Діс тәсілдер: Миға шабуыл, Конверт-сұрақ, Дебат, Топтастыру стратегиясы
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |
Білім Қызығушылық тарын ояту | 2мин | Миға шабуыл арқылы Сұрақ жауапты пайдалану | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру ,Өткен тақырып аррналған а үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, арнайы плакатқа жазылып тақтаға ілінеді, крассворд, карточкалар | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады | АКТ |
Түсіну | 7мин | Өткен тақырыптымеңгертуде «Конверт-сұрақ» әдісін қолдану және жаңа тақырыпқа бастама | Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз – бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталау Топпен жұмыс жасау | ЖТ ЖЕ |
Қолдану | 10мин | Топпен жұмыс «Дебат» әдісі Қылқан жапырақты өсімдіктер мен қылқан жапырақты ормандардың табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызы | Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тапсырмалар беріледі.Сұрақтар мен қосымша тапсырмалар жаңа мтақырып бойынша, сабақты қалай түсінгендігін тексеру және жұмыс істеу | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, топпен тапсырмаларды талқылау, әр топтан оқушыортаға шығып өз ойын және пікірін бүгінгі тақырып бойынша жеткізу, талдау және бағалау, тапсырмаларды орынату Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі. | СТО |
Сергіту сәті | 1 мин | «Балапандар биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. | АКТ |
Талдау | 10 мин | «Топтастыру» арқылы жалыпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау | Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар татату, Әр топ өз беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жек дара тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек | |
Жинақтау | 10 мин | Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыру арқылыжинақтайды | Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа тақырып төңірегіәнде шағын әңгіме жазу тапсырылады | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты шағын әңгіме жаза отырып өз ойларын жинақтайы ортаға шығып әңгімелерін оқиды | |
Бағалау | 2 мин | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпн бағалайды | |
Рефлексия | 2 мин | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Пән: Биология 41 сабақ
Сынып: 6 сынып
Сабақтың тақырыбы:Жалпақ жапырақты, қылқан жапырақты ормандарды қорғау
Мақсаттары: Жалпақ жапырақты, қылқан жапырақты ормандарды қорғауға үйрету, түсіндіру, меңгерту, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алуға жағдай жасау.
Күтілетін нәтиже: Жалпақ жапырақты, қылқан жапырақты ормандарды қорғауға үйренеді, түсінеді, меңгереді, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алады,
Модульдері:АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау:Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: Қайталу- оқу айнасы, Жигсо, Эссе, Ыстық орындық
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |
Білім Қызығушылық тарын ояту | 2мин | «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады. | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген ұяшықты таңдайды да,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады | АКТ |
Түсіну | 7мин | Өткен тақырыптымеңгертуде Постер арқылы жалпы тақырыпты қорғау | Сыни ойлауға берілетін тапсырмалар, өз пікірін негіздеп, дәлелдеуді талап етеді. Әр топ оө ойын помтер арқылы қорғау керек сол арқылы жаңа тақырыпқа қадам жасайды Осы мақсатта оқушыларға қосымша өткен материалды толық меңгеру мақсатында « Ойлан тап» ойынын» пайдаландым Жауабын постер арқылы тақтаға , қорғап шығу керек. | Берілген тапсырманы тек тұжырымдармен және өз ойларын толық жеткізу үшін қағаз беріне түсіріп, берілген жүйелермен түсіндіру қажет | ЖТ ЖЕ |
Қолдану | 10мин | Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді. Тақырыбы: Жалпақ жапырақты, қылқан жапырақты ормандарды қорғау | Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады.Топтық талқыға салады,ойланады.Өзгелерді тыңдай отырып , өз білімін толықтырады. Ізденеді | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және оөз пікірлерін ортаға салады | СТО |
Сергіту сәті | 1 мин | «Балапандар биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. | АКТ |
Талдау | 10 мин | Эсссе азу Ыстық орындық Тақырыбы: Жалпақ жапырақты, қылқан жапырақты ормандарды қорғау | Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде эссе жазу тапсырылды, әр топ Отан жайлы өз түсініктерін жазып ыстық орындыққа отырып оқиды | Әр топқа тапсырмиа ретінде эссе жазу тапсырылады, отан жалы шағын түрде эссе жазып, тақырыптың мағанасын ашу арқылы жинақтап түсіндіреді, ортаға ыстық орындыққа әр топтан оқушы шығып жазған эсселерін оқиды, бағаланады | |
Жинақтау | 10 мин | Әр топқа деңгейліктапсырмаларды тест түрінде беріле | Барлық оқушыларға шағын тест беріледі Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер | Оқушылар тест шешіп, критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды, топ жетекшісін топ мүшелерінің бірі бағалайды | |
Бағалау | 2 мин | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпн бағалайды | |
Рефлексия | 2 мин | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Пән: Биология 42 сабақ
Сынып: 6сынып
Сабақтың тақырыбы:Олардың жалпы сипаттамасы. Жабық тұқымды өсімдіктердің көптүрлілігі. Қосжарнақты өсімдіктердің тұқымдастары. Жабық тұқымды өсімдіктердің табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызы. Гүлді өсімдіктердің қосжарнақтылар және даражарнақтылар кластарына бөлінуі
Мақсаттары: Олардың жалпы сипаттамасын, жабық тұқымды өсімдіктердің көптүрлілігін, қосжарнақты өсімдіңтердің тұқымдастарын және жабық тұқымды өсімдіктердің табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызын, гүлді өсімдіктердің қосжарнақтылар және даражарнақтылар кластарына бөлінуін түсіндіру, меңгерту, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алуға жағдай жасау.
Күтілетін нәтиже: Олардың жалпы сипаттамасын, жабық тұқымды өсімдіктердің көптүрлілігін, қосжарнақты өсімдіңтердің тұқымдастарын және жабық тұқымды өсімдіктердің табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызын, гүлді өсімдіктердің қосжарнақтылар және даражарнақтылар кластарына бөлінуін түсінеді, меңгереді, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алады.
Модульдері:АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау:Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: Миға шабуыл, Кім мықты, Жигсо 1, Венн диграммасы
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |
Білім Қызығушылық тарын ояту | 2мин | Миға шабуыл арқылы Сұрақ жауапты пайдалану | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру ,Өткен тақырып аррналған а үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, арнайы плакатқа жазылып тақтаға ілінеді, крассворд, карточкалар | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады | АКТ |
Түсіну | 7мин | Кім мықты | Әр топқа тақырыпқа қатысты тапсырмалар беру арқылы жарыс ұйымдастыру, тақырып туралы не білетіндерін көрсетеді | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталау Топпен жұмыс жасау | ЖТ ЖЕ |
Қолдану | 10мин | Жигсо» әдісі бойынша өткен тақырып пен жаңа тақырыптытақарыбын өздері талқылап, өздері қайталау масатында қосымша тапсырмалар таратылады 1 топ Жабық тұқымды өсімдіктердің көптүрлілігі 2 топ Қосжарнақты өсімдіктердің тұқымдастары. 3 Қосжарнақты өсімдіктердің тұқымдастары. | Әр топта, яғни үш топта 4 оқушы бар, әр топтың 1,2,3 нөмерлеріне бірдей тапсырмалар беріледі, олар өздері тапсырмалардлы орындап, әр топтаға бірдей нөмерлер бір партаға бірігіп тапсырмаларын бір- біріне көрсетіп, тексереді, 4 сарапшы, яғни дарынды 4 оқушым топ басшылары бақылаушы- сарапшы ретінде сайланады. Олар тексерудің нәтижесін сыныпқа жариялайды бірдей нөмірдегі шығарылған есептердің жауабын айтады | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау | СТО |
Сергіту сәті | 1 мин | «Балапандар биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. | АКТ |
Талдау | 10 мин | Венн диаграммасы арқылы тақырыты талдау | Әр топқа диаграмма таратылады,0 сол диаграмманы толтырады, тақырыпты жинақтайды | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты диаграмманы толтырып, нәтижесін тақатаға шығып қорғайды | |
Жинақтау | 10 мин | Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыру арқылыжинақтайды | Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа Отан туралы тақырып төңірегінде шағын әңгіме жазу тапсырылады | Әр топ қысқаша әңгіме жазу арқылы Отан жайлы не білетіндерін және тақырыпты жинақтайды | |
Бағалау | 2 мин | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдаршам түстері бойынша бағалау қызыл – өте жақсы, жасыл – жақсы, сары – қанағат | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін-өзі бағалау, топтық бағалау | |
Рефлексия | 2 мин | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру Топтың сыни пікірін стикермен жабыстыру арқылы -Кері байланыс парағы |
Пән:Биология 43 сабақ
Сынып: 6 сынып
Сабақтың тақырыбы:Крестгүлділер тұқымдасы. Гүлі мен жемісінің құрылысындағы ерекшеліктер, тіршілік формалары. Жабайы өсетін, мәдени, дәрілік маңызды халық шаруашылығының өсімдіктері.№22 зертханалық жұмыс.Крестгүлділер тұқымдасы өсімдіктерінің гүлі мен жемісінің құрылысы
Мақсаттары: Крестгүлділер тұқымдасын, гүлі мен жемісінің құрылысындағы ерекшеліктер, тіршілік формаларын, жабайы өсетін, мәдени, дәрілік маңызды халық шаруашылығының өсімдіктерінің маңызын түсіндіру, меңгерту, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алуға жағдай жасау. №22 зертханалық жұмыс.Крестгүлділер тұқымдасы өсімдіктерінің гүлі мен жемісінің құрылысымен танысу
Күтілетін нәтиже: Крестгүлділер тұқымдасын, гүлі мен жемісінің құрылысындағы ерекшеліктер, тіршілік формаларын, жабайы өсетін, мәдени, дәрілік маңызды халық шаруашылығының өсімдіктерінің маңызын түсінеді, меңгереді, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алады. №22 зертханалық жұмыс.Крестгүлділер тұқымдасы өсімдіктерінің гүлі мен жемісінің құрылысымен танысады.
Модульдері:АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау:Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: Қайталу- оқу айнасы, Жигсо, Эссе, Ыстық орындық
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |
Білім Қызығушылық тарын ояту | 2мин | «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады. | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген ұяшықты таңдайды да,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады | АКТ |
Түсіну | 7мин | Өткен тақырыптымеңгертуде Постер арқылы жалпы тақырыпты қорғау | Сыни ойлауға берілетін тапсырмалар, өз пікірін негіздеп, дәлелдеуді талап етеді. Әр топ оө ойын помтер арқылы қорғау керек сол арқылы жаңа тақырыпқа қадам жасайды Осы мақсатта оқушыларға қосымша өткен материалды толық меңгеру мақсатында « Ойлан тап» ойынын» пайдаландым Жауабын постер арқылы тақтаға , қорғап шығу керек. | Берілген тапсырманы тек тұжырымдармен және өз ойларын толық жеткізу үшін қағаз беріне түсіріп, берілген жүйелермен түсіндіру қажет | ЖТ ЖЕ |
Қолдану | 10мин | Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді. Зертханалық жұмыс | Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады.Топтық талқыға салады,ойланады.Өзгелерді тыңдай отырып , өз білімін толықтырады. Ізденеді | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және оөз пікірлерін ортаға салады | СТО |
Сергіту сәті | 1 мин | «Балапандар биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. | АКТ |
Талдау | 10 мин | Эсссе азу Ыстық орындық Тақырып: | Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде эссе жазу тапсырылды, әр топ Отан жайлы өз түсініктерін жазып ыстық орындыққа отырып оқиды | Әр топқа тапсырмиа ретінде эссе жазу тапсырылады, отан жалы шағын түрде эссе жазып, тақырыптың мағанасын ашу арқылы жинақтап түсіндіреді, ортаға ыстық орындыққа әр топтан оқушы шығып жазған эсселерін оқиды, бағаланады | |
Жинақтау | 10 мин | Әр топқа деңгейліктапсырмаларды тест түрінде беріле | Барлық оқушыларға шағын тест беріледі Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер | Оқушылар тест шешіп, критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды, топ жетекшісін топ мүшелерінің бірі бағалайды | |
Бағалау | 2 мин | Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпн бағалайды | |
Рефлексия | 2 мин | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Пән: Биология 44 сабақ
Сынып:6 сынып
Сабақтың тақырыбы:Раушангүлділер тұқымдасы. Гүл мен жемісінің құрылысындағы ерекшеліктер, тіршілік формалары. Жабайы өсетін, мәдени, дәрілік, маңызы халық шаруашылығының өсімдіктері.
№23 зертханалық жұмыс.Раушангүлділер тұқымдасы өсімдіктерінің гүлі мен жемісінің құрылысы
Мақсаттары: Раушангүлділер тұқымдасын, гүл мен жемісінің құрылысындағы ерекшеліктер, тіршілік формаларын, жабайы өсетін, мәдени, дәрілік, маңызы халық шаруашылығының өсімдіктерінің маңызын түсіндіру, меңгерту, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алуға жағдай жасау. №23 зертханалық жұмыс.Раушангүлділер тұқымдасы өсімдіктерінің гүлі мен жемісінің құрылысымен таныстыру
Күтілетін нәтиже:. Раушангүлділер тұқымдасын, гүл мен жемісінің құрылысындағы ерекшеліктер, тіршілік формаларын, жабайы өсетін, мәдени, дәрілік, маңызы халық шаруашылығының өсімдіктерінің маңызын түсінеді, меңгереді, өмірмен ұштастыру, терең және жүйелі білім алады. №23 зертханалық жұмыс.Раушангүлділер тұқымдасы өсімдіктерінің гүлі мен жемісінің құрылысымен танысады.
Модульдері:АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылард Тақырыптың идеялық мазмұнын ашу арқылы жатқа айту, есте сақтау әдіс – тәсілдерін үйрету.оқушынң ойлау қабілеттерін дамыту, сөйлеу тілдерін байыту,ың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау:Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары