V. сабақты қорытындылау.

Оқушылардың өткен материалды еске түсіру нәтижелерін сұрақ-жауап арқылы анықтау.

1. Трапецияның орта сызығы дегеніміз не ?

2. Трапецияның орта сызығы қалай анықталады?

VІ. Үйге тапсырма. §6.2. № 109

VIІ. Бағалау. Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.

8-сынып.Геометрия

Сабақ-17.мерзімі-

Сабақтың тақырыбы:Бақылау жұмысы .

Сабақтың мақсаты:Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб, квадрат тақырыптары бойынша қорытынды бақылау жұмысын алу

а)Білімділік: Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб, квадрат тақырыптанынан бақылау жұмысын алу

ә) Дамытушылық: Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб, квадрат дөңес төртбұрыштардың қасиетін пайдаланып есептер шығара білуге дағдыландыру.

б) Тәрбиелік: Өз беттерінше ойлану қабілеттерін тәрбиелеу

Сабақтың әдісі:практикалық

Сабақтың типі:тексеру

Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Оқушылармен амандасу.

ІІ.Өткенді қайталау.

Төртбұрыштардың түрлері, қасиеттерін қайталау

IІІ.Бақылау жұмысы №1

І нұсқа

1. Параллелограмның екі қабырғасының қатынасы 3 : 7 қатынасындай, ал периметрі 40 см. Параллелограмның қабырғаларын табыңдар.

2) Төртбұрыштың бір бұрышы 600-қа тең, ал қалған үш бұрышының қатынасы 2 : 5 : 3. Төртбұрыштың бұрыштары неге тең?

3) Квадраттың қабырғасы 6,5 см болса, периметрі неге тең?

V. сабақты қорытындылау. - student2.ru V. сабақты қорытындылау. - student2.ru 4) Егер А= 420 болса, онда АВСD параллелограмының бұрыштарын табыңдар.

5) Параллелограмның бұрыштарының қатынасы 4 : 5 қатынасындай. Оның бұрыштарын табыңдар.

ІІ нұсқа

1) Параллелограмның екі қабырғасының қатынасы 5 : 7 қатынасындай, ал периметрі 48 см. Параллелограмның қабырғаларын табыңдар.

2) Егер төртбұрыштың бұрыштарының бірі тік, ал қалған үш бұрышының қатынасы 2 : 3 : 4, болса, онда төртбұрыштың бұрыштары неге тең?

3) Периметрі 24 см-ге тең квадраттың қабырғаларын табыңдар.

V. сабақты қорытындылау. - student2.ru V. сабақты қорытындылау. - student2.ru 4) Егер А= 730 болса, онда АВСD параллелограмының бұрыштарын табыңдар.

5) Параллелограмның бұрыштарының қатынасы 7 : 11 қатынасындай. Оның бұрыштарын табыңдар.

І нұсқаның жауабы: 1) 6 см, 14 см 2) 600; 900; 1200 3) 6 см 4) 420; 1380 5) 800; 1000

ІІ нұсқаның жауабы: 1) 10 см, 14 см 2) 600; 1500; 900 3) 26 см

4) 730; 1070 5) 700; 1100

ІV. Қорытынды. Оқушылардың жұмыстарын тексеру

V.Үйге тапсырма. Қайталау

VІ.Бағалау.Оқушылардың білім-біліктілігін анықтап баға қою.

8-сынып

Бақылау жұмысы №1

І нұсқа

1. Параллелограмның екі қабырғасының қатынасы 3 : 7 қатынасындай, ал периметрі 40 см. Параллелограмның қабырғаларын табыңдар.

2. Төртбұрыштың бір бұрышы 600-қа тең, ал қалған үш бұрышының қатынасы 2 : 5 : 3. Төртбұрыштың бұрыштары неге тең?

3. Квадраттың қабырғасы 6,5 см болса, периметрі неге тең?

V. сабақты қорытындылау. - student2.ru V. сабақты қорытындылау. - student2.ru 4. Егер А= 420 болса, онда АВСD параллелограмының бұрыштарын табыңдар.

5. Параллелограмның бұрыштарының қатынасы 4 : 5 қатынасындай. Оның бұрыштарын табыңдар.

8-сынып

Бақылау жұмысы №1

ІІ нұсқа

1. Параллелограмның екі қабырғасының қатынасы 5 : 7 қатынасындай, ал периметрі 48 см. Параллелограмның қабырғаларын табыңдар.

2. Егер төртбұрыштың бұрыштарының бірі тік, ал қалған үш бұрышының қатынасы 2 : 3 : 4, болса, онда төртбұрыштың бұрыштары неге тең?

3. Периметрі 24 см-ге тең квадраттың қабырғаларын табыңдар.

V. сабақты қорытындылау. - student2.ru V. сабақты қорытындылау. - student2.ru 4. Егер А= 730 болса, онда АВСD параллелограмының бұрыштарын табыңдар.

5. Параллелограмның бұрыштарының қатынасы 7 : 11 қатынасындай. Оның бұрыштарын табыңдар.

8-сынып.Геометрия.

Сабақ-18.мерзімі-

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты:Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб, квадрат дөңес төртбұрыштар тақырыптарынан алынған бақылау жұмысының қатесімен жұмыс жүргізу

а)Білімділік: Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб, квадрат дөңес төртбұрыштар тақырыптарынан алынған бақылау жұмысының қатесімен жұмыс жасату

ә) Дамытушылық: Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб, квадрат дөңес төртбұрыштардың қасиеттерін пайдаланып есептер шығару

б) Тәрбиелік: Оқушыларды жылдам ойлауға , жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:түсіндірмелі – көрнекілік

Сабақтың типі:игеру

Сабақтың көрнекілігі:сызба,жазба материалдар

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Оқушылармен амандасу.

ІІ.Өткенді қайталау.

Түзу, кесінді, сәуле, параллель түзулер, параллель түзулердің қасиеттері, үшбұрыш, үшбұрыштың теңдігінің белгілері, үшбұрыштың медианасы, параллелогррамм және оның қасиеттері, Фалес теоремасы, трапеция

Бақылау жұмысының қатесімен жұмыс жасату

Үй тапсырмасын тексеру

№109. Трапецияның табандарының қатынасы 2:3, орта сызығы 24 дм. Табандарын табыңдар.

Берілгені:

АD : ВС Шешуі: ЕҒ = ½*(АD + ВС)

2:3 АD + ВС = 48; 48 : 5 = 9,6

ЕҒ = 24 дм АD= 2*9,6 = 19,2; ВС = 3*9,6 = 28,8

т/к: АD, ВС - ? Жауабы: 19,2 дм; 28,8 дм

Наши рекомендации