СабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы

 
  сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма:

Көркем шығармалардан сөйлемдер жазып, баяндауышты талдау.

Сабақтың тақырыбы: Үндестік заңы

Сабақтың мақсаты:

1/ Білімділік: Оқушылардың үндестік заңы туралы білімдерін кеңейту, шыңдай түсу, оның түрлерін пысықтау

2/ Дамытушылық:. Өз бетінше ойлау қабілетін, сөздік қорын, тіл байлығын, белсенділігін, қызығушылығын дамыту.

3/ Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке, білімділікке,бір - бірін сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жарыс сабағы.

Сабақтың әдісі: Ой қозғау, сұрақ-жауап, тест, талдау.

Сабақтың көрнекілігі: тірек сызба, кесте қағаздар,

Венн диаграммасы, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру:Психологиялық дайындық

Үй тапсырмасын сұрау.

1. /Деңгейлік тапсырмалар арқылы/

2. Оқушыларды үш топқа бөлу.

1-ші топ: Дауыстылар.

2-ші топ: Дауыссыздар.

3-ші топ: Буындар.

Әр топ өздерінің тақырыбын қорғайды.

1-кезең

Деңгей

1/ Тіл дыбыстары деген не?

2/ Дауысты дыбыстарға тән белгілер.

3/ Дауысты дыбыстардың түрлерін ажырату, салыстыру.

Деңгей

1/ Дауыссыз дыбыстардың түрлері.

2/ Дауысты дыбыстармен салыстыру.

3/ Дауыссыз дыбыстарға тән белгілер.

Деңгей

1/ Буын деген не?

2/ Буынның түрлерін ажырат.

3/ Буын мен тасымал.

2-кезең

Интерактивті тақтада берілген сөздерге фонетикалық талдау. Мысалы.

Сөз дауысты ашық қысаң жуан жіңішке еріндік езулік дауыссыз қатаң ұяң үнді  
шегіртке е,і + +   ++   ++ ш,г,р,т,к +++ + +  
бақыт а,ы + + ++     ++ б,қ,т ++ +    

ЖАҢА САБАҚ

1-кезең. Үндестік заңы.

Морфемалардың бірыңғай жуан не жіңішке буынды болып және олардың аралығындағы қатар келген дыбыстардың біріне-бірі акустика-артикуляциялық жақтан бейімделіп, үйлесіп тұруын дыбыстардың үндесуі

немесе үндестік заңы дейміз.

2. Негізі үндестік заңы мынадай болып келеді.

1. Түбірдің соңғы буыны жуан болса, оған жалғанатын қосымшалар да жуан буынды болады:

мал-шы-лық-та, ал-дыр-ыңдар, қала-лық-тар-ға, жылқы-лар-ымыз.

2.Түбірдің соңғы буыны жіңішке болса, оған жалғанатын қосымшалар да жіңішке буынды болады:

мектеп-тер-ің-ді, кел-тір-іңдер, қате-лік-тер-ді,

мұғалім-дер-ге.

3. Түбірдің соңғы дыбысы дауысты не үнді болса, оған жалғанатын қосымшалар ұяң не үндіден басталады:

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru бала-лар дауысты+үнді. бала-ға дауысты+ұяң

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru жел-ге үнді+ұяң. жел-мен үнді+үнді.

4.Түбірдің соңғы дыбысы ұяң болса, қосымша ұяңнан басталады: қаз-дар, қаз-ға, жез-ді, мұқтаж-дық.

5. Түбірдің соңғы дыбысы қатаң болса қосымша тек қатаңнан басталады: мақсат-қа, мақсат-пен, тілек-пен, тілек-ті.

НДЕСТІК ЗАҢЫ

 
  сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

Қазақ тілінде дыбыстардың бір-біріне ықпалы үш түрлі болады.

Ықпалдың түрлері

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

Ілгерінді Кейінді Тоғыспалы

/прогрессивті/ /регрессивті/ ықпал.

ықпал ықпал

1. Ілгерінді ықпал. (прогрессивті)

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru Аш- са – аш – ша. ш-с = шш

           
  сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru   сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru   сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

Қара қой – қара ғой. а – қ = ағ.

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru Жас бала – жаспала. с – б =сп

Ілгерінді ықпал-алдыңғы дыбыстардың кейінгі дыбысты өзіне тәуелді етуі, игеруі.

2. Кейінді ықпал (регресивті)-прогрессивті ықпалға

қарама-қарсы, кейінгі дыбыстың алдыңғы дыбысты тәуелді етуі, игеруі.

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

Тарақ + ы – тарағы. қ – ы = ғы.

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru Күрек + і – күрегі. К – і = гі.

 
  сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

Жан + бады – жамбады. Н – б = мб

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru Сөз - жоқ – сөж жоқ. З – ж = жж.

3. Тоғыспалы ықпал- көрші дыбыстардың ілгері-кейінді қарсы әсері. Бұл сөзбен сөздің арасында кездеседі.

       
  сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru   сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

1.Аман келді- Амаң - гелді. нк-ңг

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru 2.Қан қызыл- қаң ғызыл нқ-ңғ

       
  сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru   сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

3.Мен келдім-мең гелдім нк-ңг

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru 4.Дос жаран- дошшаран сж-шш

2 – кезең

Теориялық материалды бекіту жаттығулары.

Өлең шумақтарындағы сөздерді орфоэпия, айтылуы бойынша жазу.

Мысалы:

Мен қазақ қыздарына қайран қалам.

Жанары жаны жаздай жайраңдаған.

Қыз өссе елдің көркі деген сөзді.

Қапысыз қалай айтқан қайран бабам.

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru Мең ғазақ қыздарына қайраң ғалам.

Жанары жаны жаздай жайраңдаған.

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru Қыз өссө елдің гөркү деген сөздү.

сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

Қапысыз қалай айтқан қайрам бабам.

3-кезең

Тестпен жұмыс

Уақыт шектеулі

1.Дыбыс үндестігінің неше түрі бар?

А.1; В.2; С.3; Д.4; Е.5;

2.Д. ү. Қазақ тілінің қай саласы қарастырады?

А.лексика. Д.синтаксис

В.фонетика Е. стилистика

С.морфология

3.Сөз аралығындағы ілгерінді ықпалды тап.

А. арыстанда бар. Д.қырық жігіттің

В. күші бар Е. жігіттің жүрегі

С. жігіттің күші

4.Кейінді ықпалды көрсет.

А.Көрікбай Д.Ашса.

В.Көк гүл Е.Ала көз

Е.Жан пейіс.

5.Дыбыс үндестіне тән термин:

А алдыңғы ықпал

В Артқы ықпал

С жанындағы ықпал

Д ілгерінді ықпал

Е шеткі ықпал

6. Кейінді ықпалы бар сөйлемді тап.

А Пияздың дәрулігі адамға ежелден – ақ мәлім.

В. Оны әр түрлі ісікке, жараға пайдаланып келіпті.

С. Пияз неге ащы?

Д. Пияздың түрлері көп.

Е. Шөлдің сөлін тартқан пияз, жанның жарасын сормақ.

7. Тоғыспалы ықпалды тап

А.бара қалды.

В. ала кел.

С.он бес

Д. күн кешті

Е. қабы

8. Жіктік жалғауы жалғанғанда өзгеріске ұшыраған сөз:

А) дәптер

В) үй

С) қатар

Д) бала

Е) қап

9. Сөйлем ішіндегі тоғыспалы ықпалды тап:

А) Еш адамды күндемегін.

В) Аттар жайылып жүр.

С) Адамзаттың ең абзал қасиеттерінің бірі – сөйлей білу.

Д) Оның ерлігіне қайран қалдық.

Е) Сол сүйікті анаң емес пе?

10. Дыбыстық өзгеріске ұшырамаған сөзді тап:

А) бүгін

В) қағаз – қалам

С) тастай

Д) бізше

Е) біз келдік

4-кезең

ВЕНН ДИАГРАММАСЫ

Ілгерінді Кейінді

 
  сабаҚты Қорытындылау венн диаграммасы - student2.ru

5 –кезең

Сабақты қорытындылау.

Сұрақтар:

1) Үндестік заңы. Сингорманиз деген не?

2) Тіл үндестігі деген не?

3) Ерін үндестігі.

4) Дауыссыз дыбыстардың бір – біріне ықпалын қалай атаймыз?

5) Дыбыс үндестігінің түрлері.

6) Ілгерінді ықпалдың ерекшелігі.

7) Кейінді ықпал.

8) Тоғыспалы ықпал.

9) Дауысты дыбыстардың жіктелуі.

10) Дауыссыз дыбыстардың жіктелуі.

Кезең Бағалау

Қ/С Аты – жөні 1-кезең үй тапсырмасы 2-кезең жаттығу жұмыстары 3-кезең тест Қорытынды Жалпы бағасы Үлгерімі нашар.
Айтбек Қ 6/3 +
Атақұл А 8/4  
Әлшер А 9/5  
Бейсенәлі А 8/4  
Бейсенбаев Е 4/3 +
Ерімбетова С 10/5  
Карбозқызы Б 9/5  
Қожамұрат Н 7/4  
Сәрсенбекұлы С 8/4  
Тәңірберген Т 6/3 +
Омарова Д. 10/5  

Үйге тапсырма.

1. 5-сыныпқа арналған оқулық пен басқа кітаптардағы үндестік заңы туралы жазылған материалдарды салыстыру.

2. Өлең шумақтарындағы дыбыстардың бір-біріне әсерін, ықпалын анықтау.

Пайдаланылған әдебиеттер:

1. Сайрамбаев Т."Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері" 1991 ж. 92-150б.

2. Мырзабеков С. "Қазақ тілінің дыбыс жүйесі" 1999ж.

3. "Қазақ тілі мен әдебиеті" журналы №7 2007ж.

4. Методикалық газет-журнал басылымдары.

5. Мектептегі 5-11 сыныптарға арналған оқулықтар.

6. " Мектеп " журналы 2010 № 2

7. Қазақ тілі ҰБТ-ке дайындалу тесттері.Шыныбаева А.К. 2009ж

8. Қазақ тілі. Дидактикалық материалдар.

9. "Оңтүстік ұстаздары" газеті

10. "Болашақ" газеті

Наши рекомендации