Тақырыбы: 3-4 тақырып Америка Құрама Штаттары. АҚШ-тың шаруашылығы.
Сынып
Сабақ: 1
Мерзімі:2.09.2011 жыл.
Тақырыбы: Кіріспе. І- бөлім. Дүниежүзіне айймақтық шолу.
І-тарау. Еуропа елдері. Еуропаның саяси картасы мен құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға дүние жүзінің жеке аймақтары туралы жалпы шолу жасап, қазіргі саяси картаны талдау. Еуропа елдеріне жеке тоқталып, ЭГЖ, табиғат ресурстары, табиғат жағдайлары, жалпы орналасу ерекшеліктері туралы білім беру.
Дамытушылық: оқушылардың өткен тәжірибелерінде үйренген икемділіктері мен дағдыларын қолдана отырып, карталарды пайдалана отырып білімдері мен көзқарастарын кеңейту.
Тәрбиелік: дүние жүзінің жеке аймақтарын жеке- жеке қарастыра отырып, пәнге деген сүйіспеншіліктерін тудыру, географиялық мәдениетке тарту.
Сабақтың түрі: жаңа тақырып
Сабақты ұйымдастыру формасы: фронтальді
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап
Көрнекіліктері:дүние жүзінің саяси картасы.
Сабақтың кезеңдері:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Білім мен іскерліктерін жан-жақты тексеру кезеңі
3. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі
4. Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі
5. Сабақты қорытындылау кезеңі
6. Бағалау кезеңі
7. Үйге тапсырма беру кезеңі
Сабақтың барысы
Сабақ-тың кезеңде-рі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||
1. Ұйым-дастыру кезеңі (2 мин) | Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. | Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Сабаққа дайындалу. | |||||||||||||||||||||||||||
2. Білім мен іс-керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі. (10 мин) | Өткен 10 сыныптың материалдарын еске түсіруге арналған сұрақтар: Ø Дүние жүзінде неше материк бар? Ø Неше мемлекет бар? Ø Ең үлкен мемлекетті атап, картадан көрсет? Ø Жер шарындағы мемлекеттерді қалай топтастыруға болады? Себебін түсіндір? Ø Еуропа аймағы несімен ерекше немесе мәлім? Ø Еуропаның орналасуында қандай қолайлы және қолайсыз жағдайларды көріп тұрсыздар? | Оқушылар өткен курсты естеріне түсіріп, сұрақтарға жауап беруге тырысады. | |||||||||||||||||||||||||||
3. Жаңа мате-риалды меңгерту кезеңі. (15 мин) | Дүниежүзінің аймақтың шолу географиясының қазіргі кезед пайдалануды негізгі себептерінің бірі ол: · 20 ғ. ІІ жартысынан бастап дүниежүзінің көптеген елдерде табиғат ресурстарының шаруашылық мақсатта шамадан тыс пайдалануы салдарынан табиғи орта үлкен өзгеріске ұшырады; · Жекелеген аймақтар, елдер туралы жүйелі географиялық білім қалыптастыруда түрлі ғылым салалары туралы материалдар мен деректерді пайдаланудың маңызы зор. Еуропа аймағында 41 мемлекет бар, 4 дамыған, қалғаны дамушы. Жер көлемі, мемлекеттік құрылымына тоқталу, мұхитқа тікелей шығу жолдары бар. | Оқушылар дәптерлеріне мұғалімнің белгілегендерін жазып, өз ойларын ортаға салып, сұрақтарын қояды. Өзара және мұғаліммен пікір алмасады. Қолдарындағы атластарынан қарап, салыстырып, сәйкестендіреді. | |||||||||||||||||||||||||||
4. Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі (9 мин) | Төмендегі кестені толтыр:
| Оқушылар тапсырманы орындайды. | |||||||||||||||||||||||||||
5. Сабақты қорытындылау кезеңі (5 мин) | Сабақты бүгінгі тақырыптар бойынша фронтальді немесе жеке сұрақтар қою арқылы қорытындылау: 1. Еуропада неше ел бар? Оларды топтастыр. 2. Еуропа елдерінің ЭГЖ-ң басты ерекшелітері қандай? 3. Еуропаның саяси картасы қандай тарихи кезеңдерге бөлінеді? 4. Қазіргі саяси жағдайында қандай өзгерістер бар? 5. Қазіргі экологиялық жағдайын сипаттап, мысалдар келтіріңдер. | Мұғалімнің сұрақтарына өз немесе мұғалімнің қалауымен жауап береді. | |||||||||||||||||||||||||||
6. Бағалау кезеңі (2 мин) | Оқушыларды сабаққа қатысуларына, тапсырмаларды орындауларына қарай, жауаптарының дұрыстығына қарай 5 баллдық шкаламен бағалайды. | Өздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады. | |||||||||||||||||||||||||||
7. Үйге тапсырма беру кезеңі (2 мин) | 1-2 параграфтарды оқу, кескін картаға саяхатшылардың маршруттарын салу және олар туралы баяндама жазу. | Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды. |
Сынып
Сабақ: 1
Мерзімі:
Тақырыбы: 2 Экономикасы жоғары дамыған елдерге сипаттама
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға дүние жүзінің жеке аймақтары туралы жалпы шолу жасап, қазіргі саяси картаны талдау.Дамыған елдеріне жеке тоқталып, ЭГЖ, табиғат ресурстары, табиғат жағдайлары, жалпы орналасу ерекшеліктері туралы білім беру.
Дамытушылық: оқушылардың өткен тәжірибелерінде үйренген икемділіктері мен дағдыларын қолдана отырып, карталарды пайдалана отырып білімдері мен көзқарастарын кеңейту.
Тәрбиелік: дүние жүзінің жеке аймақтарын жеке- жеке қарастыра отырып, пәнге деген сүйіспеншіліктерін тудыру, географиялық мәдениетке тарту.
Сабақтың түрі: жаңа тақырып
Сабақты ұйымдастыру формасы: фронтальді
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап
Көрнекіліктері:дүние жүзінің саяси картасы.
Сабақтың кезеңдері:
8. Ұйымдастыру кезеңі
9. Білім мен іскерліктерін жан-жақты тексеру кезеңі
10. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі
11. Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі
12. Сабақты қорытындылау кезеңі
13. Бағалау кезеңі
14. Үйге тапсырма беру кезеңі
Сабақтың барысы
Сабақ-тың кезеңде-рі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |||||||||||||||||||||||||||
1. Ұйым-дастыру кезеңі (2 мин) | Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. | Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Сабаққа дайындалу. | |||||||||||||||||||||||||||
2. Білім мен іс-керліктерін жан-жақты тексеру кезеңі. (10 мин) | Өткен сабақтың материалдарын еске түсіруге арналған сұрақтар: Ø Аустарлия аймағының ауданы ? Ø Оңтүстік Америкаданеше мемлекет бар? Ø Ең үлкен мемлекетті атап, картадан көрсет? Ø Жер шарындағы мемлекеттерді қалай топтастыруға болады? Себебін түсіндір? Ø Еуропа аймағы несімен ерекше немесе мәлім? Ø Еуропаның орналасуында қандай қолайлы және қолайсыз жағдайларды көріп тұрсыздар? | Оқушылар өткен курсты естеріне түсіріп, сұрақтарға жауап беруге тырысады. | |||||||||||||||||||||||||||
3. Жаңа мате-риалды меңгерту кезеңі. (15 мин) | Дүниежүзінің экономикасы жоғары дамыған мемлекеттерінің экономикасының даму себептері: · 20 ғ. ІІ жартысынан бастап дүниежүзінің көптеген елдерде табиғат ресурстарының шаруашылық мақсатта шамадан тыс пайдалануы салдарынан табиғи орта үлкен өзгеріске ұшырады; · Жекелеген аймақтар, елдер туралы жүйелі географиялық білім қалыптастыруда түрлі ғылым салалары туралы материалдар мен деректерді пайдаланудың маңызы зор. Еуропа аймағында 41 мемлекет бар, 4 дамыған, қалғаны дамушы. Жер көлемі, мемлекеттік құрылымына тоқталу, мұхитқа тікелей шығу жолдары бар. | Оқушылар дәптерлеріне мұғалімнің белгілегендерін жазып, өз ойларын ортаға салып, сұрақтарын қояды. Өзара және мұғаліммен пікір алмасады. Қолдарындағы атластарынан қарап, салыстырып, сәйкестендіреді. | |||||||||||||||||||||||||||
4. Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі (9 мин) | Төмендегі кестені толтыр:
| Оқушылар тапсырманы орындайды. | |||||||||||||||||||||||||||
5. Сабақты қорытындылау кезеңі (5 мин) | Сабақты бүгінгі тақырыптар бойынша фронтальді немесе жеке сұрақтар қою арқылы қорытындылау: 1. Еуропада неше ел бар? Оларды топтастыр. 2. Еуропа елдерінің ЭГЖ-ң басты ерекшелітері қандай? 3. Еуропаның саяси картасы қандай тарихи кезеңдерге бөлінеді? 4. Қазіргі саяси жағдайында қандай өзгерістер бар? 5. Қазіргі экологиялық жағдайын сипаттап, мысалдар келтіріңдер. | Мұғалімнің сұрақтарына өз немесе мұғалімнің қалауымен жауап береді. | |||||||||||||||||||||||||||
6. Бағалау кезеңі (2 мин) | Оқушыларды сабаққа қатысуларына, тапсырмаларды орындауларына қарай, жауаптарының дұрыстығына қарай 5 баллдық шкаламен бағалайды. | Өздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады. | |||||||||||||||||||||||||||
7. Үйге тапсырма беру кезеңі (2 мин) | 2 параграфтарды оқу, кескін картаға саяхатшылардың маршруттарын салу және олар туралы баяндама жазу. | Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды. |
Сабақ:№3
Сыныптар: 11
Күні: 16.09.2011
Тақырыбы: «0»-дік бақылау жұмысы
Мақсат-міндеттер:
Білімділік мақсаты – балалардың 10 сыныпта алған білімдерін еске түсіру және бекіту
Дамытушылық мақсаты – оқушылардың ойлау қабілетін дамыту. Жалпы оқу іскерліктерін үйрену, жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамыту, пәнге деген қызығушылығын, танымдық қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік мақсаты – Оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, географиялық мәдениетін қалыптастыру.
Оқу құралдары:10 сынып Атлас, Дүние жүзінің саяси картасы, Дүние жүзінің физикалық картасы
Сабақ түрі:Қайталап, қорытындылау сабағы
Оқыту әдістері: Репродуктивті, проблемалық әдіс
Сабақ жоспары: І кезең – ұйымдастыру кезеңі (3 мин)
ІІ кезең – білім мен икемділіктерін бекіту (40 мин)
ІІІ кезең – қорытынды кезеңі (2 мин)Сабақ барысы:Кезең | Мұғалім әрекеті | Оқушылар әрекеті |
І | Мұғалім оқушылармен амандасып, тыныштыққа орнатады да, кім-жоғын сұрайды. Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Оқушылардың бақылау дәптерлері немесе қағаздардың бар-жоқтығын тексереді. Балаларды нұсқаларға бөледі. | Оқушылар мұғаліммен амандасады және сабаққа дайындалады. |
ІІ | І нұсқа 1 тапсырма. Өнеркәсіп және оның салалары 2 тапсырма. Ресейге кешендік сипаттама бер: ü ЭГЖ ü Мемлекет тарихы ü Табиғат жағдайлары мен ресурстары ü Халқы ü Шаруашылығы ü Экономикалық аудандары ü Туризм және СЭБ 3 тапсырма. Табиғат ресурстары және олардың түрлері 4 тапсырма. Терминдерге анықтама бер: Халықаралық қаржы – қаражат жүйесі, резервтік валюта, геоид, гидрология. ІІ нұсқа 1 тапсырма. Ауыл шаруашылығы және оның салалары 2 тапсырма. Украинаға кешендік сипаттама бер: ü ЭГЖ ü Мемлекет тарихы ü Табиғат жағдайлары мен ресурстары ü Халқы ü Шаруашылығы ü Экономикалық аудандары ü Туризм және СЭБ 3 тапсырма. Табиғат ресурстары және олардың түрлері 4 тапсырма. Терминдерге анықтама бер: Халықаралық несие нарығы, халықаралық экономикалық байланыстар,сфероид, климатология. | Тапсырмаларды орындайды. |
ІІІ | Мұғалім жалпы сабақ барысын қорытындылайды. Сосын оқушыларды үзіліске жібереді. | Оқушылар үзіліске шығады. |
Сыныптар: 11
Күні:
Тақырыбы: 3-4 тақырып Америка Құрама Штаттары. АҚШ-тың шаруашылығы.
Мақсат-міндеттер:
Білімділік мақсаты – АҚШ-тың экономикалық-географиялық жағдайының ерекшеліктерін ашу; мемлекеттің тарихы, геосаяси жағдайының әлемде алатын орнын анықтау.Дамытушылық мақсаты – оқулық материалдары мен тақырыптық карталардың көмегімен Амриканың жоғары дамыған елдерінің, оның ішінде АҚШ-тың табиғат жағдайына шаруашылық тұрғыдан баға беруге, табиғат ресурстарының ел экономикасын дамытудағы роліне, елдердің экономикалық-географиялық жағдайларының тиімді жақтары мен саяси құрылымы өзгерген елдерді анықтап салыстыруға, кесте құрастыруға үйрету.
Тәрбиелік мақсаты – Оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеті мен географиялық мәдениетін қалыптастыру.
Оқу құралдары:Оқулық, 11 сынып Атласы, Дүние жүзінің саяси картасы
Сабақ түрі:Аралас сабақ
Оқыту әдістері: Репродуктивті, проблемалық әдісСабақтың жоспары:І кезең – ұйымдастыру (2 мин) ІV кезең – үйге тапсырма беру (4 мин)
ІІ кезең – жаңа тақырыпты меңгеру (20 мин) V кезең – бағалау кезеңі (2 мин),
ІІІ кезең – білім мен икемділіктерін бекіту (15мин) VІ кезең – қорытынды (2 мин)Сабақ барысы: