Робота над образними висловами
Грав на срібних струнах; блакитні очі; волосся, мов спіла пшениця; жовті сонечка кульбабок; пісня жайворонка тремтіла, мов той струмок, що ось-ось помре несла на зустріч усмішку; страх оволодів серцем; усмішка погасла; затьмарився спохмурнів цілий світ; серце тремтіло; світ ожив, заграв заспівав.
Словникова робота
- Дібрати синоніми до слова почимчикувала – тупала, дибала, йшла.
Барвистого – різнокольорового, райдужного.
Непривітний - похмурий, злий, насуплений.
- Пояснити правопис слів: насторожилась, задзвеніли, бджоли, джмелі, жайворонок.
3.4. Повторне читання оповідання. Визначення частин тексту
Складання плану
1. Весняний день
2. Опис дівчинки
3. Зустріч з дідом
4. Старенька бабуся
5. Висновок
Усний стислий переказ тексту за планом
пам'ятка
стислий переказ – це переказ своїми словами основних подій тексту без подробиць.
5. Самостійна робота учнів
6. Зачитування переказів. Коротке редагування.
7. Підсумок уроку
Урок 17
Тема. Як не любить той край… Складання твору-міркування «Чому я люблю свою Батьківщину?»
Мета:розширювати уявлення учнів про красу і велич рідної землі; вдосконалювати навики побудови речень та їх інтонування; закріплювати вміння творити роздуми на задану тему; розвивати мовлення дітей, творче мислення, пам'ять, уяву, спостережливість; збагачувати словниковий запас; сприяти вихованню та формуванню національної свідомості, любові до Батьківщини.
Обладнання:асоціативний кущ калини, схеми речень, карта України, словникова скринька, аудіозапис пісні про Україну.
Хід уроку
1. Організація класу
- Добрий день вам, любі діти! Сьогодні ми поведемо мову…(Чути стукіт у двері)
- До нас на урок хтось завітав?
Інсценізація вірша Василя Марсюка
Рідна гора
- Що ти робиш, равлику,
На крутій горі,
На такому дикому
Схилі- пустирі?
Ні трави, ні дерева
Поблизу нема,
Тільки кущ малесенький
сам – один дріма.
Я живу тут, хлопчику,
На крутій горі,
На такому гарному
Схилі – пустирі,
Це не кущ малесенький,
Це для мене – гай.
Тут моя хатинонька,
Тут мій рідний край!
- Чи здогадались ви про що ми будемо говорити на уроці?
- Як називається найкраща земля, де ви народились?
2. Актуалізація опорних знань
2.1. Відгадування теми сенкану
Славна, найкраща, рідна
Любіть, бережіть, шануйте.
Батьківщина, Вітчизна, держава.
(Україна)
2.2.Складання речень про Україну за схемами на основі сенкану
_______ - ~~~~ ______. (Україна незалежна держава.)
~~~~ ______ - ~~~~ у _____ ! (Рідна Україна – найкраща у світі!)
Чи можливо ====== без __________ ? (Чи можливо жити без Батьківщини?
===== і ==== ~~~~ _____! (Бережіть і любіть славну Україну!)
Які речення за метою висловлювання?
2.3. Інтонування речень різних за метою висловлювання
2.4. Поетична сторінка
Усе моє, все зветься Україна
(уривок)
… Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,-
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є - дорога, явори,
Усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори… Ліна Костенко
- Які почуття передає автор своїм віршем?
Рідна земля
Криниця при дорозі край села
І журавель похилений над нею.
Хоч би куди дорога завела,
Думки мої із рідною землею.
Бо тут мій дім і тут моя рідня,
І тут священні предківські могили,
Душа моя не пережила б і дня
Без тих країв,які мене зростили.
Я їх люблю, і поки буду жив,
Трудитиму і розум свій,і руки.
Щоб на землі, яку я так любив,
Жили щасливо діти і онуки. Микола Луків
- За що поет любить свій рідний край?
2.5. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Є слова, які народжуються для того, щоб торкнути найніжніші струни душі людської. До таких слів належить найрідніше для кожного з нас слово – Україна.
- Що для вас означає слово «Україна». Які асоціації і уявлення викликають у вас із цим словом?
(Домівка, родина, вулиця, бабуся, стежка, дідусь, поле, тато, річка, мама, синій гай, ліси, небо, сонце, дощик, сніг)
- Ми складемо «асоціативний кущ». На місці кетягів калини впишемо слова, які народилися у нас, коли ми почули слова «Україна», «Батьківщина».
Варіанти: Домівка, вулиця, стежка, поле, гай, парк, річка, двір.
Родина, мама, тато, бабуся, дідусь, Петрик, Оксанка.
Небо, сонце, вітер, дощик, сніг.
Пісня, казка, легенда, колядка, гопачок.
Соловейко, шпачок, горобчик, Мурчик, Дружок, Бусько.
Мальви, чорнобривці, жоржини, айстри.
Дитячий садок, школа, театр, церква.
Робота в групах
Завдання для 1-ї групи:
- Дібрати найбільше епітетів до слова «Батьківщина» (люба, кохана, дорога, прекрасна, рідна.)
Завдання для 2-ї групи:
- Дібрати порівняння:
Рідна, як…(мати)
Прекрасна, як…(квітка)
Єдина, як… (сонце)
Вільна,як…(птиця)
Завдання для 3-ї групи:
- Скласти вірш – буріме за опорними словами
… ненько
… серденько
… люблю
… бережу
2.7. Інтеактивна вправа «Мікрофон»
- За що ви любите свою Батьківщину?
Фізхвилинка
(Звучить аудіо запис пісні «Рідний край» у виконанні Софії Ротару)
3. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми складатимемо твір-міркування «Чому я люблю свою Батьківщину?»
- З яких частин складається твір-міркування?
- Твердженням у творі буде одне з речень, які ми складали за допомогою сенкану.
- У доказі ви можете використати слова, словосполучення з поетичної сторінки, «асоціативного куща», епітети і порівняння, речення, віршовані рядки, над якими ми працювали в першій частині уроку.
- У висновку ви повинні переконати читача або слухача в правильності своїх думок.
4. Самостійна робота учнів
5. Індивідуальна робота з окремими учнями
6. Зачитування написаних творів. Коригування.
Зразок твору учня
За що я люблю свою Батьківщину?
Чи можливо жити без Батьківщини?
Моя Батьківщина – славна Україна. Україна – це велика держава. Вона одна з найбільших у Європі. Мій рідний край – найкращий у світі. Навесні сади вкриваються цвітом. Влітку поля золотяться пшеницями. Восени наш парк зачаровує своєю різнобарвною палітрою. А взимку ми їдемо до бабусі в село і весело зустрічаємо зимові свята з щедрівками, колядками, розвагами. Я захоплююсь казковістю замків і фортець, подорожуючи з батьками рідною землею.
А ви коли-небудь відчували радість від побаченого? Та й ще, коли звучить рідна пісня, зрозуміла кожному мова. Ось за що я люблю свою незрівнянну Україну.
7. Підсумок уроку
7.1. Гра «Ромова по телефону»
- Візьміть в руки телефони і розкажіть один одному, що вам сподобалось на уроці, про що дізналися, які труднощі виникали під час роботи,які враження отримали.
Слово вчителя
- Отже ви на уроці висловлювали свої почуття, використовували багатства нашої мови. Бажаю, щоб ваші душі були відкриті для добра і любові, бо саме вам творити майбутнє нашої Вітчизни.
А тепер подаруйте своїй Україні тепло своїх сердець
7.3. Під мелодію пісні учні прикріплюють на карту України зображення долоньок і сердець.
Автори: творча група у складі:
Кобевки А.П., методиста ММК,
Рудан Л.В., вчителя-методиста СПШ № 9;
Головецької М.М., вчителя ЗОШ № 42;
Дубініної Н.В., вчителя-методиста СПШ №15;
Кравчук О.Т., вчителя-методиста ЗОШ № 25;
Косован О.К., старшого вчителя СПШ № 23;
Бачинської І.Р., вчителя СПШ № 26;
Казимір Л.В., вчителя-методиста ЗОШ № 6;
Ванжури Л.В., вчителя-методиста ЗОШ № 5.