IV. Жаңа білім іс–әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.
– Мысықтың бейнесін қалай жасаймыз? – Мысық үй жануарына жата ма?
V.Рефлексия кезеңі:
–Бүгінгі сабақтағы ең маңыздысы не болды?
–Не үйрендіңдер?
– Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
VI.Үйге тапсырма:
Ермексаздан жануарлар бейнесін сомдау. 11 бет.
Мысық туралы біліп келу, ермексаз алып келу.
Оқушылардың жасаған жұмыстарына қарай бағалау:
Бекітемін:
Күні:29.09.14 Пәні: еңбекке баулу сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы:Табиғат және оның байлығы.
Сабақтың мақсаты: Білімдік: Оқушыларға табиғат табиғаттан алынатын табиғи материал түрімен таныстыру. Дамытушылық:Табиғи материал ағаш туралы түсініктерін кеңейтіп ой өрісін дамыту.Тәрбиелік:Ұқыптылыққа , еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Ермексаз, жұқа қақпақ, сызғыш, т.б. Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңіОқушылардың жұмысқа қажетті материалдарын тексеру.
Оқушы жұмыс орнының тазалығын еске түсіру.
Үй тапсырмасын тексеру
II.Оқушының субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
Өткен сабақты еске түсіру.
– Мысықтың бейнесін қалай жасаймыз? – Мысық үй жануарына жата ма?
III. Жаңа сабақты оқып- білу кезеңі:
1. Табиғаттың тамаша бір бөлігі –адам. Адмада өздеріне қажетті заттарды, табиғаттан алады.Табиғат адамдарды осылай өмір сүруге үйретеді. Табиғи материалдарды қоршаған ортаға зиян келтірмеу керек.
2. Табиғат-бұл күн, аспан, жер, су, топырақ, өсімдіктер мен жануарлар. Осы байлықты сақтай және қорғай біл.
3. Қандай іспен шұғылдансаң да, табиғатқа зиян келтірмеуге тырыс. Әйнек сынықтары мен металл сынықтарын жерге тастама, топырақты ластама.
4. Жасыл өсімдікті қорға, ағашты босқа сындырма, гүлдерді жұлма, көгалдар мен гүлбағын айналып өт, балалар мен ересектерге ескертіп отыр.
5. Жануарлар, құстар мен жәндіктерді жәбірлеме. Оларды қорға, көмектес. Білгеніңді кішкене балаларға үйрет.
Сергіту сәті
Орнымыздан тұрамыз
Қолды алға созамыз
Бір отырып, бір тұрып Біз шынығып аламыз.
Табиғи материалдар өте көп;жапырақтар, дәндер, өсімдік сабақтары,ағаштың бұтағы, қабығы және т.б.Ағаштан алынатын материалдар қатты болады. Ал өсімдіктен алынатын материалдар жұмсақ болып келеді.Табиғи материалдар жинағанда қоршаған ортаға зиян келтірмей жинау ерек. Түрлі материалдарды жинағаннан кейін оны шаңтозаңнан тазартып арнайы қорапшаларға салу керектігін айту.
IV. Жаңа білім іс–әрект амалдарын қорытындылау кезеңі.
– Мысықтың бейнесін қалай жасаймыз? – Мысық үй жануарына жата ма?
V.Рефлексия кезеңі:
–Бүгінгі сабақтағы ең маңыздысы не болды?
–Не үйрендіңдер?
– Балалар бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
VI.Үйге тапсырма:
Ермексаздан жануарлар бейнесін сомдау. 11 бет.
Мысық туралы біліп келу, ермексаз алып келу.
Оқушылардың жасаған жұмыстарына қарай бағалау:
Бекітемін:
Күні:3.10.14 Пәні: еңбекке баулу сынып: 2«Ә»
Сабақтың тақырыбы:Ағаштан алынатын.табиғи материалдардың түрлері.
Сабақтың мақсаты: Білімдік: Оқушыларға ағаштан алынатын.табиғи материалдардың түрімен таныстыру. Дамытушылық:Табиғи материал ағаш туралы түсініктерін кеңейтіп ой өрісін дамыту.Тәрбиелік:Ұқыптылыққа , еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Ермексаз, жұқа қақпақ, сызғыш, т.б. Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңіОқушылардың жұмысқа қажетті материалдарын тексеру.
Оқушы жұмыс орнының тазалығын еске түсіру.
Үй тапсырмасын тексеру
II.Оқушының субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.
Өткен сабақты еске түсіру.
– Мысықтың бейнесін қалай жасаймыз? – Мысық үй жануарына жата ма?
III. Жаңа сабақты оқып- білу кезеңі:Жерден нәр (су) алмаса, ағаш кеуіп, қурап қалады. Ондай ағашты «қураған ағаш» дейді. Әртүрлі бұйымдар жасау үшін қураған ағаштар пайдаланылады.
1.Ағаштың бұтағы. 2.Ағаш діңінің жіңішке бөлігі. 3.Ағаштың қатты, жуан бөлігі-діңң 4.Ағаштың безі. 5.Ағаштың жер бетіндегі түбірі. 6. Ағаштың жер асты бөлігі- тамыры.
Оқушыларға ағашты кептіру туралы түсіндіру.
Қураған ағаштан алынған материалдарды тазалап, қабығынан аршып, артық бөліктерін кеседі. Оны кебу үшін құрғақ жерге қояды. Ағаш ұзақ кебеді. Ағаштың жапырағын жас кезінде жинайды Оны қағаздардың арасына салып, үстін ауыр затпен бастырып кептіреді. Сонда жапырақ тегіс болып кебеді.