Сынып. Дүние жүзі тарихы. ? КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер дамуының негізгі бағыттарының ерекшеліктерін атап көрсету
Сабақтың тақырыбы: §21. КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер дамуының негізгі бағыттары
Сабақтың мақсаты:
? КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер дамуының негізгі бағыттарының ерекшеліктерін атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың мәнін ашып көрсету.
?
? Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
? Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
· Оқу құралын тексеріп түгелдеу
· Әнұран орындау, «Хабар»
· Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1. 1962 жылғы Куба дағдарысы және оның реттелуі
2. 60-жылдардағы қарусыздандыру және ядролық қаруға тиым салу
3. Кеңес-Қытай қатынастары
4. Халықаралық шиеленісті бәсеңдету үшін жасалған бетбұрыс
5. 60-70 жылдардағы кеңес-американ қатынастары
6. Шығыс пен Батыс арасындағы қатынастардың шиеленісуі
7. Әлемдегі пацифистік пиғылдардың күшеюі
8. КСРО-дағы «қайта құру» және халықаралық қатынастар
9. Кеңес-американ келіссөздерінің қайта жандануы
10. Варшава Шарты Ұйымы (ВШҰ) мен Экономикалық өзара көмек кеңесінің (ЭӨК) таратылуы
Жаңа сабақтың жоспары:
80-ші жылдардың ортасында бұрынғы Кеңестер Одағының басшылығы қоғамдағы әлеуметтік-экономикалық, саяси дағдарыстан шығудың жолын іздестірді. 1985 ж. 10-наурызда К.Черненко„ қайтыс болып, Коммунистік партияның бас хатшысы болып М.Горбачев сайланды. М.С.Горбачев жариялаған әлеуметгік-экономикалық қайта құруға багыт дағдарыстан шығуға бағытталған талпыныс болды.Кеңестік қоғамды демократияландыруға бағытталған қайта құру жылдары Кеңестер Одағы сыртқы саясатта Шығыс пен Батыстың арасындағы текетірес тұйықтан шығудың жолын іздестіріп, 1985 ж. өзінің ядролық сынақтарын біржолата тоқтатты.Қайта құру жылдары ел ішінде жеделдету концепциясын жүзеге асыруға бағытталған бірқатар нәтижесіз бастамалар басталды. Одақтың жаңа басшылары маскүнемдікпен, тәртіпсіздікпен күресті күшейтіп, өндірісті жаңарту идеясын жүзеге асыруды қолға алды. Іс жүзінде нарықтық катынастың, жеке меншіктіңт бақталастыктың болмауы жеделдету идеясын қиялға айналдырып жіберді. Өндіріс өнімінің тапшылығы заводтар мен фабрикаларды өндіріс құрал-жабдықтарын жаңартуға ынталандырмады. Ауыл шаруашылығындағы мемлекеттік колхоздық-совхоздық жүйе ғылыми-техникалық революцияның жетістіктерін кабылдауға дәрменсіз болды. Өндіріс құрал-жабдықтары мен еңбек нәтижесінен шеттетілген ауыл еңбеккерлерінің еңбек өнімділігін арттыруға ешқандай күлқы болмады. Маскүнемдікке қарсы күрес өз кезегінде мемлекеттік бюджетті азайтып, тұтыну саласындағы жағдайды шиеленістірді.
Сабақты бекіту:
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
Президенттері | Саяси құрылымы | Халқы | Ішкі саясаты | Сыртқы саясаты |
Ø
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §21. КСРО-ның ыдырауы және жаңа мемлекеттер
Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §22. ХХ ғасырдың соңы және ХХІ ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер
Сабақтың мақсаты:
? ХХ ғасырдың соңы және ХХІ ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер туралы терең білім беру.
? Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
? Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
· Оқу құралын тексеріп түгелдеу
· Әнұран орындау, «Хабар»
· Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
Президенттері | Саяси құрылымы | Халқы | Ішкі саясаты | Сыртқы саясаты |
Жаңа сабақтың жоспары:
1.
Сабақты бекіту:
Білгенім | Үйренгенім | Үйренгім келеді |
Ø
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §22.