Сымдарды түзету әдістері
Технология пәні мұғалімі
Сулейменов Серик Какенович
Сабақтың тақырыбы:Металды көркемдеп өңдеу
Сабақтың максаты: Сымкәптеу сөзіне түсінік беру,қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, сымкәптеутехнологиясымен таныстыру,жұмыр тістеуікпен және қысқышпен жұмыс icтeyгe үйрету,металды көркемдеп өңдеу дағдыларын қалыптастыру. Оқушыларды жұппен және топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтыңтүpi:Аралас сабак.
Сабақта қолданылатын әдістер:Жұптасып және топпен жұмыс.Сызу,түсіндіру, салу,көрсету,таныстыру.
Сабақтың көрнектілігі: Сым оның түрлері,шынжыр баулар, жұмыр тістеуік, қысқыш,балға, қайшы, компьютерлі кабинет
Сабақтыңбарысы:Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабақтың максатымен таныстыру.
Жетелеу сұрақтарын беру: 1.Сымның қандай түрлерін білесіңдер?
2. Диаметріне байланысты сымдардың майысуына түсінік беріңдер.
3. Сымнан жасалған әшекей бұйымдарды атаңдар.
4.Семей қаласында сымнан әртүрлі өрнекті әшекей қақпалар, терезе торлары жасалатын орындар бар ма?, атаңдар.
Мұғалімнің кіріспе сөзі
Tүcтi металл сымдардан жасалган әшекейлерді сымкәптеудейді.Сымды бұрау, өрнектеу,дәнекерлеу деген мағынаны білдіреді.
Ал француз тілінде ол «филигран» деген атпен таралған,ежелгі зергерлер сымкәптеу өнеріне алтын,күміс,мыс сымдарды қолданған. Сымкәптеу өнерінің екітүрi бар:
Ø Сымды әшекейлеп жеке өңдеу
Ø Сымды арнаулы бұйымға(білезік, алқа, сақина, т.б.) дәнекерлеу арқылы өңдеу
Сымкәптеудің технологиясы
Сымкәптеу өнерінде ширатылып бұралған сымдардыңөрнектері көзді тартып турады.
Бұралған сымды өрнек жасауға колданар алдында екі тәсілмен таптайды:
Ø Арнаулы екі темір оқтаудың арасынан өткізу аркылы (Cypeті плакатқа салынған)
Ø Арнаулы төсте балғаменұруаркылы.
Сымдарды түзету әдістерін көрнекті экраннан көрсете отырып түсіндіремін.
Тапталган бұранда сымменөрнекжасап,бұйымға дәнекерлеу оңай, өйткеніолар 6ip-6ipiмен тығызбайланыскан.
Нәзік сымдардыжалпактауқұралыекі негізгі діңгектен тұрады.
Буйымжасаудыңтехнологиясы
Сым темірдіөрнектербейнесінекелтіруөте сезімталдықты, іскерлікті талапетеді.Мұнда сымның калыңдығы да ecкepіледі.Өрнектердің шағын бөлшектері жіңішке сымнан, ал күрделі бөліктері жуан сымнан жасалады. Арнайы карайтылган бұйымға сымды дәнекерлеу icіндe өрнектердің ырғағы анық көрініп тұратындай етіпөңделеді. Өрнектердіңәр бөлігі жобаға байланысты колданады, олардың ipi бөлігіқолмен бұралып, өрнек салынады да, ал ұсак бөліктеріне арнаулы кұрал-саймандар қолданылады.
1. Әрбір бөлшекке қанша сымның жұмсалатынын нақты есептеу.
2. Әр топта сақина, білезік, ілгектер, шынжыр бау жасау
Сымнан сақина жасау технологиясы:
1. Сымның шетін жұмыр тістеуікпен қысу, ол тістеуіктің қысқан жерінен сәл шығып тұруы тиіс.
2. Сол қолдың бас бармағымен сымның үстіне қойып, неғұрлым тісіне жақын ұстайды.
3. Оң қолмен тістеуікті оңға қарай айналдырып, сымды мүмкіндігінше шеңбер жасап майыстырады.Бұдан кейін жұмыр тістеуікпен қысады.
4. Сымды қысып, дөңгелек сақинаға айналғанша майыстыра береміз.
5. Бұйымды тазартып, өңдейміз.
Сабакты бекіту:
1 .Сымкәптеудегеніміз не?
2.СымкәптеуөнерініңнешеTypi бар?
З.Бұралған сымдыөрнекжасауға қолданаралдынданешетәсілмен таптайды?
4.Сымға өрнекті калай бекітеді?
5.Сымның қандай түрін білесіндер?
Окушы білімін бағалау, көтермелеу, мадақтау.
Үйге тапсырма:Мәтінді оқу , Сымнан жасалатын өрнектердің суретін салып келу.
Сымдарды түзету әдістері
0 12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 |
Материалдарды өлшеу, белгілеу құралдары
Слесарлыққолқайшылары(а, 6) и тістеуіктер
Қайшымен қию әдістері
Сабақтың тақырыбы: Ағаштан бұйымдар жасау
Сабақтың мақсаты: Ағаштан бұйым жасау. Ұлттық ағаш бұйымдардың шығу тарихымен таныстыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды еңбекке баулу, ұлттық қол өнерге үйрету, ұлтын, отанын сүйюге тәрбиелеу.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың икемділігін, іскерлігін, шеберлігін жетілдіру.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушыларды түгелдеу
ә) Жүрналды толтыру
2. Өткенді қайталау
а) үй тапсырмасын сұрау
ә) шығармашылық жұмысын тексеру
3. Жаңа сабақ
а) сабақты түсіндіру
ә) сабақты бекіту
б) сарамандық жұмыс
4. Үйге тапсырма
Ағаштан шығармашылық бұйым жасау, сызба дайындау.
Сабақтың көрнекілігі: Технологиялық карта, буклет. Еңбек құралдары
Пәнаралық байланыс: Сызу, математика, физика
Сабақтың түрі: Вен диограммасы. ББҰ әдісі.
Қазақ халқының өмірінде ежелден бері ағаштан жасалатын үй бұйымдарының алатын орны ерекше. Көшпелі мал шаруашылығымен немесе жартылый отырықшылдыққа ауысып, егінмен айналысқан қазақ қауымының күнделікті тұрмысына қажетті ағаштан жасалған бұйымдардың түрі сан алуан. Мысалға киіз үй сүйегі (ағаш), адалбақан (киім ілгіш) ат ерлері, ағш төсек, ыдыстар(астау, табақ, тегене тостаған, қасық, ожау), күбі, ағаш шелек, келі-келсап жәнеде үй жиһаздары – сандық, кебеже, жүн аяқ сынды заттарды пайдаланған.
Қазіргі заман талабына сай бұл бұйымдардың көбі қолданыстан шығып музейлерде тұр. Бүгінгі сабақта біз ағаштан, қалдық материалдардан бұйым жасап үйренеміз.
ББҮ
Білемін | Білдім | Үйрендім |
Сабақты бекіту сұрақтары:
1. Көне үй жиһаздарын ата?
2. Ағаш өңдеу құралдары?
3. Сәндеу, әрлеу жұмыстары дегеніміз не?
4. Қазіргі заман талабына сай ағаштан жасалған қандай үй жиһаздарын білесіндер?
5. Қазақстанда орманды аймақ қайда?
Сарамандық жұмыс.
Қажетті материалдар:
1. Босаған қалдық жәшік ағаштары
2. Желім
3. 10 мм шеге
4. Жону, тазалау, кесу құралдары
1. Материалға бұйым бөлшектерінің суретін сызу.
2. Сызба бойынша кесу
3. Болшектерді біріктіру, желемдеу
4. Бұйымды тазалау, әрлеу жұмыстары
5. Бұйымды бояу, лактау
Сабақты қортындылау.
Оқушылар ата – бабамыздан келе жатқан ағашты өңдеу техналогиясымен бұйым жасау әдістерін меңгердік.
Енді сендердің жасаған ағаш бұйымдарының бөлшектерін құрастыру әдістерін келесі сабақта тексеріп бағалаймыз. Бұйымдарды салытырмалы түрде өзіндік құндарын бағалау қажет.
Электр тізбегі және оның негізгі элементтері