Сабақ түрі: тәжірибелік. 4. Сабақтың мақсаты:келешек фармацевт мамандарына, медицина қызметкерлері мен жергілікті тұрғындарға

4. Сабақтың мақсаты:келешек фармацевт мамандарына, медицина қызметкерлері мен жергілікті тұрғындарға ақпараттық- кеңестік қызметтер көрсету дағдылары мен біліктілігін қалыптастыру мақсатында, дәрілік құралдардың фармакодинамикасы мен фармакокинетикасының жалпы заңдылықтары туралы білім беру.

· оқыту: дәрілік заттар мен биомолекулалар арасындағы біріншілік фармакологиялық реакцияны сараптауды үйрету;

· дәрілердің жалпы қасиеттері негізінде оларды қолдану мүмкіндігін үйрету;

· рецептерді толтырудың және рецептуралық жазбаларды құрудың жалпы ұстанымдарын және әр түрлі дәрілік түрлерге рецепт жазуды үйрету;

· дәрілік заттардың концентрациясы мен дозаларын есептеуді үйрету.

тәрбиелік:болашақ Қазақстан азаматтарын тәрбиелеумен тығыз байланысты. Қазақстандық патриотизм – Отан –анаға деген сүйіспеншілік пен азаматтық ерлік, өнеге көрсетушілік, бойдағы білім мен білікті, ақыл –парасатты ел игілігіне жұмсау, ата-мекен мүддесіне арнау болмақ. Өз елінің өткенін , тілін, әдет-ғұрпын, салт-дәстүрін құрметтей білу де осы қазақстандық патриотизм құрамына кіреді.

· дамыту: сабақтарда оқу және анықтама құралдарын, электрондық оқулықтарды, мультимедициналық үйрету бағдарламалары, рецептуралық бланктер, әртүрлі дәрілік түрлердегі дәрілердің жинақтарын, дәрі-дәрмектердің қолдану нұсқаулары ұсынылды

5. Материалды-техникалық жабдықталуы:

а) техникалық құралдар: компьютерлер, интерактивті тақта, мкльтимедиялық құрылғы.

ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: өзіндік жұмыстарға арналған кестелер, тест тапсырмалары, жағдайлық есептер, сөзжұмбақ.

Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. Қабынуға қарсы дәрілердің жіктелуі. Стероидты емес қабынуға қарсы дәрілер.

2. Аллергияға қарсы дәрілер. Қолданылуы. Қолдануға қарсы көрсеткіштері.

3. Иммундық үрдістерге әсер ететін дәрілер. Иммуноқуаттандырғыштар. Жіктелуі. Препараттардың әсер ету механизмі және салыстырмалы сипаттамасы. Жағымсыз әсерлері.

4. Жалпы иммунды депрессанттар. Жіктелуі. Препараттардың әсер ету механизмі және салыстырмалы сипаттамасы.

5. Антисептика және дезинфекция туралы ұғым. Антисептикалық және дезинфекциялаушы дәрілерді қолданудың тарихы.

6. Антисептикалық және дезинфекциялаушы дәрілерге қойылатын талаптар. Жіктелуі.

7. Қышқылдар мен сілтілер. Әсер ету механизмі. Нитрофуран туындылары. Әсер ету механизмі, қолданылуы.

8. Құрамында галогені бар антисептиктер. Антисептиктердің қолданылуы.

9. Тотықтырғыштардың антимикробтық қасиеті, препараттары.

10. Детергенттер. Қолданылуы.

11. Дәрілермен емдеу кезінде туындайтын асқынулар.

12. Табиғи және жасанды детоксикация әдістері.

13. Ағазадағы уды зарарсыздандыру.

14. Уды қанға сіңірілуін тоқтату әдістері.

15. Ағзадан удың шығарылуын жылдамадатын табиғи әдістер. Жасанды әдістер.

16. Сіңірілуін удың әсерін басу әдістері.

17. Жедел уланудың симптоаматикалық терапиясында қолданылатын дәрілік топтар.

Бағдарлама бойынша препараттар:гидрокортизон, преднизолон, дексаметазон, триамцинолон, натрий нуклеинат, метилурацил, левамизол, димедрол, диазолин, кетотифен, гидрокортизон, преднизолон, хлоргексидин, бор қышқылы, цефалексин, цефотаксим, имипенам, эритромицин, ванкомицин, рифампицин,этазол, фуразолидон, нитросолин, нитрофуран, хингамин, хлоридин, метронидазол, мебендазол, пирантел, левамизол, фенасал, празивантел, дитразин, барий сульфаты, циклофосфан,

Дозаларын білуге қажетті препараттар: димедрол, дипразин, супрастин, тавегил, фенкарол, диазолин, тималин, азатиоприн

Оқыту орны: бөлме

6. Әдебиеттер:

1. Аляутдин Р.Н. Фармакология. Учебник. Москва. Изд. дом «ГЭОТАР-МЕД». 2004.-516 с.

2. Харкевич Д.А. Фармакология: Учебник. Москва. Изд. дом «ГЭОТАР-МЕД». 2006.- 734 с.

3. Харкевич Д.А. Фармакология: Учебник для учащихся колледжа. Москва. Изд. дом «ГЭОТАР-МЕД». 2004.- 540с.

4. Харкевич Д.А. Руководство к лабораторным занятиям по фармакологии., М.: Медицина, 1998.-280с.

Қосымша:

1. Бертрам Г. Катцунг. Базисная и клиническая фармакология (перевод д.м.н., проф. Э.Э. Звартау.)- Санкт-Петербург, 1998.- 1043с.

2. Гудман Г., Гилман Г. Клиническая фармакология по Гудману и Гилману. Перевод 10-го издания. М. «Практика». 2006 г. 1648 с.

3. Клиническая фармакология / Под ред. В.Г.Кукеса./- М.: Изд-во ММА, 1991.-760с.

4. Лоуренс Д.Р., Бенитт П.Н. Клиническая фармакология : в двух томах: Пер. с англ.- М.: Медицина, 1993.-478с.

5. Машковский М.Д. Лекарственные средства. М., 2003.-870с.

6. Психотропные средства: Справочник практикующего врача / Пер. с англ. А.Н. Редькин; Ю.А. Александровский.-М.: Литтерра, 2006.-992с.

7. Рациональная фармакотерапия ревматических заболеваний: Руководство для практикующих врачей/ Под общ.ред. В.А.Насоновой. Е.Л. Насонова. –Литтерра, 2003.-506с.

8. Рациональная фармакотерапия заболеваний органов дыхания: Руководство для практикующих врачей/ Под общ.ред. А.Г.Чучалина. –Литтерра, 2004.- 874с.

9. Рациональная фармакотерапия сердечно-сосудистых заболеваний: Руководство для практикующих врачей/ Под общ.ред. Е.И.Чазова, Ю.Н. Беленкова. –Литтерра, 2006.-972.

10. Рациональная фармакотерапия заболеваний эндокринной системы и нарушений обмена веществ: Руководство для практикующих врачей/ Под общ.ред. И.И.Дедова, Г.А.Мельниченко. М.:–Литтерра, 2006.-1076с.

11. Яковлев В.П, Яковлев С.В. Рациональная антимикробная фармакотерапия (руководство для практических врачей). М.:Литтерра. 2003.-1002 с.

7. Ұйымдастыру кезеңі: 5 мин (6%)

· Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

· Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

· Сабақтың мақсаты мен міндеті

8. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. 14 мин (15%)

9. Жаңа сабақты түсіндіру: 27мин (30%)

10. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 31 мин (35%)

11.Жаңа тақырыпты бекіту: 9 мин (10%)

12.Сабақты қорытындылау 2 мин (2%)

13. Үйге тапсырма беру 2 мин (2%)

Наши рекомендации