Праверка дамашняга задання. Прачытайце прыказкі, якія ўтварылі, працуючы над практ

Прачытайце прыказкі, якія ўтварылі, працуючы над практ. 143.

Работа па варыянтах

Змяніце форму дзеясловаў па ўзоры, запішыце, выдзеліце канчаткі, вызначце асобу і спражэнне.

І варыянт

Узор. Сеяць — сееш.

Ісці, рабіць, грымець.

ІІ варыянт

Узор. Несці — несяце.

Глядзець, везці, званіць.

Праводзіцца ўзаемаправерка з апорай на табліцу.

3. Хвілінка чыстапісання

________________________________________

Алег Лойка Міхась Лынькоў Янка Маўр

Мой родны кут,

Як ты мне мілы!..

• Хто напісаў гэтыя радкі?

• Назавіце беларускіх паэтаў і пісьменнікаў, прозвішчы і імёны якіх пачынаюцца з прапісаных літар.

4. Работа ў парах

Гульня "Шыфравальшчыкі"

Расшыфруйце прыказкі. Запішыце іх у сшыткі. У выдзеленых дзеясловах вызначце асобу, спражэнне, кан­чаткі.

Хочаш,павінен, добра, працу, жыць, любіць.

Ніколі, што, не адкладвай,можна зрабіць, на заўтра, сёння, тое.

Хто, таму, працуе, шанцуе.

Фізкультхвілінка

Вывучэнне новага матэрыялу

Пытанні і заданні

• Якія займеннікі адносяцца да 3-й асобы?

• Пастаўце дзеясловы чытаць і гаварыць у форму 3-й асобы цяперашняга і будучага часу адзіночнага і множнага ліку. Вызначце канчаткі і спражэнне.

• Як вы думаеце, якая тэма сённяшняга ўрока?

• Пра што вы даведаецеся на ўроку?

Работа па падручніку

Практ. 144.

Адгадаць загадкі, выпісаць дзеясловы 3-й асобы адзіночнага ліку, вызначыць канчаткі і спражэнне. Затым выпісаць дзеясловы 3-й асобы множнага ліку, вызначыць канчаткі і спражэнне.

Пасля дзеці робяць вывад, якія канчаткі маюць дзея­словы І і ІІ спражэння ў 3-й асобе адзіночнага і множнага ліку. Потым чытаюць словы Спадарыні Граматыкі на с. 76.

Практ. 145 выконваецца з каменціраваннем.

6. Замацаванне ведаў

Вучні выконваюць заданні падручніка пры дапамозе прыёму "Аўтобусны прыпынак": насупраць кожнага выкананага задання ставяць на палях "+" (зразумела), "?" (выклікала цяжкасці), "-" (не зразумела).

— Пачнём наша падарожжа з асенняга лесу, — прапануе настаўнік і паказвае малюнкі.

Практ. 146 выконваецца па варыянтах: выпісаць дзея­словы ў 3-й асобе адзіночнага ліку (I варыянт); у 3-й асо­бе множнага ліку (II варыянт).

Дзеці робяць узаемаправерку выкананых заданняў, адзначаюць свае вынікі на палях.

— Наступны прыпынак чакае нас цёплым чэрвеньскім днём (паказваюцца малюнкі на тэму "Летам у полі").

Практ. 148.

— Наступны наш прыпынак — у лясных насельнікаў (дэманструюцца малюнкі птушак і звяроў).

Практ. 149.

Настаўнік знаёміць вучняў з прыёмам вызначэння спражэння дзеясловаў: калі ў 3-й асобе множнага ліку дзеясловы маюць канчаткі -уць, -юць, то дзеясловы адносяцца да I спражэння, калі канчаткі -аць, -яць,то дзея­словы адносяцца да II спражэння.

Вучні выкарыстоўваюць дадзены прыём і выпісваюць у два слупкі (I і II спражэнне) дзеясловы несці, свяціць, плыць, ляцець, будаваць, шумець.

7. Слоўнікавая работа

Адзін вучань ля дошкі, астатнія ў сшытках працуюць над практ. 147: з дапамогай слоўніка перакладаюць дзея­словы. Настаўнік звяртае іх увагу на тое, ці кожны дзеяслоў трэба перакладаць па слоўніку.

8. Падвядзенне вынікаў

9. Дамашняе заданне:практ. 151.


Беларуская мова

Тэма:"Спражэнне дзеясловау (замацаванне)".

Мэты: фарм!раваць навык! вызначэння спражэння дзеясловау; разв!ваць умение правтьна п!саць асабо-выя канчатк! дзеясловау I! II спражэння, працаваць з да-ведачным матэрыялам; выхоуваць увагу, зац!кауле-насць вучобай.

Абсталяванне:падручн!к, табл!цы, схемы, дыдак-тычны матэрыял.

Ход урока

Арганпзацыйны момант.

Праверка дамашняга задання. Прачытайце прыказкі, якія ўтварылі, працуючы над практ - student2.ru

 

Настаутк прапануе паразважаць над тым, што пав!н-на быць у кожнага вучня, каб ён добра засво!у матэрыял урока. Адказ можна знайсц!, разгадаушы галаваломку.

(Увага, упэуненасць, зац/кауленасць, засяроджа-насць)

2. Праверка дамашняга задания. Вучэбны дыялог "Я сцвярджаю"

• Я сцвярджаю, што да першага спражэння адносяцца дзеясловы... (яю'я маюць у 3-й асобе адз!ночнага л!ку канчатю -е, -а, -э).

• Я сцвярджаю, што да другога спражэння адносяцца дзеясловы... (яю'я маюць у 3-й асобе множнага л!ку канчатю -аць, -яць).

• Я сцвярджаю, што... (Працягнще.)

Арфаграф1чная хвшшка.

Вучн! чытаюць верш Я. Коласа "Песня аб вясне", зап!-саны на дошцы:

Звон!ць, скача, як дз!цятка, Тэты жэужык-ручаёк. На яго, бы тая матка, Сонца юдае свой зрок. А ён, гучны ! смяшл!вы, Так! ходз!ць, аж дрыжыць, I друг! сябрук шчасл!вы Насустрэч яму бяжыць.

Пытанш \ заданн!

3 к!м парауноувае аутар ручаёк? Сонца?

"Запалще" агеньчык пад арфаграмам!, як!я трэба пра-

верыць.

Вып1шыце гэтыя словы, вызначце 1х спражэнне.

Чыстатсанне.

жэужык дрыжыць бяжыць

5. Замацаванне ведау. »

Скласц! са слоу сказы, выкарыстаушы дзеяслоу у ця-перашн!м часе. Вызначыць часц!ны мовы. Падкрэслщь граматычную аснову.

Маленью, слухаць, Петрык, песню, цудоуную, жава-ранка.

Дыферэнцыраваная работа

Той, хто хоча выканаць самае лёгкае задание, працуе над практ. 152 (пюьмова).

Той, хто хоча выканаць самае карыснае задание, пра­цуе над практ. 153 (карыстайцеся таблщай спражэння дзеясловау на с. 67).

Той, хто хоча выканаць самае щкавае задание, працуе над практ. 156.

Той, хто хоча выканаць самае цяжкае задание, працуе над практ. 157.

Спачатку вучн! працуюць шдывщуальна, потым аб-мяркоуваюць выкананне у трупах, а пасля прадстауляюць вын1к! сваей працы класу.

Ф1зкультхв1л1нка

6. Развщцё маулення.

Практ. 158.

7. Слоун!кавая работа.

Расшыфруйце слова. Запшыце яго, падбярыце адна-каранёвыя словы, выдзелще у !х каран!.

ХвЫнка адпачынку

Адгадаць акразагадку.

загадва. . загадку: Я любл.. часопю тэты. Сонейкам н!бы сагрэты, Ён да вас спяша. . у хатку, Любщь кожнае дз!цятка. Купяць вам яго бацью. : хто так!?

Вышшыце дзеясловы, вызначце !х асобу I час, абазначце канчатю.

8. Падвядзенне вын!кау.

Вучн! складаюць кластар па тэме "Дзеяслоу".

РэфлекЫя.

Настаун!к прапануе вучням закончыць сказ.

Сёння на уроку...

мне спадабалася...

у мяне атрымалася...

я не задаволены, тамушто...

10. Дамашняе задание:практ. 159.

БЕЛАРУСКАЯ МОВА

Тэма: Змяненне дзеясловаў прошлага часу

Мэты:фарміраваць уменне вызначаць род дзеясло­ваў прошлага часу; дапамагчы усвядоміць, што дзеясловы прошлага часу па асобах не змяняюцца; развіваць уменні знаходзіць і ужываць дзеясловы адзіночнага ліку мужчынскага, ніякага і жаночага роду; спрыяць станоўчай матывацыі вывучэння беларускай мовы.

1. Арганізацыйны момант

2. Маўленчая размінка

Настаўнік чытае запісаны на дошцы ўрывак з верша В. Шведа. Праводзіць гутарку аб тым, што беларусы жывуць і па-за межамі Беларусі, але любяць і шануюць род­ную мову.

Я нарадзіўся беларусам,

Беларусам буду жыць!

Мову родную вучуся

Шанаваць, цаніць, любіць.

Гульня "Будзь уважлівы"

• Знайдзіце ў вершы дзеясловы і вызначце іх час.

• Адшукайце словы з арфаграмамі, растлумачце іх.

Наши рекомендации