің психологиялық ерекшеліктерін
ответ3
қалыпты психикалық даму ауытқушылығын
ответ4
қоғамның саяси өміріндегі психологиялық компоненттерді
ответ5
адамдардың жеке –психологиялық ерекшеліктерін
ответ6
құқықтық әрекетке қалтысты, психика заңдылықтарын
ответ7+
топаралық өзара әрекеттесу мен қарым-қатынасты
ответ8+
қарым-қатынас психологиясын
вопрос135
Оқытудың қағидалары:
ответ1+
оқу сабақтарын ұйымдастырудағы басқару идеялары
ответ2
оқу бағдарламаларының негізгі нұскаулары
ответ3+
ғылыми нақтыланған ұсыныстар
ответ4
негізгі мақсат және оқыту мақсаттары
ответ5
шамалар және оқыту ережесі
ответ6
оқытудың көкейкесті мақсаттары
ответ7
білім беру бағдарламасының ережесі
ответ8+
оқыту үдерісін реттейтін ережелер мен нормалар
вопрос136
Оқытудың негізгі қағидалары:
ответ1
тәрбиенің қағидасы
ответ2+
жүйелілік қағидасы
ответ3
айқындылық қағидасы
ответ4
елеулілік қағидасы
ответ5
құндылық қағидасы
ответ6+
қолжетімділік қағидасы
ответ7 +
көрнекілік қағидасы
ответ8
мәдениеттің қағидасы
вопрос137
Оқытудағы белсенділік қағидасының орындалуы:
ответ1
оқу материалын қисынды түрінде ұғындыру
ответ2
қызықты психологиялық зерттеулерінің сипаттауы
ответ3 +
білім алушыларда психологиялық білімнің қажеттілігін бейімдеу
ответ4+
оқытудағы тәжірибелік әдістерді қолдану
ответ5+
диалог формасында оқыту
ответ6
оқу пәнің жүйеде ұсыну
ответ7
психологиялық зерттеу әдістерін сипаттау
ответ8