II. Праверка дамашняга задання. 1. Конкурснае чытанне верша на памяць.

1. Конкурснае чытанне верша на памяць.

2. Адказаць на пытанні, змешчаныя ў падручніку, падмацаваўшы словамі з тэксту.

3. Чытанне міні-сачыненняў аб маці.

III. Паведамленне тэмы ўрока

— Перш чым пачынаць дальнейшую працу, растлумачце сэнс прыказкі, запісанай на дошцы: «Не май сто рублёў, а май сто сяброў».

— Я з вамі згодна, што сяброўства і добрыя адносіны паміж людзьмі з'яўляюцца галоўным у жыцці, бо сябар заўсёды падтрымае і выручыць у цяжкую гадзіну. Але ці заўсёды так бывае? Прачытаем аб гэтым у апавяданні Міхала Янчанкі «А таму!» (с. 108-110).

IV. Чытанне апавядання настаўнікам

Бюро даведак:

шкада — жаль;

няёмка — непрыемна, цяжка;

долу — уніз.

V. Чытанне апавядання вучнямі

1. Чытанне «ланцужком» па сказе.

2. Чытанне па асобах дыялогу, выключаючы словы аўтара.

3. Чытанне і знаходжанне сказаў, якія сталі трапнымі выра-ці. Растлумачыць іх сэнс. (Да лесу рукой падаць. Мы ўсе ногі пазбівалі цябе шукаючы. А ты, Змітрок, пэўна, варон лічыў.)

VI. Аналіз зместу твора

— Куды ішлі дзеці?

— Хто да іх прыстаў?

— Як сябе стаў паводзіць Ромка ў лесе?

— Чаму Ромка не адзываўся дзецям?

— Ці добра ён рабіў?

— А чаму сталі зваць і шукаць Ромку дзеці?

— Як Ромка растлумачыў сваю адсутнасць?

— Як вы адносіцеся да хлусні Ромкі?

— Чаму Змітрок, Валодзя і Маня не назбіралі грыбоў?

— Раскажыце пра гэтых дзяцей. Якія яны?

— Ці зразумеў Ромка сваю памылку? Чаму?

— Ці правільна зрабілі дзеці, што не ўзялі хлопчыка назаўтра лес?

— Як бы вы паступілі на іх месцы?

Х в і л і н к а а д п а ч ы н к у (пад музыку)

Гульня «Лянок»

У гульні ўдзельнічаюць усе дзеці. Выбіраецца вядучы, акрэсліваюцца кругі на падлозе — гэта «гнёзды» (іх павінна быць на 2 менш, чым пар дзяцей). Пасля гэтага ўсе становяцца ў вялікае кола і бяруцца за рукі. Вядучы ходзіць па кругу і робіць розныя рухі: прысядае, падскоквае і г. д. Гульцы, не разнімаючы рук, павінны паўтараць рухі вядучага. Нечакана вядучы камандуе: «Садзі лянок!» Кожная пара імкнецца заняць «гняздо». Той, хто не зойме яго, лічыцца «пасаджаным у гняздзе» і сядзіць там да канца гульні. Затым гульня паўтараецца. Перамагае пара, якая сядзе ў апошняе «гняздо».

VIІ. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

— Каго з герояў прачытаных апавяданняў вы хацелі б бачыць сваімі сябрамі? Чаму?

— Ці ёсць у вас сапраўдныя сябры?

— Давайце складзём схему якасцей сапраўднага сябра. (3 мін працуюць па групах, потым складаецца агульная схема.)

Прыкладна схема можа выглядаць так:

 
  II. Праверка дамашняга задання. 1. Конкурснае чытанне верша на памяць. - student2.ru

СЦІПЛЛЫ  
ВЕРНЫ  
СУМЛЕННЫ  
ДОБРАЗЫЧЛІВЫ  

XIІ. Дамашняе заданне(с. 108-110)

Падрыхтаваць выразнае чытанне твора М. Янчанка «А таму! » .

Падабраць прыказкі аб сяброўстве.

Тэма: РАСЦІСЛАЎ БЕНЗЯРУК «БУДЗЕНЬ I СВЯТА»

МАР’ЯН ДУКСА «ЦІ ТАК ЧЫТАЛА?»

Мэты:

Ø фарміраваць уменне правільна і асэнсавана чытаць уголас і моўчкі;

Ø удасканальваць уменне чытаць па ролях, чытаць выразна, вылучаць у тэксце і тлумачыць значэнне слоў, якія сталі трапнымі выразамі, працаваць у групах;

Ø садзейнічаць стварэнню ў класе атмасферы сяброўства і ўзаемапавагі, выхаванню навыкаў працавітасці.

Ø

Тып урока: традыцыйны.

Абсталяванне: магнітафон, малюнкі.

ХОД УРОКА

I. Арганізацыйны момант

— Вы ўсе вельмі разумныя і кемлівыя, а таму будзеце добра працаваць на ўроку, добразычліва адносіцца адзін да аднаго. Усміхніцеся кожны суседу па парце.

Наши рекомендации