V. Узагальнення й закріплення знань.

Природознавство 07.12

Тема уроку: Природа взимку. Зимові місяці. Ожеледиця, заметіль. Народні прикмети про погоду взимку.

Мета уроку: продовжувати ознайомлювати учнів з явищами природи взимку; дати уявлення про ожеледицю та заметіль;вивчити назви зимових місяців; розвивати інтерес до народних прикмет; виховувати повагу до традицій українського народу.

Обладнання: малюнки,презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1.Відгадування загадок

І у місті, і у полі
нагулялася доволі.
Не давала снігу спати,
примусила танцювати. (Завірюха)

Взимку у саду на вітах
заіскрились білі квіти.
Хто ж цей диво-садівник,
що зробив такий квітник? (Іній)

Вчора ще у річці
плескалась водичка.
Як з’явився сивий дід,
то зробив з водички … (лід).

Хто узимку до діток
заповзе під кожушок,
пощипає ручки, щічки,
забереться в черевички? (Мороз)

2. Евристична бесіда.

- На що перетворюється дощ узимку? Чому?

- Які явища природи взимку ви знаєте?

3.Гра «Істинні чи хибні твердження»

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота з підручником.

- Пригадайте, що таке погода, та назвіть її складові.

- Яка буває погода взимку?

  1. Народний календар. (відомості про зимові місяці)

Загадки

Розсипає з неба сніг Пухнастий сніг усе вкриває,
Білим килимом до ніг. Різдвяна зірка в небі сяє.
Миколайчики приносить, Повсюди радість, щастя, сміх -
Новий рік у гості просить. Цей місяць перший із усіх.

Другий він в календарі,

Холодно у цій порі.

Снігопади, завірюха,

всі ховають в шапки вуха.

3.Робота в зошиті.

V. Узагальнення й закріплення знань.

1.Встановіть відповідність між назвами природних явищ і їхніми зображеннями .

А Заметіль

Б Ожеледиця

В Снігові замети

Г Іній

А Б В Г

4.Розповідь учителя з елементами бесіди. Зимові явища в природі

За календарем зима починається 1 грудня. Астрономічним початком зими вважається 21 або 22 грудня - день зимового сонцестояння. У цей час внаслідок відхилення осі землі від площини орбіти на північну півкулю потрапляє менше сонячної радіації. Приблизно 22 – 23 грудня встановлюється найдовша ніч і найкоротший день. Кінцем зими вважається день весняного рівнодення – 22 березня. перший період – м’яка зима – характеризується тим, що морози й снігопади чергуються з відлигами ( особливо наприкінці грудня і в першій половині січня); другий період – холодна зима – починається із середини січня. В цей час помітно збільшуються дні, яскраво світить, але мало гріє сонце, стоять сильні морози. Найхарактерніша ознака зими – випадання снігу. Сніжинки – шестикутні кристали льоду з променями, які утворилися з водяної пари. Величина й форма сніжинок залежить від вологості й температури повітря, через яке вони проходять. Якщо в нижніх шарах атмосфери повітря тепле, вони підтаюють, злипаються й утворюють пластівці ( лапатий сніг). Часто в сильний мороз ми чуємо, як під ногами рипить сніг. Це ламаються сніжинки. Взимку небо найчастіше вкрити низькими шаруватими хмарами. Ніколи не можна побачити легких купчастих хмарок. Сильні вітриспричиняють завірюхи, утворюють намети. Тимчасові зниження температури, які спостерігаються в другій половині лютого – на початку березня, призводять до утворення ожеледі, снігової кори або насту.

6..Виконай тестове завдання, обравши правильні твердження .

А Ожеледиця – небезпечне зимове явище.

Б Ожеледиця з’являється унаслідок тривалих снігопадів.

В У безвітряну погоду здіймається заметіль.

Г Пісок – ворог ожеледиці, не дає ногам на ній ковзатися.

Д Унаслідок тривалих снігопадів з'являються снігові замети.

7.Народні прикмети про зиму

- Великий лапатий сніг — на негоду і відлигу.

- Довгі гілки ялини перед метелицею згинаються, а до ясної погоди розпрямляються.

- Якщо сніг припинився після обіду або ввечері без прояснення небосхилу – на наступний день чекай снігопаду.

- Якщо в мороз на льоду виступає вода – незабаром настане відлига.

- Перед потеплінням шибки у вікнах запотівають.

- Ворони літають і кружляють зграями — на мороз.

- Якщо дерева вкрилися інеєм - буде тепло.

VI. Підбиття підсумків уроку.1.Підсумкова бесіда в парах Поділіться враженнями від уроку із сусідом по парті:- Яка робота сподобалась ,а яка - не зовсім ?- Що вразило найбільше?

Наши рекомендации