Виразне читання казки вчителем.

— Хто головні дійові особи казки?

Словникова робота.

Мить вежу
каміном щезнути
вітальня поплескав
листочки тюфтельками

— Повправляйтеся в правильному читанні слів.

— Доберіть синоніми до слів: мить (момент), вежа (башта), щезнути (зникнути)

Довідкове бюро

Вітальня — спеціально вмебльована кімната для приймання гостей.

Камін — кімнатна піч із широким отвором для палива та прямим димо­ходом.

Тюфтельки — страва, що являє собою підсмажені або тушковані кульки з м’ясного або риб’ячого фаршу.

Фізкульхвилинка

3) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

4) Робота над змістом. Вибіркове читання.

— Чому сумував Малий?

— Як тато відреагував на згадку про Карлсона?

— Що говорили Боссе й Бетан?

— Куди запросив тато сім’ю?

— Прочитайте опис літнього вечора.

5) Гра «Чиї це слова?»

Карлсон, що живе на даху... тато
А тепер ходімо пити каву... Боссе
Йому конче забаглося щезнути саме тоді, як ми прийшли знайомитися з ним... Малий

Читання тексту за особами.

— З якою інтонацією слід читати слова Малого? Боссе? Тата?

— Знайдіть у тексті зачин, основну частину і кінцівку.

7) Колективне складання плану та підготовка стислого переказу за ним.

Орієнтовний план

1. Важка мить для Малого.

2. Глузування Боссе й Бетан.

3. Сумно без Карлсона.

4. Запрошення на каву.

VІ.Підсумок уроку

— Яке ваше враження від прочитаного? Чи захотілося вам дочитати казку до кінця?

— Маленьким читачам так сподобався Карлсон, що вони ніяк не хотіли розлучатися з ним. Тому Астрід Ліндгрен видала три повісті про пригоди Карл­сона і Малого.

VІІ.Домашнєзавдання

Підготувати переказ казки (с.169).

Урок № ______ Дата _____

Тема: Найкращий у світі літун, машиніст і моторист —Карлсон,що живе на даху.АстрідЛіндгрен «Малий іКарлсон, що живе на даху» (продовження)

Мета:продовжити ознайомлення учнів з творчістю шведської письменниці Астрід Ліндгрен; удосконалювати навички свідомого виразного читання, сприяти засвоєнню змісту казки; вправляти учнів у виразному читанні діалогів; вчити уяв­ляти описані картини, розмірковувати над текстом, пройматися почуттями; розви­вати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до ху­дожнього слова.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II.Мовленнєва розминка

1. Вправи для розвитку артикуляції

Цокання язиком у ротовій порожнині.

Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово ні з поступовим видихом (тричі).

«Маятник» — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (десять разів).

«Водолаз» — на рахунок 1–5 вдихаємо повітря, затримуємо дихання і повільно видихаємо.

Як співає соловей? (Фіть-фіть-фіть)

Як гуде жук? (Жу-жу-жу)

Як шумить вітер? (Ш-ш-ш)

Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз)

Робота над скоромовкою

ЗУБИ

У сестрички Люби

Випадають зуби.

І говорить Люба:

— Я тепер бежжуба!

Грицько Бойко

III.Перевірка домашнього завдання

Гра «Обличчям до обличчя»

Учні в парах повертаються одне до одного і переказують казку.

IV.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми і мети уроку

— Який твір почали вивчати на попередньому уроці?

— Хто його автор?

— З якими персонажами нам удалося зустрітися?

Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з неймовірними пригодами Малого і його вірного друга Карлсона.

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання уривка творуАстрідЛіндгрен «Малий іКарлсон, що живе на даху» (с. 171–173)

1) Читання твору комбінованим способом.

Читання за лідером (лідер голосніше читає, решта учнів — напівголосно), до слів «Ох і важко ж мати таку родину».

Читання «буксиром» за учителем до слів «Він підійшов до Малого й попле­yскав його по плечу».

Читання мовчки (до кінця). Гра «Губи» (учні щільно стискують губи, при­туливши до них палець лівої руки так, щоб губи не могли під час читання рухатися).

Словникова робота.

Робота в парі

— Прочитайте у правому стовпчику тлумачення, доберіть до них відповідні слова із лівого стовпчика.

Ере дрібна монета у Швеції
клапаті твердо пообіцяв
глузами великі
заприсягнувся ніжно розмовляти з ким-небудь
воркувати уїдливими насмішками

3) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».

— Якими ви уявляєте Малого і Карлсона?

4) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Що запропонувала Малому сестра Бетан?

— Чи відразу Малий погодився на її пропозицію?

— Як йому вдалося поглузувати над Бетан?

— Як автор описує появу Карлсона? Як він звернувся до Малого?

— Як ви оцінюєте вигадку Карлсона? Які почуття вона у вас викликала?

5) Характеристика головних героїв.

— Визначте риси характеру героїв. Знайдіть підтвердження в тексті.

— Які слова можна використати для характеристики Карлсона?

Лінивий, веселий, непосидючий, невгамовний, хоробрий, спокійний, до­питливий, нерішучий, хитрий, завзятий, впевнений, байдужий.

Наши рекомендации