Лексико-орфографічна робота. Мета:поглибити й систематизувати знання п’ятикласників щодо позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь

ПОЗНАЧЕННЯ М ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ БУКВАМИ Ь, І, Є, Я, Ю.

СПОЛУЧЕННЯ ЬО, ЙО

Мета:поглибити й систематизувати знання п’ятикласників щодо позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я, уживання ьо, йо; формувати загальнопізнавальні вміння правильно визначати приголосні звуки щодо твердості і м’якості; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розширити знання п’ятикласників про національні символи України, сприяти формуванню національної свідомості школярів, виховувати почуття патріотизму.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів, прислів’їв, приказок.

Культура мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слово-вживання.

Типуроку:урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Установчо-мотиваційний етап

Психологічна настанова щодо поглиблення знань, уведення учнів у понятійно-термінологічне поле, внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності п’ятикласників з теми «Позначення м’якості приголосних на письмі».

III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників

Бесіда за питаннями:

1) Що вам відомо про букви ї, я, ю, є?

2) Яка буква українського алфавіту не позначається звуком?

3) Чи можуть букви ї, я, ю, є якимсь чином впливати на попередні приголосні? Як саме?

Навести приклади.

За записаними на дошці словами сформулювати правила вживання ьо, йо.

Йорж, район, курйозний, сльота, дзьоб.

Дослідження-зіставлення

4 З’ясувати, чим різняться слова рис — рись, ліз — лізь.

Робота з опорною таблицею

Коментар учителя. У сучасній українській мові (залежно від ступе- ня наближення стінки язика до твердого піднебіння) виділяють приголосні м’які і пом’якшені. При вимові м’яких приголосних середня частина спинки язика зближується з твердим піднебінням, а при вимові пом’якшених — підноситься до твердого піднебіння. Пом’якшені виразного протиставлення м’яким не мають: кіт — кит, білий — болить, вітер — ворота, гірко — горох. М’які приголосні, як окремі фонеми, здатні розрізняти лексичне і граматичне значення.

Уживання ьо Уживання йо
Лише після м’яких приголосних у кін- ці та в середині складу: кольоровий, сьомий, крайньою, чотирьох 1. На початку слова: йому. 2. Після голосних: майор. 3. Іноді після приголосних: Соловйов

V. Повторення й усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

Пошуково-вибіркова робота

4 Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку. Виписати в одну колонку слова, у яких м’якість приголосного позначається буквами ь, я, ю, є, а в другу — з напівпом’якшеними. Підкреслити букви, що позначають м’якість приголосних.

Такий символ, як тризуб, з’явився ще за часів трипільської культури, тобто чотири тисячі років тому, і спочатку він виконував роль оберега- символа, який захищав від усіляких бід. Життя тоді було суворе: навколо розкинулися дрімучі ліси, людину підстерігали хижі звірі, загрожували громи, блискавки, великі повені, і все це таїло в собі небезпеку. Одним з оберегів була Берегиня — богиня захисту домашнього вогнища, родини — богиня, що символізувала материнство у древніх слов’ян. Символічне зображення Берегині-матері, яка підняла руки, захищаючи свій дім, уселилось у тризуб, серцевина тризуба — тулуб матері, а ліва й права частина — це руки, підняті для захисту.

Пізніше тризуб стає не лише оберегом кожної людини, а всієї когорти людей, яка направлялась на нове місце поселення. Восени через кожні три роки розігрувалися жеребки, кому йти на нові землі, а навесні люди вирушали в путь; йшли з тризубами, які оберігали їхню когорту, їхній рід (З часопису).

4Визначити лексичне значення виділеного слова.

Лексико-орфографічна робота

4 Прочитати речення. Записати, уставляючи пропущені літери. Пояснити свій вибір. З’ясувати походження, жанр і значення висловлювань.

1) Ден.. с..огоднішній — молодший учорашн..ого.

2) ..ого в ложці не спіймаєш.

3) Між молотом і ковадлом витанц..вує.

4) ..ого ремесло хмелем поросло.

5) Поки ..ому зм..л..ться, то тобі скрутиться.

Творча робота

4 За допомогою орфографічного словника дібрати до поданих слів спільнокореневі. З’ясувати значення тих слів, які вам зустрілися вперше. Увести деякі з них у речення на тему «Національні символи України».

Майоліка, майоран, дьоготь; стьожка, сльоза.

Наши рекомендации