Припе́в: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропа́рь: Благослове́н плод Твоего́ чре́ва, Де́во Богоро́дице, всех ра́досте,/ ра́дость бо всему́ ми́ру родила́ еси́, и весе́лие вои́стинну// разгоня́ющее печа́ль грехо́вную, Богоневе́сто.

Пе́рвый кано́н пра́здника, глас 4:

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропарь: Невестокраси́тель днесь яви́ся кра́сный Де́вы храм и черто́г,/ прие́м одушевле́нный черто́г Бо́жий,// Чи́стую, и Непоро́чную, и Светле́йшую всея́ тва́ри.

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропарь: Дави́д, предначина́я ликова́ние, игра́ет, и ликовству́ет с на́ми,/ и Цари́цу зове́т Тя укра́шену, Пречи́стая,// предстоя́щу, Всечи́стая, в хра́ме Царю́ и Бо́гу.

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропарь: Из нея́же преступле́ние произы́де дре́вле ро́ду челове́ческому,/ из Тоя́ исправле́ние и нетле́ние процвете́:// Богоро́дица днесь приводи́ма в дом Бо́жий.

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропарь: Игра́ют А́нгельская во́инства и всех челове́к мно́жество,/ и пред лице́м, Пречи́стая, предтеку́т Твои́м днесь свещено́сицы,// зову́ще вели́чествия Твоя́ в дому́ Бо́жии.

Второ́й кано́н пра́здника, глас 1:

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропарь: Торжеству́им, празднолю́бцы, и сра́дуемся ду́хом/ во святе́м пра́зднице, учрежда́ющеся днесь, Дще́ре Царе́вы// и Ма́тере Бо́га на́шего.

Припев: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ нас.

Тропарь: Иоаки́ме, ра́дуйся днесь,/ и весели́ся, А́нно, ду́хом,/ рожде́нную из вас Го́споду приводя́ще триле́тствующу,// я́ко Ю́ницу Чи́сту Всенепоро́чную.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

Тро́ичен: Свет Оте́ц, Свет Сын Его́, Свет Дух Уте́шительный:/ я́ко от Со́лнца бо Еди́наго Тро́ицы, сия́юще,// Боже́ственно озаря́ет и соблюда́ет ду́ши на́ша.

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в, ами́нь.

Богоро́дичен: Тя проро́цы пропове́даша киво́т, Чи́стая, святы́ни,/ кади́льницу злату́ю, и све́щник, и трапе́зу,// и мы, я́ко Боговмести́мую ски́нию, воспева́ем Тя.

Катава́сия:

Хор: Пре́жде век от Отца́ рожде́нному нетле́нно Сы́ну/ и в после́дняя от Де́вы/ воплоще́нному безсе́менно,/ Христу́ Бо́гу возопии́м:/ вознесы́й рог наш,// свят еси́, Го́споди.

Ектения́ ма́лая:

Диа́кон: Па́ки и па́ки ми́ром Го́споду помо́лимся.

Иере́й: Я́ко Ты еси́ Бог наш, и Тебе́ сла́ву воссыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.

Хор: Ами́нь.

Конда́к воскре́сный, глас 7:

Не ктому́ держа́ва сме́ртная/ возмо́жет держа́ти челове́ки:/ Христо́с бо сни́де, сокруша́я и разоря́я си́лы ея́./ Связу́ем быва́ет ад,/ проро́цы согла́сно ра́дуются:/ предста́, глаго́люще, Спас су́щим в ве́ре,// изыди́те, ве́рнии, в воскресе́ние.

И́кос:

Вострепета́ша до́ле преиспо́дняя днесь,/ ад и смерть Еди́наго от Тро́ицы:/ земля́ поколеба́ся, вра́тницы же а́довы ви́девше Тя, ужасо́шася:/ вся же тварь со проро́ки ра́дующися пое́т Тебе́ побе́дную песнь,/ изба́вителю Бо́гу на́шему,/ разруши́вшему ны́не сме́ртную си́лу./ Да воскли́кнем и возопии́м ко Ада́му, и к су́щим из Ада́ма:/ дре́во сего́ па́ки введе́.// Изыди́те, ве́рнии, в воскресе́ние.

Седа́лен пра́здника, глaс 4, подо́бен: "Удивися Ио́сиф":

Возопи́й, Дави́де,/ что сей настоя́щий пра́здник,/ Ю́же воспе́л еси́ иногда́ в кни́зе псало́мстей,/ я́ко Дщерь Богоотрокови́цу и Де́ву./ Приведу́тся, рече́, Царю́ та́инственно де́вы во след Ея́ и бли́жния Ея́./ И ди́вен соде́лай и всеми́рен пра́здник зову́щим:// Богоро́дица нам предста́, спасе́ния Хода́таица.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в, ами́нь.

Друго́й седа́лен пра́здника, глaс 4, подо́бен: "Удивися Ио́сиф":

Непоро́чная А́гница и нескве́рный черто́г,/ в дом Бо́жий Богоро́дица Мариа́м с весе́лием вво́дится пресла́вно,/ Ю́же А́нгели Бо́жии дорино́сят ве́рно,/ и вси ве́рнии блажа́т при́сно/ и благода́рственно пою́т Ей непреста́нно ве́лиим гла́сом:// на́ша сла́ва и спасе́ние Ты еси́, Всенепоро́чная.

Песнь 4:

Кано́н Воскре́сный, глас 7:

Хор:

Ирмо́с: О́тча не́дра не оста́вль,/ и соше́д на зе́млю, Христе́ Бо́же,/ та́йну услы́шах смотре́ния Твоего́,// и просла́вих Тя, Еди́не Человеколю́бче.

Припе́в: Сла́ва, Го́споди, свято́му Воскресе́нию Твоему́.

Тропа́рь: Своя́ плещи́ дав, и́же от Де́вы вопло́щься, на ра́ны, рабу́ прегреши́вшу,/ бие́н быва́ет Влады́ка непови́нен,// разреша́я моя́ согреше́ния.

Наши рекомендации