Четверта зупинка – музична фізкультхвилинка
Страница 1 из 4
Зеленяк Н.М.,
учитель початкових класів,
НВК «Кіровоградський колегіум -
СЗНЗ I-III ступенів - ДНЗ – ЦЕВ»
Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області
МІЙ СОНЯЧНИЙ ДІМ – ЦЕ МОЯ УКРАЇНА!
(урок-мандрівка для учнів 1 класу)
Мета: формувати компетентності: ключові (уміння вчитися –
самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, працювати згідно з
правилами роботи в групі; загальнокультурна – дотримуватись норм
мовленнєвої культури; здоров’язбережувальна – дотримуватись правильної
постави за партою; предметні – ознайомити з державними і народними
символами України, розвивати активний словниковий запас учнів; розвивати
уяву, мислення, увагу, пам’ять; виховувати толерантність у взаємодії з учнями,
почуття гордості і любові до Батьківщини).
Обладнання: плакати національної символіки, географічна карта
України, аркуші з назвами тематичних зупинок уроку, аркуш для роботи в
групах і кольорові олівці, у кожного учня паперова квітка діаметром близько
8 см з білою серединкою.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Учитель вітає дітей з початком нового навчального року, висловлює
побажання здоров’я, успіхів у навчанні, гарного настрою.
Увага! Увага! Скінчилось літо!
А скільки пригод неймовірних прожито!
Поїздки до моря, веселі пригоди,
Ігри та сонце, дарунки природи!
Давайте пограємо в гру «Тісне коло» і познайомимося з кожним.
(Усі стають в коло і беруться за руки. Учитель називає імена дітей і
той, хто почув своє ім’я, робить крок уперед.)
Давайте привітаємо один одного і вивчимо наш девіз.
Неповторні ти і я,
Разом ми одна сім’я,
Будемо у мирі жити,
Гарно вчитись і дружити,
Щоб батьки могли радіти,
Що такі в них добрі діти.
Страница 2 из 4
ІІ. Ознайомлення з темою та правилами проведення уроку-мандрівки
- Сьогодні ми з вами вирушаємо в мандрівку нашою країною. У нас є
малюнок, на якому зображені зупинки. Ми будемо рухатися від одної до іншої
по кольорових стрічках. Під час мандрівки треба бути дуже уважним, щоб
багато чого запам’ятати.
ІІІ. Осмислення та усвідомлення вивченого матеріалу
Перша зупинка – «Моя Батьківщина»
- Хто з вас здогадається про яку країну йде мова?
Незалежна і єдина
Що то, діти за країна –
Неба синього блакить,
На ланах у серпні жито
Стиглим золотом блищить?
Люди мудрі, працьовиті
У країні тій живуть.
На чуже не зазіхають
І свого не віддадуть.
Гори є і полонини,
Є моря, річки, ліси...
Загалом, то є країна
Невимовної краси!
Гордо, голосно, дитино,
Ти назви ім’я країни,
У якій, хвалити Бога,
Народився і живеш.
Їй дочкою є чи сином
І, коли ти підростеш,
Будеш їй творити славу,
Розбудовувать державу.
Отже, зветься ця країна,
Незалежна і єдина –
(відповіді дітей)
Наша ненька – Україна!
Наталія Козленко
- Отже, як називається наша країна?
- Україна для нас – Батьківщина. Що означає це слово?
Учитель: Слово Батьківщина – від слова батько. Це земля, на якій ви
народилися, де народилися і ваші діди, і ваші батьки, і всі ми.
Якщо ви подивитесь на карту, то побачите гори, і моря, і річки. А в наше вікно
видно школу, дерева, ігровий майданчик, вулицю. Саме з нашої вулиці, чудових
краєвидів рідного краю складається наша Батьківщина, земля моїх батьків.
Учень: Квітку у садочку,
Зернятко у полі,
Пташку, що в гайочку,
Гори, ріки, доли,
Хату, шлях, будівлю,
Сонце в небі синім,
Ми звемо чарівним
Словом – Батьківщина.
Друга зупинка – «Сонячний дім»
- На цій зупинці ми вивчимо вірш А. Німенка про Україну.
Страница 3 из 4
СОНЯЧНИЙ ДІМ
Привітний і світлий наш сонячний дім,
Як радісно й весело жити у нім.
Тут мамина пісня і усмішка тата.
В любові й добрі тут зростають малята.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине:
«Мій сонячний дім – це моя Україна!»
Третя зупинка – «Державні символи»
- Кожна держава має свої державні символи, які люди бережуть і
шанують. Такими символами є Державний Прапор України, Державний Герб
України, Державний Гімн України.
Державний Прапор України складається з двох смуг: синьої та жовтої.
Жовта колір симовлізує багатство України – хліб, золотий степ, залитий
сонячним промінням; синій – чисте небо. А якщо змішати ці дві фарби, то вийде
зелений колір – колір життя.
- А щоб ви краще запам’ятали кольори прапора, попрацюємо разом.
(У кожної дитини – кольорова квітка, а за кольором квітки діти
об’єднуються в групи по 4-5 учнів. Кожна група отримує аркуш із зображенням
прапора, який треба розфарбувати як прапор України).
(У кожної групи набір кольорових олівців. Діти спробують самостійно
обрати потрібні кольори і головне – домовитися. У такій роботі вже будуть
виявляти себе лідери).
По завершенню роботи всі малюнки презентують на дошці.
Учні розповідають вірш Д. Павличка «Наш прапор»:
Небеса блакитні
Сяють з глибини,
А пшеничні й житні
Мерехтять лани.
Прапор наш, як літо,
В сонці майорить.
По долині – жито,
По горі – блакить.
(Під час читання вірша вчитель ще раз показує кольори на прапорах
кожної групи.)
Державний Гімн України – цє національний гімн на музику
М. Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського
«Ще не вмерла України і слава, і воля».
Під час виконання Державного Гімну України всі повинні встати.
Малий Державний Герб України (тризуб) – знак княжої держави
Володимира Великого.
Четверта зупинка – музична фізкультхвилинка.