Заняття з пріоритетом логіко-математичних та мовленнєвих завдань

Програмовий зміст: учити дітей аналізувати об'єкт, знаходити в кількох об'єктах спільні та відмінні ознаки за методом порівняльного аналізу; вправляти у класифікації фігур за кольором, величиною, формою; розвивати образне мислення, вміння діяти за певною схемою; розвивати уяву, застосовуючи прийом емпатії; виховувати наполегливість у виконанні завдань. Попередня робота: проведення дидактичних ігор "Полічи", "Якої фігури не стало?", "Що змінилося?", "Добре-погано", "Що де лежить?", "Вирощуємо дерево"; читання казок "Шифрограма" — за прийомом символічної аналогії.

Матеріал: паперові сніжинки; наголівники для кожної дитини із зображенням геометричних фігур; два площинних зображення будинків; дидактичний матеріал до вправ "Хто де живе?", "Будуємо палац", "Барвисті доріжки".

Хід заняття

Вихователь.Діти, сьогодні ми з вами здійснимо подорож до міста Геометрії, прогуляємося його незвичайними вулицями та площами. Потрапити туди нам допоможе королева Сніжинка, але за умови, якщо ви впізнаєте ії серед безлічі інших казкових сніжинок. Розгляньте їх. Це тільки на перший погляд вони схожі, а насправді в природі не існує навіть двох однакових. Чи впізнали ви королеву? (З-поміж паперових сніжинок діти обирають ту, в якої край кожного промінчика нагадує корону).

А чи здогадалися ви, чому ми називаємо ці сніжинки казковими? Чим вони відрізняються від природних? (— У справжніх сніжинок по Є промінчиків, а в паперових—по 8).

Малята, як ви гадаєте, коли багато снігу — це добре чи погано? (Можливі відповіді дітей: "Добре, адже можна гратися в сніжки; кататися на санчатах; ліпити снігову бабу, фортецю; милуватися гарним краєвидом; буде добрий урожай". — "Погано, бо сніг холодний — можна застудитися; коли багато снігу, важко рухатися транспорту; в горах снігова лавина зносить усе на своєму шляху").

Королеві Сніжинці сподобалися ваші міркування. Вона готова летіти з вами до країни Геометрії. Але спочатку невелика розминка — дайте відповіді на такі запитання: скільки ніг у карася? Скільки крил у поросят? Скільки лап у індика? Скільки сонечок у небі? Скільки вогників у світлофора? Скільки крил у курки? Скільки сторін у круга? Скільки зернят у маківці? (Діти відповідають). Ну що ж, ви кмітливі та уважні. Отже, вирушаймо в путь.

Діти заплющують очі, під повільну музику виконують плавні рухи, стоячи на місці.

— Ми у місті Геометрії, на вулиці Форми.Уявіть, що ви вдягли чарівні круглі окуляри і тепер помічаєте предмети тільки круглої форми. Назвіть їх. (Називають). А тепер візьміть квадратні окуляри. Які предмети ви бачите? А в трикутних окулярах?

Проводиться вправа "Я — геометрична фігура".Сніжинка, по черзі торкаючись дітей, "перетворює" їх на геометричні фігури. Вони розповідають про себе. Наприклад: "Я —трикутник. У мене є три сторони і три кути".

— Діти, на цій вулиці в будинках на кожному поверсі всі вікна мають різну форму. А ось ці будинки ще недобудовані. Допоможемо будівельникам добудувати їх. Уважно розгляньте першу будівлю й скажіть: якої форми має бути вікно на першому поверсі праворуч? (—Квадратної). На другому поверсі посередині? (—Круглої). Тепер розгляньте сусідній будинок. Яке вікно має бути на першому поверсі посередині? (— Кругле). На третьому поверсі посередині? (—Трикутне).

Дидактична гра "Хто де живе?"

Діти отримують картки.

— Ці незвичайні чоловічки просять вас допомогти їм знайти свої домівки. Кожен із них хоче поселитися в будиночку, схожому чимось на нього самого.

Малята "розселяють" чоловічків, з'єднуючи їх з відповідними будиночками стрілочками.

Дидактична вправа "Будуємо палац"

— Летимо на вулицю Розміру.(Діти рухаються під музику). На цій вулиці за поданим проектом слід збудувати палац. Полічіть, скільки тут квадратів, трикутників, прямокутників, овалів. Ви звернули увагу, що будівля має симетричну форму — ліва сторона така сама, як права? Тож, перш ніж будувати, згрупуйте геометричні фігури за розміром.

З площинних геометричних фігур діти викладають палац за зразком.

Дидактична вправа "Барвисті доріжки"

На вулиці Кольору є

чудовий парк. У ньому треба вимостити доріжки з кольорових плит за такою схемою (показує схему).

Діти викладають доріжку з площинних геометричних фігур, чергуючи їх за кольором.

А ось і головна площа— Казкова. Жителі міста не знають літер, тому пишуть за допомогою геометричних символів. Сьогодні на площі відбудеться театралізована вистава. Спробуйте прочитати назву на афіші. Діти відгадують: "Снігова королева".

— Які зимові казки ви ще знаєте? (Можливі відповіді дітей: "Морозко", "За щучим велінням", "Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат").

— Наша подорож добігає кінця. Дякуємо тобі, Сніжинко, за неї. Повертаємось додому.

Живі фрукти

Наши рекомендации