VII. Формування первинних умінь
Урок № 8
( геометрія 8 клас)
Тема.Прямокутник
Мета: сформувати в учнів уявлення про прямокутник як один із видів паралелограма; розглянути властивості та ознаки прямокутника; сформувати вміння й навички застосовувати властивості та ознаки прямокутника під час розв'язування задач.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність та обладнання: конспект «Прямокутник».
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Учитель збирає зошити учнів із виконаною домашньою самостійною роботою на перевірку. У разі потреби на цьому етапі проводиться стислий аналіз виконаних завдань, та учні, які припустилися великої кількості помилок, отримують завдання для корекційної роботи.
III. Формулювання мети і завдань уроку
З метою створення умов для усвідомленого сприйняття учнями матеріалу уроку пропонуємо їм розв'язати логічну вправу.
Порівняйте фігури на рисунку 1 (за різними критеріями). Яка із фігур «зайва»?
Після успішного виконання завдань (зрозуміло, що «зайвим» є чотирикутник EFKS, у якого на відміну від двох інших чотирикутників є лише дві паралельні сторони) учитель звертає увагу учнів на той факт, що паралелограм MNPK є особливим випадком паралелограма, бо, крім паралельності протилежних сторін, має прямі кути. Таким чином, виділяється новий об'єкт, вивчення якого за загальною схемою і становить основну дидактичну мету.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь
Для свідомого розуміння та подальшого засвоєння учнями змісту означення, властивостей та ознак прямокутника слід активізувати знання і вміння учнів щодо означення, властивостей та ознак паралелограма; означення прямокутного трикутника та ознак рівності прямокутних трикутників; означення, властивостей кутів та ознак рівнобедреного трикутника.
Виконання усних вправ за готовими рисунками
Дано: М + В = 180°, М + А = 180°. Довести: АМВН – паралелограмм | ||
Дано: ABCD — паралелограм, АК = СМ. Довести: DKBM — паралелограм. | ||
Дано: ABCD — паралелограм, BM AC, DH BС. Довести: ΔАВМ = ΔCDM | ||
Дано: ABCD — паралелограм, ВК АС, DE AC. Довести: ВК = DE | ||
Дано: AD = DC = BD. Довести: ABC = 90° |
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
1.Означення прямокутника.
2.Властивості прямокутника.
3.Ознаки прямокутника.
@ План вивчення поняття прямокутника за новим підручником відповідає уявленню учнів про план вивчення будь-якої геометричної фігури (відношення між фігурами), вміщеної в таблиці 1 (див. Геометрія в таблицях Є. П. Неліна), а саме: спочатку вивчається означення прямокутника, далі вивчається питання про його властивості, після чого формулюються ознаки прямокутника.
Означення прямокутника формулюється традиційно. Цілком логічно з означення випливає виконання загальних властивостей паралелограма для будь-якого прямокутника (тому властивості протилежних сторін, протилежних кутів та властивості відрізків, на які ділиться діагональ прямокутника, а також властивості бісектрис прямокутника формулюються без доведення).
Але надалі учні мають усвідомити, що під час вивчення фігури, що є «особливим» видом паралелограма, слід також розглянути властивості, які притаманні тільки цим фігурам. (Вивчаючи ромб та квадрат, ми будемо дотримуватися цієї ж логіки розгляду властивостей.)
Тому далі вивчається теорема про властивість діагоналей прямокутника, яка доводиться традиційно через рівність прямокутних трикутників. Що стосується інших властивостей прямокутника, які корисно було б додатково розглянути з учнями (оскільки вони досить часто використовуються у розв'язуванні задач, особливо в стереометрії), то таких можна виділити дві:
- відрізок, що з'єднує середину сторони прямокутника з точкою перетину діагоналей, перпендикулярний до цієї сторони і дорівнює половині суміжної сторони прямокутника (ця властивість використовується під час розв'язування задач, в яких мова йде про відстань від точки перетину діагоналей прямокутника до його сторони);
- кут між діагоналями прямокутника вдвічі більший за кут між діагоналями та більшою стороною прямокутника.
Доведення зазначених властивостей діагоналей прямокутника є досить простими, тому їх можна розглянути як додаткові задачі, а потім здобуті властивості зафіксувати в зошитах учнів як опорні факти.
Серед ознак прямокутника, які викладено в новому підручнику, слід звернути увагу як на ознаку, що традиційно вивчалась у 8 класі (ознака прямокутника за рівністю діагоналей), так і на ознаки, які сформульовані у вигляді опорних задач.
Опорні задачі (ознаки прямокутника)
1.Якщо всі кути чотирикутника прямі, то цей чотирикутник — прямокутник.
2.Якщо один із кутів паралелограма прямий, то цей паралелограм є прямокутником.
Звернімо увагу учнів на те, що під час вивчення питання про властивість діагоналей прямокутника та ознаку прямокутника за рівністю його діагоналей використовується термінологія, вивчена на попередньому уроці (необхідна і достатня умови, критерій геометричного об'єкта).
Повний перелік тверджень, що стосуються прямокутника, які бажано вивчити з восьмикласниками, міститься в конспекті «Прямокутник».
Конспект 3 | ||
с | Прямокутник Означення. Паралелограм, усі кути якого прямі, називається прямокутником | |
Властивості | Ознаки | |
1. Усі властивості паралелограма 2. Якщо ABCD - прямокутник, то АС = BD. (Діагоналі прямокутника рівні) | 1. Якщо ABCD — паралелограм і А = 90°, то ABCD — прямокутник Якщо ABCD — паралелограм і АС = BD, то ABCD — прямокутник. (Якщо діагоналі паралелограма рівні, то цей паралелограм — прямокутник) | |
3. Якщо ABCD — прямокутник, (AD > CD), AC і BD — діагоналі, то AOB = 2 ACB | ||
4. Якщо ABCD — прямокутник і точка М — середина ВС, то ОМ ВС. ОМ = АВ. | ||
(Відрізок, що з'єднує середину сторони прямокутника з точкою перетину діагоналей, перпендикулярний до цієї сторони і дорівнює половині суміжної сторони) |
VII. Формування первинних умінь
З метою закріплення знань учнів щодо означення, властивостей та ознак прямокутника спочатку доцільно розв'язати усні задачі.
Виконання усних вправ
1.У прямокутнику ABCD А В = 8 см, ВС = 5 см. Знайдіть:
а) відстань від точки С до сторони AD;
б) відстань між прямими АВ і CD.
2. Чи може діагональ прямокутника дорівнювати його стороні? Чи може діагональ ромба дорівнювати його стороні?
3.а) Укажіть (див. рис. 2) відрізки, кути,
трикутники.
б) AOD = 142°. Знайдіть OCD і OBC.
в) РВОС = 16 см, АС · BD = 100. Знайдіть AD.
4. За рисунком 3 розв'яжіть задачі:
а) КО = 4 см, ОМ = 2см. Знайдіть PABCD.
б) AOD = 120°, BD = 2 см. Знайдіть РОВС.
5.У прямокутнику ABCD (рис. 4) BAM = DAM, MDC = 30°, АВ = 1, ВС = 3. Знайдіть PABМD.
Після закріплення знань означення, властивостей та ознак прямокутника доцільно розв'язати типові задачі на застосування цих знань.
Виконання письмових вправ
1.Знайдіть периметр прямокутника ABCD, якщо АС =15 см, а периметр трикутника ABC дорівнює 36 см.
2.У прямокутнику ABCD BAC = 65°. Знайдіть кут між діагоналями прямокутника.
3.Діагоналі прямокутника ABCD перетинаються в точці О, причому COD = 60°, CD = 8 см. Знайдіть довжину діагоналі.
4.Точка перетину діагоналей прямокутника віддалена від двох його сторін на 3 см і 4 см. Знайдіть периметр прямокутника.
VII. Підсумки уроку
Який з чотирикутників не є прямокутником?
1) Чотирикутник, у якого протилежні сторони паралельні і один кут прямій.
2) Паралелограм, який має прямий кут.
3) Паралелограм, у якого діагоналі рівні.
4) Чотирикутник, у якого діагоналі перпендикулярні і діляться у точках перетину навпіл.
VIII. Домашнє завдання
Вивчити зміст означення, властивостей та ознак прямокутника (див. конспект).
Розв'язати задачі.
1.Знайдіть сторони прямокутника, периметр якого дорівнює 36 см, а одна сторона вдвічі більша за іншу.
2.Діагоналі прямокутника перетинаються під кутом 80°. Знайдіть кути, на які діагональ ділить кут прямокутника.
3.Бісектриса кута прямокутника ділиться його сторону завдовжки 12 см навпіл. Знайдіть периметр прямокутника.
4.а) ВН АС, ACD = 60°, ОН = 5см (рис. 5). Знайдіть АВ і BD.
б) ВН АС, ВН = 3 см, BD = 12 см. Знайдіть CAD.
Повторити означення, властивості кутів та ознаки рівнобедреного трикутника.