Урок №4

Тема: Складання найпростіших окисно-відновних реакцій, підбір коефіцієнтів.

Мета уроку: розвивати навички складання окисно-відновних реакцій; закріпити навички складання хімічних рівнянь на прикладі найпростіших окисно-відновних реакцій, застосування методу електронного балансу для розміщення коефіцієнтів у рівняннях хімічних реакцій, що протікають зі зміною ступеня окиснення.

Тип уроку: узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок.

Форми роботи: виконання тренувальних вправ, групова робота.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, картки-завдання.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

На сьогоднішньому уроці ви (учні) будете працювати самостійно. Ми повинні закріпити знання про окисно-відновні реакції, процеси окиснення і відновлення, вдосконалити вміння писати окисно-відновні реакції, складати електронний баланс.

ІІ. Самостійне виконання вправ.

Експрес – контроль

Учні отримують картки із тестами. Тести учні виконують самостійно, а потім взаємоперевірка виконаної роботи.

1. Метали мають такі ступені окиснення:

А. нульовий; Б. позитивний; В. негативний.

2. Окисно – відновні реакції, це реакції, в яких:

А. не змінюється ступінь окиснення елементів;

Б. змінюється ступінь окиснення елементів;

В. визначення належності до окисно - відновних реакцій не пов’язано із ступенем окиснення елементів.

3. Відновники – це атоми, молекули або йони, що:

А. приєднують електрони;

Б. віддають електрони;

В. здатні і віддавати і приєднувати електрони.

4. Окисники - це атоми, молекули або йони, що:

А. приєднують електрони;

Б. віддають електрони;

В. здатні і віддавати і приєднувати електрони.

5. Відновлення – це процес :

А. приєднання електронів ;

Б. віддавання електронів;

В. не пов’язаний із переходом електронів.

6. Який процес відбувається в зазначеній схемі

┼1 + 2е ¯→ Н˚2

А. відновлення;

Б. окиснення.

7. При відновленні ступінь окиснення елемента:

А. зменшується;

Б. збільшується ;

В. не змінюється.

8. Елемент з найнижчим ступенем окиснення може бути:

А. тільки відновником;

Б тільки окисником;

В. і відновником і окисником;

9. Елемент з найвищим ступенем окиснення може бути:

А. тільки відновником;

Б тільки окисником;

В. і відновником і окисником;

10. Елемент проміжним ступенем окиснення може бути:

А. тільки відновником;

Б тільки окисником;

В. і відновником і окисником;

11.Укажіть схему, що відповідає перетворенню N0 →N─3:

А.1S22S22P3 ─3e →1S22S2;

Б. 1S22S22P3 +3e →1S22S26;

В.1S22S22P5 +1e →1S22S26;

Г. 1S22S22P3 _3e →1S22S26.

12. Вкажіть кількість електронів,відданих або приєднаних атомом в схемі S─2 → S┼6:

А. 2е;

Б. 6е;

В. 8е.

Відповіді: 1. А, Б

Б

Б

А

А

А

А

А

Б

В

Б

В

Самостійна робота над рівняннями.

Підберіть коефіцієнти в рівняннях реакцій, використовуючи електронний баланс.

Вкажіть окисник і відновник.

1. Al + HCl → AlCl3 + H2 ;

2. Ca + O2 → CaO;

3. N2 + O2 → NO;

4. Na + H2SO4 →Na2SO4 + H2;

5. P + HNO3 → HPO3 + NO2 +H2O

6. Fe + Cl 2 → FeCl3;

7. KMnO4 + SO2 + H2O → H2SO4 + MnO2 + KOH;

8. H2S + HNO3 → S + NO + H2O;

9. KI + FeCl3 → I2 + FeCl2 + KCl;

10. CuCl2 + Al → AlCl3 + Cu.

Вправи із зошиту з хімії для 9 класу О.Дубовик, Р. Сергуніна ст. 90-100

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

V. Домашнє завдання:

§ 14 Хімія 9 кл Н.М. Буринська

Впр. 7 с. 92 (всім обов’язково)

Наши рекомендации