Читання речення у прописах
— Прочитайте речення, записане на сторінці зошита.
— Знайдіть і прочитайте слова, у яких зустрічається буква є.
— Чи є слова, що записані з великої букви Є?
— Чому в одному випадку слово єнот пишеться з великої букви Є, а в другому — з маленької?
2) Робота на рядочку прописів — дописування речення про єнота
10 Письмо слів із буквою Є
1) Прочитайте слова за схемою. Запишіть їх у зошит.Поясніть їх значення
Євгенія, Євдоким, Єгор, Єнісей, Єреван, Європа, Євразія.
— Назвіть імена людей.
Єнісей — велика річка на сході Росії.
Єреван — столиця Вірменії.
Європа — частина світу, у якій розташовані такі держави, як Україна, Франція, Німеччина, Польща тощо.
Євразія — найбільший материк.
2)Складіть з одним зі слів речення.Побудуйте моделі цього речення
11 Творчі вправи
1) Прочитайте слова-анаграми. Запишіть ті, що починаються з великої літери Є
2)Робота за варіантами.Прочитайте прислів’я. Запишіть, поясніть їх значення. Підкресліть голосні букви, що позначають два звуки
V.Підсумок уроку
— От і завершується наш урок. Працювали ви старанно, виконували завдання у зошитах охайно. Розумнички!
— Яку букву навчилися писати?
— Які звуки нею позначаються на письмі?
— Згадайте слова, які пишуться з великої букви Є.
Урок 183 (читання)
Тема.Буква є на позначення звука [е] і м’якості попереднього приголосного звука. Вірш «Зима і весна»
Мета:ознайомити учнів з буквою є, яка позначає звук [е] і м’якість попереднього приголосного звука; закріпити вміння учнів читати слова й тексти з вивченими буквами; удосконалювати навички читання; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання; розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, увагу, спостережливість, фантазію; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання:кружечки з написаними складами; звукові моделі слів; картки зі складами, словами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1 Гра «Які слова зайві»
Іволга, соловей, єхидна, синиця, ворона, ластівка, єнот, сорока, горобець.
— Які слова серед поданих зайві? (Єхидна, єнот) Чому?
— Що спільного є в цих словах?
— Скільки звуків позначає буква є?
— Зачитайте назви перелітних пташок.
2 Робота над прислів’ям
— Про яких саме перелітних птахів йдеться у зашифрованому прислів’ї?
— Прочитайте прислів’я. Поясніть його зміст.
— У яких словах звуків буде більше, ніж букв? Поясність чому.
3 Читання слів.Робота у парах
З’єднайте частини й утворіть слова.
— На що вказують утворені слова? (На дію)
— Назвіть останній склад у кожному слові.
— З якого твору ці слова?
— Які з них стосуються Євгенка?
— А які — Мороза?
4 Читання тексту «Морозів малюнок» за особами
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Гра «Склади слово»
— Закресліть однакові букви й утворіть слово з літер, що залишилися.
р с а м о я т и м я к н а р к є о т
— Що може бути синім? (Небо, плаття, блюдце, простирадло, море)
— Назвіть по порядку звуки в цьому слові.
— Яка зі звукових моделей відповідає слову синє?
— Напишіть слово на дошці.
— Назвіть останню букву.
— Скільки звуків вона позначає на письмі?
IV.Повідомлення теми та мети уроку
— Буква є може позначати два звуки — [йе], а може позначати й один. Який саме — ви бачите зі звукової моделі слова синє. Отже, сьогодні на уроці ми працюємо над словами з буквою є, яка позначає звук [е] і м’якість приголосного, а також розвиваємо навички виразного читання віршованого тексту.
V.Вивчення нового матеріалу
1 Читання складів (Буквар, с. 118)
— Назвіть голосний звук у першому рядку.
— Назвіть приголосні звуки у першому рядку.
— Назвіть приголосні звуки у другому рядку.
— Якою буквою звук [е] позначається у першому рядку?
— Якою буквою звук [е] позначається у другому рядку?
2 Читання слів у стовпчиках. Зіставлення складів з буквами е, є
блакитне синє | весняне літнє |
VI. Фізкультхвилинка (танцювальні рухи під музику)
Притомилися, малята?
Час прийшов відпочивати.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише-гойдає.
Пташки з вирію летять-прилітають,
А діти за парти тихенько сідають.
VII.Робота над віршемС.Черкасенка «Зима і весна»
1 Вступна бесіда
— Про яку пору року йдеться у тексті «Морозів малюнок»?
— Серед малюнків на дошці знайдіть той, на якому зображена зима. Поясніть свій вибір.
— Які ще пори року ви знаєте?
— Яка пора йде за зимою?
— На якому з малюнків зображено весну? Чому ви так вважаєте?
— Прочитайте назву вірша С. Черкасенка.
— Хто, на вашу думку, будуть головними героями твору?
2 Читання вірша вчителем
— Чи справдилися ваші сподівання про те, що головними героями твору є Весна і Зима?
— На що схожий цей вірш? (На казку)
— Що казкового ви у нім помітили?
Словникова робота
насуплю скрізь рятунку замре | заніміє одмовля пекуче луки | розцвіте прокинуться заспіває |
— Поясніть значення підкреслених слів.
— Поясніть значення підкреслених слів.
— Прочитайте:
• односкладові слова;
• двоскладові слова з буквою є;
• слова, що починаються голосним звуком;
• слова, що означають дію;
• слова, в яких кількість букв і звуків не співпадає.
4 Читання вірша учнями
5 Відтворення змісту прочитаного
— Чому зима погрожує «насупити брови» і «послати вітер з морозом»?
— Що збирається зробити весна у відповідь?
— Які будуть наслідки її «засміюся»?
— Якою ви уявляєте собі зиму? А весну?
Слово вчителя
— Ще наші пращури уявляли Весну вродливою дівчиною, яка володіє величезними скарбами. Вона струнка, весела, з вінком квітів у косах і зодягнена в кольорові шати.
Читання віршів заздалегідь підготовленими дітьми. — Прочитайте:
Весна гарна й кучерява, Маленька дівчинка Весна. Біжить, сміється, сіє трави, І пісня ллється голосна. | По всіх усюдах пісня лине, Усе пробуджує від сну. І всі комашки, всі рослини Вітають дівчину Весну! |
— Вважається, що там, де з’являється ця гарна дівчинка, все навкруги оживає, прокидається дзвінка пташина пісня, починає блакитніти небо, яскраво світить сонце.
Суперниця Весни, Зима,— стара бабуся, зодягнена у лахміття. Погляд у неї суворий, злий, голос холодний і непривітний.
15 лютого, на Стрітення, між весною та зимою виникає вирішальна сутичка — кому з них далі працювати на землі. Але перемагає, звісно, весна.
Превеселий був цей день,
Ми гуляли цілий день!
Побороли зиму, ось які ми сильні!
А зима розтала і її не стало.
7 Читання вірша за особами
— Хто розповів про зустріч весни і зими? (Автор)
— Де у вірші слова автора?
— З якою інтонацією ви будете читати слова зими? А весни?
Розучування хороводу
— Отже, як зійдуть сніги та луки вкриються травичкою, діти радо біжать надвір водити хороводи, співати веснянки. (Діти стають у хоровод, співають.)
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квітоньки,
На маленькі дітоньки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.
VIII. Робота над прислів’ями.
• Весною все оживає, танцює та співає.
• Зимою сонце крізь плач сміється.
IX. Підсумок уроку
— У яких словах прислів’їв є буква є?
— Скільки звуків вона позначає на письмі?
— А що ще нового ви дізналися про цю літеру?
— Наведіть приклади слів з буквою є, яка позначає звук [е] і м’якість попереднього приголосного звука.
— Що ще на уроці вам запам’яталося?
Урок 184 (письмо)
Тема.Письмо букви є у сполученні з іншими буквами, у словах, словосполученнях. Списування з рукописного і друкованого тексту
Мета:формувати навички письма букви є у сполученні з іншими буквами, у словах, словосполученнях; закріплювати вміння списувати з рукописного та друкованого тексту;
розвивати мовлення, вміння передавати свої спостереження й почуття засобами слова, дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність.
Обладнання:фішки (зеленого, жовтого, червоного кольору), графічна модель речення, малюнок «Сонечко».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
Загадка
Що ж за буква то така:
Ніби скибка кавуна.
Скибку ту маля просило,
І, згадайте, її двічі надкусило.
— Покажіть букву-«скибку» в абетці.
— Що ви можете сказати про друковані велику і малу літери є? (Вони різняться розмірами.)
— А про рукописні?
— Напишіть букви Є, є на дошці.
— Назвіть імена, що починаються з Є. (Євген, Євдокія, Єлизавета, Єва, Єгор)
2 Гра «Поле чудес»
— Відгадайте, яке ім’я зашифроване. (Євген)
Підказка: перша буква — буква, яку ми вивчаємо на уроках навчання грамоти (Є), друга
— позначає перший звук у слові, що є назвою маленького, червоненького, солоденького, кругленького фрукта (В), а остання — є у тваринки, що має ріг (Н).
— Скільки букв у слові Євген? А звуків?
— Чому кількість звуків і букв не збігається?
— Які слова допомогли впізнати вишню?
III.Читання вірша О.Котрич «Синій парус, синє море» (с. 37).
— Послухайте вірш. Який колір згадується в ньому?
— Що на картині синє?
— Хто зобразив усе синім?
— А чим син пояснив вибір кольору на картині?
— Назвіть слова з буквою є. У яких з них буква є позначає два звуки?
— Який звук позначає буква є і на що вона вказує у слові синє?
IV.Письмо під диктовку (на дошці)
— Кожен із вас спробує себе у ролі вчителя. Я диктую склад. Один учень записує його на дошці, а ви за допомогою трьох фішок оцінюєте правильність і каліграфічність написання.
Зелена фішка — чудово.
Жовта фішка — добре.
Червона фішка — ой-ой-ой! Дуже погано.
нє дє тє ає Єв
V. Фізкультхвилинка
Раз, два — дерева!
Три, чотири — вийшли звірі!
П’ять, шість — пада лист!
Сім, вісім — птахи в лісі!
Дев’ять, десять — он сунички
Підвели червоні личка.