Сабақты ұйымдастыру кезеңінің мақсаты

Түсіндірмелі – көрнекі

Коммуникативті оқыту

Проблемалық оқыту

Бағдарламалық оқыту

Компьютерлік оқыту

##### Мәселелік оқыту

##### Интерактивті оқыту

##### Жоспарлы оқыту

#####1

Сабақты ұйымдастыру кезеңінің мақсаты.

##### Оқушының оқуға ынтасын, зейін бөлу

##### Үйге тапсырмасын дұрыс орындауға көмектесу

##### Сабаққа пысықтау жасау

##### Сабаққа қорытынды жасау

##### Сабақты талдау

##### Түсіндіруді талап етеді

##### Жаңа білім қалыптастыру

##### Рефлексия сұрақтарын беру

#####1

$$$$$ Берілген сұраққа кез келген оқушы жауап бере алатын әдістің бірі:

##### Әңгімелесу

##### Миға шабуыл

##### Дискуссия

##### Дөнгелек үстел

##### Іскерлік ойын

##### Дебат

##### Конференция

##### Дәріс

#####1

$$$$$ Конференция сабағының мақсаты

##### Сабақты ғылыммен байланыстыра өткізу

##### Сабақты белгілі бір тақырып бойынша пікір айту

##### Сабақ мазмұнына талдау жасау

##### Пресс-конференция өткізу

##### Пікір-талас өткізу

##### Жаңа ақпараттармен бөлісу

##### Біліммен бөлісу

##### Интербелсенді әдістермен жүргізу

#####1

$$$$$ Программалық оқытудың мақсаты.

##### Мұғалімнің оқу материалын өңдеп талдап түсіндіру

##### Жазбаша материалды пайдалану

##### Арнаулы пәндерді ғана оқыту

##### Арнаулы бағдарлама бойынша өткізу

##### Жас ерекшеліктерін ескере отыра арнаулы бағдарлама жасау

##### Интербелсенді әдістермен жүргізу

##### Сабақ мазмұнына талдау жасау

##### Пресс-конференция өткізу

#####1

$$$$$ Дидактикалық мақсатта қолданылатын программалау машинасының бірі

##### Жаттығатын машиналар

##### Программалау машиналары

##### Зерттеу машиналары

##### Тесттік тапсырмаларды орындау

##### Психикалық процестерді зерттеу

##### Рефлексиялық талдау

##### Жазбаша материалды пайдалану

##### Жаңа ақпараттармен бөлісу

#####1

$$$$$ Панорамалық сабақ.

##### Сабақтын бір сәтін өзгертуге көңіл бөлу

##### Сабақ үстінде жарыс ұйымдастыру

##### Дамыта отыра оқытуды көздейтін сабақ

##### Сабақтан ұзінді көрсету

##### Көрнекілікті көрсету

##### Жаңа ақпараттармен бөлісу

##### Тесттік тапсырмаларды орындау

##### Психикалық процестерді зерттеу

#####1

$$$$$ Экскурсия сабағының бір түрі.

##### Нақтылы обьектіні тандау

##### Жаңа тақырыпты жан-жақты қабылдауға көмектесу

##### Озат тәжіриебені мұғалімнің сабағына қатысу

##### Сезімге әсер ету

##### Жоғарғы сезімді дамыту

##### Тесттік тапсырмаларды орындау

##### Психикалық процестерді зерттеу

#####

#####1

$$$$$ Эвристикалық әңгіме, пікірталас, дөңгелек үстел, іскелік ойын- оқыту түрінің әдістерінің жатуы

##### Интерактивті

##### Топтық

##### Жекелей

##### Бағдарламалы

##### Мәселелік

##### Дебат

##### Конференция

##### Дәріс

#####1

$$$$$ Жаңашыл сабақтың мақсаты.

##### Оқытуды шығармашылықпен байланыстыру

##### Кейбір мәселелерді топтап жүйелеп өткізу

##### Тәжірибелі мұғалімнің сабақ өткізуі

##### Жаңа технологиямен байланыстыру

##### Жаңа тәжірибемен байланыстыру

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Семинар сабағының мақсаты -

##### Сұрақ-жауап әдісін ұйымдастыру

##### Белгілі бір тарауды оқыту

##### Теориялық білімге талдау жасау

##### Практикалық сабақ өткізу

##### Эврестикалық сұрақтар беру

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Лекция сабағының мақсаты.

##### Түсіндіруде ғылыми жүйелілік пен дәлдікті анықтау

##### Оқушыға информацияны сөз арқылы баяндау

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

##### Қарым-қатынас ерекшеліктерін анықтау

##### Сабақтың әдісін анықтау

##### Эврестика әдісін қолдану

#####1

$$$$$ Сабаққа қойылатын талаптардың бірі.

##### Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеру

##### Оқушыларды тексеру

##### Қарым-қатынас ерекшеліктерін анықтау

##### Сабақтың әдісін анықтау

##### Эврестика әдісін қолдану

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Демонстрациялық экспериментің мақсаты.

##### Сабақ үстінде жүргізілетін зерттеу

##### Қысқа мерзімді бақылау жүргізу

##### Еркін зерттеу жүргізу

##### Сабақтан тыс эксперимент

##### Сабақ үстіндегі зерттеу

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Жоғары оқу орындарында білім берудегі кредиттік жүйенің

талаптарының бірі:

##### Аралық аттестациялау

##### Белгілі білім мөлшеріне талдау жасау

##### Шындықты танып білуге көмектесу

##### Бағдарлама жасау

##### Жазбаша тапсырма жасау

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Дуэт сабақтың мақсаты.

##### Бірнеше ұстаздардың пысықтау сабағы

##### Талантты жас ұстаздың сабағы

##### Ұстаздық шеберлікті қалыптастыру сабағы

##### Пән мұғалімдердің бірлесіп сабақ өткізу

##### Бір мұғалімнің сабақ өткізуі

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Интеграциялық сабақтың мақсаты:

##### Күрделі мәселелерді топтап, жүйелеп түсіндіру

##### Жас ұстаздарға арналған үлгі сабақ

##### Озат тәжірибені тарату

##### Бірнеше ұстаздармен бірігіп сабақ өтізу

##### Екі ұстаз бірігіп сабақ өткізу

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Жинақ сабақтың мақсаты.

##### Күрделі мәселелерді топтап, жүйелеп түсіндіру

##### Жас ұстаздарға арналған үлгі сабақ

##### Озат тәжірибені тарату мақсаттарында өткізілген сабақ

##### Бірнеше ұстаздардың бірігіп сабақ өткізуі

##### Жинақ сабағы

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Десант сабақтың мақсаты.

##### Озат тәжірибені таратудың бір түрі

##### Шығармашылықты дамыту

##### Анкета әдіс арқылы зерттеу жүгізу

##### Сенинарлық-практикалық сабақтың бір түрі

##### Саяхат сабақ

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Панорамалық сабақтың мақсаты.

##### Сабақтың бір кезеңін өткізуге көңіл бөлу

##### Пән бойынша сайыстар ұйымдастыру

##### Оқушылардың дамыта отыра оқыту

##### Тәжірибе тарату сабақтарының бір түрі

##### Дуэт сабақ

##### Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

##### Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

##### Семинар сабағына даярлық

#####1

$$$$$ Дидактикалық мақсаттарына байланысты сабақты

классификациялаған автор:

##### Ю.К.Бабанский

##### А.Н.Леонтьев

##### П.Я.Гальперин

##### Н.Г.Морозова

##### Л.С.Славина

##### Л.С.Выготский

##### А.Н. Леонтьев

##### Ж.Пиаже

#####1

$$$$$ Проблемалық әдістің мақсаты:

##### Дамыта отыра оқытуды көздеу

##### Педагогика ғылымының жетістігін анықтау

##### Ойын элементтері арқылы оқу процесін ұйымдастыру

##### Психологиялық тренингтер өткізу

##### Жарыс-сабақ өткізу

##### Белгілі бір тарауға талдау жасау

##### Практикалық сабақ өткізу

##### Оқушылардың біліміне талдау жасау

#####1

$$$$$ Дәріс – бұл:

##### Оқу сабағының диалогты формасы

##### Оқытушының монолог ретінде оқытуы

##### Оқудың өзара әрекетінің полигловты формасы

##### Оқытудың интерактивті фомасы

##### Субъект – объект өзара әрекетінің формасы

##### Оқу сабағының түрі

##### Оқу сабағының типі

##### Оқу сабағының функциясы

##### 1

$$$$$ Келтірілеген жауаптардың қайсысына сәйкес келеді: «Оқыту процесіндегі оқытушы мен студенттің, мұғалім мен оқушының тиімді өзара әрекетінің заңдылықтары мен тәжірибелік тәжірибесін түсіндіретін және жалпылайтын ғылыми қағидалар жүйесі»:

##### Оқу іс-әрекетінің теориясы

##### Дидактика

##### Оқыту теорисы

##### Білім беру теориясы

##### Оқыту әдістемесі

##### Оқыту құралы

##### Білім беру қағидасы

##### Оқыту құралдары

##### 1

$$$$$ Ой әрекетінің, ұғымдардың кезеңді қалыптасуының теориясын құрастырған ғалым:

##### Д.Б.Эльконин

##### П.Я.Гальперин

##### Н.Ф.Талызина

##### Л.С.Выготский

##### Е.А.Лурия

##### Б.Ц.Бадмаев

##### А.С.Макаренко

##### Э.Торндайк

##### 1

$$$$$ «Оқыту әдістемесі» түсінігінің анықтамасы:

##### Белгілі пәнді оқыту теориясы

##### Белгілі пәнді оқыту процесі

##### Оқыту мен оқідың өзара әрекеттесуі

##### Педагогикалық өзара әрекеттесудің әр түрлі типтерін зерттеуші

##### Оқыту әсерлерінің әдістері мен тәсілдері

##### Белгілі пәнді оқыту формасы

##### Пәнді оқыту құралдары

##### Оқыту тәсілдері

##### 1

$$$$$ Оқыту бағдарламасы – бұл:

##### Оқыту деңгейіне қойылатын талаптар жиыны

##### Оқушыларға қойылатын талаптар жиыны

##### Оқу пәндерінің кестесі

##### Бітірушілердің дайындық деңгейіне қойылатын талаптар

##### Жоғарғы білімнің белгілі деңгейіне бағытталған білім бері мазмұнын, білім беру қызметтерінің барлығын қосқанда, анықтайтын іс қағаз немесе іс қағаздар жиыны

##### Жоғарғы білімнің белгілі деңгейіне бағытталған білім беруге қойылатын талаптар жиыны

##### Жаңа білімдерді меңгеруге қойлатын талаптар

##### Оқытушыға қойылатын талаптар жиыны

##### 1

$$$$$ Жоспарлы сатылап ақыл–ой әрекетін қалыптастыру концепциясының негізін салушы:

##### Д.Б.Эльконин

##### П.Я.Гальперин

##### Н.Ф.Талызина

##### Л.С.Выготский

##### А.Р.Лурия

##### Г.И.Щукина

##### Э.Торндайк

##### А.Нұғысова

##### 1

$$$$$ Бағытталған басты әрекет:

##### адамның шынайы арқа сүйейтін қызмет жүйесі.

#####арнайы дайындалып және баламаланып қойылған зерттеудің негізгі мәселелерінің сұрақтары негізінде ақпарат алудың эмпирикалық әлеуметтік-психологиялық әдіс

##### бұл әрекетті орындауда шынайылылық көрсетпеу;

#####тек студент жаңа пайдалы білімдерді қызығып оқығанда ғана білім болады.

#####Оқушының іс-әрекетімен қатар ,оқытушының да іс-әрекетін қамтитын екі жақты процесс

##### Шынайылыққа жету жүйесі

##### Жаңа білімдерді игеру

##### Тәжірибеде қолдану

##### 1

$$$$$Өзін - өзі бақылау:

#####рефлексивті ойлау негізінде адамның өзін - өзі бақылауы;

#####ойды жүйелеу

#####түсінік қалыптастыру

#####жаңа білімді игеру

#####өзін – өзі қадағалау

#####бақылау ерекшелігі

#####ойды қорытындылау

#####баға беру

##### 1

$$$$$ Ақпарат көзінің әр түрлілігі немесе тест нысандарына байланысты 12 топқа топтастырған:

#####Р.Б.Кэттелл мен В.Ф.Варбутон;

##### В.В.Давыдов, П.Я.Гальперин

##### Д.Б.Эльконин, В.В.Давыдов

##### А.Н.Леонтьев,А.И.Матюшкин

##### Г.И.Щукина, Л.С.Выготский

##### П.М.Якобсон, Р.Б.Кэттелл

##### Л.И.Божович, Р.Б.Кэттелл

##### Р.Б.Кэттелл, Н.Ф.Талызина,

##### 1

$$$$$ Жақын арадағы даму аймағы түсінігін енгізген:

#####Л.С.Выготский;

#####С.Д.Пэрис;

#####Д.Р.Кросс;

##### П.Я.Гальперин;

#####Д.Б.Эльконин;

#####Э.Торндайк

#####А.Г.Уманов

#####Л.Занков

##### 1

$$$$$ Даму тек қана оқу мен үйрену бар жағдайда ғана мүмкін болады деген:

##### П.Я.Гальперин;

##### Д.Б.Эльконин;

#####Д.Р.Кросс;

##### П.Я.Гальперин;

#####Д.Б.Эльконин;

#####Э.Торндайк

#####А.Г.Уманов

#####Л.Занков

##### 1

$$$$$ Дамыта оқыту:

##### студенттердің интеллектісін дамыту;

##### ақыл – ой қабілеттерінің дамуын қамтамасыз етеді;

##### ортаңғы деңгейге оқытушының жеке бас ерекшелігі;

##### дағдыны қалыптастыру процесі;

##### оқыту процесін талдаудың жоғары деңгейі;

##### ұйымдастырылған оқыту процесінің ықплы балаға және оның психикалық дамуына әсер ететінін білу

##### тақырыптың негізгі ойларының ғылыми мазмұнын аудитория санасына жеткізу

##### оқу сапасын анықтайтын көрсеткішті түзету

##### 1

$$$$$Стандарттық сабақтың оқу-әрекетінің формалары

##### жаңа материалды түсіндіру

##### тәжірбиелік тапсырма

##### сыныптан тыс жұмыс

##### семинар-тренинг

##### өзіндік тапсырма

##### үй жұмысы

##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау

##### Анкеталық зерттеу жүргізу

##### 1

$$$$$ Психологиялық тапсырмаларды әдістемелік талдау бөлімдері:

#####Ой жинақтау, дәлел келтіру

#####Қорытынды жасау

#####Ұғым, пікір, ой қорытындысы

#####Пікір жүргізу

#####Ой қорыту

##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау

##### Анкеталық зерттеу жүргізу

##### Жоспар дайындау

##### 1

$$$$$Бақылаудың тиімділік шарты:

##### Жариялылығы

##### Көрнекілік

##### Өзектілігі

##### Проблемалық

##### Ғылыми

##### Қол жетімділігі

##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау

##### Анкеталық зерттеу жүргізу

##### 1

$$$$$Психология пәні бойынша оқытушының сабаққа дайындық міндеттері:

##### Оқыту әдісі мен құралын таңдау

##### Тақырыптық жоспар дайындау

##### Тәжірибелік ұсыныстар дайындау

##### Силлабусты құрастыру

##### Тәжірибе жүргізу

##### Тестік бақылау

##### Жаңа материалдармен жұмыс

##### Анкеталық зерттеу жүргізу

##### 1

$$$$$Психология пәнінің зертханалық және тәжірибелік сабақтарының негізгі қызметі:

##### Теориялық білімді тәжірибеде бекіту

##### Арнайы қабілеттілікті дамыту

##### Кәсіби іскерлікті қалыптастыру

##### Оқу әрекетін меңгеру

##### Коммуникативті икемділікті қалыптастыру

##### Тәжірибелік икемділікті қалыптастыру

##### Оқушының мақсат қоюға және оны шешуге үйрету

##### Жаңа тақырыптарды түсіндіру

##### 1

$$$$$Психологияны оқытуда жүйелілік қағидасы арқылы жүзеге асырылады:

##### Оқу материалының құрылымдылығы және жүйелілігі

##### Пән мазмұнын түсінікті етіп баяндау

##### Сезім мүшелері мен бейнелерді пайдалану

##### Теориялық ережелердің мысал ретіндегі иллюстрациялары

##### Эмоционалдық пен рационалдық бірлігі

##### Психологияны оқытуда белсенділік таныту

##### Оқушының мақсат қоюға және оны шешуге үйрету

##### Мәліметтер жүйесінің бірізділігі

##### 1

$$$$$Психологияны оқытуда қолданылатын көрнекіліктердің түрлері:

##### Заттық

##### Графикалық

##### Іскерлік ойындар

##### Дыбыстық

##### Бейнелік

##### Ақпартаттық

##### Перфокарталар

##### Кинофильмдер

##### 1

$$$$$ Білімді, біліктілікті және дағдыларды бақылау және түзету жұмысының түрлері:

##### Емтихан

##### Диспут сабағы

##### Экскурсия сабағы

##### Семинар-сабағы

##### Кино-сабағы

##### Лабораториялық жұмыс

##### Практикалық сабақ

##### Өздік жұмыс

##### 1

$$$$$ Психология пәнін оқыту әдістемесі пәндермен тығыз байланысты:

##### Дидактика

##### Анатомия

##### Экология

##### Математика

##### Физиология

##### Физика

##### Технология

##### Педиатрияа

##### 1

$$$$$ Десант сабаққа қойылатын талаптың бірі.

##### Озат тәжірибені тарату

##### Шығармашылықты дамыту

##### Анкеталық зерттеу жүргізу

##### Семинарлық-практикалық сабақ өткізу

##### Жас ұстаздарға көмек көрсету

##### Оқушының мақсат қоюға және оны шешуге үйрету

##### Оқытушы баяндауы

##### Екі адамның бірігіп беруі

##### 1

$$$$$ Сабақ үстінде психологиялық зерттеуді құрудың принциптерінің бірі.

##### Демонстрациялық

##### Синтнздік

##### Анализдік-синтездік

##### Анализдік

##### Көрнекілік

##### Түсіндіру

##### Салыстыру

##### 1

$$$$$ Психология пәнің оқыту принциптері:

##### Дамыту принципі

##### Жауапкершілік принципі

##### Обьективті принципі

##### Өзбеттілік принципі

##### Ойлау принципі

##### Сөздік принціпі

##### Жинақтау принціпі

##### 1

$$$$$ Сабақтың типтерінің бірін ата.

##### Білімді сынау сабағы

##### Талдау сабағы

##### Практикалық сабақ

##### Саяхат сабақ

##### Бақылау

##### Эмоционалдық

##### Белсенділік таныту

##### Қорытынды жасау

##### 1

$$$$$ Жинақ сабақтың мазмұны.

##### Күрделі мәселені топтап, жүйелеп түсіндіру

##### Жас мұғалімге арналған сабақтың түрі

##### Озат тәжірибені тарату мақсатында бірлесіп жұмыс істеу

##### Дует сабақ өткізу

##### Мақсат қою

##### Шешім шығару

##### Сабақ мазмұнына талдау жасау

##### Ұсыныстар болжамдар жасау

##### 1

$$$$$ Ұстаздардың бір тақырып бойынша бірігіп сабақ өткізу

##### Конференция сабағына қойылатын талаптар:

##### Сабақты ғылыммен байланыстыра өту

##### Сабақта бергілі-бір тақырып бойынша пікір айту

##### Сабақ мазмұнына талдау жасау

##### Оқушылар өз пікірлерін дәлелдеп үйрену

##### Сабақ барысында сұрақ-жауап әдісін қолдану

##### Ұсыныстар болжамдар жасау

##### Өзгенің біліміне талдау жасау

##### 1

$$$$$ Оқу процесін педагогикалық қадағалау қызметіне жатпайды:

##### Табылған кемшіліктерге байланысты түзетулерді жоспарлау және жетістіктерді көбейту

##### Өтілген тақырып бойынша студенттердің білімінің сапасын тексеру

##### Оқу бағдарламасын студенттердің барлығының қандай деңгейде меңгерілгендігі туралы жалпы орташа деңгейін анықтау

##### Бағалау

##### Оқу процесінің тиімділігін алдыға қойылған оқыту мақсатын нәтижемен сәйкестендіру арқылы бағалау

##### Озат тәжірибені тарату мақсатында бірлесіп жұмыс істеу

##### Теориялық ережелердің мысал ретіндегі иллюстрациялары

##### Психологияны оқытуда белсенділік таныту

##### 1

Наши рекомендации