Урок 2
Тема. Розв’язування задач на суму та різницю величин за допомогою рівнянь
Мета. Учити учнів розв'язувати задачі за допомогою рівнянь. Формувати в учнів навички розв'язувати задачі з елементами письмового пояснення.
Тип уроку. Комбінований урок.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
Перегляньте чи правильно ви виконали домашнє завдання:
Задача 1277.
Розв’язання
Нехай в другому кошику було х яблук, тоді в першому – (х+14)яблук, а в обох кошиках було х+х+14,що за умовою становить116 яблук.
Маємо рівняння
х+х+14=116,
2х+14=116,
2х=116-14,
2х=102,
х=102:2,
х=51.
Отже в першому кошику було 51 яблуко, а в другому 51+14=65 (яблук).
Відповідь: в першому кошику було 51яблуко, а в другому – 65 яблук.
II. Актуалізація опорних знань.
Згадаймо! І розв’яжемо давайте швидко!
Усні вправи
1. За рисунком складіть задачу, щоб її розв’язання привело до рівняння 2х+6х=32.
2. Дано 2 числа а і в. Запишіть у вигляді рівності:
а) що сума цих чисел 12; б) різниця чисел 3;
в) число а на 2 більше від числа в;
г) число а на 3 менше від числа в;
д) подвоєне число а дорівнює потроєному числу
ІІІ. Формування умінь і навичок.
Проглянь зразки розв’язання задач на складання рівнянь по підручнику, запиши розв’язання в зошит.
№ 1279.
Умова.
Фермер відвів під зернові культури на 360га, або у 5,5 разу більше ніж під овочеві. Скільки землі відвів фермер під зернові культури і скільки під овочеві?
Нехай фермер відвів під овочеві культури х га поля, тоді під зернові культури він відвів 5,5х га. Під зернові культури фермер відвів на (5,5х – х)га більше, ніж під овочеві, що, за умовою задачі, дорівнює 360. Одержимо рівняння: 5,5х – х = 360. Розв'яжемо його:
4,5х = 360;
х = 360 : 4,5;
х = 80.
Отже, під овочеві культури фермер відвів 80 га, а під зернові культури — 5,5 · 80 = 440.
Відповідь. 440 га, 80 га.
№ 1281.
Умова
Довжина прямокутника в 4 рази більше від його ширини, а периметр дорівнює 60м. Знайдіть площу прямокутника.
Нехай ширина прямокутника дорівнює х м, тоді довжина — 4х м. Периметр прямокутника дорівнює (х + 4х) · 2,що, за умовою задачі, становить 60 м. Одержимо рівняння: 2 · (х + 4х)= 60. Розв'яжемо його:
2 · 5х = 60;
10х = 60;
х = 60 : 10;
х = 6.
Отже, ширина прямокутника дорівнює 6 м, а довжина — 6 · 4 = 24 м, Тоді площа прямокутника: S = 6 · 24 = 144 (м2).
Відповідь. 144 м2.
№ 1282.
Умова
Середнє арифметичне двох чисел дорівнює 4,1. Одне з них утричі більше, від іншого. Знайдіть ці числа.
Нехай перше число дорівнює х, тоді друге — 3х. Середнє арифметичне цих чисел дорівнює (х + 3х) : 2, що за умовою задачі становить 4,1. Одержимо рівняння: (х + 3х) : 2 = 4,1. Розв'яжемо його:
4х : 2 = 4,1;
2х = 4,1;
х = 2,05.
Отже, одне число дорівнює 2,05, а інше — 3 · 2,05 = 6,15.
Відповідь. 2,05; 6,15.
Розвяжіть задачі самостійно і запишіть в зошит.
Задача 1. Костюм на 119 грн. дешевший за пальто. Скільки коштує костюм, якщо пальто в 1,7 раза дорожче за костюм?
Задача 2. У трьох цехах заводу 370 робітників. У першому цеху в 3 рази більше робітників, ніж у другому, а в третьому - на 20 робітників більше, ніж у другому. Скільки робітників працює в кожному цеху?
Перевір себе:
1. 170 гривнів, 2. 210, 70, 90 робітників.
Якщо ти отримав такий результат, ти молодець! Правильно розв’язав задачі.
IV. Пояснення домашнього завдання.
§6, п. 43.№ 1280.
Умова
Одне число утричі більше від іншого, а їх різниця дорівнює 132. Знайдіть ці числа.
Незабудь прочитати уважно задачу, подумай яке з чисел буде х, а чому дорівнює інше число. Бажаю тобі успіху і пам’ятай мої поради!!!