Wnietr usemrm irsnpg utamun
Winter summer spring autumn
Фізхвилинка.
(відео - фізхвилинка з ялинкою)
3. Ознайомлення з літерами.
а) введення літер
- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.
[w] - Why do you cry, Willy?
Why do you cry?
Why, Willie, why Willie?
Why, Willie, why?
__________________
__________________
__________________
[ks] – X – is for box, fox, text, next.
___________________
___________________
___________________
б) написання літер в повітрі
в) робота в друкованому зошиті
- Open your copybooks and write down one line of letter Ww, Xx.
Розвиток навичок читання.
а) робота з алфавітом
- Look at the alphabet and sound the letters.
б) робота з підручником
- And now open your books at page 50 and do the task 5.
- Look and say.
- And now repeat after me. Play in chain.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Підсумок уроку
- Tell me please what did you learn at our lesson? What words did you remember? What tasks did you like most of all?
2. Закінчення уроку.
- Stand up, please. Good – bye, children.
- The lesson is over.
УРОК 22 Дата: ___________
Тема: Моя улюблена пора року.
Мета: повторити і закріпити лексичний матеріал теми; ознайомити учнів зі структурами «I like…» «Do you like…?» та тренувати в їх вживанні в усному мовленні; повторити і закріпити вивчені раніше літери.
Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення; навички каліграфічного письма; тренувати увагу та пам'ять.
Виховувати любов до природи.
Обладнання: слова «Пори року», картка для самостійної роботи, кольорові слова, фрази I like, Do you like…?, картинки для аудіювання, флеш – картки для читання.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
- Listen to the rhyme and let’s greet each other.
( “Good morning”)
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll tell about our favourite seasons of the year. We revise words and letters which we learned at our lessons. And also we’ll learn a rhyme about the seasons and study to read and write.
- OK. Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- First of all let’s train our tongues. There are many different kinds of sounds of nature can you hear in different seasons of the year.
- So let’s name some of them.
- Listen to the words and name the vowels which you hear in them. (dog, star, cat, ball, nest, duck)
б) мовна розминка
- Name the members of family (father, mother, sister, brother)
- Listen to the rhyme and say what seasons do they like.
My father likes winter.
My mother likes spring.
My sister likes summer.
But I like autumn
When school begins.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Повторення раніше вивченого
а) робота з карткою
- Look at the card. Find and circle.
Z | x | V | m | z |
W | M | W | u | v |
P | I | B | p | q |
Q | Q | D | B | S |
V | w | I | u | V |
T | F | T | I | L |
б) гра «Пантоміма»
- You must go to the blackboard and show what you can do. The other pupils must guess.
2. Закріплення ЛО теми
а) робота в групах
- You have words. You must colour them according to the rhyme.
(WB ex 5, p. 44 A. Nesvit)
б) робота з підручником
- Listen, find and show.
(p. 97)
3. Введення граматичної структури.
а) пояснення вчителя
- If we want to say «Мені подобається.», we say “I like…”, if we want to say «Йому/ Їй подобається», we use such phrase “She/ he likes…”
(ex 2 p. 51)
- If we want to ask «Чи тобі подобається..?», we use such questions “Do you like..?”
б) розвиток навичок говоріння
- Look at the blackboard and make up sentences as in example.
(WB ex 4, p. 44)
4. Розвиток навичок аудіювання.
а) підготовка до аудіювання
- In different seasons of the year we have a variety of activities. We listen to the music, watch TV, swim, run and play.
- So let’s play the game “Where is it…?”
б) етап аудіювання
- Look at the blackboard and listen to me. You must choose the letters which correspond to my definitions.
(PB ex 1, p. 96)
Розвиток навичок письма
- Look at the table and complete the sentences.
1. A tiger is big / tall.
2. A monkey is brown / red.
3. A dolphins can run / jump.
4. A lion can hop / run.
Розвиток навичок читання.
а) робота з алфавітом
- Look at the alphabet and sound the letters.
б) читання слів
- ex 6, p. 53
- Listen and say.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Підведення підсумків уроку
- Tell me, please, do you like the lesson. What did you like?
- What did you learn at our lesson?
2. Закінчення уроку.
- Stand up, please! The lesson is over. Good bye!
РОЗДІЛ 4. I LOVE HOLIDAYS./ Я ЛЮБЛЮ СВЯТА
УРОК 23 Дата: ___________
Тема: Рік, наповнений святами. Літера Rr.
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал попередніх уроків; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати у вживанні структури «When is…” , “It’s in …”. Навчити вживати присвійний відмінок в усному мовленні; повторити вивчені літери; ознайомити з літерою Rr та навчити її писати.
Розвивати вміння діалогічного та монологічного мовлення; тренувати пам'ять, навички письма.
Виховувати любов до членів своєї родини.
Обладнання: пісня про Санту, тематичні малюнки, картки для роботи в групах, алфавіт, картка літери Rr.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання
(див. урок 20)
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll speak about different holidays. We learn new letter and revise the letters which learned at our last lessons. We’ll also learn new rhyme and train to speak, read and write in English.
- Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- First of all we’ll train our tongues. Repeat after me.
[e] [ei] [r]
- And now spell the words with these sounds.
[e] – red, pen, nest
[ei] – day, birthday, today, play
[r] – run, red, present
б) мовна розминка
- We knew with one holiday. Who can name it?
- Yes, that’s right. It’s New Year. When is it? (It’s in winter.)
- We learned a poem about it and Santa Claus.
- Let’s regard.
Where is Santa
Where is Santa? Where is Santa?
Here I am. Here I am.
Happy, happy New Year. Happy, happy New Year.
Ho! Ho! Ho! Ho! Ho! Ho!
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Введення нових ЛО
а) семантизація слів
- Open your books at page 54. Look at the pictures. What can you see?
- That’s right. These are holidays.
- Listen and repeat.
[ei] – day, New Year day
[ ks] – X – mas
б) гра «Покажи мені»
- Look at the picture and show me a …
в) гра «Познач і скажи»
- Look at the blackboard and say what holidays do the children prepare on?
(WB A. Nesvit p. 47)
2. Вивчення вірша
а) пояснення незнайомих слів
- At our lesson today we’ll learn a poem.
- ex 2, p 54
Hooray! – Ура!
today – сьогодні
б) декламування вірша вчителем
- Listen and then repeat.
3. Подання літери
а) введення літери
-Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all?
[r] – Robert Rolley rolled a round roll around,
A round roll Robert Rolley rolled around.
Where’s the round roll Robert Rolley rolled around.
[r] – R r
б) написання літери в повітрі
в) написання літери в зошиті
- Open your book and write down the line of small letter and the capital letter.
г) гра
- Complete the words with letter R r.
- If we hear this letter match it (R), if we don’t hear it match with letter (H).
- For example: present (R)
winter (H)
Розвиток навичок читання.
а) робота з алфавітом
- Look at the alphabet and sound the letters.
б) читання слів
- Open your books at page 56 and read the words.
5. Розвиток навичок говоріння.
а) пояснення вчителя
- If we want to ask «Коли Новий Рік», we’ll use the phrase “When is the New Year?”. And also answer “It’s in winter”.
б) робота в парах
- Ask each other about your favourite holidays or birthdays and give answer.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Підсумок уроку
- Tell me, please, what new material did you learn at our lesson today. What words did you remember?
2. Закінчення уроку.
- Stand up, please! The lesson is over.
- Good – bye!
УРОК 24
Тема: Дні тижня. Літера Y y. Present Simple.
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати у вживанні дієслівної форми третьої особи однини у теперішньому неозначеному часі; ввести літеру Y y та навчити її писати;
Розвивати навички монологічного мовлення, формувати читацькі навички, тренувати пам'ять, увагу.
Виховувати дисципліну.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для вивчення ЛО, картка з літерою, пісенька «Days of week”
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання
(див. урок 20)
- Let’s greet each other altogether.
- And listen to a lovely song “Good morning”
2. Повідомлення теми та мети уроку
- At our lesson today we’ll learn days of the week and speak about our everyday routines. We revise the letters and learn a new letter and practice in writing, speaking and reading.
- OK. Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- Today the mouse comes to see us. It is very hard – working. It wants to tell us about its everyday routines.
- But first of all let’s train our tongues.
- Look! It has colourful balls with sounds. Let’s sound it.
б) мовна зарядка
- At our last lesson we learned names of holidays. Tell me please your own holidays. (birthday)
- So, let’s learn a poem about it.
Hooray! Hooray!
It’s my birthday today!
I’ve got many presents
We can play.
- Our mouse also likes its birthday.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
1. Повторення раніше вивченого.
а) самостійна робота
- Find the small letters to the following capital letters.
S T Z R X A B D
t z s x a b r d
б) колективна робота
- Let’s regard the names of holidays.
- We have pictures and words. Match them.
2. Введення нової лексики.
а) семантизація слів (за допомогою вірша)
- Listen to me and then repeat after me.
(PB ex 1, p. 56)
b) game “Sing a song”
- Listen to the song and say what days of week do you hear.
- OK. And now repeat altogether.
c) work in card
- Name the days of the week in order.
(WB A.Nesvit ex. 3, p. 48)
- Find and complete.
3. Розвиток навичок говоріння.
а) пояснення вчителя
- Our mouse wants to tell us about its everyday things.
- If we want to say what she/ he usually does, we add the ending –s to the following verbs.
Example: play – plays
go – goes
б) робота з підручником
- ex. 2, p. 57
- Look, listen and say.
4. Розвиток навичок аудіювання.
а) пояснення незнайомих слів
- Look at the blackboard. Read the names of children.
- When I’ll read the sentences we meet unknown words:
go – іти
party – вечірка
meet – зустрічати
friend – друг
б) слухання
- I’ll name the sentences and you must put the following numbers in your copybooks.
1. a 2. d 3. f 4. b 5. c 6. e
Розвиток навичок письма.
а) введення літери
- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.
[j] – Y is for Yard, where children play
They play in the yard every day.
[j] – Y y
б) написання літери в повітрі
в) написання літери в зошиті
- Open your copybooks and write down the line of small letter y and the big letter Y.
Розвиток навичок читання
а) повторення літер
- Look at the alphabet and sound the letters.
б) читання слів
- ex 7, p. 58
- Listen and say. Let’s read all together.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Підведення підсумків уроку
- Say, me please what did you learn at our lesson today.
- What words did you remember?
- What tasks did you like most of all?
2. Закінчення уроку.
- At home say to your parents days of the week.
- And now stand up, please. Good – bye, children.
УРОК 25 Дата: ___________
Тема: Свято наближається.
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі та структур «Do you …? Yes, I do./ No, I don’t”; повторити вивчені літери.
Розвивати навички письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати увагу та пам'ять.
Виховувати прагнення допомагати батькам.
Обладнання: тематичні малюнки до с. 59, кросворд, картки для гри РЗ с. 50, флещ – картки, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
1. Привітання.
- Stand up, please. Good morning!
Good morning.
How are you?
Fine, thank you.
Sit down, please.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll continue to speak about holidays and preparation to them. You also learn new words and rhyme, play in dialogue.
- Are you ready? Let’s start our lesson.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- Look at the picture and name the words to the following letters.
- And also name the word which do not have such letter.
(A. Nesvit ex. 1, p. 49)
б) мовна розминка
(повторення вірша див. урок № 24)
4. Повторення раніше вивченого
а) самостійна робота
- Match and trace.
( WB O.M. Pavlichenko ex3, p. 51)
б) фронтальне опитування
- I’ll show you a card and you must name the word and translate it.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Введення нової лексики
а) семантизація слів
- Look at the pictures and say who can you see? What do the children do?
- Let’s study to tell about this business in English. Listen and repeat.
б) гра «Познач і скажи»
- And now let’s play the game.
- I have balloons on my table and there are words on the blackboard. Match the balloons with the words.
(A. Nesvit ex 2, p. 50)
в) робота в парах
(практикуємо вживання запитання Do you …? та відповідаємо Yes, I do./ No, I don’t.)
2. Фізхвилинка
One, two, three, four
Guests are standing the door.
Five, six, seven, eight
My birthday is going to be great.
Nine, ten
We meet again.