V. закріплення й осмислення знань
Урок позакласного читання
«ОСІНЬ ЗОЛОТАЯ ТИХО-НІЖНО ХОДИТЬ...»
Мета: ознайомити учнів з творами українських письменників, які описували красу осені; удосконалювати вміння виразно, правильно, інтонаційно читати; формувати навички монологічного мовлення, вміння орієнтуватися в тексті; розвивати допитливість, спостережливість, увагу, мовлення та творчу фантазію школярів; активізувати словниковий запас учнів; прищеплювати естетичні смаки; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картинка дівчинки-осені, осінні картинки
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сіли ,діти, всі рівненько
Посміхнулися гарненько
Настрій на урок взяли,
Й працювати почали.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1.Робота над загадкою
У садках, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль —
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
2. Хорове читання вірша (запис на дошці)
ОСІНЬ
Автор П. Осадчук
… Осінь на узліссі
Фарби розбавляла,
Пензликом легенько
Листя фарбувала.
Вже руда ліщина,
Пожовтіли клени.
У гаю осіннім
Тільки дуб зелений.
Утішає ясен:
- Не сумуй за літом!
Геть усі діброви
В золото одіто.
— Чому присвячений вірш?
2. Слухання пісні «Осiнь на порозi» (муз. і сл. Анни Олєйнікової)
3. Розглядання репродукції малюнків
— Які прикмети має осінь?
— Чи подобається вам ця пора року?
— Прочитайте тему уроку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Люди здавна милувалися красою осені і намагалися передати свої по- чуття словом, за допомогою мелодії, у творах живопису. Отже, збагнути, осмислити, відчути осінню красу нам допоможуть на уроці письменники, художники, а також власні спостереження.
IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з малюнками, підготовлених до уроку
— Чому присвячені малюнки до уроку?
— Що зображають малюнки на обкладинках?
2. Технологія «Мікрофон»
— Уявіть, що ви працюєте у книжковому магазині і маєте презентувати книгу. — Презентуйте і стисло перекажіть прочитану вами книгу. — Зачитайте уривок з твору, що найбільше вам сподобався. — Про які рослини пригадувалось у прочитаних вами творах? — Про яких звірів? — Про яких птахів?
3. Опрацювання вірша Олега Орача «Осінній ліс»
1) Лексична робота.
Черлений — темно-червоний.
Гербарій — колекція засушених рослин.
Незбагненний — якого не можна збагнути, зрозуміти, осягнути; незрозу- мілий.
2) Показове читання вірша заздалегідь підготовленими учнями.
ОСІННІЙ ЛІС
В лісі тихо-тихо, золота пора:
хто збира горіхи, хто гриби збира.
Я — листки збираю.
Загуде зима, розкладу гербарій —
і зими нема.
Ось листки із клена, з дуба і з беріз...
Впрозелень-черлений, впрозолот-вогненний,
чудо-незбагненний — як жар-птиця! — ліс.
Завітай до мене, скільки хоч дивись!
— Чи сподобався вам вірш?
— Які картини ви уявили, читаючи ці рядочки?
3) Повторне самостійне мовчазне читання вірша учнями.
4) Бесіда за змістом. — Про що розповідає герой вірша?
5 — Чим зайняті лісові мешканці?
— Навіщо герой вірша збирає листя?
— З яких дерев?
— З чим порівнює ліс автор? Чому?
— Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.
— Чому поет завершив вірш саме цим реченням?
— А хто з вас був в осінньому лісі?
— Що ви могли б розповісти про дива осіннього лісу?
— Осінь часто називають чудовою, замріяною, чарівною... У зелені коси дерев вплелися золотисті стрічки. Повітря прозоре і свіже. Дерева скидають на землю позолочене сонцем листя, яке осінь розфарбувала жовтими, червоними та коричневими кольорами. Тиша... І тільки ковані золотом листочки шум- лять, дзвонять, шелестять: осінь, осінь, осінь...
4. Опрацювання казки В. О. Сухомлинського «Як починається осінь»
1) Комбіноване читання казки.
2) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.
— Чому цей твір належить до жанру казки?
— Прочитайте, як описується Осінь.
— Прочитайте, що любить Осінь, як вона починається. Цікаво знати, що... Астрономічним початком осені вважають день осіннього рівнодення. Він настає 22 або 23 вересня: вчені вираховують точну дату. Цього дня тривалість дня і ночі на всій Землі однакова і дорівнює 12 годинам. Фенологи — вчені, які досліджують сезонні явища природи,— вважають початком осені період після 26 серпня, коли можуть настати перші нічні заморозки і починається лис- топад. А триває осінь 93 дні: з 26 серпня по 27 листопада.
— Прочитайте, як поводяться птахи восени.
— Що робить Осінь у садках?
— Чим зайнята Осінь теплого сонячного дня?
— Які картини ви уявили собі, читаючи казку?
Фізкультхвилинка
6. Робота в парах. Читання казки методом «Естафета» за логічно завершеними частинами — На скільки частин можна поділити казку? 7. Словесне малювання — Який малюнок ви намалювали б до кожної частини твору?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Робота в малих групах за картками
Гра «Уважні читачі» — За потреби, відкоригуйте висловлювання.
Осінь — це онучка Діда Мороза. (Дочка)
В Осені коси заквітчані різнобарвними стрічками. (Пшеничними колос- ками)
Любить Осінь ранками сидіти на березі річки. (Вечорами; ставка)
Радіють Осені пташки. (Бояться)
Доторкнеться до яблуні — яблука падають. (Жовтіють)
А дятли сумують, зустрівшись із Осінню... (Радіють)
Учора холодний, похмурий день. (Сьогодні теплий, сонячний день.)
Високо стоїть сонце — світить і дуже гріє. (Низько стоїть сонце — світить, але не дуже гріє.)