Тема: Розвиток систем та основні елементи ГАЦ.
Заняття №19
Мета: навчальна: ознайомити студентів з розвитком систем та основними елементами ГАЦ. Навчати студентів висловлюватися технічною мовою.
виховна: виховувати у студентів дисципліну, взаємоповагу, любов та інтерес до систем автоматики на залізничному транспорті, які вони вивчають.
розвиваюча: розвивати у студентів увагу, пам’ять, процеси мислення, логіку.
Тип заняття: КУ.
Тривалість: 90 хв.
Допоміжні матеріали та обладнання: підручник, проектор, інтерактивна дошка.
Хід заняття:
Етап заняття та його короткий зміст | Орієнтовний час |
І. Організаційний момент: - рапорт чергового; - перевірка присутніх на парі. | 5 хв. |
ІІ. Перевірка домашнього завдання: 1. Призначення сортувальної станції. Технологічний процес розсортування вагонів на гірці. 2. Гальмівні позиції на гірці та їх призначення. 3. Розрахунок мінімально допустимого інтервалу між відчепами. 4. Системи автоматизації розформування составів на гірці. | 34 хв |
ІІІ. Повідомлення нового матеріалу: n 1. Основні етапи розвитку систем n 2. Особливості гіркової автоматичної централізації (ГАЦ) n 3. Основні елементи ГАЦ n 4. Вимоги до системи ГАЦ n 5. Однонитковий та двонитковий план розподільчої зони Розвиток пристроїв ГАЦ.При автоматизації сортувальних гірок широке застосування отримала гіркова автоматична централізація (ГАЦ), в яку включають стрілки розподільчої зони сортувальної гірки. Систему ГАЦ застосовують, починаючи з 1948 року. Перші установки виконували на релейній апаратурі, яку монтували на штативах вільного монтажу. Починаючи з 1960 року, ГАЦ застосовують в блочному виконанні на реле типу РКН, яка отримала назву БГАЦ-ЦНИИ. Цю систему проектують в модернізованому вигляді по альбому МГ-26, починаючи з 1973 року. Подальшим розвитком системи БГАЦ явилась система з контролем розпуску ГАЦ-КР, розроблена в УО ВНИИЖТ і ГТСС. Розроблюється система ГАЦ на мікропроцесорах і ЕОМ. Система БГАЦ призначена для гірок, які мають не більше 8 пучків і 8 колій в кожному (64 маршрути). Стрілки обладнують швидкодіючими приводами СПГ-3 або СПГБ-4М. На стрілках передбачають пневматичну очистку, а в електроприводах обігрів. В межах розподільчої зони з централізованими стрілками колії облаштовують ст. стрілочними і міжстрілочними рейковими колами довжиною в середньому 12,5 м кожна. З допомогою РК утворюють зону спостереження за рухом відчепів на підгіркові колії і обладнують системою трансляції маршрутних задань для цих відчепів. РК застосовують нормально розімкнуті з живленням змінним струмом частотою 25 чи 50 Гц і доповнюють пристроями контролю втрати шунта у вигляді фотоелектричного пристрою, а також магнітними педалями ПБМ-51 з блоками ЗС-75. На РК відповідальних стрілок встановлюють дві педалі, на менш відповідальних – по одній. Особливістю ГАЦ є те, що стрілки не замикаються в маршрутах; відкритий гірковий світлофор дозволяє розпуск, але не вказує на положення стрілок і замкнутість їх в маршрутах. В схемі керування централізованою стрілкою передбачено автоматичне повернення стрілки у вихідне положення, якщо за встановлений час вона не перевелась в інше положення. Керування стрілками, світлофорами і гірковими сповільнювачами ведеться з одного гіркового поста ГП, де встановлено гірковий пульт і апаратура керування. Пост розташовується біля ІІ-ї гальмівної позиції на відстані 40-50 м від крайньої сортувальної колії. Одно- та двониткові плани розподільчої зони.Однонитковий план складено для першого пучка сортувального парку, що включає в себе колії 11-18. На плані показано: гірковий світлофор Г та його повторювачі ПГ1, ПГ2, які встановлені на кожну колію насування на сортувальну гірку; маневровий світлофор МГ, що дозволяє пересування з сортувального парку на до вершини гірки; стрілочні електроприводи з вказанням сторони установки і номерами стрілок; вагонні сповільнювачі з нумерацією, що встановлені в трьох гальмівних позиціях і забезпечують інтервальне і прицільне гальмування відчепів, що скочуються; стрілочні і між стрілочні рейкові кола, що утворюють зону спостереження за рухом відчепів. Колії сортувального парку нумерують двома цифрами: перша позначає номер пучка, а друга – номер колії в пучку. Стрілки в розподільчій зоні перед пучками нумерують від 1 до 7, в пучках (після ІІ-ї гальмівної позиції) – двозначними номерами (перша – номер пучка, друга враховує послідовне розміщення стрілок). Стрілки перед гірковим світлофором нумерують зростаючими номерами, наприклад: 91, 92 і т. д. Стрілочні секції нумерують по номерах стрілок, а безстрілочні між стрілками – по номеру позаду лежачої стрілки з додаванням літери П по плюсовому положенню стрілки або М по мінусовому. Крім того додають літери алфавіту (А, Б, В і т. д.) по ходу руху. Після першої стрілки першого пучка стрілочні секції позначені 1ПА, 1МА; після другої стрілки – 2ПА, 2ПБ, 2ПВ, 2МА, 2МБ, 2МВ і т. д. На однонитковому плані також показують вершину гірки ВГ і магістральну трасу кабеля. П однонитковому плану, після його затвердження складають всі робочі креслення БГАЦ. Двонитковий план колій розподільчої зони показано відносно до першої половини колій першого пучка сортувального парку. На цьому плані, складеному в масштабі 1:200, показані ті ж елементи, що і на однонитковому. Додатково показані: типи вагонних сповільнювачів з місцями установки повітрозбірників, розстановка ізостиків для утворення стрілочних і між стрілочних секцій, магнітні педалі і їх нумерація на стрілочних ділянках всіх стрілок розподільчої зони, розміщення колійних коробок з живильними колійними трансформаторами РК, позначення РК в межах вагонних сповільнювачів. Нумерацію вагонних сповільнювачів показують на однонитковому плані. На першій гальмівній позиції вагонні сповільнювачі нумерують однозначними цифрами (1, 2), на другій – двозначними (11, 12), а на третій – тризначними (113 – 183). Перші дві цифри вказують на номер колії, а третя на місце сповільнювача по ходу скочування відчепу. | 40 хв. |
ІV. Закріплення нового матеріалу: · відповіді на запитання, які виникли у студентів під час ознайомлення з новим матеріалом; · повторення основних пунктів, перевіряючи студентів на сприйняття нового матеріалу. | 8 хв. |
V. Аналіз роботи на уроці. Повідомлення домашнього завдання: 1) Вивчити матеріал за літературою Л.1 на ст. 335-338 + конспект і додаткова література Л3 ст. 4-9. 2) Закріпити знання з попередніх тем. 3) Володіти технічною мовою. | 2 хв. |
Примітка: з метою оперативного закріплення нового матеріалу відповіді на запитання студенти отримують протягом викладання нового матеріалу, але в декілька етапів. |
Викладач С.В. Половко