Заняття з пріоритетом природничих та мовленнєвих завдань

Програмовий зміст: закріплювати у дітей системне бачення навколишнього світу; вчити помічати його складові частини; вправляти у складанні описових розповідей, використовуючи прийом емпатії; вчити знаходити пряму аналогію за кольором, формою; розвивати пам'ять, мислення, фантазію; виховувати інтерес до довкілля.

Попередня робота: опис фруктів, ягід; екскурсія до магазину, торгової палатки, де продають фрукти; розгляд репродукцій картин із зображенням натюрмортів; проведення дидактичних ігор: "Упізнай на смак", "Чарівний мішечок", "Упізнай за описом", "Що де росте?" та бесіди "Що можна приготувати з ягід та фруктів?"

Матеріал: загадки про фрукти, ягоди; предметні картинки із зображеннями фруктів, ягід, дерева, куща, трав'янистої рослини; картки із зображенням недомальованих фруктів для кожної дитини; схема, фломастери; яблука на тарілці та в кошику.

Хід заняття

Вихователь(тримає в руках яблуко). Діти, що це? Так, це яблучко. Яке воно? (Діти описують). Воно червонобоке, кругле, запашне, солодке, а, може, й кисле. А ще воно не просте, а чарівне, бо виросло в прекрасній країні Фрутляндії. Сьогодні ви дізнаєтеся, що це за країна. Коли відгадаєте загадки, знатимете, хто її населяє.

1. Саме, як кулачок,

Червоненький бочок.

Торкнешся — гладеньке,

Відкусиш — солоденьке.

(Яблуко)

2. Дуже гарний я — зелений,

Ще буваю темно-синій.

Без драбини і щаблів

Вилізаю по стіні.

Вус зелений завиваю,

В грона соку наливаю

І маленьким дітлахам

Все до крапельки віддам.

(Виноград)

3. Синій колір,

кисло-солодкий смак,

Кам'яне серце.

(Слива)

4. За хатиною в садочку,

у зеленому віночку

Та в червоних намистах

стоїть дівка молода.

І збігаються всі діти,

щоб на неї поглядіти:

За намисто кожен — смик!

Та й укине на язик.

(Вишня).

5. Я — кислий. Був зелений,

Поспів — і пожовтів.

З південної країни

До чаю прилетів.

6. На дереві лампочки

Висять жовтенькі.

Нема від них світла,

Зате солоденькі.

— Яблуко, груша, слива, персик, банан — це що? (—Фрукти). А малина, смородина, полуниця, горобина, калина? (—Ягоди). Де ростуть фрукти та ягоди? (— В саду, в лісі). А яка ягода росте на городі, що називається баштан? (—Кавун).

Проводиться дидактична гра "Що де росте?". Діти розкладають предметні картинки із зображеннями фруктів та ягід навколо зображень дерева, куща, трав'янистої рослини в залежності від того, що де росте

— А звідки до нас приїхали банан, хурма, айва, ананас? Чому вони не ростуть у нашій місцевості? (—їм потрібне тепло, тому вони ростуть там, де завжди літо. Наші рослини можуть узимку "спати", а навесні "прокидатися" й рости, вони витриваліші до холоду). Тепер пофантазуємо й придумаємо нові фрукти, які могли б рости і в далекій Африці, і в нас. Для цього об'єднаємо назви одних фруктів з іншими. Наприклад: яблуко + ананас = яблунас; хурма + груша = хурмуша.

Вихователь роздає дітям по дві предметні картинки, на одній із яких зображено екзотичний фрукт, а на другій — фрукти з нашої місцевості. Діти придумують назви нових фруктів.

— Діти, чим корисні фрукти та ягоди? (—В них багато вітамінів та мікроелементів, потрібних для здоров'я людини). Отже, фрукти — це добре? А коли погано? (Можливі відповіді дошкільнят: "Якщо їсти їх недозрілими, немитими: якщо з'їсти їх забагато"). Що можна готувати з фруктів? (— Вичавлювати сік; варити джем, повидло, варення, компот, желе; виготовляти цукерки; пекти пиріжки).

А лічити фрукти можна? Полічіть, скільки яблук лежить на цій тарілці. Так, п'ять. Одне яблучко я розрізаю навпіл. Скільки стало яблук? (Діти відповідають). Які фрукти СХОЖІ на трикутник? (—Груша, кетяг винограду, полуниця). На круг? (—Яблуко, абрикос, персик, апельсин). На овал? (—Слива, аґрус, лимон).

Ось картки із зображенням недомальованих фігур — це "негативи" фруктів та ягід. Щоб отримати знімки, ви маєте їх проявити, тобто домалювати, аби зображення було чітким. (Діти домальовують зображення фруктів та ягід).

Дидактична вправа "Оживляємо фрукти"

— А тепер скажемо магічні слова: раз, два, три, картинко, оживи!

Діти складають розповідь про фрукт чи ягоду.

Розповіді дітей.

• Я — груша.Росту в саду, але не в дитячому, а у фруктовому, на високому дереві. Я жовта. Солодка, як мед. З мене готують сік, варення, компот.

• Я— банан.Прилетів сюди на літаку з далекої Африки. Там завжди літо, багато сонця, тому я такий жовтий і смачний. Мене люблять усі діти.

• Я— виноград.Буваю синій, зелений, кислий і солодкий. Росту на кущі, на виноградній лозі. Я дуже корисний, додаю сили хворим. Мої сушені ягідки називаються родзинками. Вони смачні, їх додають до солодких страв.

— Малята, погляньте на малюнок. Якщо фрукти схожі на геометричні фігури, то що може означати це зображення? Чим це може бути? (Можливі відповіді дітей: кошиком ти вазою з фруктами; компотом у банці; джемом; цукерками-карамельками; желе; ілюстрацією, картинкою "Натюрморт"; листівкою; пактом мультифруктового соку; вітриною магазину). Навіщо сливі, вишні, абрикосу кісточка? Адже її все одно викидають, коли їдять плід? (— 3 кісточки виростає нова рослина).

Проводиться дидактична вправа "Що з чого".

Дітям дається завдання розкласти по порядку предметні картинки із зображенням процесу росту, розвитку рослини від насінини до використання її людиною. Наприклад: кісточка — паросток — дерево (кущ) — квітка — плід — пакет соку (банка джему), цукерка, пиріжок.

— Чи сподобалася вам країна Фрутляндія? Що цікавого ви дізналися про її мешканців? А де ж наше яблучко? огляньте, воно тут не одне, їх цілий кошик. За час нашої подорожі відбулися справжні дива. Це вам смачний привіт від усіх фрутляндців. Вихователь частує дітей яблуками.

Таємниці слова

Наши рекомендации