Азақстан тарихы 9 «а,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Тың игеру.
Сабақтың мақсаты:
Соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның ауыл шаруашылығында қалыптасқан жағдай туралы түсінік беру;
Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді оята отырып, Қазақстанның ХХ ғасыр бойындағы ауыл шаруашылығының дамуын көрсету;
Оқушыларды қоғамдық – саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізер әсерімен таныстыру.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа сабақтың жоспары
IV. Сабақты бекіту:
V. Бағалау:
VI. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
· Оқу құралын тексеріп түгелдеу
· Әнұран орындау,
· Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
G Экономикалық реформалар не себепті сәтсіздікке ұшырады?
G Соғыстан кейін халықтың жағдайы қалай өзгерді?
G КСРО кезінде рубльдің қазақшасы қалай аталды?
G Қала мен ауылға шоғырланудағы әлеуметтік қайшылықтар туралы айтыңдар?
Экономикалық дамуға баға беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
· Соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның ауыл шаруашылығында қалыптасқан жағдай
· Тың жерлерді игеруге жаппай кірісу
· Тың игерудің нәтижелері мен салдарлары
· Демографиялық ахуал
· Мал шаруашылығының жайы
Тың игеру
Тың игерудің жағымды жақтары | Тың игерудің жағымсыз жақтары |
Сабақты бекіту:
Соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның ауыл шаруашылығында қалыптасқан жағдай туралы айтыңдар?
Тың игеру қай жылдан басталды?
Тың игеру жылдарында жайылымдық жерлердің көп бөлігін жыртудың салдары?
Тың игерудің нәтижелері қандай болды?
Тың игеру жылдары Қазақстанға көшіп келгендер саны?
Эрозия дегеніміз не?
Аграрлық дағдарыс дегенді қалай түсінесіңдер?
Тың игеру жүргізілген облыстарды ата?
Қазақстанда игерілген жер көлемі | Тың игеруде Қазақстанға көшіп келген адам саны | Тың жерлерді тез арада игеру идеясын қолдамаған республика басшылары |
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау.
Үйге тапсырма: § Ауыл шаруашылығының дамуы. Тың игеру.
Сабақ №29
Ж Қысқа мерзімдік жоспар
Азақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Республиканың 1954-1965 жылдардағы қоғамдық саяси өмірі.
Сабақтың мақсаты:1950 жыл-ң ортасындағы біршама прогресшілбастамалар, республиканың 50 ж-ғы қоғамдық-саяси жағдайы, кеңестік қоғамның әлеуметтік проблемалыр, Теміртаудағы толқуларҚазақстанның шетелдермен мәдіни, ғылыми және сауда байланыстары туралы мәлімет беру, баяндау. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Дамытушылық: ой-өрісін қалыптастыру;
Тәрбиелік: патриоттыққа, ойша ойлауға тәрбиелеу.
Саб. түрі: аралас сабақ.
Саб. әдісі: Блум таксаномиясы
Дерек көздері: плакат,стикер,карта.
Күтілетін нәтиже: 1950 жыл-ң ортасындағы біршама прогресшілбастамалар, республиканың 50 ж-ғы қоғамдық-саяси жағдайы, кеңестік қоғамның әлеуметтік проблемалыр, Теміртаудағы толқуларҚазақстанның шетелдермен мәдіни, ғылыми және сауда байланыстары туралы білетін болады. Сабаққа деген ынтасы артады. Қызығушылығы оянады.
Саб. барысы:
Саб. құрылымы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | уақыты |
Ұйымдастыру кезеңі | А) оқушыларды түгелдеу Ә) топқа бөлу | Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді | 5 мин |
Білу | 1950 жыл-ң ортасындағы біршама прогресшіл бастамалар, Теміртаудағы толқулар. Қазақстанның шетелдермен мәдіни, ғылыми және сауда байланыстары туралы білу. | Тақырып бойынша оқушылардың өз ойларын тыңдау. | 5 мин |
Түсіну | Оқулықтан тақырыптар бөлінеді | Берілген тақырыптар бойынша оқушылар оқулықтан оқиды, талқылайды. | 10 мин |
Қолдану | Тақырыптар бойынша сұрақтар | Әр топ өз тақырыптарын қорғайды. | 5 мин |
Талдау | Әр топқа осы тақырып бойынша деңгейлік тапсырма беріледі. | Берілген тапсырманы әр оқушы өз бетімен орындайды, білмегенін топ мүшелерінен сұрау арқылы тапсырманы орындайды. | 5 мин |
Синтез | Үш топқа эксперименттік тапсырма беріледі | Әр топ өз тапсырмалары бойынша тақырыптан алған білімін сынайды | 10 мин |
Бағалау | Рефлекция жазу | Сабақ үстінде алған бағаларын топ басшылар бағалайды, сабақтан алған әсерлерін жазу | 5 мин |
Бағалау: топ басшыларының қойған бағаларын саралап бағалау
Үйге тапсырма: Республиканың 1954-1965 жылдардағы қоғамдық саяси өмірі.
Сабақ №30
16-21/01/2015ж Қысқа мерзімдік жоспар
Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы | Қазақстанның 1965-1985 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. |
Мақсаты | 1965 ж.шаруашылық реформасы, ғылыми-техникалық прогресс, өнеркәсіптің даму қарқыны, шаруашлықтағы дағдарыстың көріністеріИ.Худенконың шаруашылықты басқарудағы жаңа әдісі туралы мәлімет беру. Сабаққа ынтасын арттыру, қызығушылығын ояту. |
Сілтеме | Тарихи терминдер, Қазақстан тарихы оқулық. Интернет материалдары. |
Оқу нәтижесі | Тақырыпты оқи отырып, Қазақстанның 1965-1985 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық дамуын топпен талқылап, шығармашылық ізденістерін арттырады. Оқушылар өз ойларын еркін жеткізіп, топпен бірлесіп проблема шешуге, ынтымақтаса жұмыс жасайды. |
Негізгі идеялар | Реформа, Целлюлоза, Мелиорация, шаруашылық есеп. |
Сабақта қолданылатын материалдар | Қазақстан картасы, плакаттар, маркерлер, стикерлер, тест тапсырмалар, карточкалық тапсырмалар. Тірек-сызбалар. |
Оқыту әдістері | Оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, СТО, «Ақыл тас» әдістемесі, INSERT кестесі. |
Дереккөздер | Интернет, оқулық, энциклопедия. |
Тапсырмалар | Миға шабуыл, постер қорғау, INSERT кестесін толтыру, сұрақ-жауап, т.б. |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеттері
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. | Шаттық шеңберін құрады, 1,2,3 сандары арқылы топқа бөлемін. | Мұғалімнің нұсқауымен топқа бөлінеді. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. |
Үй тапсырмасын сұрау | Топтарға «миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып сұрақтар қоямын.бағалау критерийлерімен таныстырады. | Сұрақтарға жауап береді, белсенділік танытады, топтар бір-бірін бағалау үшін критерийлерді пайдаланады. |
Жаңа тақырып | Ауызша айту арқылы түсіндіреді, постер дайындайды, қорғайды. | Мұғалімді тыңдайды, күрделілігі әр түрлі тапсырмаларды орындайды. |
Шығармашылық жұмыс | Тарихи сынақ хат жаздыру | Тарихи сынақ хат жазады. |
Қорытындылау | INSERT кестесін толтыру арқылы сабақты қорытындылайды. | Кестеге сәйкес өз ойларын стикерлерге жазып, жабыстырады. |
Үйге тапсырма | Үйге тапсырма береді | Тақырыпқа сай материал жинақтап келу. |
Бағалау | Топ бойынша, жеке жұмыс жасау барысында критерийларга сәйкес бағалау. | 2 жұлдыз бір тілек |
Рефлексия | Смайликтермен | Ұнады, ұнамады, орташа |
Сабақ №31
23-28/01/2015ж Қысқа мерзімдік жоспар
Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Саяси өмірі мен ұлттық қатынастар (1965-1985).
Сабақтың мақсаты: 1965-1985 ж-ғы саяси өмір мен ұлттық қатынастар туралы мағлұмат беру, меңгерту. Оқушы бойына ұлттық сананы қалыптастырып, шығармашылыққа баулу.
Сабақтың тәрбиелік мәні: білімділікке, патриотизмге, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың ресурстары: оқулық, Қазақстан картасы, дидактикалық материалдар, тірек-сызбалар, тест тапсырмалары, карточкалық тапсырмалар.
Сабақты оқытудағы әдіс-тәсілдер: СТО, диалогтық оқыту, топтық, жұптық жұмыстар.
Сабақты оқытудың нәтижесі: Оқушылар 1965-1985 ж-ғы елдің қоғамдық-саяси өмір, 1970 ж. кеңестік идеология, дағдарыстың алдындағы қоғамның жағдайы туралы білетін болады. Топтық жұмыс кезінде әр оқушы өз білімдерін көрсете және дәлелдей алады.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
А) оқушылармен амандасу
Ә) жоқ оқушыларды түгелдеу
Б) 1,2,3 сандары арқылы топқа бөлу
В) оқушылардың зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
1. А.Н.Косыгин реформаларының мазмұнын ашып көрсетіңдер.
2. Қазақстан еңбекшілерінің 70-80 ж-ғы тұрмыс деңгейі қандай болды?
3. Азық-түлік бағдарламасы қай жылы қабылданды?
Дәптерден 2 кестені толтырғанын тексеру.
А.Н.Косыгин реформасының мазмұны | И.Н.Худенко әдісінің мәні | 1982 жылғы азық-түлік бағдарламасының нәтижесі. |
Жаңа сөздермен жұмыс: Целлюлоза – қағаз, жұқа пленка, т.б. бұйымдар өндірілетін табиғи өнім.
Мелиорация – жерді жақсартуға бағытталған техникалық және шаруашылық –ұйымдастырушылық шаралар жиынтығы.
Шаруашылық есеп – кәсіпорындарда шаруашылықты жоспарлы жүргізу әдісі, ол өндірістің өнім өндіруде жұмсалатын шығындары мен нәтижелерін салыстыруға, шығындардың орнын өз табыстарының есебінен толтыруға және өндірістің тиімділігін қамтамасыз етуге негізделген.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту:
1. 60 ж-ғы елдегі оның ішіндегі Қазақстандағы саяси және әлеуметтік жағдай
2. Н.С.Хрущев қай жылы КОКП Ок-нің Бірінші хатшысы қызметінен босатылды?
3. Кеңес өкіметі Ауғаныстанға неге әскер енгізді?
4. Целиноградтағы жастар шеруінің себебі неде?
Жаңа сөздер: Халық миграциясы, эмиграция, диссидент, «Жас тұлпар».
ІY. Шығармашылық тапсырма:
Кестені толтыру
1960 ж. құрылған қазақ жастарының ұйымдары | Кеңес өкіметі органдарымен ашық қақтығысқа барған азаматтар | 1979 ж. Целиноградтағы оқиғалардың себебі |
Y.Сабақты қорытындылау:
1. Ауғаныстанға Кеңес әскері енгізілген жыл
2. 1975 ж. Алматыда шыққан «Аз и Я» кітабының авторы
3. Эмиграция дегеніміз не? Деген сұрақтар қою арқылы сабақты қорытамын.
Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»
ұнады | ұнамады | ұсынысым |
Үйге тапсырма: & 41-42 оқып келу, тест тапсырмаларын орындап келу.
Сабақ №32
30/01/2015ж Қысқа мерзімдік жоспар
Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: & 43. Қазақстандағы мәдени өмір (1946-1991).
Сабақтың мақсаты:1946-1991 жыл-ғы халық ағарту ісі, ғылымның дамуы, мәдениеттегі идеологияның кері ықпалы, «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары, қазақ әдебиеті, музакасы мен кино өнері туралы мәлімет беру, баяндау. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Дамытушылық: ой-өрісін қалыптастыру;
Тәрбиелік: патриоттыққа, ойша ойлауға тәрбиелеу.
Саб. түрі: аралас сабақ.
Саб. әдісі: Блум таксаномиясы
Дерек көздері: оқулық, Қазақстан картасы, интернет материалдар, энциклопедия.
Күтілетін нәтиже: 1946-1991 жыл-ғы халық ағарту ісі, ғылымның дамуы, мәдениеттегі идеологияның кері ықпалы, «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары, қазақ әдебиеті, музакасы мен кино өнері туралы білетін болады. Сабаққа деген ынтасы артады. Қызығушылығы оянады.
Саб. барысы:
Саб. құрылымы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | уақыты |
Ұйымдастыру кезеңі | А) оқушыларды түгелдеу Ә) түрлі түсті стикер арқылы топқа бөлу | Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді | 5 мин |
Білу | 1946-1991 жыл-ғы халық ағарту ісі, ғылымның дамуы, мәдениеттегі идеологияның кері ықпалы, «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары, қазақ әдебиеті, музакасы мен кино өнері туралы білу. | Тақырып бойынша оқушылардың өз ойларын тыңдау. | 5 мин |
Түсіну | Оқулықтан тақырыптар бөлінеді. 1 топ: «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары. 2 топ: қазақ әдебиеті, музыка мен кино өнері. 3 топ: Халық ағарту ісі, ғылым, мәдениеттің дамуы. | Берілген тақырыптар бойынша оқушылар оқулықтан оқиды, талқылайды. | 10 мин |
Қолдану | Тақырыптар бойынша сұрақтар | Әр топ өз тақырыптарын қорғайды. | 5 мин |
Талдау | Әр топқа осы тақырып бойынша деңгейлік тапсырма беріледі. | Берілген тапсырманы әр оқушы өз бетімен орындайды, білмегенін топ мүшелерінен сұрау арқылы тапсырманы орындайды. | 5 мин |
Синтез | Үш топқа эксперименттік тапсырма беріледі | Әр топ өз тапсырмалары бойынша тақырыптан алған білімін сынайды | 10 мин |
Бағалау | Рефлекция жазу | Сабақ үстінде алған бағаларын топ басшылар бағалайды, сабақтан алған әсерлерін жазу | 5 мин |
Бағалау: топ басшыларының қойған бағаларын саралап бағалау.
Үйге тапсырма: & 43. Қазақстандағы мәдени өмір (1946-1991).
Сабақ №33
4-6/02/2015ж Қысқа мерзімдік жоспар
Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы | Қазақстандағы экологиялық проблемалар мен әлеуметтік-демографиялық үрдістер (1946-1991). |
Мақсаты | Экологиялық проблемалардың асқынуы, Арал апаты, демографиялық үдерістер туралы мәлімет беру. Сабаққа ынтасын арттыру, қызығушылығын ояту. |
Сілтеме | Тарихи терминдер, Қазақстан тарихы оқулық. Интернет, эниклопедия, газет, журнал материалдары. Жазушылардың шығармалары. |
Оқу нәтижесі | Тақырыпты оқи отырып, экологиялық проблемалардың асқынуы, Арал апаты, демографиялық үдерістер туралы топпен талқылап, шығармашылық ізденістерін арттырады. Оқушылар өз ойларын еркін жеткізіп, топпен бірлесіп проблема шешуге, ынтымақтаса жұмыс жасайды. |
Негізгі идеялар | Экология, демография, Арал, Балқаш. |
Сабақта қолданылатын материалдар | Қазақстан картасы, плакаттар, маркерлер, стикерлер, тест тапсырмалар, карточкалық тапсырмалар. Тірек-сызбалар. |
Оқыту әдістері | Оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, СТО, «Ақыл тас» әдістемесі, БҮҮ кестесі. Доп лақтыру стратегиясы, даталар сөйлейді. Ол кім? Бұл не? Жылдарда сөйлейді. |
Дереккөздер | Интернет, оқулық, энциклопедия. |
Тапсырмалар | Миға шабуыл, шығармашылық жұмыс қорғау, БҮҮ кестесін толтыру, сұрақ-жауап, т.б. |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеттері
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылармен амандасу Жоқ оқушыларды түгелдеу 1,2,3 сандары арқылы топқа бөлемін. Тайм кипер сайлайды. Бағалау парақшасын таратады. | Мұғаліммен амандасады Жоқ оқушыларды айтады Мұғалімнің нұсқауымен топқа бөлінеді. Тайм кипер сайлайды. |
Үй тапсырмасын сұрау | Топтарға «миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып сұрақтар қоямын. Топқа сыни ойлауды қалыптастырамын. | Сұрақтарға жауап береді, белсенділік танытады,мұғалім тарапынан берілген тапсырмаларды орындайды. топтар бір-бірін бағалау үшін критерийлерді пайдаланады. |
Жаңа тақырып | Үй тапсырмасымен байланыстыра отырып жаңа сабаққа қысқаша түсіндірме жүргізу. | Мұғалімді тыңдайды, Оқушылар өз бетінше тақырыпты оқиды, топта талқылап, бір-біріне түсіндіреді. күрделілігі әр түрлі тапсырмаларды орындайды. |
Шығармашылық жұмыс | Әр топқа өз бетінше тапсырма береді. Яғни, әр топ бір-біріне жаңа тақырып бойынша А4 форматты парақшаға тапсырма береді. | Тарихи сынақ хат жазады.Оқушылар мұғалім нұсқауы бойынша әр топ бір-біріне А 4 форматты парақшаға тапсырма береді. Тапсырманың қандай болуын әр топ өздері шешеді. |
Қорытындылау | Ол кім? Бұл не? Жылдарда сөйлейді тапсырмасын орындау арқылы және топ лақтыру стратегиясы арқылы сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау. | Мұғалім нұсқауы бойынша берілген тапсырмалардың қайсысы қай конвертке жататынын анықтап, орындайды. Және допты бір-біріне лақтырып сұрақтар қояды. |
Үйге тапсырма | Үйге тапсырма береді. | Тақырыпқа сай материал жинақтап келу. |
Бағалау | Топ бойынша, жеке жұмыс жасау барысында критерийларга сәйкес бағалау. | «Екі жұлдыз, бір тілек» Ұнады, ұнамады, ұсынысым. |
Рефлексия | Смайликтер таратады. | Тақтаға түрлі түсті смайликтерге сабақтан алған әсерлерін жазып жабыстырады. |
№34
11-13/02/2015ж Қысқа мерзімдік жоспар
Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан қайта құру кезеңінде (1985-1991).
Сабақтың мақсаты:Оқушыларға 1985-1991 жылдар аралығындағы Қазақстанды қайта құру кезеңінде орын алған оқиғалармен таныстыру. Білімді меңгерту. Ондағы оқиғалардың тарихи маңызына тоқталып, түсіндіру. Сабаққа ынтасын арттыру. Білімдерін жетілдіру.
Дамытушылық: ой-өрісін қалыптастыру;
Тәрбиелік: патриотизимге, еңбекқорлыққа, мейірімді болуға, мәдениеттілікке, өз Отанын, жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың ресурстары:оқулық, Қазақстан картасы, стикер, маркер, А4 формат қағаз, суреттер т.б.
Сабақты оқытудың әдіс-тәсілдері:СТО, ДЖИГСО әдісі, сұрақ-жауап стратегиясы, топтық, жұптық жұмыстар.
Дерек көздері: оқулық, Қазақстан картасы, интернет материалдар, энциклопедия.
Күтілетін нәтиже: оқушылар 1985-1991 жылдар аралығында елдің әлеуметтік-экономикалық өмірін қайта құру бағыты, республиканың қоғамдық-саяси жағдайы, 1986 жылы желтоқсан оқиғасы, Жаңа өзен қаласындағы оқиғалар, Қарағанды кеншілерінің ереуілі туралы білетін болады. Сабаққа деген ынтасы артады. Қызығушылығы оянады. Алған білімдерін кез-келген жерде пайдалана алады.
Саб. барысы:
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылармен амандасу Жоқ оқушыларды түгелдеу 1,2,3 сандары арқылы топқа бөлемін. Тайм кипер сайлайды. Бағалау парақшасын таратады. | Мұғаліммен амандасады Жоқ оқушыларды айтады Мұғалімнің нұсқауымен топқа бөлінеді. Тайм кипер сайлайды. |
Үй тапсырмасын сұрау | Топтарға «миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып сұрақтар қоямын. Топқа сыни ойлауды қалыптастырамын. 1. Проблема дегеніміз не? 2. Экологиялық проблеманы қалай түсінесіз? 3. Демография дегеніміз не? 4. Экологиялық проблеманың асқынуы неден пайда болады? | Сұрақтарға жауап береді, белсенділік танытады, мұғалім тарапынан берілген тапсырмаларды орындайды. Топтар бір-бірін бағалау үшін критерийлерді пайдаланады. |
Тест тапсырмалары Карточкалық тапсырма | 10 сұрақтан құралған тест тапсырмасын белгілейді. 3 сұрақтан құралған карточкалық тапсырмадағы сұрақтарға жауап береді. | |
Жаңа тақырып | Үй тапсырмасымен байланыстыра отырып жаңа сабаққа қысқаша түсіндірме жүргізу. «Балалар біз осы күнге дейін көптеген қиын кезеңдерді бастан кешірдік...осы айтылған сөзімнен бүгінгі тақырыбым шығады, деп оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын табады» Бұл жерде сыни ойлау қалыптасады. Бүгінгі тақырыбымыз: Қазақстан қайта құру кезеңінде (1985-1991 жж). | Мұғалімді тыңдайды, Тақырыпты сыни ойлау арқылы табады. Оқушылар өз бетінше тақырыпты оқиды, топта талқылап, бір-біріне түсіндіреді. күрделілігі әр түрлі тапсырмаларды орындайды. |
Тапсырмалар | Видеоролик көрсету. «Желтоқсан оқиғасы» суреттелген. Пікірталас жүргізу. | Видеоролик көреді. Топта, жалпы сыныпта талқылап, пікір алмасады. |
Шығармашылық жұмыс | Әр топқа өз бетінше тапсырма береді. Яғни, әр топ бір-біріне жаңа тақырып бойынша А4 форматты парақшаға тапсырма береді. | Оқушылар мұғалім нұсқауы бойынша әр топ бір-біріне А 4 форматты парақшаға тапсырма береді. Тапсырманың қандай болуын әр топ өздері шешеді. |
Қорытындылау | Ол кім? Бұл не? Жылдарда сөйлейді тапсырмасын орындау арқылы және топ лақтыру стратегиясы арқылы сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау. | Мұғалім нұсқауы бойынша берілген тапсырмалардың қайсысы қай конвертке жататынын анықтап, орындайды. Және допты бір-біріне лақтырып сұрақтар қояды. |
Дәптермен жұмыс | Жаңа тақырыпта кездескен жаңа сөздердің мағынасын дәптерге жазу. | Дәптерлеріне анықтап жазып алады, түсінбегенін сұрайды. |
Үйге тапсырма | Үйге тапсырма береді. & 45-46. Қазақстан қайта құру кезеңінде (1985-1991 жж). Оқиғалардан қысқаша эссе жазу. | Тақырыпты оқып келу; Тақырыпқа сай материал жинақтап келу. Эссе жазу. |
Бағалау | Топ бойынша, жеке жұмыс жасау барысында критерийларга сәйкес бағалау. | «Екі жұлдыз, бір тілек» Ұнады, ұнамады, ұсынысым. Өзара бағалау. |
Рефлексия | Смайликтер таратады. | Тақтаға түрлі түсті смайликтерге сабақтан алған әсерлерін жазып жабыстырады. |
Сабақ № 35
Мектеп aтaуы: "Б. Сoқпaқбaев" ж.o.м
Мұғaлiмнiң aты-жөнi: Рахманова А.Х
Сыныбы: 9 «а», «ә».
Пәнi: Қазақстан тарихы.
18.02.15ж.
Сaбaқтың тaқырыбы:1980-1990 жылдардағы Қазақстан.
Сaбaқтың мaқсaты: Оқушыларға елдің әлеуметтік-экономикалық жағдайы, 1980 жыл-ғы Қазақстан экономикасы, экономикалық дағдарыстың тереңдей түсуі, ауыл тұрғындарының әл-ауқатының нашарлауы туралы мәлімет беру, меңгерту. Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді ояту.
Негiзгi идеялaр: Сыни тұрғыдa oйлaуды дaмыту. Oқушы бoйынa пiкiртaлaс жүргiзе бiлетiн қaбiлетiн қaлыптaстыру. Өмiрге деген көзқaрaсын күшейту. Oқыту нәтижелерi:Оқушылар 1980-1990 жылдардағы Қазақстан туралы білетін болады. Тәжiрибелiк дaғдыны жетiлдiру. Oқушыны сыни тұрғыдaн oйлaту. Өзiн-өзi жетiлдiру.
Тaпсырмaлaр: постермен жұмыс, сұрaқ-жaуaп, сурет, тiрек сөздер, кoнцепсуaлдық кaртa, тoптың стрaтегиясы, инсерт әдiсi, пiкiртaлaс, кесте тoлтыру. Ресурстaр: оқулық, Қазақстан картасы, интерактивті тақта, рефлекция пaрaқшaсын тoлтыру. Кестелер. Стикер, плакат.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | ||
1.Ұйымдасты-ру кезеңі (3 мин) | Оқушылармен амандасу. Жоқ оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Түрлі түсті стикерлермен топқа бөлу. Психологиялық дайындығын тексеру. | Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Мұғалім нұсқауымен топқа бөліну. | ||
2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. (10+1-2 мин) | I Кезең "Қызығушылығын oяту" ."Миға шабуыл" әдісі. Жариялылық дегеніміз не? Презедиум дегеніміз не? Пленум дегеніміз не? Қайта құру қандай атау? Осы секілді сұрақтар қойылады. | Оқушылар мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді. Әрбір оқушы бір-біріне де сұрақтар қойып, жауап береді. | ||
3. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі. | Қазақстан экономикасы 80 жыл-да
Осы кестені толтыру арқылы оқушыларға ой қозғау. «ДЖИГСО» әдісін пайдалану арқылы оқушыларға өз бетінше сабақты оқыту. | Оқушылар интерактивті тақтада берілген кестені толтырады. Тақырыпты өз беттерінше оқып, бір-біріне түсіндіреді. | ||
4.Жаңа сөздермен жұмыс | Даптерге жазу: Инвестиция, экспорт, экономикалық аудан, рентабельділік, корпорация, «көлеңкелі экономика» | Қаржы бөлу, ақша салу, инвестициялық капитал... | ||
5.Жаңа тақы-рыпты бекіту | Тaпсырмa "Ыстық oрындық " әдiсi бoйыншa сұрaқтaр қoйылaды. -70-80 ж-ғы экон-саяси салаларда дағдарыстың дамуы неден көрінді? -1980 ж. Қазақстан экон-ң сипаты қандай еді? -ауыл тұрғындарының әл-ауқатының нашарлауы неден көрінді? -мал шаруаш.құлдырауы неден көрінді? Осы сияқты сұрақтар қойылады. | Оқушылар орындыққа отырып, әр топтан бір-біреуден шығып, оқушылар сұрақтар қойды. Ыстық орындықта отырған оқушылар сұрақтарға жауап береді. | ||
6. Сабақты қорытындылау кезеңі. | "Oй қoрыту" ."Фишбоун" әдісі . Оқушылар топ-топ болып балық қаңқасына бүгінгі сабақтың басты тақырыбын қабырғаларына сұрақ-жауап жазылу, құйрығына қорытынды сөз жазылу тапсырылды. | Оқушылар балық қаңқасын салып, басына тақырыбын жазып, соңына қорытындысын жазды. | ||
7. Бағалау кезеңі | Сабақ барысында белсенді қатысып отырған және картамен жұмыс істеген оқушылар бағаланады. | өзін-өзі бағалау. Өзара бағалау. | ||
8. Үйге тапсырма беру | &47. Кестелерді толтыру, тақырыпты оқып, түсінік айту, презентация дайындау. | Берілген тапсырмаларды орындап келу. | ||
9. Рефлексия | «Бес бармақ» әдісі бойынша. | 5 саусақтарын параққа түсіріп, сабақтан алған әсерлерін жазады. |
Сабақ № 36
Мектеп aтaуы: "Б. Сoқпaқбaев" ж.o.м
Мұғaлiмнiң aты-жөнi: Рахманова А.Х
Сыныбы: 9 «а», «ә».
Пәнi: Қазақстан тарихы.
20.02.15ж.
Сaбaқтың тaқырыбы:Қоғамды жаңғырту шаралары.
Сaбaқтың мaқсaты: Оқушыларға Кеңестік қоғам дағдарысының тереңдей түсуі, ел өміріндегі демократиялық үрдістер, республикадағы қоғамдық саяси қозғалыс, халықтың саяси белсенділігінің арта түсуі, 1980 ж-ғы халықаралық жағдай туралы мәлімет беру, меңгерту. Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді ояту.
Негiзгi идеялaр: Сыни тұрғыдa oйлaуды дaмыту. Oқушы бoйынa пiкiртaлaс жүргiзе бiлетiн қaбiлетiн қaлыптaстыру. Өмiрге деген көзқaрaсын күшейту. Oқыту нәтижелерi:Оқушылар Қоғамды жаңғырту шаралары туралы білетін болады. Тәжiрибелiк дaғдыны жетiлдiру. Oқушыны сыни тұрғыдaн oйлaту. Өзiн-өзi жетiлдiру.
Тaпсырмaлaр: постермен жұмыс, сұрaқ-жaуaп, сурет, тiрек сөздер, кoнцепсуaлдық кaртa, тoптың стрaтегиясы, инсерт әдiсi, пiкiртaлaс, кесте тoлтыру. Ресурстaр: оқулық, Қазақстан картасы, интерактивті тақта, рефлекция пaрaқшaсын тoлтыру. Кестелер. Стикер, плакат.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | ||||||
1.Ұйымдасты-ру кезеңі (3 мин) | Оқушылармен амандасу. Жоқ оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Түрлі түсті стикерлермен топқа бөлу. Психологиялық дайындығын тексеру. | Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Мұғалім нұсқауымен топқа бөліну. | ||||||
2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. (10+1-2 мин) | I Кезең "Қызығушылығын oяту" ."Миға шабуыл" әдісі. -70-80 ж-ғы экон-саяси салаларда дағдарыстың дамуы неден көрінді? -1980 ж. Қазақстан экон-ң сипаты қандай еді? -ауыл тұрғындарының әл-ауқатының нашарлауы неден көрінді? -мал шаруаш.құлдырауы неден көрінді? Осы секілді сұрақтар қойылады. | Оқушылар мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді. Әрбір оқушы бір-біріне де сұрақтар қойып, жауап береді. | ||||||
3. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі. | 1980 ж-ң соң. Қазақстанның рухани-мәдени дамуындағы үрдістер
Осы кестені толтыру арқылы оқушыларға ой қозғау. «ДЖИГСО» әдісін пайдалану арқылы оқушыларға өз бетінше сабақты оқыту. | Оқушылар интерактивті тақтада берілген кестені толтырады. Тақырыпты өз беттерінше оқып, бір-біріне түсіндіреді. | ||||||
4.Жаңа сөздермен жұмыс | Даптерге жазу: Реабилитация, постсоциалистік, пикет | -Бастапқы құқықтар мен бастапқы жақсы беделді қалпына келтіру; -Социалистік лагерь күйрегеннен кейінгі қалыптасқан жағдай; -Үкіметке талап қоя шыққан ереуілші топ. | ||||||
5.Жаңа тақы-рыпты бекіту | Тaпсырмa "Ыстық oрындық " әдiсi бoйыншa сұрaқтaр қoйылaды. 80 жыл-ғы дағдарыстың қайнар көздерін атаңдар? Казактар дегеніміз кімдер? «Невада - Семей» қозғалысы не үшін күресті? «Қазақ КСР-ң тілдері туралы» Заң қашан қабыданды? Осы сияқты сұрақтар қойылады. | Оқушылар орындыққа отырып, әр топтан бір-біреуден шығып, оқушылар сұрақтар қойды. Ыстық орындықта отырған оқушылар сұрақтарға жауап береді. | ||||||
6. Сабақты қорытындылау кезеңі. | "Oй қoрыту" ."Фишбоун" әдісі . Оқушылар топ-топ болып балық қаңқасына бүгінгі сабақтың басты тақырыбын қабырғаларына сұрақ-жауап жазылу, құйрығына қорытынды сөз жазылу тапсырылды. | Оқушылар балық қаңқасын салып, басына тақырыбын жазып, соңына қорытындысын жазды. | ||||||
7. Бағалау кезеңі | Сабақ барысында белсенді қатысып отырған және картамен жұмыс істеген оқушылар бағаланады. | өзін-өзі бағалау. Өзара бағалау. | ||||||
8. Үйге тапсырма беру | &48. Кестелерді толтыру, тақырыпты оқып, түсінік айту, презентация дайындау. | Берілген тапсырмаларды орындап келу. | ||||||
9. Рефлексия | «Бес бармақ» әдісі бойынша. | 5 саусақтарын параққа түсіріп, сабақтан алған әсерлерін жазады. |
Сабақ № 37
Мектеп aтaуы: "Б. Сoқпaқбaев" ж.o.м
Мұғaлiмнiң aты-жөнi: Рахманова А.Х
Сыныбы: 9 «а», «ә».
Пәнi: Қазақстан тарихы.
25.02.15ж.