Урок № 3

Тема: Окисно-відновні реакції, процеси окиснення і відновлення, окисники і відновники.

Мета уроку:познайомити учнів з окисно-відновними реакціями. Сформувати знання про процеси окиснення і відновлення. Навчити прогнозувати окисно-відновні властивості сполук. Розвивати вміння визначати ступені окиснення елементів в речовині, розпізнавати процеси окиснення і відновлення.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, картки з прикладами завдань.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Кросворд на тему «Типи хімічних реакцій»

                               
                                 
                                   
                                   
                                   
                                 
                                   
                                 
                                   
                               
                                   
                                 
                                   
                                   
                                   
                                                   

горизонталі

1. Речовини, що вступають в реакцію.

2. Речовина, що утворюється в результаті реакції сполучення.

3. Одна із умов протікання реакції обміну.

4. Тип реакції, що відбувається між металом і кислотою.

5. Хімічні реакції, під час яких дві складні речовини обмінюються своїми складовими частинами, утворюючи дві нові речовини.

По вертикалі

1. Реакції, за яких з однієї складної речовини утворюється кілька більш простих.

6. Речовина, утворення якої є однією з умов протікання реакції обміну до кінця.

7. Реакція між основою і кислотою.

8. Хімічні реакції, за яких з двох або кількох речовин утворюється одна складна.

9. Речовина, що складається з атомів одного хімічного елемента.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ми розглянули один тип класифікації хімічної реакції за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції. А які ще є типи? Сьогодні ми почнемо знайомство із з класифікацією реакцій за зміною ступенів окиснення.

У 8 класі ми вивчали поняття «ступінь окиснення».

1) Пригадайте, що називається ступенню окиснення?

2) Які значення має ступінь окиснення? (0, +, -)

3) Як визначається ступінь окиснення? Визначте ступінь окиснення елементів у речовинах: N2, NaCl, H2SO4.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Усі хімічні реакції за зміною ступенів окиснення поділяються на 2 групи:

Урок № 3 - student2.ru

Розглянемо більш детально окисно-відновні реакції.

1. Які реакції називаються окисно-відновними?

Окисно-відновні реакції - реакції, що відбуваються із зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин.

2. Приклад запису окисно-відновної реакції

Алгоритм складання окисно – відновних реакцій

1. Розставляємо ступені окиснення елементів.

2. Визначаємо елементи, що змінили ступені окиснення.

3. Виписуємо ці елементи.

4. Визначаємо зміну кількості електронів за ступенем окиснення елементів.

5. Складаємо електронний баланс.

6. Проставляємо коефіцієнти в рівнянні реакції.

7. Визначаємо окисник і відновник, процеси окиснення та відновлення.

0 0 +2 -2

2Mg + O2 → 2MgO

Урок № 3 - student2.ru Урок № 3 - student2.ru Урок № 3 - student2.ru Mg0 -2℮ → Mg+2 2 2 відновник, процес окиснення

O20 +4℮ → 2O-2 4 1 окисник, процес відновлення

Відновники – атоми, молекули або йони, що віддають електрони.

Окисники - атоми, молекули або йони, що приєднують електрони.

Відновлення – процес приєднання електронів.

Окиснення - процес віддавання електронів.

3. Речовини залежно від ступеня окиснення можуть бути:

або лише відновниками (лише віддають е)

або лише окисниками (лише приймають е)

або і окисниками і відновниками.

Наши рекомендации