Ііі. жаңа сабақ түсіндіру
Аустралияның климаты. Өзендері мен көлдері
Аустралияның климаты. Өзендері мен көлдері.
Пәні: Материктер мен мұхиттар географиясы
Сыныбы: 7 сынып
Өтілетін орны: Интерактивті кабинет
Пән мұғалімі: Нұрекешова Жанат
Сабақтың тақырыбы: Климаты. Өзендері мен көлдері
Сабақтың мақсаты: Аустралия материгінің климаттық жағдайы мен өзен-көлдері туралы шолу жасау.
Сабақтың міндеті: а) Білімділік: Аустралия материгінің климаты мен өзен-көлдері туралы түсінік бере отырып, географиялық білімдерін толықтыру
.
ә) Тәрбиелік: Географиялық білім бере отырып, имандылыққа, адамгершілікке және елжандылыққа тәрбиелеу.
Блум жүйесі | Мұғалімнің қызметі | Оқушылардың қызметі | Тапырмалар |
Білу | «Климаты. Өзендер мен көлдері» тақырыбына жоспар жасау. Интерактивті тақтамен жұмыс жасауды түсіндіру | Негізгі жоспар мен түсінікті білу. Интерактивті тақтамен жұмыс жасай білу | Интерактивті тақтаны жоспар бойынша білу. «Интернет және біз», «Сөздік жұмысы», «Географиялық шағын әңгіме» |
Түсіну | 1.Аустралия туралы түсінік беру 2.Климаты 3.Өзендері мен көлдері | Интерактивті тақтамен жұмы жасай отырып, нақты түсінік қалыптстыру | «Есте сақтау үшін, стратегия бойынша қажетті мәліметтерді жазып алу» |
Қолдану | Жеке оқушымен жұмыс, нақты жауабын жазуға, ойлауға жетелейді. | Ойларын қорытындылап, дәптермен жұмыс жасап, тапсырманы орындайды |
|
Талдау | Сыныпқа бақылау жасау | «Кім жылдам?» тест тапырмаларын орындайды, талдайды | «Кім жылдам?» |
Жинақтау | Жаңа сабақты бекіту, негізгі түсінік қалыптастыру | Сұрақтарға жауап беру | «Тақырыптық сөзжұмбақ» шешу |
Бағалау | «Бағалау кестесі» арқылы қушыларды бағалау | Өз біліміне сипттама жасау | Әр оқушының қатысуын, білімін анықтау, бағалау |
б) Дамытушылық: Оқушылардың дүниетанымы кеңейеді, танымдық қабілеті жетіледі, қызығушылығы мен белсенділігі артады, интерактивті тақатамен және картамен жұмыс жасау іскерлігі дамиды.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақты ұйымдастыру формасы: Блум жүйесі
Оқытудың формасы:Ұжымдық, жеке-даралап оқыту
Сабақтың көрнекілігі: Интерактвті тақта, проектор, карта.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды интерактивті кабинетке орналастыру, сәлемдесу. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқу құралдары мен сабаққа қатысуын түгелдеу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
«Интернет және біз» оқушылардың өз бетінше интернеттен алған қосымша мәліметтерін ортаға салу.
Сабақ барысында кездесетін кейбір географиялық терминдермен жұмыс жасау үшін «Сөздік жұмысы» интерактивті тақта арқылы жүргізіледі:
- Бойра – құрма жапырағынан тоқылған жабу
- Эфиоптар – еуропалықтар мен негр тектестерден шыққан нәсілдер
- Малагасийлер – негрлер мен монғол тектестерден шыққан нәсілдер
Үй тапсырмасын жете меңгеріп, сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды «Бағалау парағына» түсіру.
ІІІ. Жаңа сабақ түсіндіру
Білу. Жаңа тақырып жоспары:
1.Аустралия климаты.
2. Жаздағы ауа-райы.
3. Қыстағы ауа-райы
4. Өзендері мен көлдері туралы түсініктер беру.
«Есте сақтау үшін» стратегиясы бойынша қажетті мәліметтерді дәптерге түсіріп алу.
Ауданы. 7,7млн.км² халық саны. 19,2 млн /2000/ мем.тіл – ағылшын.
Астанасы – Канберра
Австралияның жабайы табиғаты, оның тамаша жағажайлары жақсы демалуға спортпен шұғылдануға мол мүмкіндік береді. Мұнда күнге қыздырынуға және шомылуға, еліне саяхат жасауға және тау шаңғысымен жүзе аласыздар.
Австралия халқының саны 19 млн. Негізгі халқы – аборигендер шамамен – 228 мыңдай. Халықтың көбі материк пен аралдардың шығыс жағалауында тұрады. Ағылшын тілінде сөйлейді. Аустралия тек қана –аустраля одағынан тұрады. Оңтүстік жартышарда орналасқан. Қыс айлары: маусым, шілде, тамыз. Матерктің шығысында тынық мұхиты, батысында үнді мұхиты жатады. Аустралияның көп бөлігі тропиктік және субтропиктік белдеуде орналасқан. Орта есеппен шілдеде -12 -20 С болса, қаңтарда +20 +30 С болады.
Аустраляға бара қалсаңыз ол жақтың асханаларына соқпай кеткен жөн болмас. Ол жақта сізге қолтырауын, кенгуру еті және қоңыздар мен құрттар, теңіз жәндіктері мен жемітерден ас дайындап береді.
Аутралияда мерекелік күндер аса көп емес. 1-қаңтар жаңа жыл, 26- қаңтар тәуелсіздік күні, 14-маусымда королева Елизаветаның туған күні, 25-28 желтоқсан рождество.
Олдану.
|
Аустралия материгіне тиісті сөздер | Аустралия материгіне тиісті емес сөздер |
Эйр | Сеул |
Кенгуру | Пингвин |
Үлкен Артезия | Ниагара |
Муррей | Анкара |
Сидней | Атлант мұхиты |
Тынық мұхиты | Банан |
2.Жеке оқушыға озық тапсырма. «Ти» кестесін толтыру.
Аустралия | Ортақ белгі | Қазақстан |
Ерте бөлінген | Шөлді жерлер | Тәуелсіз. |
Жыртқыштар жоқ | Аумағы үлкен | Биік таулар бар |
Оңтүстік жарты шарда | Халқы сирек орналасқан | Солтүстік жарты шарда орналасқан |
Бір ғана Аустралия одағы | Табиғи ресурстар көптеп кездеседі. | Мұз басу |
Тропиктік сызық өтеді. | Мал шаруашылығы дамыған оның ішінде қой өсіру. | Қоңыржай белдеуде. |
Талдау
«Кім жылдам?»тест тапсырмаларын интерактивті тақтадан барлық оқушылар бірге орындау.
1.Ең кіші материк:
А) Антарктида
Аустралия
Б) Африка
2. “Чили” қай материкте?