Студентські заповіді археолога
Урок № 5
Тема: Речові історичні джерела. Музеї.
Мета:
§ пояснити зміст понять «археологія», «речові джерела», «музей», «історичний заповідник»,
§ ознайомити із метою створення музеїв та історичних заповідників, характером експонатів, які в них зберігаються;
§ навчити знаходити в тексті підручника відповіді на запитання;
§ виховувати гордість за історичне минуле України.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, ілюстрації, роздавальний матеріал, комп’ютер, підключений до мережі Інтернет.
Основні поняття: археологія, археолог, речові джерела, музей, історичний заповідник.
Персоналії: В. Хвойка.
Очікувані результати:
§ учні зможуть застосовувати поняття «археологія», «речові джерела», «музей» та «історичний заповідник»;
§ розповідати про те, як історики довідуються про минулі часи на основі археологічних розкопок;
§ наводити приклади речових джерел;
§ отримають початкові знання щодо речових історичних джерел і таким чином будуть готові до відвідування археологічного чи місцевого історико-краєзнавчого музею.
Я люблю археологію — цю таємничу праматір історії. Т. Шевченко
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Історичний диктант
1. Кого називають «Батько української історії» - М. Грушевський
2. Як називається наука, яка вивчає пособи обчислення часу – хронологія
3. До якого століття відносять дати: 1965р., 1138р, 300 р. – ХХ, ХІІ, ІV
- Як називається зменшене зображення на папері поверхні Землі або її частини - Карта
- Де зберігають писемні історичні пам’ятки - в архівах
6. Як називається ц наука, що вивчає історію письма, матеріал та знаряддя письма, способи оздоблення рукописних книг— палеографія
7. На чому писали в давнину у Месопотамії - на глиняних табличках
8. Де в давнину винайшли матеріал для письма папірус - у Давньому Єгипті
9. З чого виготовляють матеріал для письма пергамент —зі шкіри телят або ягнят.
10. Де винайшли сучасний матеріал для письма — папір — в Китаї.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ЧИ МОЖУТЬ ІСТОРИКИ ВІДТВОРИТИ КАРТИНИ МИНУЛОГО, КОЛИ СВІДКІВ ПОДІЙ УЖЕ НЕМАЄ? ЩО ЇМ ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО?
IV. Мотивація навчальної діяльності
Кожен із вас хоча б раз у житті відвідував музей. Пригадайте, які експонати ви бачили. Чи замислювалися ви над тим, яким чином знаряддя праці, посуд, ювелірні прикраси та інші речі потрапляють до музеїв?
Відповідь на це питання буде метою нашого уроку.
А поки що ознайомимося із заповідями археологів — людей, без праці яких усі музеї світу залишалися б порожніми.
Студентські заповіді археолога
- Житло археолога — палатка.
- Знаряддя археолога — лопата.
- Щастя археолога — смітник.
- Мрія археолога — могила.
Тож розпочнімо вивчення теми уроку — «Речові джерела. Музеї».