Припе́в: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропа́рь: Даждь нам по́мощь Твои́ми моли́твами, Всечи́стая,// прило́ги отража́ющи лю́тых обстоя́ний.

Припе́в: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропа́рь: Е́ве прама́тери Ты исправле́ние бы́ла еси́,// Нача́льника жи́зни ми́рови, Христа́ Богоро́дице, ро́ждши.

Кано́н Трио́ди, глас 6:

Припе́в: Поми́луй мя, Бо́же, поми́луй мя.

Тропа́рь: От гно́ища у́бо страсте́й смире́нный возноша́ется,/ от высоты́ же доброде́телей низпа́дает лю́те всяк высокосе́рдый:// его́же о́браза зло́бы убежи́м.

Припе́в: Поми́луй мя, Бо́же, поми́луй мя.

Тропа́рь: Тщесла́вие оттщетева́ет бога́тство пра́вды,/ смире́ние же расточа́ет страсте́й мно́жество:// е́же подража́ющия ны, ча́сти покажи́ мытаре́вы Спа́се.

Припе́в: Поми́луй мя, Бо́же, поми́луй мя.

Тропа́рь: Я́ко мыта́рь и мы бию́щеся в пе́рси, умиле́нием вопие́м:/ очи́сти Бо́же нас гре́шных,// я́ко да сего́ прии́мем оставле́ние.

Припе́в: Поми́луй мя, Бо́же, поми́луй мя.

Тропа́рь: К ре́вности прии́дем ве́рнии, исправля́юще кро́ткое,/ смире́нию соживу́ще в стена́нии се́рдца, пла́че же и моли́тве,// я́ко да и́мамы от Бо́га проще́ние.

Кано́н новому́чеников, глас 6:

Припе́в: Святи́и новому́ченицы и испове́дницы Це́ркви Ру́сския,/ моли́те Бо́га о нас.

Тропа́рь: Егда́ бу́ря нече́стия на Це́рковь Ру́сскую воздви́же ся,/ вы, святи́и новому́ченицы, страда́ньми ва́шими со тща́нием укроти́сте ю́// и по́двиги ва́шими Правосла́вие утверди́сте.

Припе́в: Святи́и новому́ченицы и испове́дницы Це́ркви Ру́сския,/ моли́те Бо́га о нас.

Тропа́рь: Му́ки ве́лия за Це́рковь Христо́ву претерпе́сте, святи́и новому́ченицы,// моли́те утверди́тися ей незы́блемей и непоколеби́мей до сконча́ния ве́ка.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Тропа́рь: Страда́ньми и испове́данием Христа́, святи́и сро́дницы на́ши,/ вше́дше в Небе́сная селе́ния, я́ко дре́вле Изра́иль в зе́млю обетова́нную,// оте́чество ва́ше земно́е, Русь Святу́ю, в любви́ сохраня́йте моли́твами ва́шими.

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в, ами́нь.

Богоро́дичен: Небе́сных круго́в вы́шшая/ и сла́вою Боже́ственною преукраше́нная, Де́во Ма́ти Бо́жия,// спаси́ души на́ша.

Катава́сия Сре́тения, глас 3:

Хор: Утвержде́ние на Тя наде́ющихся,/ утверди́, Го́споди, Це́рковь,/ ю́же стяжа́л еси́// честно́ю Твое́ю Кро́вию.

Ектения́ ма́лая:

Диа́кон: Па́ки и па́ки ми́ром Го́споду помо́лимся.

Хор: Го́споди, поми́луй.

Диа́кон: Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Бо́же, Твое́ю благода́тию.

Хор: Го́споди, поми́луй.

Диа́кон: Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную, Сла́вную Влады́чицу на́шу Богоро́дицу и Присноде́ву Мари́ю, со все́ми святы́ми помяну́вше, са́ми себе́ и друг дру́га, и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.

Хор: Тебе́, Го́споди.

Иере́й: Я́ко Ты еси́ Бог наш, и Тебе́ сла́ву воссыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.

Хор: Ами́нь.

Конда́к новому́чеников, глас 3, подо́бен: «Де́ва днесь…»:

Дне́сь новому́ченицы Росси́йстии/ в ри́зах бе́лых предстоя́т А́гнцу Бо́жию/ и со А́нгелы песнь побе́дную воспева́ют Бо́гу:/ благослове́ние, и сла́ва, и прему́дрость,/ и хвала́, и честь,/ и си́ла, и кре́пость/ на́шему Бо́гу// во ве́ки веко́в. Ами́нь.

И́кос:

Кра́сный ли́че, светоза́рнии и боже́ственнии свети́льницы,/ Све́ту вели́кому предстоя́ще при́сно, богоблаже́ннии му́ченицы,/ и отту́ду испуща́емыми невече́рняго Божества́ сия́нии всегда́ просвеща́еми и обожа́еми,/ ве́рою па́мять ва́шу соверша́ющия боже́ственную просвети́те/ и омраче́ния, и страсте́й, и бед, и зло́бы изба́вите,// моля́щеся непреста́нно о всех нас.

Седáлен новому́чеников, глaс 2:

Но́вии страстоте́рпцы Росси́йстии,/ му́ченически по́прище земно́е сконча́вшии и страда́ньми дерзнове́ние ко Го́споду приобре́тшии,/ моли́теся Ему́, вас укре́пльшему,/ да и мы, егда́ на́йдет на ны испыта́ния час,// му́жества дар Бо́жий восприи́мем.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу.

Седа́лен Триоди, глaс 4, подо́бен: «Ско́ро предвари́…»:

Смире́ние вознесе́ одержи́маго злы́ми, мытаря́ возстена́вша,/ и е́же очи́сти, к Зижди́телю воззва́вша:/ возноше́ние же низложи́ от пра́вды/ окая́ннаго фарисе́я велере́чующа.// Те́мже поревну́им до́брым, злых отступа́юще.

Наши рекомендации