V. Узагальнення та систематизація знань, засвоєння системи знань, провідних ідей
Предмет: математика 3клас
Тема. Письмове виконання дій додавання та віднімання. Задачі на три дії
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів по темі; розвивати вміння розв'язувати задачі на три дії, виконувати вправи з логічним навантаженням; виховувати бажання вивчати математику.
Обладнання: тестова програма для перевірки вміння виконувати письмове додавання та віднімання трицифрових чисел; картки з диференційованими завданнями для трьох груп; мультимедійна презентація для узагальнення і систематизації знань учнів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації .
Хід уроку
І.Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо усі випадки виконання письмового додавання та віднімання трицифрових чисел. (Слайд №1)
- Для того , щоб перевірити, як ви вмієте виконувати ці завдання ви працюватимете за комп'ютером. Якщо результат вас не влаштує, то ви зможете його покращити роботою на уроці, усними відповідями та роботою в зошитах.
- Повторимо основні правила поведінки за комп'ютером.(Діти називають основні правила роботи за комп’ютером)
- Скільки часу можна працювати за комп'ютером в тиждень?
- На якій відстані від клавіатури ви повинні знаходитися?
- Якого правила при роботі з клавіатурою ви повинні дотримуватися?
ІІ. Відтворення та корекція опорних знань.
1) Усна лічба
- Порівняємо числові вирази та числа
( завдання 732 із підручника)
- Що більше і на скільки більше?
6*9 чи 50 5*7 чи40 54:6 чи 7
5*5 чи 10 6*6 чи12 81:9 чи 10
2) Математичний диктант (учитель диктує завдання, двоє учнів працюють біля дошки, решта – в зошитах)
- Зменшуване 350, від'ємник –це сума чисел 70 та 90. Знайти різницю. 190
- Сума двох чисел 520.Перший доданок 280. Який другий доданок? 240
- На скільки 720 більше 390? На 330
Перевірка математичного диктанту: один учень читає правильні відповіді, всі інші здійснюють взаємоперевірку, обмінюючись зошитами за партами.
ІІІ.Повторення та аналіз основних фактів, подій, явищ
- Зараз ми повторимо основні найважчі випадки письмових обчислень.
- На мультимедійній дошці ви бачите приклади на письмове додавання та віднімання з двома переходами.
Слайд №2
Учні коментують послідовність виконання письмового додавання та письмового віднімання з двома переходами, якщо виникають труднощі, то вчитель надає допомогу.
ІV. Фізкультхвилинка
Щоб вести кораблі, щоб у небо злітати,
Треба твердо, як слід, математику знати.
Щоб успішно працювала автоматика,
Безперечно , знадобиться математика.
І щоб рухати верстати, і щоб гроші рахувати,
Продавати,купувати, треба добре її знати.
V. Узагальнення та систематизація знань, засвоєння системи знань, провідних ідей
1) Робота в групах
- Для тих учнів, які при роботі за комп'ютером отримують 10 балів , на дошці є завдання творчого характеру. Відразу після закінчення роботи за комп'ютером ви можете приступати до його виконання. Ті діти, які отримують за роботу за комп'ютером 8 балів візьмуть картку з червоною позначкою і будуть покращувати свої вміння за нею. Ті , хто отримає 6 балів, візьмуть картку з зеленою позначкою і опрацюють її, для того, щоб виправити свої помилки при роботі за комп'ютером.
Тести для роботи за комп'ютером (в додатку до уроку)
Творче завдання для учнів з високим рівнем навчання
145 45* 187 547
+ + + +
2*7*876**15*
*82 839 841 *03
Додатково
Сума двох чисел -763. Одне число -525. Знайти різницю цих чисел.
(238-друге число.)
287-різниця цих чисел.)
Завдання для роботи учнів з різними балами під час роботи за комп’ютером в додатку до уроку.
Перевірка картки достатнього рівня – 480 робітників працює в двох цехах разом.
Перевірка картки середнього рівня
237 824 709 802
+ - - -
276 118 346 194
___ ___ ___ ____
513 706 363 608
Задача
У книжковому кіоску було 185 зошитів у клітинку, в лінійку на 92 зошити менше, ніж в клітинку, а в косу лінійку – на 60 зошитів більше, ніж в лінійку. Скільки було зошитів в косу лінійку? 153 зошити
1 група | 2 група | 3 група |
робота за комп'ютером | самостійна робота | робота з вчителем |
Завдання для другої групи
Розв'язати рівняння 738 із підручника (додатково 737 –усно)
х-325=478 583-х=299
х=803 х= 284
№737 хлопчик проїхав всього 945 м, на відстані 145 м від дому він зупинився.
Завдання для третьої групи
358 325
+ -
274 146
_____ ____
632 179
Задача
Робітник за день виготовив 260 деталей, а його учень - на 40 деталей менше. Скільки деталей виготовили разом? (480)
Підведення підсумків роботи першої групи.
Після виконання тестового завдання, за комп’ютер сідають учні третьої групи. Ті учні першої групи, які отримали високий рівень, працюють над творчим завданням, решта – виконують завдання за картками . Вчитель працює з учнями другої групи, готуючи їх до перевірки знань за допомогою тестів на комп’ютері.
1 група | 2 група | 3 група |
самостійна робота | робота з вчителем | робота за комп'ютером |
Перевірка виконання роботи учнями другої групи та розв'язування задачі 736 з учителем
Аналіз задачі
- Про що розповідає задача?
- Що означає число 295кг?
- Що таке 262кг?
- Що означає число 307кг?
- Що потрібно знайти в задачі?
- Знаючи масу трьох звіряток разом та масу мавпочки та бегемота разом, про що можемо дізнатися?
- Як це знайти?
- Знаючи масу усіх звіряток разом та масу борсука та бегемота, що можемо знайти?
- Як це зробити?
- Як знайти масу бегемота?
- Запишіть розв'язок задачі самостійно.
Перевірка :Маса мавпочки-45кг, бегемота-250кг, барсука-12кг.
Підведення підсумків роботи третьої групи за комп'ютером. Після повернення усіх учнів на свої місця, вчитель просить підняти руки учнів, які отримали високий рівень, потім – достатній, середній (для створення загальної картини успішності школярів). Уточнює завдання для кожної з підгруп за отриманими балами.
1 група | 2 група | 3 група |
робота з вчителем | робота за комп'ютером | самостійна робота |
Учні першої групи здійснюють самоперевірку виконаного завдання за мультимедійною дошкою ( на дошці висвітлюються правильні відповіді) та працюють з учителем, коментуючи виконання завдання. Школярі третьої групи виконують завдання за картками. Друга група учнів виконує завдання за комп’ютером.
VІ.Розвиток математичних здібностей . Виконання задачі 739 з підручника
- Про що розповідає задача?
- Коли сонце сходить 22 червня?
- Коли заходить сонце?
- Як визначити тривалість дня?
- Щоб виконати віднімання , потрібно згадати скільки хвилин в одній годині?
Слайд №4
Підведення підсумків роботи за комп'ютером учнів другої групи.