Пәні: Дүние жүзі тарихы | Сынып: 7 | Мерзімі: |
Тақырыбы: | §4. Ү-Х ғ.ғ. арабтар. Ислам дүниесі мәдениетінің дамуы |
Мақсаты: | Ү-Х ғасырларда өмір сүрген араб феодалдық мемлекетінің құрылуы, саяси жүйесі, шаруашылығы және арабтардың бірігуі мен ислам дінінің таралуы туралы толық мағлұмат беру. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері артады |
Бағалау критерийлері: | Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау |
Әдіс-тәсілдер: | Диалогтық оқыту, шахмат әдісі, |
Сабақтың барысы: |
Кезеңі | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Кіріспе | 2 минут | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару | Оқушылар оқу құралдарын дайындайды | Ауызша мадақтау | АКТ стикерлер |
3 минут | Оқушыларды топқа бөлу (түрлі түстер арқылы) | Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады | Жылдам отырған топқа 1 стикер беру | Тақырыпқа байланысты суреттер |
Таныстырылым | 3 минут | Тақырып бойынша түсінік беру | Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді | Стикерлер арқылы ынталандыру | АКТ |
Негізгі бөлім | 20 минут | Джигсо әдісі Мәтінмен жұмыс | Оқушы орындау керек Сұрақтар қояды, жауап береді | Белсенді топқа стикерлер | Дүние жүзінің саяси картасы А4 форматтағы қағаздар |
5 минут | Жаңа сабақты қорытындылау Шахмат әдісі | Дүние жүзінің саяси картасымен жұмыс Дәптермен жұмыс | Стикерлер арқылы | Оқулық Тақырыпқа байланысты суреттер АКТ |
2 минут | Сергіту сәті | Көңіл-күйлері көтеріліп, сабаққа деген ынтасы артады | Ауызша мадақтау | Интерактивті тақта |
Қорытынды | 10 минут | Суммативті бағалау 2 жұлдыз 1 тілек Рефлексия жасау Үйге тапсырма | Оқушы өзін-өзі бағалайды Рефлексия | Жиынтық бағалау Рефлексия | Алма ағашы |
Пәні: Дүние жүзі тарихы | Сынып: 7 | Мерзімі: |
Тақырыбы: | §6. Ерте орта ғасырлардағы Орталық Азия жеріндегі феодалдық қатынастар. |
Мақсаты: | Оқушылар Эфталит мемлекеті, олардың шаруашылығы мен мәдениетін біледі, мемлекеттің ыдырау себептері туралы талдайды |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттері артады |
Бағалау критерийлері: | Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау |
Әдіс-тәсілдер: | Диалогтық оқыту, шахмат әдісі, орамал тастау |
Сабақтың барысы: |
Кезеңі | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Кіріспе | 2 минут | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару | Оқушылар оқу құралдарын дайындайды | Ауызша мадақтау | АКТ стикерлер |
3 минут | Оқушыларды топқа бөлу Сурет құрау арқылы | Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады | Жылдам отырған топқа 1 стикер беру | Тақырыпқа байланысты суреттер |
Таныстырылым | 5 минут | Үй тапсырмасын сұрау Орамал тастау | Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді | Стикерлер арқылы ынталандыру | АКТ |
Негізгі бөлім | 20 минут | Джигсо әдісі Мәтінмен жұмыс Эфталит мемлекетінің әлеуметтік-экономикалық дамуы Патриархтық қатынас үстем болды | Бақташылар жылқы мен қой өсірген | Құлеңбегі кеңінен пайдаланылды | Сауда | Ірі жер иелері | Қауымдық жер | | | | | | Оқушы орындау керек Сұрақтар қояды, жауап береді | Белсенді топқа стикерлер | Дүние жүзінің саяси картасы А4 форматтағы қағаздар |
5 минут | Жаңа сабақты қорытындылау Шахмат әдісі | Дүние жүзінің саяси картасымен жұмыс Дәптермен жұмыс | Стикерлер арқылы | Оқулық Тақырыпқа байланысты суреттер АКТ |
Қорытынды | 10 минут | Суммативті бағалау 2 жұлдыз 1 тілек Рефлексия жасау Үйге тапсырма | Оқушы өзін-өзі бағалайды Рефлексия | Жиынтық бағалау Рефлексия | Білім ағашы |