Ii. робота над темою уроку
1. Зустріч із Казкою (На дошці малюнок)
К а з к а
Вітаю вас, дорослі і малі,
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я — казка мудра. Хочу вам сказати,
Що кожен з вас мене повинен знати,
Бо, кажуть, казка вчить на світі жити
Та правду й волю завжди боронити.
— Дякую, що ви запросили мене на свято. Я прийшла до вас не сама, а зі своїми друзями казковими героями. Ми підготували Для вас виставу. Щоб потрапити
на неї, ви повинні доказати, що любите і знаєте казки.
— Я читатиму уривки з казок, а ви — відгадуватимете назву казки. Готові?
2. Вікторина «З якої казки?»
• «Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку...» (≪Ріпка≫)
• «Я не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку...» (≪Коза-дереза»)
• «А мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилося, впало та й розбилося.» (≪Курочка Ряба≫)
• «Уліз ведмідь — семеро стало...» (≪Рукавичка≫)
• «Призволяйся, Журавлику, призволяйся, лебедику...» (≪Лисичка і Журавель≫)
• «Котику-братику, несе мене Лиска
По каменю-мосту на своєму хвосту,
Порятуй мене!» (≪Казка про Котика і Півника≫)
3. Конкурс «Намалюй Колобка»
Б а б а -Яг а :
— Я Баба-Яга, кістяна нога, я ногами тупу-тупу! А ось і я!
— Оце літала-літала по світу і з висоти побачила, що тут щось діється.
Коли підлетіла ближче, почула, що у вас свято казки. Я також не хочу залишатися
в стороні, бо дуже-дуже любЛю казки, особливо казочку про отого кругленького,
рум’яненького, смачненького... та ж про того, хто від баби утік...
Як же його звуть?
— От і гарно, от і чудово! Я ж думала, що ви нічого не знаєте... А читати
вмієте? А писати? А малювати?
— Якщо так, то проведемо маленький конкурс «Намалюй.Колобка». Для цього мені потрібно вибрати трьох учасників.
— Раз, два, три, Колобка малюєш ти!
Учасники із заплющеними очима малюють Колобка. Перед цим їх тричі
повертають навколо себе. Баба-Яга забирає малюнки і летить далі.
4. Вікторина «Чарівний кошик»
Червона Шапочка з кошиком у руках. (Малюнок на дошці)
Якщо довго, довго, довго, якщо довго по доріжці,
Якщо довго по стежинці бігти, тупати й стрибать,
То напевне, то напевне, то звичайно, то звичайно,
Безперечно таким чином можна в школу завітать.
А-а — там навчаються читати,
А-а — і писати й рахувати,
А-а — там цікаво всім завжди.
— Привіт усім! Я дуже рада, що мені вдалося потрапити до вас на свято.
Крім вітання, я приготувала для вас вікторину «Чарівний кошик».
У моєму кошику знаходяться речі з казок. Я по черзі діставатиму певну
річ, а ви говоритимете, в якій казці вона зустрічається. (Яйце, ключ, тарілка, солома, пір’я, черевичок, рукавиця.)
— Молодці, казки знаєте! А тепер всідайтесь зручненько і слухайте гарненько!
Прийшла, нарешті, довгождана мить:
Герої казки нас усіх вітають.
Чарівна музика тихесенько звучить,
І казка перед нами оживає.
5. Інсценізація казки (за вибором учнів)
III. ПІДСУМОК УРОКУ
К а з к а . От і настав час повертатися мені до свого королівства, а ввечері,
коли лягатиме спати, ми знову зустрінемось. До зустрічі!
— Давайте, діти, попрощаємось дружно з Казкою і переглянемо ілюстрації
до казок, які ви підготували.
Урок № ______ Дата ______
Тема: ЛЕГЕНДА. ІВАН ЛИПА «ЛАДА ПРЕКРАСНА» (скорочено)
Мета:ознайомити учнів із новим жанром — легендою; вдосконалювати навички свідомого
виразного читання; вчити передавати інтонацією вчинки дійових осіб; розвивати спостережливість, творчу уяву, вміння емоційно реагувати на художнє слово, співпереживати; виховувати товариськість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра «Дуель»
Групи ставлять одна одній запитання за змістом розділу «Казки українських
письменників».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми почнемо ознайомлення з новим літературним жанром.
З яким саме, ви дізнаєтеся, прочитавши кожну четверту букву.
ЧВМЛАМПЕКМДГСВТЕАРЧНОВФДУЦПАИІ
(Легенда)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Пояснення вчителя
— Легенда — де народне оповідання казкового, фантастичного характеру
про життя й діяльність визначної особи або незвичайну, важливу подію.
Легенди належать до усної народної творчості, але можуть бути й літературними,
тобто створеними письменниками.
Сьогодні ми почнемо ознайомлення з легендою Івана Липи «Лада Прекрасна».
2. Біографічна довідка
7) Опрацювання статті (с. 84)
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями.
— У чому вбачав своє щастя Іван Липа?
— Що стверджував письменник?
3. Опрацювання легенди «Лада Прекрасна» (с. 84-86)
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте назву легенди. Про що може в ній ітися?