Сабақты ұйымдастыру кезеңінің мақсаты.

Барлық жауап дұрыс

Түсіндірмелі – көрнекі

Проблемалық оқыту

Бағдарламалық оқыту

Компьютерлік оқыту

Сабақты ұйымдастыру кезеңінің мақсаты.

????? Оқушының оқуға ынтасын, зейін бөлу

????? Үйге тапсырмасын дұрыс орындауға көмектесу

????? Сабаққа пысықтау жасау

????? Сабаққа қорытынды жасау

????? Сабақты талдау

##### Студенттердің ғылыми қызығушылығын тудыру мақсатын көздеген

дәрістің мақсаты:

????? Ғылыми-ақпараттық

????? Бағдарлаушылық

????? Сендірушілік

????? Түсіндірушілік

????? Қызықтырушылық

##### Берілген сұраққа кез келген оқушы жауап бере алатын әдістің бірі:

????? Әңгімелесу

????? Миға шабуыл

????? Дискуссия

????? Дөнгелек үстел

????? Іскерлік ойын

##### Конференция сабағының мақсаты қандай.

????? Сабақты ғылыммен байланыстыра өткізу

????? Сабақты белгілі бір тақырып бойынша пікір айту

????? Сабақ мазмұнына талдау жасау

????? Пресс-конференция өткізу

????? Пікір талас өткізу

##### Программалық оқытудың мақсаты.

????? Мұғалімнің оқу материалын өңдеп талдап түсіндіру

????? Жазбаша материалды пайдалану

????? Арнаулы пәндерді ғана оқыту

????? Арнаулы бағдарлама бойынша өткізу

????? Жас ерекшеліктерін ескере отыра арнаулы бағдарлама жасау

##### Дидактикалық мақсатта қолданылатын программалау машинасының бірі

????? Жаттығатын машиналар

????? Программалау машиналары

????? Зерттеу машиналары

????? Тесттік тапсырмаларды орындау

????? Психикалық процестерді зерттеу

##### Панорамалық сабақ.

????? Сабақтын бір сәтін өзгертуге көңіл бөлу

????? Сабақ үстінде жарыс ұйымдастыру

????? Дамыта отыра оқытуды көздейтін сабақ

????? Сабақтан ұзінді көрсету

????? Көрнекілікті көрсету

##### Экскурсия сабағының бір түрі.

????? Нақтылы обьектіні тандау

????? Жаңа тақырыпты жан-жақты қабылдауға көмектесу

????? Озат тәжіриебені мұғалімнің сабағына қатысу

????? Сезімге әсер ету

????? Жоғарғы сезімді дамыту

##### Оқыту әдістерінің қай түріне мыналар жатуы мүмкің:эвристикалық

әңгіме, пікірталас, дөңгелек үстел, іскелік ойын:

????? Интерактивті

????? Топтық

????? Жекелей

????? Бағдарламалы

????? Мәселелік

##### Психолог Қ.Жарықбаев “Психология” курсын оқытуда қолданатын психологиялық зерттеулерді құру принциптерінің бірі.

????? Дамыту принципі

????? Жауапкершілік принципі

????? Обьективті принциптер

????? Өзбеттілік принципі

????? Субьективті принцип

##### Жаңашыл сабақтың мақсаты.

????? Оқытуды шығармашылықпен байланыстыру

????? Кейбір мәселелерді топтап жүйелеп өткізу

????? Тәжірибелі мұғалімнің сабақ өткізуі

????? Жаңа технологиямен байланыстыру

????? Жаңа тәжірибемен байланыстыру

##### Семинар сабағының мақсаты қандай.

????? Сұрақ-жауап әдісін ұйымдастыру

????? Белгілі бір тарауды оқыту

????? Теориялық білімге талдау жасау

????? Практикалық сабақ өткізу

????? Эврестикалық сұрақтар беру

##### Лекция сабағының мақсаты.

????? Түсіндіруде ғылыми жүйелілік пен дәлдікті анықтау

????? Оқушыға информацияны сөз арқылы баяндау

????? Әңгімелесу әдісін қолданып сабақ өткізу

????? Оқушының ырықты зейініңе әсер ету

????? Семинар сабағына даярлық

##### Сабаққа қойылатын талаптардың бірі.

????? Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеру

????? Оқушыларды тексеру

????? Қарым-қатынас ерекшеліктерін анықтау

????? Сабақтың әдісін анықтау

????? Эврестика әдісін қолдану

##### Демонстрациялық экспериментің мақсаты.

????? Сабақ үстінде жүргізілетін зерттеу

????? Қысқа мерзімді бақылау жүргізу

????? Еркін зерттеу жүргізу

????? Сабақтан тыс эксперимент

????? Сабақүстіндегі зерттеу

##### Психология пәнін өткізуде қолданылатын бақылау әдістерінің

мақсаты.

????? Әрбір оқушының даму деңгейін анықтау

????? Тапсырма беру арқылы бала психологиясын анықтау

????? Оқушыларды сырттай зерттеу

????? Эксперемент жүргізу

????? Тест әдісін өткізу

##### Практикалық әдістің.

????? Оқу материалдары бойынша тәжірибелер, лабораториялық

жұмыстар жүргізу

????? Ауызша түсінік беру

????? Теориялық білімге талдау жасау

????? Лабораториялық зерттеу жүргізу

????? Семинар сабағын жүргізу

##### Жоғары оқу орындарында білім берудегі кредиттік жүйенің

талаптарының бірі:

????? Аралық аттестациялау

????? Белгілі білім мөлшеріне талдау жасау

????? Шындықты танып білуге көмектесу

????? Бағдарлама жасау

????? Жазбаша тапсырма жасау

##### Дуэт сабақтың мақсаты.

????? Бірнеше ұстаздардың пысықтау сабағы

????? Талантты жас ұстаздың сабағы

????? Ұстаздық шеберлікті қалыптастыру сабағы

????? Пән мұғалімдердің бірлесіп сабақ өткізу

????? Бір мұғалімнің сабақ өткізуі

##### Интеграциялық сабақтың мақсаты:

????? Күрделі мәселелерді топтап, жүйелеп түсіндіру

????? Жас ұстаздарға арналған үлгі сабақ

????? Озат тәжірибені тарату

????? Бірнеше ұстаздармен бірігіп сабақ өтізу

????? Екі ұстаз бірігіп сабақ өткізу

##### Жинақ сабақтың мақсаты.

????? Күрделі Мәселелерді топтап, жүйелеп түсіндіру

????? Жас ұстаздарға арналған үлгі сабақ

????? Озат тәжірибені тарату мақсаттарында өткізілген сабақ

????? Бірнеше ұстаздардың бірігіп сабақ өткізуі

????? Жинақ сабағы

##### Десант сабақтың мақсаты.

????? Озат тәжірибені таратудың бір түрі

????? Шығармашылықты дамыту

????? Анкета әдіс арқылы зерттеу жүгізу

????? Сенинарлық-практикалық сабақтың бір түрі

????? Саяхат сабақ

##### Панорамалық сабақтың мақсаты.

????? Сабақтың бір кезеңін өткізуге көңіл бөлу

????? Пән бойынша сайыстар ұйымдастыру

????? Оқушылардың дамыта отыра оқыту

????? Тәжірибе тарату сабақтарының бір түрі

????? Дуэт сабақ

##### Дидактикалық мақсаттарына байланысты сабақты

классификациялаған автор:

????? Ю.К.Бабанский

????? А.Н.Леонтьев

????? П.Я.Гальперин

????? Н.Г.Морозова

????? Л.С.Славина

##### Проблемалық әдістің мақсаты:

????? Дамыта отыра оқытуды көздеу

????? Педагогика ғылымының жетістігін анықтау

????? Ойын элементтері арқылы оқу процесін ұйымдастыру

????? Психологиялық тренингтер өткізу

????? Жарыс-сабақ өткізу

##### Кредиттік жүйе бойынша оқытудың талаптарының бірі:

????? Ағымдық аттестациялау

????? Компьютерлік жүйеде сабақ өткізу

????? Көрнекіліктер көрсету

????? Үйрету машиналарын қолдану

????? Жаңа әдіс қолдану мақсаты

##### Кредиттік жүйе бойынша дайындалатын оқу бағдарламасы:

????? Силлабус

????? Арнаулы бағдарламалар

????? Жоспар

????? Мультимедиалық проектілер арқылы сабақ өткізу

????? Эвристикалық әдіс

##### Берілген сұраққа кез келген оқушы жауап бере алатын әдістің бірі:

????? Әңгімелесу

????? Миға шабуыл

????? Дискуссия

????? Дөнгелек үстел

????? Іскерлік ойын

##### Дәстүрлі емес сабақтың бір түрі:

????? Дебат сабақтар

????? Сатылап білім беру сабағы

????? Шындықты танып-білуге арналған арнаулы сабақ

????? Белгілі-бір обьектіге зерттеу жүргізу сабағы

????? Кіріспе сабақ

##### Сабаққа талдау жасауға қойылатын талаптардың бір түрі:

????? Үйрету және әдістемелік көмек

????? Сабақтың кемшілігін бақылау

????? Арнаулы тақырыбтар бойынша талдау жасауға үйрету

????? Тәжірибе алмасу

????? Психологиялық талдау жасау

##### Семинар сабағының мақсаты

????? Теориялық білімге талдау

????? Күрделі тақырыпқа талдау жасау

????? Белгілі бір тарауға талдау жасау

????? Практикалық сабақ өткізу

????? Оқушылардың біліміне талдау жасау

##### Дәстүрлі сабақтың бір кезеңі:

????? Үй тапсырмасын пысықтау

????? Панорамалық сабақ

????? Конференция сабақ

????? Эврестикалық әдісті қолданып сабақ өткізу

????? Пресс-конференция сабғы

##### Проблемалық оқытудың артықшылығы

????? Мақсат қоя отыра оқыту

????? Оқушыны түрлі идеялар беруге үйрету

????? Оқушылардың адамгершілік сапаларын дамыту

????? Ғылыми ақиқатты саналы түсінуге үйрету

????? Іc-әрекет белсенділігін арттыру

##### Экскурсия сабағының түрлері

????? Ойша және белгілі бір обьектіні таныту

????? Десант сабақ, дуэт сабақ

????? Оқулық бойынша экскурсия жүргізу, ойша экскурсия

????? Ойша экскурсия жасау

????? Белгілі-бір бьектіні таныту

##### Сабаққа кіріспе жасаудың мақсаты

????? Түсіндіргелі тұрғын проблеманы қысқаша баяндау

????? Алғашқы сөзге талдау жасау

????? Оқушының зейінің сабаққа бөлу

????? Сабақ жоспарымен таныстыру

????? Жас ұстаздарға көмек көрсету

##### Десант сабаққа қойылатын талаптың бірі.

????? Озат тәжірибені тарату

????? Шығармашылықты дамыту

????? Анкеталық зерттеу жүргізу

????? Семинарлық-практикалық сабақ өткізу

????? Жас ұстаздарға көмек көрсету

##### Сабақ үстінде психологиялық зерттеуді құрудың принциптерінің бірі.

????? Демонстрациялық

????? Синтнздік

????? Анализдік-синтездік

????? Анализдік

????? Көрнекілік

##### Оқу процесіндегі психологиялық зерттеуді құру мақсатының бірі.

????? Сабақ үстінде зерттеу жүргізу

????? Оқушыны даму барысында зерттеу жүргізу

????? Оқушылардың даму дағдысын анықтау

????? Әңгімелесу әдісін қолданып зеттеу жүргізу

????? Оқушылардың ойлауына зерттеу жүргізу

##### Сабақтың басты мақсаттарының бірі:

????? Оқушыны дамыту

????? Іс-әрекеттің белсенділігін анықтау

????? Сабақта ойын элементтерін анықтау

????? Саралап оқытк

????? Дамыта отыра оқыту

##### Психология пәнің оқыту принциптері:

????? Дамыту принципі

????? Жауапкершілік принципі

????? Обьективті принципі

????? Өзбеттілік принципі

????? Ойлау принципі

##### Дидактикада көрсетілген сабақтың әдістерінің бірі:

????? Практикалық

????? Көрнекілік және мазмұндық

????? Типтік, даралық, практикалық

????? Кіріспе, пысықтау

????? Практикалық

##### Интерактивті оқыту әдістеріне не жатпайды:

????? Ақыл-ой міндеттерің шешу және мәселе қою әдісі

????? Эвристикалық әңгіме

????? Пікірталас

????? Миға шабуыл

????? Дөңгелек үтел

##### Сабақтың типтерінің бірін ата.

????? Білімді сынау сабағы

????? Талдау сабағы

????? Практикалық сабақ

????? Саяхат сабақ

????? Бақылау

##### Жинақ сабақтың мазмұны.

????? Күрделі мәселені топтап, жүйелеп түсіндіру

????? Жас мұғалімге арналған сабақтың түрі

????? Озат тәжірибені тарату мақсатында бірлесіп жұмыс істеу

????? Дует сабақ өткізу

????? Сабақты пысықтау

##### Интерактивті тақтаның пайдаланудың маңызы:

????? Кешенді білім беру

????? Жаңашылдар сабағы

????? Панорамалық сабақ

????? Дебат сабақ

????? Кіріспе сабақ өткізу

##### Дуэт сабағына қойылатын талаптардың бірі.

????? Пән мұғаліммен бірлесіп сабақ өткізу

????? Жас мұғалімдердің сабағына талдау

????? Кәсіптік шеберрлікті қалыптастыру сабағы

????? Білімді жетілдіру

????? Ұстаздардың бір тақырып бойынша бірігіп сабақ өткізу

##### Конференция сабағына қойылатын талаптар:

????? Сабақты ғылыммен байланыстыра өту

????? Сабақта бергілі-бір тақырып бойынша пікір айту

????? Сабақ мазмұнына талдау жасау

????? Оқушылар өз пікірлерін дәлелдеп үйрену

????? Сабақ барысында сұрақ-жауап әдісін қолдану

##### Практикалық әдістің мақсаты:

????? Жаттығу жұмыстарын орындау

????? Оқу материалдары бойынша тәжірибелер,лабораториялық жұмыстар

жүргізу

????? Теориялық білімге талдау

????? Ауызша түсінік беру

????? Семинар сабақ

##### Оқыту әдістерінің қай түріне мыналар жатуы мүмкің:эвристикалық әңгіме, пікірталас, дөңгелек үстел, іскелік ойын:

????? Интерактивті

????? Топтық

????? Жекелей

????? Бағдарламалы

????? Мәселелік

##### Дәстүрлі сабақ кезеңдерінің бір түрі:

????? Үй тапсырмасын пысықтау

????? Панорамалық сабақ

????? Конференция сабақтары

????? Программалық оқыту

????? Десант сабақ

##### Сабақтың мақсаттарының бірі:

????? Оқушыны дамыта отыра оқыту

????? Іс-әрекеттегі белсенділікті анықтау

????? Ойлау әрекетін анықтау

????? Ойын элементін көбейту

????? Қиялды дамыту

##### Экскурсия сабағының бір түрі

????? Нақтылы обьектіні тану

????? Жаңа тақырыпты жан-жақты қабылдауға көмектесу

????? Озат тәжірибелі мұғалімнің сабағына қатысу

????? Екі ұстаздың бірігіп сабақ өткізу

????? Ойлау әрекетін анықтау

##### Проблемалық оқытуды негізгі сатыларының бірі.

????? Оқушының мақсат қоюға және оны шешуге үйрету

????? Ұсыныстар болжамдар жасау

????? Өзгенің біліміне талдау жасау

????? Мақсат қою

????? Шешім шығару

##### Көрнекілік әдістің мақсаты:

????? Сезіну арқылы қабылдау

????? Сурет көрсету

????? Баяндау әдісіне қысқаша әдіс

????? Оқушының ойлауына әсер ету

????? Теориялық білімді қалыптастыру

##### Практикалық әдістің мақсаты.

????? Теориялық білімді бекіту, тәжірибелер жасау

????? Сабақты пысықтау

????? Оқулықпен жұмыс жасау

????? Техникалық құралдарды қолдану

????? Зерттеу обьектілеріне талдау жасау

##### Эвристикалық әңгіме әдісінің мақсаты:

????? Тез арада шешім шығаруға үйрету

????? Ойлау жылдамдығын дамыту

????? Оқулықпен жұмыс жасау

????? Ес процесінің дамуына әсер ету

????? Сұрақ-жауап әдісімен сабақ ұйымдастыру

##### Баяндау әдісінің бір түрі:

????? Мектеп лекциясы

????? Практикалық

????? Көрнекілік

????? Саяхат сабақ

????? Жарыс сабақ

##### Оқу процесінде білімділік, тәрбиелік және дамытушылдық

мақсаттарды іске асыруға бағытталған ұстаз бен оқушының

бірлескен іс-әрекеті қалай аталады:

????? Әдіс

????? Тәрбиелік

????? Оқыту

????? Дамыту

????? Үйрету

##### Әрбір оқу жылында әрбір сынып бойынша оқу пәндерінің өткізілу тәртібін және ретін анықтайтын құжат:

????? Жоспар

????? Стандарт

????? Оқу бағдарламасы

????? Оқулық

????? Әдістемелік құрал

##### Дидактикалық мақсаттарына байланысты сабақты классификациялаған автор:

????? Ю.К.Бабанский

????? А.Н.Леонтьев

????? П.Я.Гальперин

????? Н.Г.Морозова

????? Л.С.Славина

##### Дәстүрлі оқуда ең қабілетттері ғана қанша пайыз есепті шешеді:

????? 15%

????? 20%

????? 30%

????? 10%

????? 25%

##### Оқу пәні бойынша білім мен дағдынының көлемін, практикалық сабақтардың өткізілу реттерін немесе олардың сыныптар бойынша бөлінуін анықтайтын құжат:

????? Оқу бағдарламасы

????? Стандарт

????? Жоспар

????? Оқулық

????? Әдістемелік құрал

##### Бағдарлама жасауға қойылатын талаптың бірі:

????? Пән аралық байланыстың болуы

????? Десант сабақты өткізуге негізделген

????? Оқу пәндер мазмұнын баяндау керек

????? Жоспармен байланысты болуы керек

????? Психологиялық талдау жасалынған

##### Оқулыққа қойылатын басты талаптардың бірі:

????? Тексерілген ғылыми дәелденген мәлементтерді қамту

????? Оқу тиімділігін артыру

????? Оқытудың сапасын артыру

????? Оқушының білім деңгейін анықтау

????? Оқуға ынталандыру

##### Іскерлік деген -

????? Алған білімін тәжірибеде жаңа жағдайларда қолдана алу

????? Адам қоғамы, табиғат процестері, олардың даму туралы ұғымдар

жүйесі

????? Қиындықсыз, автоматты түрде қолдану дәрежесіне жеткен қабілет

????? Бақылау дағдысы

????? Логикалық ойлау жүйелігі

##### Білім

????? Адам қоғамы, табиғат процестері, олардың дамуы туралы ұғымдар

жүйесі

????? Алған білімін тәжіребеде жаңа жағдайларды қолдану

????? Қиындықсыз, автоматты түрде қолдану, дәрежесіне жеткен қабілет

????? Бақылау дағдысы

????? Логикалық ойлау жүйелігі

##### Дағды

????? Қиындықсыз, автоматты түрде қолдану дәрежесіне жеткен іскерлік

????? Бақылау формасы

????? Логикалық ой жүйелілігі

????? Алған білімін тәжірибеде қолдана алу

????? Іскерлік

##### Оқыту

????? Оқушылардың таным қабілетімен ақыл ойын дамыта отыра оларда

білім, іскерлік дағдыны қалыптастыру

????? Үйрету

????? Қайталау

????? Мектептің материалдық техникалық базасы

????? Ұстаздың өз мүмкіндіктерін пайдаланып ,оқушылармен тіл табысуы

##### Мектеп лекциясының бір түрін ата:

????? Кіріспе лекция

????? Лабораториялық сабақ

????? Семинар

????? Қосымша сабақ

????? Әдебиеттерге талдау жасау

##### Озық тәжірибені тарату сабағы қалай аталады:

????? Десант

????? Экскурсия

????? Дуэт

????? Диспут

????? Пресс конференция

##### Сабақтың мақсаттарын ата:

????? Білімдік, тәрбиелік,дамытушылық

????? Көрнекілік, практикалық, баяндау

????? Дәстүрлі, дәстүрлі емес

????? Оқушының белсенділігін арттыру

????? Психологиялық жағынан талдау жасау

##### Оқушылардың білімді тез талдап, ұзақ қабылдап, ұзақ уақыт

жадында сақтауына көмектесетін оқыту принципі:

????? Көрнекілік

????? Демонстрация

????? Бақылау

????? Анализдік

????? Синтездік

##### Интерактивті оқыту әдістеріне не жатпайды:

????? Ақыл-ой міндеттерің шешу және мәселе қою әдісі

????? Эвристикалық әңгіме

????? Пікірталас

????? Миға шабуыл

????? Дөңгелек үтел

##### Психология пәніңен оқытуда қолданылатын демонстрациялық

эксперименттің ғылыми эксперементтен айырмашылығы:

????? Сабақ үстінде оқушыларға жүргізілген тәжірибелер

????? Өздерін-өздері зерттей алу

????? Өзге адамдарға тәжірибе жасауға үйрету

????? Бақылау жүргізу

????? Қызмет нәтежелерін зерттеу

##### Демонстрациялық эксперименттің мақсаты:

????? Сабақ үстінде оқушыларға қысқа мерзімді зерттеу

????? Тәжірибелер жасау

????? Қызмет нәтежелерін зерттеу

????? Бақылау жүргізу

????? Көрнекілік принципті қолдану

##### Тренинг сабақтың мақсаты:

????? Оқушылардың өздерін еркін ұстауына көмектесу

????? Ойын өткізу

????? Сабақтан тыс шаралар өткізу

????? Оқушылардың өздерін еркін ұстап, ойын ашық айтуына жағдай

жасау

????? Дәстүрлі сабақтың бір түрін өткізу

##### Оқу барысында психотерапиялық ойындардың қолданудың маңызы:

????? Оқушының сезіміне әсер ете отыра сабақты қабылдауға көмектесу

????? Ойындар ұйымдастырып баланың белсенділігін арттыру

????? Жаттығу жасау

????? Сабақ барысында пікір талас өткізу

????? Тренинг өткізу

##### Дебат сабағының мақсаты:

????? Сабақты пікірталас ретіне өткізіп, оқушылардың өз пікірін дәлелдей

алуына жағдай жасау

????? оқуды шығармашылықпен байланыстыру

????? Екі адаммен бірлесіп сабақ өткізуі

????? Қорытынды сабақ өткізу

????? Білімді сынау сабағын өткізу

##### Кіріспе сабақты қай кезенде жүргізеді:

????? Күрделі тарауларды бастарда

????? Жаңа оқу жылында

????? Қорытынды сабақ барысында

????? Оқу жылдың соңында

????? Оқу жылдыңортасында

##### Мектептерде өзбетімен орындалатын тапсырмалардың

формаларының бірі:

????? Реферат

????? Оқулыққа анатация жазу

????? Іскерлік ойындардын бағдарламасын жасау

????? Коллоквиум

????? Ғылыми баяндамалар

##### Жаңа технологияның түрлері:

????? Модульдік, дебат, қашықтықтан оқыту, сын тұрғысынан ойлау

????? Саяхат сабақ

????? Жарыс, диспут сабақ

????? Ойын сабақтар

????? Конфергенция сабақ

##### Аукцион сабақтың мақсаты:

????? Озат тәжірибені тарату

????? Сабақтың тиімділігін арттыру

????? Сабақ үстінде оқушыларға тәжірибе жүргізу

????? Деңгейлеп, саралап оқыту

????? Дебат сабақ өткізу

##### «Тірек» ұғымын алғаш еңгізген жаңашыл ұстаз:

????? Лысенкова С.М

????? Волков В.Н

????? Амонашвилй Ш.А

????? Шаталов В

????? Сухомлинский В.Н

##### Проблемалық сабаққа қойылатын басты талаптардың бірі:

????? Тақырып бойынша мәселенің дұрыс қойылуы

????? Практикалық тапсырмалар беру

????? Оқушылардың қызығушылығына әсер ету

????? Оқушыға қиын тапсырмалар беру

????? Оқушылардың бірін-бірі зерттей алуы

##### Сабаққа психологиялық талдау жасаудың талаптарының бірі:

????? Ұстаздың педагогикалық әдептілігііне талдау

????? Проблемалық ситуациялар құрастыру

????? Ой белсенділігін қалыптастыру

????? Ұстаздың кемшілігінің анықтау

????? Ұстаздың жұмыс жасау сапасын талдау

##### Демонстрациялық эксперименттің өткізілу уақыты:

????? 5-7мин

????? 30мин

????? 1сағат

????? 15мин

????? 2мин

##### Бақылау принциптерінің мақсаты қандай:

????? Сабақ үстінде оқушылардың психикалық процестеріне зерттеу

жүргізіп, одан алған деректерді сабақта қолдану

????? Оқушылардың зейіннің зерттеу

????? Оқушылардың ойлауын зертеу

????? Сабақты зерттеу жүргізу

????? Мақсатқа бағытталған зерттеу

##### «Методос» ұғымды білдіреді:

????? Әдіс

????? Ұстаз

????? Сабақ

????? Жаңа сабақ

????? Оқыту процесі

##### Психология пәні бойынша өткізілетін сыныптан тыс жұмыстардың мақсаты:

????? Оқушылардың пәнге қызығуын тудырып, ізденуіне жағдай жасау

????? «Жалпы психология» пәнің меңгеруге көмектесу

????? Психология ғылымының мәнің түсінуге көмектесу

????? Балалар психологиясын түсінуге көмек тесу

????? Психология пәні бойынша жарыс сабақтар өткізу

##### Психология пәні бойынша берілетін өздік жұмыстардың мақсаты:

????? Оқушылардың ізденістерін дамыту

????? Оқушылардың сезімін дамыту

????? Оқушылардың мінезін бітістерін дамыту

????? Оқушылардың ойлауын дамыту

????? Оқушылардың ерік жігерін дамыту

##### Психология пәні бойынша өткізілетін Олимпиадалардың мақсаты:

????? «Жалпы психология» пәні терең түсінуіне көмектесу

????? Практикалық дағдырардың дамыту

????? Оқушылардың пән бойынша білімін саралау

????? Теориялық білімін тереңдету

????? Оқушылардың өзбетімен шығармашылықпен айналасуына

көмектесу

##### Сабақтың ұйымдастыру кезеңіне қанша уақыт беріледі:

????? 2 мин

????? 30мин

????? 15мин

????? 1сағат

????? 8мин

##### Жаңа сабаққа кіріспе жасаудың мақсаты:

????? Оқушының жаңа сабаққа ынтасын қалыптастыру

????? Сабақты түсіндіру

????? Сабаққа талдау жасау

????? Сабақтың мақсатын айқындау

????? Сабақты пысықтау

##### «Психология пәнін оқыту әдістемесі» оқулығының авторы:

????? В.М. Панибратцева

????? Л.С.Выготский

????? В.В.Давыдов

????? П.Я.Гальперин

????? Н.Н.Блонский

##### Сабақта қолданылатын техникалық құралдардың маңызы:

????? Қабылдау жеңілдігін қамтамасыз ету

????? Оқушының қызығушылығын арттыру

????? Сабақтың құндылығын арттыру

????? Көрнекі ойлауын дамыту

????? Оқушының сезімімен елесінің дамуына әсер ету

##### Оқу процесінде оқушылардың таным әрекетін ұйымдастыруға қойылатын талаптың бірі:

????? Оқушылардың зейінің шоғырлануы

????? Оқушылардың шаршамауын қадағалау

????? Оқуды ойынмен ұйымдастыру

????? Жаңа технологияны қолдану

????? Саралап оқыту

##### «Психология пәнің оқытудың әдістемесі» атты 2003 жылы жарық көрген оқулықтың авторы.

????? Ляудиус С.К

????? ГальперинП.Я

????? Бадмаев Н.К

????? Панибратцева З.М

????? Блонский Н.Н

##### Дәстүрлі емес сабақтың түрі:

????? Дуэт

????? Кіріспе

????? Үйтапсырмасын сұрау

????? Жаңа материалды түсіндіру

????? Сабақты талдау

##### Оқытудың жалпы әдістемесі мен ережелерін, оның жалпы

заңдылықтарын зерттейтін сала:

????? Дидактика

????? Педагогика

????? Психология

????? Методика

????? Логика

##### «Психологияны оқыту әдістемесі» пәнінің мақсаты:

????? Оқушыларға берілетін психологиялық білімнің әдіс-тәсілдердің

жетілдіру оқытудың тиімділігін арттыру

????? Пән бойынша баяндау әдісін ұйымдастыруға көмектесу

????? Психология пәніңің өзге пәндермен байланысын түсіндіру

????? Зерттеу обьектілерін беру арқылы оқушыларда оқу дағдысын

дамыту

????? Психология пәні бойынша озық тәжірибені тарату

##### Психологияныоқыту әдістемесінің пәні

????? Әрбір сыныпта қандай мазмұнда білім беру мазмұнын

????? Даму психологиясы пәнің

????? Психикалық қасиеттерді

????? Жалпы психология пәнің

????? Психикалық процестерді

##### Психология пәнін қалай оқыту керек

????? Оқытудың әдіс-тәсілдерін қолдануды таңдай алу

????? Баяндау әдісн қолдану арқылы

????? Ойын элементтерін қолдану арқылы

????? Дәстүрлі емес сабақ түрлерін қолдану арқылы

????? Схемалар, көрнекіліктер арқылы

##### Саяхат- сабақтың мақсаты

????? Оқушының сезіміне әсер ете отыра сабақ түсіндіру

????? Күрделі мәселерді топтап, жүйелеп түсіндіру

????? Нақтылы обьектіні таныту

????? Жаңа тақырыпты жан-жақты қабылдауға көмектесу

????? Ойын сабағын өткізу

##### Психология пәнін жете түсіндіру мақсатында қолданылатын

мерзімдік баспасөз түрі.

????? «Вопросы психологии» журналы

????? Ұлт тағылымы журналы

????? Бастауыш мектеп журналы

????? «От басы және бала бақша» журналы

????? «Қазақстан жоғарғы мектеп» журналы

##### Сабақты талдауға қойылатын талаптардың бірі:

????? Сабақтың жетістігі мен кемшілігіне мән беру

????? Сабақтың кемшілігін ашу

????? Сабақ түрлеріне талдау жасау

????? Сабақтың кезеңдерін талдау

????? Сабақтың жетістігін ашу

##### А.В.Петровскийдің жалпы психология оқулығы кімдерге арналған:

????? ЖОО –ның студенттеріне

????? Бастауыш сынып оқушыларына

????? Жоғарғы сынып оқушыларыеа

????? Ересектерге

????? Педагогикалық колледж студенттеріне

##### Дәстүрлі сабақтың кезеңдері

????? Ұйымдастыру, үй тапсырмасын сұрау, жаңа тақырып түсіндіу

????? Пысықтау, кіріспе, жасау, талдау

????? Конференция, дуэт, десант

????? Дебат, сын түрғысынан ойлау

????? Деңгейлік оқыту, дуэт

##### Дәстүрлі емес сабақтың түрлері:.

????? Конференция, диспут, саяхат,дуэт, десант

????? Ұйымдастыру, үй тапсырмасын сұрау

????? Жаңа тақырып түсіндіру, пысықтау

????? Кіріспе, пысықтау

????? Талдау, пысықтау

##### Сабақтың типтерінің бірі:.

????? Кіріспе сабақ

????? Жаңашылдар сабағы

????? Панорамалық сабақ

????? Дебат сабақ

????? Саяхат сабақ

##### Сабақта қолданылатын эвристика әдісі қай ғұлама ғалымның

есімімен тығыз байланысты.

????? Грек философы Сократ

????? Грек ойшылы Аристотель

????? Шығыс ойшылы Әбу Насыр Әль Фараби

????? Шығыс ойшылы Ибн Сина

????? Рим дәрігері Гиппократ

##### Сабақтың дамытушылық мақсаты:

????? Оқушының жалпы психикалық дамуына әсер ету

????? Оқушының білім алуына әсер ету

????? Оқушының тәрбие алуына әсер ету

????? Оқушының сөйлеуін дамыту

????? Оқушының ойлауын дамыту

##### Психология пәні бойынша терең білім беруге көмектесетін

мерзімдік баспа сөз:

????? «Мир психологии» журналы

????? От басы және бала бақша»

????? «Бастауыш мектеп» журналы

????? Қазақстан Жоғарғы мектебі

????? «Ұлт тағлымы» журналы

##### Баяндау әдісінің түрлері:

????? Мектеп лекциясы, эвристикалық әңгіме,ауызша баяндау

????? Практикалық, тәжірибелік

????? Бақылау, эксперимент

????? «Жалпы психология» пәні терең түсінуіне көмектесу

????? Оқушылардың өзбетімен шығармашылықпен айналасуына

көмектесу

##### Жаңашылдар сабағының мақсаты:

????? Оқытудың шығармашылықпен байланысуы

????? Өзге ұстаздың сабақтарынан жинақтап жаңа сабақ құрастыру

????? Тәжірибелі ұстаздардың жас ұстаздарға көмегі

????? Баяндау әдісімен арнаулы сабақ өткізу

????? Дәсүрлі емес сабақтар өткізу

##### Сабақтың ұйымдастыру кезеңіне берілетін уақыт мөлшері

????? 2мин

????? 30мин

????? 15мин

????? 1сағат

????? 8мин

##### Дәстүрлі сабақтың құрылымының бірі:

????? Жаңа сабақты пысықтау

????? Семинар

????? Лекция

????? Эвристикалық әдіс

????? Десант

##### Сабақ жоспарын құруға қойылатын талаптардың бірі:

????? Тақырыпты ашу

????? Оқушылардың жас және психологиялық ерекшеліктерін ескеру

????? Қосымша материалдардың пайдалану

????? Схемалау

????? Тезис жасау

##### Тренинг сабақтардың бір түрі:

????? Психотерапия

????? Дуэт

????? Оқуды ойынмен ұйымдастыру

????? Жаңа технологияны қолдану

????? Саралап оқыту

##### Демонстрациялық экспериментке қойылатын талаптардың бірі:

????? Оқушының білімді меңгеруіне көмектесу

????? Сабақтан тыс өткізіледі

????? Ұзақ уақытта өткізілуі керек

????? Оқушыларға жеке тапсырма беріледі

????? Оқушылар Өздеріне-өздері зерттеу жүргізу

##### Кредиттік жүйе бойынша дайындалатын басты құжаттың бірі:

????? Оқу-әдістемелік кешен

????? Жоспар

????? Стандарт

????? Бұйрық

????? Ереже

##### Ойын технологиясы:

????? Ойын әдістері мен тәсілдерінің жиынтығы

????? Даму психологиясы пәнің

????? Психикалық қасиеттердің маңызын түсіндіру

????? Қай сыныпта қандай мазмұнда білім беру керек

????? Психикалық процестерді

##### Сын тұрғысынан ойлау технологиясы:

????? Мақсат пен міндеттердің орындалу стратегияларын қадағалау

????? Баяндау әдіс.н қолдану арқылы

????? Ойын элементтерін қолдану арқылы

????? Дәстүрлі емес сабақ түрлерін қолдану арқылы

????? Сабақты схемалар, көрнекіліктер арқылы түсіндіру

##### «Психалогиялық пәндерді оқыту әдістемесі» оқулығының авторы;

????? Бадмаев Б. Ц

????? Андреева Г.М

????? Гальперин П.Я

????? Талызина Н.Ф

????? Лебедева Н.М

##### Әр түрлі ғылыми аспектілерде теориялық проблемаларды меңгеру жолымен қарастырылатын , тиімділікті арттыратын әр түрлі профильдегі мамандардың қатысуымен өтетін әдіс;

????? Дөңгелек үстел

????? Пікір сайыс

????? Байқау

????? Жарыс

????? Дискуссия

##### Педагогиканың оқыту теория сұрақтарын зерттейтін тарауы:

????? Дидактика

????? Практика

????? Методика

????? Білім беру әдістері

##### Оқытудың психологиялық теориясына анықтама берген ғалым:

????? Л.С.Выгодский

????? Д.Б.Эльконин

????? П.Я.Гальперин

????? Р.Б.Кэттел

????? В.Ф.Варбургтон

##### Психологияда жеке адамның даму ерекшелігі болады:

????? Адамның адаммен қарым – қатынасында

????? Ақпарат алмасу кезінде

????? Әдістерді қолданғанда

????? Оқыту процесінде

????? Қоғамдық ортада

##### А.В.Петровский бойынша оқыту тәрбие процесінде адамдар бір –

бірімен тұлға ретіндет қарым – қатынасында индивиттердің

арасында .... жүреді

????? «Тұлға тронсляциясы»

????? «Тұлға аралық қарым – қатынас»

????? «Ақпарат алмасу»

????? «Оқыту процесі»

????? «Оқу тәрбие процесі»

##### Оқу процесіндегі өз еркімен тапсырма мен мәселені шешу жүйесі

????? Мәселелі оқыту

????? Проблемалық оқыту

????? Интерактивті оқыту

????? Дидактикалық оқыту

????? Практикалық оқыту

##### Э.Торындайк бойынша оқыту – бұл:

????? Дағдыны қалыптастыру процесі

????? Мәселелік оқыту процесі

????? Мазмұндық оқыту процесі

????? Танымдық оқыту процесі

????? Жүйелік оқыту процесі

##### «Тек түсінікті болған мотив анықталған жағдайда нағыз мотив

бола алады»..... деп анықтама берген:

????? А.Н.Леонтьев

????? Л.И.Божович

????? А.М.Матюшкин

????? Т.В.Кудрявцев

????? М.И.Махмутов

##### Атақты психолог А.М.Матюшкиннің зерттеулері бойынша

мәселелік оқуда оқушылардық қанша пайызы жоғарғы бағада есеп

шығарады:

????? 70%

????? 50%

????? 40%

????? 60%

????? 30%

##### Проблем (мәселе ) шешудің психалогиялық негізгі ұжымдық

пікір болуы оқыту әдісінің қай тобына жатады:

????? Эвристикалық әңгіме

????? Ролдік ойын

????? Дәріс

????? Психофизиология

????? Интерактивті оқыту

##### Мәтіннен үзіндіні сөзбе- сөз келтіріп жазу:

????? Дәйек сөз келтіру

????? Рецензиялау

????? Жоспар құру

????? Мазмұндау

????? Оқу

##### Оқу әрекеті арқылы адам :

????? Қоғамдағы тарихи мағлұматтар мен білім қорын меңгереді

????? Барлық материялдық игіліктерді өндірудін қайнар көзі

????? Сөздік қорын ұлғайтады

????? Ақпарат жинайды

????? Ақпарат жинай отырып көзқарасын қалыптастырыды

##### Психалогия пәнінің оқытылуы бағытталған:

????? Тұлғаны тану және басқа адамдардың әрекеттерін түсіну әдістерін

үйренугі

????? Адамның жеке психалогиялық ерекшеліктерін өлшеуге

????? Адамдардың ішкі дүниесін сынауға

????? Адамдарды басқару

????? Адам проблемасына психологиялық кеңес беру

##### Психалогияны оқуда қолжетімділік қағидасы арқылы жүзеге асады

????? Қарапайымнан күрделілікке өту

????? Студенттерге хабарланатын ақпараттардың дәлелдігі

????? Психалогияны оқудың өмірмен, тәжірибемен байланыстыру

????? Жеке болжамды оқыту

????? Психалогиялық әдістерді қолдануға үйрету

##### Бақылаудың қорытынды түрі:

????? Емтихан

????? Психалогиялық есеп шығару

????? Шығарма жазу

????? Қорытындылау

????? Тест

##### Психалогиялық пәндерде практикалық сабақтардың мақсаты:

????? Практикалық мәселелерді шешуде психологиялық білімді

қолдануды үйрену

????? Білімді бақылау және бағалау

????? Барлығы есте қалу үшін

????? Алған білімді тексеру үшін

????? Кемшіліктерді толтыру үшін

##### Оқу процесін педагогикалық қадағалау қызметіне не жатпайды:

????? Табылған кемшіліктерге байланысты түзетулерді жоспарлау және

жетістіктерді көбейту

????? Бағалау

????? Оқу процесінің тиімділігін алдыға қойылған оқыту мақсатын

нәтижемен сәйкестендіру арқылы бағалау

????? Алынған білімді адамдардың әртүрлі практикалық саладағы іс-

әрекеттерінің тиімділігін арттыру

????? Әдістерді дұрыс ұйымдастыру

##### Ой әрекетінің , ұғымдардың кезенді қалыптасуының теориясын кім

құрастырған:

????? П.Я. Гальперин

????? Д.Б. Эльконин

????? Н.Ф. Талызина

????? В.И Селиванова

????? Л.Занков

##### Қолайлы психологилық климат туғызуға , сондай-ақ оқу іс-

әрекетін тиімді өткізуге бағытталған оқытушы мен оқушылар

арасындағы кәсіптік байланыс – бұл :

????? Педагогикалық қарым- қатынас

????? Бақылаулық – диагностикалық іс-әрекет

????? Іске деген шығармашылық қатынас

????? Нақты жағдайлардың анализі

????? Тұлғалық ерекшеліктер

##### Қандай ішкі фактор оқытудың тиімділігіне әсер етеді:

????? Оқушының бағдарлары мен құндылықтары

????? Оқу материалынын мазмұны

????? Оқу материалын жеткізу тәсілі

????? Материалдың қиындылығы

????? Материал көлемі

##### Психология сабағын беруде , оқу материалын белгілі жүйелік

және логикаға сәйкес болуын көздейтін оқытудың принципі:

????? Жүйелілігі принципі

????? Түсініктілігі принципі

????? Көрнекілік принципі

????? Ғылымдылық принципі

????? Белсенділік принципі

##### Проблема (мәселе) шешудің психологиялық негізгі ұжымдық пікір

болуы оқыту әдісінің қай тобына жатады:

????? Эвристикалық әңгіме

????? Іскерлік ойын

????? Тренинг

????? Ролдік ойын

????? Дәріс

##### Оқылғанның мазмұнынның қысқаша жазбасы:

????? Конспектілеу

????? Дәйексөз келтіру

????? Тест құру

????? Рецензиялау

????? Дәріс

##### Жас ерекшелік психология курсы, оқиды :

????? Жасқа сай психиканың даму заңдылықтарын

????? Топ психологиясы

????? Оқыту және тәрбиелеу психологиясы

????? Балалардың анатомия – физиологиялық ерекшеліктерін

????? Жас ерекшелігі динамикасын зерттеу

##### Д.А. Толлингерова бойынша оқу тапсырмаларының

таксономиясындағы Күрделі ой амалдарын көздейтін

тапсырмаларға жатады:

????? Индукцияға Дедукцияға арналған тапсырмалар

????? Тануға арналған тапсырмалар

????? Дәлелдеуді қажет етпейтін (сенімділігін дәлелдеу)

????? Бағалауды керек етпейтін тапсырмалар

????? Анықтамаларды қайта жаңғартуға арналған тапсырмалар

##### Интерактивті оқытуға келесідей әдіс жатпайды:

????? Байқау

????? Пікір сайыс

????? Рөлдік ойын

????? Іскерлік ойындар

????? Дөңгелек үстел

##### Педагогиканың оқыту теория сұрақтарын зерттейтін тарауы

????? Дидактика

????? Әдіс

????? Практика

????? Логика

????? Диагностика

##### Оқу әрекеті арқылы адам

????? Қоғамдағы тарихи мағлұматтар мен білім қорын меңгерді

????? Көрсету мен түсіндіруді үйлестіру

????? Көзқарасын қалыптастыру

????? Өзіне пайда әкелді

????? Тәртіптілікке үйренді

##### Нақты мен абстракциясының бірлігі сияқты дидактикалық

принципті нақтылауды қажет психологияны оқытудың принцепі:

????? Теориялық білім мен эмпирикалық білімнің бірлігі принципі

????? Ғылымдылық принципі

????? Жеке болжамды оқыту

????? Жүйелілігі принципі

????? Көрнекілік принципі

##### Сөздік әдіске жатады:

????? Әнгіме

????? Көрсету

????? Дидактикалық ойын

????? Жаттығу

????? Лабораториялық жүмыс

##### Практикалық әдіске жаттады:

????? Жатығу

????? Кітаппент жұмыс

????? Баяндау

????? Бақылау жұмыс

????? Пікірталас

##### Психологияны оқытудың мақсаты:

????? Теориялық психологиялық білімді игеру

????? Жаңа психологиялық білім ізденістер

????? Психологиялық білімдерді беру

????? Психологияны зрттеу әдістерін өңдеу

????? Педагогикалық білімді игеру

##### Ой әрекетінің, ұғымдардың кезеңді қалыптасуының теориясын кім

құрастырған:

????? П.Я.Гальперин

????? Д.Б.Эльконин

????? Н.Ф.Талызина

????? Л.С.Выготский

????? Е.А.Лурия

##### Педагогтің негізгі функцияларын көрсетіңіз

????? Оқыту және тәрбиелеу

????? Ғылыми-зерттеушілік

????? Ұйымдастырушылық

????? Тәрбиелеу

????? Ғылыми – зерттеушілік, ұйымдастырушылық, оқыту және тәрбиелеу

##### Төмендегілердің қайсысы белсенді оқыту әдісіне жатпайды

????? Мұғалімнің монологы

????? Істік ойындар

????? Ми штурмы

????? Топтық дискуссия

????? Әлеуметтік – психологиялық тренинг

##### Қандай ішкі фактор оқытудың тиімділігіне әсер етеді

????? Оқушының бағдарлары мен құндылықтары

????? Оқу материалының мазмұны

????? Оқу материалын жеткізу тәсілі

????? Материалдың қийындылығы

????? Материал көлемі

##### Оқытудың интерактивті әдісі деп

????? Талқылау және дискуссия процесінде білімдерді меңгеру

????? Дайын түрде жаңа білімдерді ұсыну

????? Өздігігнен таңдау негізінде білімдерді меңгеру

????? Стандартты емес міндеттерді шешу негізінде білімдерді меңгеру

????? Дайын үлгілер бойынша дәл орындау

##### Жоспарлы сатылап ақыл-ой әрекетін қалыптастыру

концепциясының негізін салушы:

????? П.Я.Гальперин

????? Д.Б.Эльконин

????? Н.Ф.Талызина

????? Л.С.Выготский

????? А.Р.Лурия

##### Бағытталған басты әрекет:

????? Адамның шынайы арқа сүйейтін қызмет жүйесі.

????? Бұл әрекетті орындауда шынайылылық көрсетпеу

????? Тек студент жаңа пайдалы білімдерді қызығып оқығанда ғана білім

болады.

????? Жаңа білімдерді қалыптастыру жүйесі

????? Ақпарат алудың эмпирикалық әдісі

##### Жас және педагогикалық психологияда оқушыларға білім беру

мәселесін терең зерттеген:

????? Л.И.Божович, П.Я.Гальперин;

????? В.И.Селиванова, З.И.Калмыкова

????? Л.С.Выготский, Г.А.Цукерман

????? З.И.Калмыкова, Л.С.Выготский

????? Г.А.Цукерман, С.М.Жақыпов.

##### Өзін - өзі бақылау:

????? Рефлексивті ойлау негізінде адамның өзін - өзі бақылауы;

????? Адамның танымдық жан қуаттарының атаулары.

????? Жұмыстың басталуы алдында бақылау .

????? Оқу іс-әрекетінде кіретін жекелеген әрекеттер.

????? Кез-келген санды қосып алу ұстанымы.

##### Социометрия:

????? Топ ішіндегі жеке даралардың арасындағы байланыс;

????? Рефлексивті ойлау негізінде адамның өзін - өзі бақылауы;

????? Оқу іс-әрекетінде кіретін жекелеген әрекеттер

????? Жұмыстың басталуы алдында бақылау

????? Танымдық процесстер зерттеу

##### Ақпарат көзінің әр түрлілігі немесе тест нысандарына байланысты

12 топқа топтастырған:

????? Р.Б.Кэттелл мен В.Ф.Варбутон

????? Л.И.Божович, П.Я.Гальперин

????? Г.А.Цукерман, С.М.Жақыпов

????? Л.Рубинштейн, Г.И.Щукина, П.М.Якобсон

????? З.И.Калмыкова, Л.С.Выготский

##### Анкета алу –

????? Арнайы дайындалып және баламаланып қойылған зерттеудің негізгі

мәселелерінің сұрақтары негізінде ақпарат алудың эмпирикалық

әлеуметтік – психологиялық әдіс.

????? Адамның танымдық жан қуаттарының атаулары.

????? Оқу іс-әрекетінде кіретін жекелеген әрекеттер.

????? Рефлексивті ойлау негізінде адамның өзін - өзі бақылауы;

????? Жұмыстың алдында болатын бақылау.

##### Дамыта оқытудың құрылымының іштей байланыс әрекеттері.

????? Мотивтік;

????? Бақылау

????? Мақсат

????? Позиция

????? Мансап

##### Когнитивті мінез-құлық жағынан жақындау негізінде оқу процесінің құрамы мен құрылымын т олық және жүйелі түрде сипаттаған:

????? С.Д.Пэрис;

????? Л.С.Выготский;

????? С.М.Жақыпов

????? З.И.Калмыкова,

????? Н.М.Лебедева

##### Жақын арадағы даму аймағы түсінігін енгізген:

????? Л.С.Выготский;

????? З.И.Калмыкова,

????? С.Д.Пэрис;

????? Д.Б.Эльконин;

????? Л.В.Занков

##### Даму тек қана оқу мен үйрену бар жағдайда ғана мүмкін болады деген:

????? П.Я.Гальперин;

????? С.М.Жақыпов

????? Э.Торндайк

????? Г.М.Андреева

????? Д.Р.Кросс;

##### Л.В.Занков жүйесінің өзгешелік белгілері:

????? Білімгердің жоғары жалпы дамуына бағытталуы;

????? Ақыл-ой іс-әрекетін дамыту

????? Жабалаған тесттер

????? Физикалық тесттер

????? Сұрақ алу

$$$$ Қазақтың көрнекті психологы, профессор С.М.Жақыпов , оқу-тәрбие процесінің тиімділігі мәселесін нақтылау үшін деңгейге бөліп қарастырған:

????? Оқыту процесін талдаудың жоғары деңгейі;

????? Білімгердің жоғары жалпы дамуына бағытталуы;

????? Ақыл – ой қабілеттерінің дамуын қамтамасыз етеді;

????? Шеберлік пен дағдының дамуын қатамасыз етеді

????? Ақыл-ой қабілеттерінің дамуын қамтамасыз етеді;

##### Педагогика аспектісінде осы ортақ әдістер мен тәсілдерді ең маңызды топтарға біріктірген, олар:

????? Бағдарламаланған әдіс;

????? Тестілеу

????? Пікір

????? Танымдық процестер

????? Жоба жүргізу

##### Э.Торндайк бойынша оқыту:

????? Дағдыны қалыптастыру процесі;

????? Тұлғаны қалыптастыру процесі;

????? Ортаңғы деңгейге оқытушының жеке бас ерекшелігі;

????? Оқу процесіндегі қиындықтың жоғары деңгейі;

????? Оқуда жасерекшелігін ескеру

Наши рекомендации