Виконання практичних завдань

Завдання 1. Складіть план виховної роботи навчальної групи ПТНЗ на квартал (на період з 1 вересня по 28 грудня або з 15 січня по 30 травня). Скласти план за тематичними ознаками. До кожного напряму підібрати 2-3 виховних заходи.

План

виховної роботи навчальної групи ПТНЗ

на період з _______________ по __________________

Дата Зміст заходу Відповідальний Відмітка про виконання
1. Організаційна робота
  1.    
  2.    
2. Національно-патріотичне виховання
  1.    
  2.    
3. Морально-правове виховання
  1.    
  2.    
4. Художньо-естетичне виховання
  1.    
  2.    
5. Трудове виховання
  1.    
  2.    
6. Фізичне виховання
  1.    
  2.    
7. Екологічне виховання
  1.    
  2.    
8. Сімейно-родинне виховання
  1.    
  2.    
9. Громадянське виховання
  1.    
  2.    
10. Робота з активом групи
  1.    
  2.    
11. Робота з батьками
  1.    
  2.    

Класний керівник групи ______________________________________

Місце для підпису /прізвище, ім’я, по батькові

Студент – практикант _______________________________________

Місце для підпису /прізвище, ім’я, по батькові

Завдання 2. Скласти розгорнутий план національно-патріотичного виховання учнів ПТНЗ на І півріччя року.

7. Підведення підсумків заняття.

8. Домашнє завдання: Закінчити складання плану виховної роботи на семестр для ПТНЗ, враховуючи всі напрями виховання (розумове, моральне, статеве, правове, екологічне, трудове, естетичне, фізичне виховання) за вказівками практичного завдання 1.

9. Рекомендовані теми для доповідей та рефератів

1. Сутність концепції національного виховання.

2. Шляхи реалізації принципів виховання у виховній діяльності ПТНЗ.

3. Сутність комплексного підходу у вихованні особистості.

4. Сутність виховання в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського.

5. Сутність виховання в педагогічній спадщині А.С.Макаренка.

6. Сутність виховання в традиціях українського народу.

7. Взаємозв’язок принципів виховання при плануванні виховної роботи в ПТНЗ.

10. Завдання для самостійної роботи

1. Користуючись творами В.О. Сухомлинського, випишіть 5 – 6 суджень про зміст, принципи виховання.

2. Проілюструйте на конкретних прикладах, як особливості суспільних процесів впливають на процес виховання в національній системі освіти.

3. Складіть правила для молодого педагога щодо використання принципів виховання при плануванні виховної роботи у ПТНЗ.

Література для підготовки до практичного заняття:

1. Азаров Ю. П. Методика воспитательной работы. – М., 1989.

2. Бордовская Н. В., Реан А. А. Педагогика: Ученик для вузов. – СПб., 2001.

3. Васильев И. Б. Профессиональная педагогика.– Харьков, 2003. – Ч. І.

4. Волкова Н. П. Педагогіка. – К., 2003.

5. Гончаренко С. Український педагогічний словник. – К., 1997.

6. Кукушкин В. С. Общие основы педагогики. – М., 2002.

7. Лозова В. І., Троцко Г. В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 2002.

8. Макаренко А. С. Педагогічна поема // Твори: В 7 т. – К., 1953. – Т. 1.

9. Педагогічна майстерність /За ред. І. А. Зязюна. – К., 2004.

10. Пидкасистый И. П. Педагогика. – М., 1998.

11. Подласый И. П. Педагогика. – М., 2005.

12. Сластенин В. А. Методика воспитательной работы. – М., 2004.

13. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Методика виховання колективу. – К., 1976. – Т. 1. – С. 403-637.

14. Сухомлинский В. А. О воспитании. – М., 1988.

15. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Як виховати справжню людину. – К., 1975. – Т. 2. – С. 149-416

16. Фіцула М. М. Педагогіка: навч. посібник. 2-ге вид., випр., допов. – К., 2007.

17. Щукина Г. И. Педагогика. – М., 1966.

18. Ягупов В. В. Педагогіка. – К., 2001.

Семінарсько-практичне заняття № 3

Тема: Методи виховання. Методи виховної роботи в ПТНЗ.

Мета: Закріпити знання понять «методи виховання», «прийоми виховання», «засоби виховання»; повторити сутність основних груп методів виховання; формувати вміння аналізу та розв’язання педагогічних ситуацій.

План проведення заняття

1. Повідомлення теми і мети заняття.

2. Перевірка домашнього та самостійного завдання.

3. Обговорення питань, закріплення знань з сутності основних понять заняття:

3.1 Характеристика методу й прийому виховання.

3.2 Класифікація груп методів виховання.

   
 
МЕТОДИ ВИХОВАННЯ
 
  виконання практичних завдань - student2.ru
 
 
МЕТОДИ САМОВИХОВАННЯ (самоспостереження, самоаналіз, самонаказ, самозвіт, самозаохочення, самоосуд)

3.3 Фактори, що визначають вибір методів виховання.

4. Розв’язання педагогічних ситуацій і виконання практичних завдань

Завдання 1. Визначте, які методи виховання використовувались у таких ситуаціях.

1. У Спарті рабів до сп’яніння поїли вином та змушували молодь спостерігати за їх поведінкою...

2. На початку кожного навчального року заступник директора з навчально-виховної роботи збирає учнів в актовій залі та оголошує правила поведінки учнів у цьому навчальному закладі...

3. В практиці багатьох ПТНЗ існує традиція проводити екскурсії містами України для учасників художньої самодіяльності...

4. Викладач ПТНЗ відпустив учнів з уроку трохи раніше після того, як вони пообіцяли виконати роботу самостійно з тим, щоб мати змогу підготуватися до екскурсії в Слав’яногорськ. Але наступного дня викладач з’ясував, що завдання учнями не виконано. Екскурсійний автобус пішов без учнів...

Завдання 2. З нижчезазначених понять оберіть ті, які належать до групи методів формування свідомості особистості, обґрунтуйте відповідь.

авторитет педагога гласність приклад покарання
етичні бесіди роз’яснення справедливість змагання
розповідь пояснення нотація навіювання
лекція переконання контроль доручення
громадська думка доклад диспут інструктаж

Завдання 3. З нижчезазначених понять оберіть ті, які належать до групи методів організації діяльності і формування досвіду поведінки, обґрунтуйте відповідь.

лекція педагогічна вимога приклад розповідь
бесіда привчання доручення змагання
розповідь заохочення громадська думка покарання
вправа переконання дискусія доручення
диспут пояснення виховні ситуації акцентування

Ситуація 1. На початку навчального року в ПТНЗ з’явився новий викладач фізики С.А. Спокійна, впевнена хода, уважний погляд. Перші випробування, які їй влаштували учні, витримала достойно.

Чергове заняття з фізики у групі І курсу. С.А. впевненою ходою зайшла до кабінету, група якось незвично притихла. Викладач побачила незвичну картину: на демонстраційному столі, простягнувшись на всю довжину свого зросту, лежав Ярослав Л. Учні з напруженням та інтересом очікували «видовища».

С.А. привіталася з учнями, з посмішкою подивилася на Ярослава, який розлігся на столі. Як ні в чому не бувало, розклала на краю демонстраційного стола класний журнал, зошити, сказавши при цьому з іронією: «Стіл великий, вистачить і для моїх справ. Я Вам не заважатиму, сер? Зараз виконаємо самостійну роботу за варіантами. Завдання на дошці, у вашому розпорядженні 15 хвилин».

Група, відчуваючи, що «видовища» не буде, швидко залучається до роботи. Ярослав Л. полежав ще кілька хвилин, тихо сповз зі стола та вийшов тихенько з кабінету. Учні продовжували працювати. Лише окремі посмішками супроводжували «героя».

Проаналізуйте ситуацію з позиції використання викладачем методів виховання. Запропонуйте своє вирішення ситуації.

Ситуація 2. Із розповіді директора ПТНЗ:

До мене якось прийшла викладач з іноземної мови М.М. зі скаргою на учня 1 курсу ПТНЗ. Він на її заняттях сидів у шарфі, шапці і в рукавицях. Заняття розпочиналося з того, що М.М. змушувала учня знімати шарф, шапку і рукавички. Ця процедура «роздягання» завжди викликала в учнів сміх.

…Я зайшов до класу у той момент, коли учень сидів за партою у шапці, шарфі і рукавичках. Підліток швиденько скинув шапку, рукавички і шарф та засунув їх під парту, випростався та зробив невинний вигляд.

Я дістав із папки папір і з належною урочистістю прочитав: «Наказ. У зв’язку з тим, що учень 1–го курсу Юра Борисів страждає хронічною хворобою холоду, з метою охорони його здоров’я наказую: сидіти йому на уроках у шапці, шарфі і рукавичках. Директор ПТНЗ».

Учні сиділи напружені. Юра несміливо запитав: «А як же я буду писати у рукавицях?» – «Це твоя справа, – сухо відповів я. – Якщо раніше вони тобі не заважали, то й тепер ти зможеш впоратись. Адже ти сам цього домагався».

Група не сміялася, всі притихли, лише поглядали на Юру чи то з іронією, чи то з співчуттям. А хлопець був розгублений. Він безперечно не чекав такого перебігу подій.

Проаналізуйте цю ситуацію з погляду використання методів і прийомів виховання.

Як би ви діяли у цій ситуації на місці директора? А викладача?

Ситуація 3. Перерва. Ви йдете коридором, де стоять учні. Поблизу них валяється жмут паперу. Ваші дії? Які методи виховання запропонуєте ви і чому?

Ситуація 4. Ви заходите до класу, вітаєтеся з групою. Один з учнів сидить в головному уборі. Ви робите йому зауваження, але він відмовляється реагувати. Ваші дії?

5. Підведення підсумків заняття.

6. Домашнє завдання:

1.Складіть план фронтальної бесіди. Визначте тему, мету бесіди, підготуйте питання, зазначте підсумок бесіди. Зверніть увагу, що в ході проведення бесіди, монолог вчителя не повинен складати більше 45% від загального обсягу часу, відведеного для бесіди.

2. Знайдіть у «Педагогічній поемі» А.С.Макаренка приклади виховних ситуацій.

7. Рекомендовані теми для доповідей та рефератів

1. Використання методів формування свідомості при плануванні виховної роботи в ПТНЗ.

2. Основні умови творчого підходу до вибору і використання методів виховання.

3. Взаємозв’язок та взаємообумовленість різних методів виховання.

4. Прийоми індивідуального виховного впливу на вихованців ПТНЗ.

5. Використання методів організації діяльності і формування досвіду поведінки учнів ПТНЗ.

6. Використання методів стимулювання діяльності та корекції поведінки учнів ПТНЗ.

7. Використання методів самовиховання учнів в умовах ПТНЗ.

8. Завдання для самостійної роботи

1. Користуючись творами В.О.Сухомлинського, випишіть 5 – 6 суджень про методи виховання.

2. Користуючись творами А.С.Макаренка, випишіть 5 – 6 суджень про методи виховання.

3. Складіть таблицю «Методи виховання» за нижче наведеною формою.

Назва групи методів Загальна мета групи методів Засоби та прийоми Особливості реалізації
       

Література для підготовки до практичного заняття:

1. Бордовская Н. В., Реан А. А. Педагогика: Ученик для вузов. – СПб., 2001.

2. Васильев И. Б. Профессиональная педагогика.– Харьков, 2003. – Ч. І.

3. Волкова Н. П. Педагогіка. – К., 2003.

4. Гончаренко С. Український педагогічний словник. – К., 1997.

5. Кузмінський А. І., Вовк В. Л., Омельянченко В. Л. Педагогіка. Завдання і ситуації. 2-ге вид., випр. – К., 2006.

6. Кукушкин В. С. Общие основы педагогики. – М., 2002.

7. Лозова В. І., Троцко Г. В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 2002.

8. Макаренко А. С. Педагогічна поема // Твори: В 7 т. – К., 1953. – Т. 1.

9. Педагогічна майстерність /За ред. І. А. Зязюна. – К., 2004.

10. Пидкасистый И. П. Педагогика. – М., 1998.

11. Подласый И. П. Педагогика. – М., 2005.

12. Сластенин В. А. Методика воспитательной работы. – М., 2004.

13. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Методика виховання колективу. – К., 1976. – Т. 1. – С. 403-637.

14. Сухомлинский В. А. О воспитании. – М., 1988.

15. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Як виховати справжню людину. – К., 1975. – Т. 2. – С. 149-416

16. Фіцула М. М. Педагогіка: навч. посібник. 2-ге вид., випр., допов. – К., 2007.

17. Щукина Г. И. Педагогика. – М., 1966.

18. Ягупов В. В. Педагогіка. – К., 2001.

Семінарсько-практичне заняття № 4

Тема: Зміст і форми виховання особистості

Мета: Закріпити знання понять «зміст виховання особистості», «компоненти змісту виховання»; визначити сутність масових, групових, індивідуальних форм виховної роботи в ПТНЗ; формувати вміння аналізу та розв’язання педагогічних ситуацій, розробки сценаріїв виховних заходів.

План проведення заняття

1. Повідомлення теми і мети заняття.

2. Перевірка домашнього та самостійного завдання.

3. Обговорення питань, закріплення знань з сутності основних понять заняття:

3.1 Сучасні ідеї щодо змісту виховання.

3.2 Зміст виховання як система.

3.3 Характеристика компонентів змісту виховання.

3.4 Умови ефективності виховання.

3.5 Форми виховної роботи в ПТНЗ.

 
  виконання практичних завдань - student2.ru

4. Розв’язання педагогічних ситуацій і виконання практичних завдань

Завдання 1. Прочитайте уважно уривки та визначте, до якого напряму виховання належить наведений матеріал.

1) У літописі українських земель є славний період козаччини (з 1559 р. по 1828р.). Це Запорізька, а пізніше Задунайська Січ. Козацтво стало організованою військовою силою, яка боронила наші землі від варварських нападів турків і татар, а також від польских колонізаторів. Особливо відзначився наш земляк з Вишнівець князь Дмитро Байда Вишнівецький...

2) ...Головне нещастя наше — це те, що ми споживаємо більше, ніж працюємо, і тому плутаємось у житті. Працювати більше, ніж споживати, не може бути шкідливо. Це вищий закон....ніщо так не калічить людину..., як недіяльне, паразитичне існування, життя на «чужий рахунок» (Л.М. Толстой).

3) «Краса – могутній засіб виховання чутливості душі. Це вершина, з якої ти можеш побачити те, чого без розуміння і почуття прекрасного, без захоплення і натхнення ніколи не побачиш. Краса - це яскраве світло, що осяває світ. При цьому світлі тобі відкривається істина, правда, добро; осяяний цим світлом, ти стаєш відданим і непримиренним. Краса вчить розпізнавати зло і боротися з ним. Я б назвав красу гімнастикою душі — вона випрямляє наш дух, нашу совість, наші почуття і переконання. Краса — це дзеркало, в якому ти бачиш сам себе і завдяки йому так чи інакше ставишся сам до себе» (В.О.Сухомлинський).

4) У Спарті, щоб зробити спартанських дівчат здатними народжувати здорових дітей, держава прописувала займатися особливим курсом гімнастики (бігати, боротися, стрибати, кидати диск, спис).

Завдання 2. Цілі виховання поділяються на тактичні та стратегічні. Процес виховання спрямований на досягнення певних цілей та вирішення завдань. Для здійснення виховного процесу викладач визначає цілі виховання. Визначте стратегічні і тактичні цілі виховання відповідно до наведених уривків.

· Цілісне формування особистості з урахуванням мети всебічного гармонійного розвитку особистості.

· Формування моральних якостей особистості на підставі загальнолюдських цінностей, соціально-орієнтованої мотивації, гармонійності інтелектуальної, емоційної та вольової сфери розвитку особистості.

· Залучення учнів до суспільних цінностей в галузі науки, культури, мистецтва.

· Виховання життєвої позиції, яка відповідає демократичним перетворенням суспільства, правам та обов'язкам особистості.

· Розвиток здібностей, здатностей та інтересів особистості з урахуванням її можливостей та бажань, а також соціальних вимог.

· Організація пізнавальної діяльності учнів, яка б розвивала індивідуальну та суспільну свідомість.

· Організація особистісної та соціально значущої, багатообразної діяльності, що стимулює формування якостей особистості;

· Розвиток важливої соціальної функції особистості – спілкування – в умовах підвищення соціальної напруженості трудової діяльності.

Завдання 3. Правильно організоване виховання повинно підготувати людину до трьох головних ролей у житті — громадянина, працівника, сім'янина. Визначте, які компоненти змісту виховання відбито в кожній з функцій. Доведіть свою точку зору.

Завдання 4.Прочитайте уважно уривок з підручника М.М.Фіцули «Педагогіка».

У педагогічній практиці година класного керівника зарекомендувала себе дієвим засобом формування у вихованців наукового світогляду і моральної поведінки. Тематику таких годин розробляє класний керівник, з урахуванням особливостей колективу учнів. Їх проводять у формі етичної бесіди, лекції, диспуту, усного журналу, зустрічей з цікавими людьми, обговоренням книг тощо. Наприкінці кожного місяця доцільно присвятити годину класного керівника підведенню підсумків навчально-виховної роботи. Як правило, година класного керівника має таку структуру:

1. Підготовчий етап. Визначення класним керівником теми та мети заняття, доручення окремим учням підібрати матеріал самостійно; залучення учнів до читання літературних творів, статей , перегляду кінофільмів, спектаклів; добір ілюстративних матеріалів, репродукцій картин, плакатів, виготовлення схем, таблиць. Вся ця робота стисло фіксується в конспекті.

2. Зміст години класного керівника:

А) Вступна частина – повідомлення теми, мети, мотивація її актуальності, визначення основних питань, які необхідно вирішити. Вступ розраховано на 3 – 7 хвилин.

Б) Основна частина - всебічне висвітлення суті теми; ґрунтовне розкриття головних питань, використання різних методів і форм виховної роботи, забезпечуючи активність учнів. Основна частина триває до 35 хвилин.

В) Підсумкова частина – короткі висновки та узагальнення на основі матеріалу, що розглядався, стислий аналіз виступів, спонукання учнів до формування в собі позитивних якостей, завдання для самостійної роботи над собою.

Г) Підсумкове слово класного керівника (5 – 7 хвилин).

Дайте відповіді на питання:

1. До яких форм виховної роботи відносять годину класного керівника?

2. В чому вчений-педагог вбачає сутність години класного керівника?

3. Які етапи виділені в структурі години класного керівника?

4. В чому полягає сутність та особливості кожного з етапів проведення та підготовки години класного керівника?

Завдання 5. Вкажіть, до яких форм виховної роботи належать такі заходи:

1. гурток технічної творчості;

2. гурток художньої самодіяльності;

3. студентська науково-технічна конференція;

4. музична вікторина;

5. літературні вечори;

6. день здоров’я.

Завдання 6. Розробіть хід організації і проведення виховного заходу, користуючись нижче наведеною структурою сценарію виховного заходу.

Структура сценарію виховного заходу

Тема:

Мета:

Форма проведення:

Група, курс:

Робоча професія:

Місце, дата і час проведення:

Відповідальний за проведення:

Хід заходу

Підготовчий етап

1. Робота з підготовки приміщення щодо проведення заходу.

2. Підготовка необхідного обладнання та технічних засобів.

3. Залучення учнів з визначенням завдань та мети підготовки до заходу.

Основна частина

1. План проведення заходу.

2. Відповідно до плану опис ходу заходу.

Заключна частина

Підведення підсумків.

5. Підведення підсумків заняття.

6. Домашнє завдання:Розробити хід організації і проведення виховного заходу, користуючись структурою сценарію виховного заходу.

7. Рекомендовані теми для доповідей та рефератів

1. Індивідуальні форми виховної роботи в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського.

2. Групові форми виховної роботи в педагогічній спадщині А.С.Макаренка.

3. Особливості планування в ПТНЗ індивідуальних форм виховної роботи.

4. Зміст виховання на сучасному етапі розвитку суспільства.

5. Діяльність дитячих громадських організацій в Україні.

6. Особливості та переваги групових форм виховної роботи в ПТНЗ..

8. Завдання для самостійної роботи

1. Користуючись творами В.О.Сухомлинського, випишіть 5–6 суджень про форми виховної роботи.

2. Користуючись творами А.С.Макаренка, випишіть 5–6 суджень про форми виховної роботи.

3.Запропонуйте теми класної години для учнів ПТНЗ за різними компонентами змісту виховання

Література для підготовки до практичного заняття:

1. Азаров Ю. П. Методика воспитательной работы. – М., 1989.

2. Васильев И. Б. Профессиональная педагогика.– Харьков, 2003. – Ч. І.

3. Гончаренко С. Український педагогічний словник. – К., 1997.

4. Кузмінський А. І., Вовк В. Л., Омельянченко В. Л. Педагогіка. Завдання і ситуації. 2-ге вид., випр. – К., 2006.

5. Лозова В. І., Троцко Г. В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 2002.

6. Макаренко А. С. Педагогічна поема // Твори: В 7 т. – К., 1953. – Т. 1.

7. Педагогічна майстерність /За ред. І. А. Зязюна. – К., 2004.

8. Подласый И. П. Педагогика. – М., 2005.

9. Портных В.Я. Методическое обеспечение воспитательной работы в группе. – М., 1990.

10. Сластенин В. А. Методика воспитательной работы. – М., 2004.

11. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Методика виховання колективу. – К., 1976. – Т. 1. – С. 403-637.

12. Сухомлинский В. А. О воспитании. – М., 1988.

13. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Як виховати справжню людину. – К., 1975. – Т. 2. – С. 149-416.

14. Фіцула М. М. Педагогіка: навч. посібник. 2-ге вид., випр., допов. – К., 2007.

Семінарсько-практичне заняття № 5

Тема: Методика роботи вихователя з батьками учнів ПТНЗ

Мета: закріпити знання видів і методів роботи з батьками учнів; визначити шляхи підвищення рівня педагогічних знань батьків; усвідомити завдання, зміст, методику виховання дітей в сім’ї; формувати вміння аналізу та розв’язання педагогічних ситуацій, розробки сценаріїв батьківських зборів.

План проведення заняття

1. Повідомлення теми і мети заняття.

2. Перевірка домашнього та самостійного завдання.

3. Обговорення питань, закріплення знань з сутності основних понять заняття:

3.1 Сім’я як чинник виховання.

3.2 Зміст виховання у сім’ї.

3.3 Методи виховання у сім’ї.

3.4 Педагогічні умови успішного сімейного виховання.

3.5 Педагогічна підтримка сім’ї з боку вихователів ПТНЗ.

4. Розв’язання педагогічних ситуацій і виконання практичних завдань

Ситуація 1. Мама просить педагогічної поради: «Нещодавно мого сина побив хлопчик з сусіднього двору. Син прибіг заплаканий та з розбитою губою. Я пішла до матері кривдника, наговорила їй багато неприємних слів, вона теж не залишалась у боргу. Та ще й додала: «Хай ваш Сергій не лізе до мого Дмитрика, а то сама намну вуха вашому Сергію». Посварилися ми добре. Прийшла додому, розповіла сусідові, а він заспокоює мене, мов хлопці завжди задиракуваті, що хлопці б’ються, а потім миряться. Порадив не звертати уваги. Я рішуче заборонила своєму Сергієві навіть підходити до того Дмитрика. Що нам батькам робити в таких ситуаціях?»

1. Чи справді забіякуватість властива для хлопців-підлітків?

2. Як ви оціните дії обох матерів?

3. Як варто було діяти матері Сергія?

4. Яку пропедевтичну роботу ви б запропонували матері Сергія?

Ситуація 2.Андрій Г. був учнем 1 курсу ПТНЗ, хлопець був непосидючий, часто виявляв невеликі порушення дисципліни, заважав товаришам на заняттях, часто вдавався до бійки.

Класний керівник повідомляла про витівки Андрія його батькам. Іноді телефонувала батькові на роботу. Неодноразово запрошувала батька до ПТНЗ для детальної розмови про поведінку сина.

Йшов час. У поведінці Андрія проглядалися певні позитивні зміни. Класний керівник час від часу давала учневі цікаві доручення, з якими він справлявся добре. Він почав допомагати товаришам. Його навіть похвалили на загальних зборах ПТНЗ за активну участь у конкурсу всезнайок.

Потрібно було закріпити позитивні якості, що формувались у поведінці учня. Викладач написала коротеньку записку батькові Андрія: «Шановний Сергію Петровичу! Прошу Вас у зручний для Вас час прийти до ПТНЗ. Класний керівник». Андрій особисто віддав записку татові. Наступного дня хлопчина прийшов до навчального закладу засмучений, неприязно поглядав на вчительку. Батько чомусь не приходив на зустріч з класним керівником. І лише на третій день зателефонував вчительці і сказав: «Вибачте, що я не зміг прийти до школи: були складнощі на роботі. Але Ви не турбуйтесь: я Андрія вже провчив його як слід. На деякий період вистачить…»

1. Чим викликані такі дії батька?

2. Яку помилку допустив класний керівник у спілкуванні з батьком?

3. Що ви порадити класному керівникові, щоб грамотно вийти з цієї ситуації?

4. Яких правил треба дотримуватись викладачам у взаємодії з батьками?

Ситуація 3. Віктор Т. з великим інтересом вчився у ПТНЗ. Любив фізику, відвідував радіогурток. Закінчив з відмінними оцінками і вирішив продовжити навчання у політехнічному інституті. Проте батьки наполягали на тому, щоб Віктор вступив до економічного університету. Але син чинив опір, наполягав на своєму виборі. Назрів конфлікт, батьки навіть звернулись до куратора групи С.Д., щоб він розрадив сина вступати до політехнічного інституту:

1. Якими факторами викликано прагнення Віктора навчатися у політехнічному інституті?

2. Що ви порадите батькам, щоб «залагодити» конфлікт?

Ситуація 4. Батька одного з учнів ПТНЗ турбувало те, що у сина-підлітка помітно знизились оцінки, він став замкненим, грубим, зв’язався з якоюсь підозрілою компанією. Він звернувся до класного керівника, який поцікавився у батька:

- Скажіть, що читає ваш син?

Батько невизначено потиснув плечима:

- Якось не слідкував… В училище їм, напевне, кажуть, що треба читати.

- Скільки вільного часу ви проводити з сином?

- Та що він, малюк? – заперечив батько. – По-моєму він достатньо дорослий, щоб самостійно його проводити.

- То, можливо, ви з ним в кінотеатр, на концерти ходили коли-небудь?

- Я лише з дружиною ходжу ,- відповів батько .- Та ви не думайте, я ніколи не відмовлю синові в грошах на кіно, театр чи на розваги.

- Зрозумійте, справа не в грошах. Ви шкодуєте синові головного: вашого душевного тепла, уваги.

Батько захвилювався:

- Дозвольте, адже ми турбуємось про хлопчика! Одягаємо, годуємо його, забезпечуємо усім необхідним. Я завжди запитую його про оцінки.

1. Розгляньте цю ситуацію з позиції батьківського авторитету.

2. Які помилки допускають батьки у вихованні сина?

3. Що ви порадити батькам хлопчика?

Завдання 1.Ф.М.Достоєвський у своєму щоденнику ставить питання для обміркування: «Чому так поширене серед молодих людей ліниве ста­влення до діла, до праці, до своїх громадських та синівських обов'яз­ків? Звідки береться даремне заперечення колишніх моральних цін­ностей сімейних відносин? На чому тримається «порядок» у сім'ї і яка відповідальність батьків за виховання своїх дітей? (Ф.М.Достоев­ский. Полное собрание починений. – Т. 12. – С. 219-220).

Дайте свої відповіді на поставлені письменником запитання.

Завдання 2. «Мистецтво виховання, – зазначає К.Д.Ушинський, – має ту особливість, що майже всім воно здається справою знайомою і зро­зумілою, а іншим навіть справою легкою – і тим зрозумілішим і більш легким здається воно, чим менше людина з ним знайома, теоретично або практично. Майже всі визнають, що виховання вимагає терпіння, деякі думають, що для цього потрібні природна здібність і вміння, тобто навичка, але небагато хто прийшов до переконання, що, крім терпіння, природної здібності і навички, потрібні ще й спеціальні знання...» (К.Д.Ушинский. Избр. лед. произв. в 4-х томах. – Т. IV. – Кн. 1. – 1946. – С. 9).

Обґрунтуйте своє ставлення до висловленої педагогом думки.

Завдання 3. Сформулюйтепричини конфліктів батьків і дітей у сучасних умовах життя суспільства.

Завдання 4. Що таке покарання як метод виховання батьками своїх дітей? З наведених відповідей оберіть вірний і обґрунтуйте свій вибір.

1. Покарання — метод виховання, що виявляється у формі вимоги.

2. Покарання — це визначальний фактор гальмування негативних дій дитини з метою формування в нього страху за скоєні дії.

3. Покарання — спосіб вплив на дитину з метою припинення її негативних дій.

Завдання 5. Основними видами діяльності педагога в ПТНЗ є такі:

· діагностична;

· прогностична;

· проективна;

· конструктивна;

· комунікативна;

· корекційна;

· організаційна;

· рефлексивна;

Проаналізуйте, як ці види діяльності педагог реалізує в роботі з батьками учнів.

Завдання 6. Запропонуйте 10 тем батьківських зборів, розрахованих на батьків учнів 1-го та 2-го курсів учнів ПТНЗ.

Завдання 7. Сформулюйте цілі проведення батьківських зборів у ПТНЗ. Що визначає мету проведення такої форми роботи з батьками учнів ПТНЗ?

Завдання 8.На основі аналізу педагогічної літератури розробіть сценарій батьківських зборів за нижче наведеною схемою.

Структура сценарію батьківських зборів

Тема:

Мета:

Форма проведення:

Засоби реалізації:

Місце, дата і час проведення:

Відповідальний за проведення:

Хід заходу

Підготовчий етап

1. Робота з підготовки приміщення щодо проведення заходу.

2. Підготовка необхідного обладнання та технічних засобів.

Основна частина

1. План проведення батьківських зборів.

2. Відповідно до плану опис ходу батьківських зборів.

Заключна частина

Підведення підсумків.

6. Підведення підсумків заняття.

7. Домашнє завдання: На основі аналізу педагогічної літератури розробіть сценарій батьківських зборів, за вказівками практичного завдання 8.

8. Рекомендовані теми для доповідей та рефератів

1. Значення авторитету батьків в процесі формування особистості.

2. Сутність родинного виховання в Україні.

3. Перспективи родинного виховання в Україні.

4. Механізми формування гуманних взаємин в родині.

5. Основні напрями роботи з батьками вихованців ПТНЗ.

6. Основні методи роботи класного керівника з батьками.

9. Завдання для самостійної роботи

1. Прочитайте працю А.С. Макаренка «Книга для батьків» і випишіть суттєві думки, які, на ваш погляд, стануть вам у пригоді у процесі роботи з батьками.

2. Проаналізуйте особливості прояву певних видів батьківського авторитету у вашій сім’ї.

3. Випишіть та проаналізуйте 10 прислів’їв, що стосуються сімейного виховання.

Література для підготовки до практичного заняття:

1. Азаров Ю. П. Методика воспитательной работы. – М., 1989.

2. Васильев И. Б. Профессиональная педагогика.– Харьков, 2003. – Ч. І.

3. Кузмінський А. І., Вовк В. Л., Омельянченко В. Л. Педагогіка. Завдання і ситуації. 2-ге вид., випр. – К., 2006.

4. Лозова В. І., Троцко Г. В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 2002.

5. Макаренко А. С. Педагогічна поема // Твори: В 7 т. – К., 1953. – Т. 1.

6. Педагогічна майстерність /За ред. І. А. Зязюна. – К., 2004.

7. Пидкасистый И. П. Педагогика. – М., 1998.

8. Подласый И. П. Педагогика. – М., 2005.

9. Сластенин В. А. Методика воспитательной работы. – М., 2004.

10. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Методика виховання колективу. – К., 1976. – Т. 1. – С. 403-637.

11. Сухомлинский В. А. О воспитании. – М., 1988.

12. Сухомлинський В. О. Вибрані твори: В 5-ти т. // Як виховати справжню людину. – К., 1975. – Т. 2. – С. 149-416.

13. Фіцула М. М. Педагогіка: навч. посібник. 2-ге вид., випр., допов. – К., 2007.

14. Щукина Г. И. Педагогика. – М., 1966.

15. Ягупов В. В. Педагогіка. – К., 2001.

Семінарсько-практичне заняття № 6

Тема: Колектив як чинник виховання. Методи згуртування учнівського колективу.

Мета: Закріпити знання понять «колектив», «функції колективу»; визначити методи вивчення колективу та згуртування колективу учнів ПТНЗ.

План проведення заняття

1. Повідомлення теми і мети заняття.

2. Перевірка домашнього та самостійного завдання.

3. Обговорення питань, закріплення знань з сутності основних понять заняття:

3.1 Поняття про колектив і його значення.

виконання практичних завдань - student2.ru

3.2 Види і структура колективу.

3.3 Динаміка розвитку колективу.

3.4 Шляхи згуртування колективу.

3.5 Педагогічне керівництво колективом.

Наши рекомендации