Поетапне виконання практичного завдання
Ваш малюнок має відображати ваші враження та почуття. Спочатку виконайте швидкий начерк, використовуючи фото- або відеоматеріали.
Потім створіть ескіз майбутньої композиції.
Поміркуйте, що цікавого буде у центрі вашої композиції.
Дотримуйтеся плановості у зображенні природного середовища.
Пригадайте, що таке «лінійна перспектива» та застосуйте її для зображення алеї парку та далечіні.
Самостійна творча робота учнів
6. Підсумок уроку.Виставка та аналіз роботи.
Урок 29 Дата______________
Урок 29. Чарівні ліхтарі.Розширення уявлення про роботу художника-дизайнера. Ознайомлення з поняттями малих архітектурних форм (альтанки, фонтани, мостики тощо).
Практичне завдання: створити композицію «Чарівні ліхтарі»
Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури та культури поведінки, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в суспільстві; предметних компетентностей: розширювати уявлення учнів про види мистецтв, художнє конструювання та роботу художників-дизайнерів; познайомитись з образним вирішенням ліхтарів у парках, на вулицях, біля театральних під’їздів як елементів естетичної організації середовища; продовжувати навчати учнів працювати в техніці графіка, малюванню акварельними фарбами; удосконалювати вміння створювати на основі побаченого власні художні образи, композиції, навички роботи з фарбою; розвивати конструктивні здібності, уяву, фантазію,здатність цінувати красу; виховувати почуття прекрасного, формувати емоційне ставлення до краси рідного міста (села).
Обладнання:фото ліхтарів, репродукції піських пейзажів
Музичний ряд: запис пісні Ю. Воронюка «Зоряні ліхтарики».
Візуальний ряд:ілюстрації, світлини, казка Г. Х. Андерсена «Старий вуличний ліхтар».
Матеріали та інструменти:альбом для малювання, простий олівець, гумка, акварель, пензлі, палітра, ємність для води, серветки для витирання рук і пензлів, ручки, туш.
Техніка виконання: графіка, живопис. Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організація класу. Створення емоційного настрою
2. Актуалізація опорних знань учнів
- Хто такі ландшафтні дизайнери?
- Що є об’єктами ланшафтной архітектури?
3. Повідомлення теми і мети уроку
- Прослухайте вірш і відгадайте тему нашого сьогоднішньогоуроку.
Як тільки сонечко лягає спати ,
В містечку починають гноми працювати.
Запалюють на стовпчиках вгорі
Вони чарівні диво-ліхтарі.
Матусі колискові малюкам співають,
Ліхтарики ж їх сон оберігають.
Чарівне світло всюди проникає.
І стороною лихо обминає.
- Тема нашого уроку «Чарівний ліхтарик». Ми познайомимось з історією виникнення ліхтарів, їх видами і формами. Ви спробуєте створити ескіз власного «чарівного ліхтарика».
Робота над темою уроку
Розповідь учителя
- Для початку трішки історії.
Ліхтар на рос. фонарь, грец. Phanarion, від phanos – світоч, факел. І справді в давнину вулиці освітлювались факелами, закріпленими на стінах будинків. Але тільки на свята.
Перші спроби використовувати штучне освітлення на вулицях міст відносять до початку XV століття. В 1417 році лондонський мер Генрі Бартон розпорядився вивішувати ліхтарі зимовими вечорами, щоб розсіяти непроглядну пітьму у британській столиці.
На початку XVI століття жителів Парижу зобов’язали тримати світильники біля вікон, які виходять на вулицю. За часів Людовіка XІV столицю Франції наповнили багато чисельні ліхтарі. «Король-сонце» видав спеціальний указ про вуличне освітлення в 1667 році. За легендою, саме через це, царювання Людовіка назвали блискучим.
Спочатку ліхтарі були тільки масляні, але з часом з’явилися спиртові, керосинові і газові ліхтарі. Світили вони тускло , іноді зовсім не горіли. В 1873 році на Одеській вулиці в Петербурзі вперше в світі запалився електричний ліхтар, який був створений винахідником Олександром Лодигіним. Саме на цьому місці відкрився музей ліхтарів під відкритим небом і було встановлено пам’ятник ліхтарнику.
Метод «Порівняльна характеристика»
- Ми з вами бачимо багато ліхтарів (демонстрація добірки слайдів). Чим вони відрізняються?
- У кожного з них своя форма, «особливий одяг». І це не дивно, тому що вигадав і прикрасив ними місто художник.
Практична робота
-Кожен із вас сьогодні перетвориться в художника-дизайнера. Вашим завданням буде створення ескізу ліхтаря. Намагайтесь знайти власний образ ліхтаря . Визначтесь, він освітлює під’їзд театру, будинку, вулиці, алею у парку чи старовинний казковий замок. Працювати будемо групами: 1 група –малює аквареллю, 2 – ручками, 3 – тушшю.
Пальчикова гімнастика
ЛІХТАРИКИ
По черзі стискати та розтискати пальці рук на рахунок “раз- два”.
На “раз”: пальці правої руки випрямлені, пальці лівої руки стиснуті.
На “два”: пальці лівої руки випрямлені, пальці правої руки стиснуті.
Спочатку виконувати вправу повільно, потім прискорювати темп. Вправу спочатку можна виконувати на рахунок, а потім рядками, що промовляються ритмічно, супроводжуючи рухи:
Вже стемніло на дворі,
Засвітились ліхтарі.
Хай ліхтарики горять,
Підуть дітлахи гулять.
Виконання вчителем педагогічного малюноку із демонстрацією та коментування етапів його створення
• визначтесь із розташуванням малюнка на папері;
• оберіть ту геометричну фігуру, якій найбільше відповідає форма вашого майбутнього ліхтаря;
• легким штрихами позначте контури фігури;
• промалюйте деталі;
• додайте дрібні елементи оздоблення;
• при потребі розфарбуйте .
Виконання практичної роботи учнями під звучання запису пісні Ю. Воронюка «Зоряні ліхтарики».
6. Підсумок уроку
Демонстрація учнівських робіт з їхнім колективним аналізом.
Урок 30 Дата______________
Урок 30. Металеве мереживо. Різноманітність форм металевих виробів. Поняття про ковальське та ливарне мистецтво. Розвиток навичок створення ажурних витинанок.
Практичне завдання:створити композицію «Металеве мереживо»
Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; громадянської – знати свої обов’язки в сім’ї, виробляти раціональні прийоми виконання домашніх справ;здоров'язбережувальної- слідкувати за своєю поставою, берегти зір;предметних компетентностей:узагальнювати знання учнів про декоративно-прикладне мистецтво, розширити уявлення про ковальське та ливарне мистецтво, вчити створювати за допомогою елементарних прийомів обробки(трансформації) паперу ажурні витинанки. Розвивати конструктивні здібності, уяву, фантазію. Вдосконалювати навички роботи з парером в техніці витинанки . Виховувати почуття прекрасного.
Обладнання:проектор, комп’ютер, схеми виконання роботи.
Музичний ряд:на вибір учителя та учнів.
Візуальний ряд:фото кованих огорож,зразки дитячих робіт.
Матеріали та інструменти:кольоровий папір , картон, ножиці, клей.
Техніка виконання: витинанка.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організація класу. Створення емоційного настрою
2. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда з учнями
― Ми прикрашаємо наше житло, побут різними гарними речами.
― До якого виду мистецтва ми відносимо ці речі? (Декоративно – прикладне мистецтво)
― Які ви знаєте види декоративного мистецтва? (Бісероплетіння, вишивка, лозоплетіння, писанкарство, килимарство)
― А з паперу? (витинанка, аплікація, оригамі, паперопластика).
― Ниток? (вишивання, плетіння, плетіння мережива).
― Металу? (чекування, литво, ковальство).
― Що таке орнамент і на яких виробах їх можна побачити?
― А хто пам’ятає, що таке рапорт в орнаменті?
Вчитель записує поняття про які йтиме мова на уроці на дошці («витинанка», «орнамент», «мереживо», «ковальство»)
3. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми з вами знову будемо дизайнерами і створим витинанки-ескізи металевого мережива. Але вони в нас будуть незвичайні, адже пов’язані ще з однією давньою і шанованою в Україні професією, професіює коваля.
Робота над темою уроку
Вирішення проблемного завдання
- Погляньте на зразки робіт. Чи можна створити мереживо з металу?
- Що вам відомо про професію коваля?
Коваль кує залізо ще гарячим.
Тоді, коли воно пашить вогнем.
Чи зможемо назвати ми ледачим
Того, хто є металу королем?
- Які інструменти коваля?
Розповідь учителя
Ковальство здавна відоме багатьом народам світу. Коваль виготовляє предмети з металу. Ця професія є однією з найдавніших. У наш час коваль працює за допомогою електричного інструменту. Робота ця дуже мужня. У своїй роботі майстер використовує операції, необхідні при ліпленні з глини або з пластиліну. Користується різними прийомами: стисканням, витягуванням, згинанням і випрямленням, викручуванням, розщепленням, проходкою, тобто пробиванням отворів, і зварюванням. Досвідчений умілець сам придумує форму і розмір виробу, його обробку і оздоблення. У цій роботі потрібно мати художній смак і творчі здібності.
У наш час попитом користуються ковалі-художники. Цьому ремеслу навчають в ковальських майстернях, в художніх академіях на дизайнерських факультетах за фахом - мистецтво ковальських прикрас.