Створення робочих груп для роботи над проектом Вибір теми проекту та спільне обговорення шляхів його реалізації

УРОК 16

Тема уроку: основи проектної діяльності

Мета: формування предметних компетентностей:ознайомлення з методами проектування виробів та планування роботи над проектом;розвиток; виховання.;

· розвиток в учнів пам’яті; умінь збирати, опрацьовувати й аналізувати інформацію

· виховання у учнів естетичної культури; дружніхстосунків у класі, уміння працювати в колективі

· формування ключових компетентностей:вміння вчитися;

· здоров’язбережувальна компетентність: формування дбайливого ставлення до свого здоров’я.

Обладнання: таблиця ≪Послідовність виконання проектної роботи ≫, картка-алгоритм створення проектної роботи, додаткові джерела пошуку необхідної інформації (газети, журнали, мережа Інтернет).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Організаційна частина

ü привітання;

ü перевірка присутності учнів;

ü заповнення класного журналу;

ü перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, підручник, наявність спецодягу);

ü призначення чергових (вчителем, за графіком, старостою);

ü організація робочих місць (що повинно бути на столі).

Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Гра «Інтерв’ю»

Учні вибирають інтерв’юера, якій підходить до них і задає питання про правила внутрішнього розпорядку та безпечної роботи в шкільній майстерні.

Наприклад. Розкажіть, будь ласка, якими правилами безпечної роботи Ви користувалися в минулому році, коли працювали з ножицями.

3. Мотивація учбової діяльності

Діти, зверніть увагу на алгоритм, записаний надошці. Я пропоную кожному з вас, скориставшись ним, дати собіустановку на успіх. (Учні, використовуючи вправу «Незакінчені речення», озвучують свою «установку на успіх». Наприклад:«Я хочу отримати нові знання», «Я можу бути уважним і працьовитим», «Я наполегливо працюватиму». Підсумовуючи вищеозначені «установки учнів на успіх», учитель висловлює побажання.)

Я побажаю, діти, щоб вам хотілось вчитись,

Щоб ви могли дізнатись корисного багато,

Щоб дружно працювали і завжди успіх мали!

Діти, вам відомо, що для того, щоб отримати потрібний результат, насамперед необхідно чітко спланувати своїдії. Адже саме планування надає змогу вибрати правильні методий технологічну послідовність під час виготовлення нових виробів.Отже, якщо ви навчитеся планувати свою роботу над виконаннямпроекту, це дасть можливість цілком реалізувати свій творчийзадум

Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Тема уроку: основи проектної діяльності. Комбінаторика.

Завдання:

ü Пригадати правила внутрішнього розпорядку та безпечної роботи в шкільній майстерні.

ü знайомитися з методами проектування;

ü • скласти план роботи над проектом;

ü • підібрати потрібну для проектної роботи інформацію.

ü .

Вивчення нового матеріалу

Перш ніж перейти до планування роботи над проектом, пригадаймо, з якими методами проектування ви вже ознайомилися в попередніх класах. (Учні дають характеристику методам фантазування та комбінування, фокальних обєктів.)

6. Закріплення нового матеріалу.

Гра «Асоціативний кущ»

7. Практична робота:

Обладнання і матеріали:

7.1. Вступний інструктаж

Створення робочих груп для роботи над проектом Вибір теми проекту та спільне обговорення шляхів його реалізації

Пропонований нами об’єкт проектування — плетені метелики,які можна використати як оздоблення одягу, елемент настінногопанно, аплікації, а також як оздоблення базової моделі, наприклад:косметички, гаманця, чохла для мобільного телефону (окулярів),

серветки, килимка, декоративної подушки, гольнички, прихватокпід гаряче, пінеток, капців, іграшок тощо.

Розроблення критеріїв оцінювання проекту

Орієнтовні критерії оцінювання виконаного проекту

Аргументованість та актуальність обраної теми, її практичнаспрямованість.

Обсяг і повнота розробок, послідовне та змістовне виконаннявсіх етапів проектування, їх завершеність.

Аргументованість запропонованих рішень, висновків.

Рівень творчості, оригінальність теми (конструкції виробу),знайдених рішень.

Якість пояснювальної записки: оформлення, відповідністьстандартним вимогам.

Привабливість виготовленого виробу, його якість, функціональність, економічність використаних матеріалів.

Складання плану роботи з виконання творчого проектуОбговорення змісту та виду пояснювальної записки проектної роботи(Орієнтовний зміст пояснювальної записки проекту наведенов додатку Б.)

7.2. Поточний інструктаж:

ü контроль за виконанням роботи;

ü коригування недоліків в роботі та шляхи їх усунення.

7.3. Заключний інструктаж:

ü проведення короткого аналізу виконаної роботи;

ü акцентування уваги на важливості організації робочого місця.

Підсумок уроку

8.1. Виставлення та мотивація оцінок

8.2. Рефлексія

ü Що нового дізнались на уроці?

ü Де можете використати отримані знання в житті?

8.3. Домашнє завдання

Створити банк ідей виробів інтер’єрного призначення, які можна створити власними руками.

8.4. Контроль прибирання робочих місць.

у проектуванні різних промислових виробів (одягу, взуття, прикрас, іграшок, машин тощо) широко застосовують метод, що називається методом фокальних об’єктів.

Об’єкт, який удосконалюють за допомогою цього методу, називають фокальним, оскільки його ставлять у центр уваги (фокус). Сутьметоду полягає в перенесенні ознак випадково вибраних об’єктівна фокальний об’єкт.Наприклад, якщо вдосконалюваним (фокальним) об’єктомє олівець, а випадковим — тигр, то маємо сполучення на зразок

«смугастий олівець», «хвостатий олівець» тощо. Розглядаючи ці сполучення і розвиваючи їх, іноді вдається знайти оригінальні ідеї (наприклад, «хвостатий олівець» втілюється в олівець-ручку з гнучким тримачем (хвостом) — досить відома конструкція).

Послідовність застосування методу фокальних об’єктів така:

1) вибір фокального об’єкта (наприклад, поличка для книг);

2) вибір трьох-чотирьох випадкових об’єктів (зазвичай вибирають навмання зі словника, каталогу, технічного журналу тощо, наприклад: «кіно», «змія», «каса», «полюс», «машина»);

3) складання переліку ознак (властивостей) випадкових об’єктів(наприклад, кіно: широкоекранне, звукове, кольорове, об’ємнетощо);

4) висування ідей шляхом надання фокальному об’єкту ознак випадкових об’єктів (наприклад: звуковий годинник, об’ємнийгодинник, годинник для театру тощо).

Не обов’язково, щоб усі обрані об’єкти якимось чином підходили до об’єкта, що вдосконалюється, але, використовуючи цей метод, можна вибрати велику кількість найрізноманітніших варіантів.

Технологічна діяльність включає проведення проект но-конструктОрських робіт, розробку, захист і дотримання прав інтелектуальної (створеної розумом) власності, здійснення фінансових розрахунків та залучення коштів для освоєння нових технологій, якісний відбір комплектуючих, вивчення ринків збуту продукції і забезпечення післяпродажного обслуговування. Все це виробник продукції має передбачати у проекті своєї діяльності з урахуванням особливостей галузі виробництва.

Об'єктами технологічної діяльності є проекти та інші результати інтелектуальної діяльності людини, виробничі процеси, техніка й обладнання, сировина, засоби її видобування і переробки, а також готова продукція.

Під проектом (латиною projectus — кинутий уперед) мають на увазі спосіб розв’язання тієї чи іншої важливої практичної або теоретичної проблеми, що наприкінці виконаної роботи буде оформлений у вигляді готового до використання виробу.

Зовнішній (матеріальний) результат роботи над проектом ви можете бачити, сприймати на дотик, застосовувати на практиці, використовувати в повсякденному житті. Проте набагато важливішим є результат внутрішній (нематеріальний) — ваш досвід виконання певних видів діяльності, стримані вами при цьому знання й уміння.

Проектна діяльність— це особливий вид розумової (інтелектуальної) діяльності, характерними рисами якої є самостійний пошук необхідної інформації, її творче перетворення в матеріальний результат (виріб, сценарій, плакат, реферат, стендову доповідь, мультимедійну презентацію тощо).

Робота над проектом здійснюється в певній послідовності. Однак не можна розглядати проектну діяльність як чітко наперед задану послідовність, оскільки це процес вашої творчої фантазії й прийняття вами конкретних рішень. У таблиці 4 показало основні етапи виконання проекту.

Під час виконання проектів кожен виріб, послугу можна реалізувати різними шляхами — варіантів вирішення кожного завдання є безліч. Тому потрібно кілька разів намалювати, прочитати і, лише переконавшись у тому, що певний варіант найбільш технологічний, економічний, екологічний, відповідає вимогам дизайну, найбільш задовольняє вимоги школи, сім'ї або ринку, приступити до його виготовлення.

У процесі створення різних побутових предметів, під час будівництва та оформлення житла людина завжди зверталась за допомогою до природи. Форма посуду, меблів, одягу7, іграшок, елементів житла часто нагадує нам природні форми. В оздобленні речей, що оточують людину, ми часто знаходимо зображення рослин, тварин, птахів, комах тощо.

Використання знань про форми і конструкції природних об'єктів покладені в основу науки — біоніки. Це прикладна наука про застосування в технічних пристроях й інших речах властивостей, функцій, структур живої природи. Люди на завжди спостерігала, як влаштовують своє житло птахи й звірі, і застосовувала ці знання, будуючи власне житло, створюючи предмети побуту.

Робота з таблицею «Порядок виконання проектної роботи»

ПІДГОТОВЧА РОБОТА НАД ПРОЕКТОМ Визначення теми й мети проекту; • визначення результату проектної діяльності (ідеїдля проекту, вибір об’єкта проектування); • розробка критеріїв оцінювання проектної роботи; • створення робочої групи (розподіл обов’язків міжучасниками групи)
ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ Вибір методів пошуку й аналізу інформації; • проведення дослідницької роботи; • очікувані результати; • виготовлення виробу; • презентація проектної роботи

Додаток А

Інформаційна картка

Термін «проект» у перекладі з латини означає «кинутий упередзадум».

Проект—це будь-який задум, що має мету, ресурси і конкретні терміни реалізації.

Проекти поділяються:

♦ за переважною діяльністю в проекті:дослідницькі, пошукові, творчі, рольові, прикладні, інформаційні;

♦ за кількістю учасників проекту:особистісні, парні, групові;

♦ за тривалістю виконання проекту:короткострокові (кілька уроків), середньострокові (від тижня до місяця), довгострокові (від місяця, кількох місяців і більше).

Зміст виконання проектної роботи має складатися з етапів (стадій), що взаємозв’язані між собою і найефективніше розкривають послідовність розроблення й виконання проекту, а саме: організаційно-підготовчий(пошук та аналіз проблеми, вибір теми проекту, планування проектної діяльності за етапами, збирання, вивчення й опрацювання інформації з теми проекту), конструкторський(пошук оптимального рішення завдання проекту, складання конструкторської документації),технологічний(складання плану практичної реалізації проекту, технологічних карт, виконання запланованих технологічних операцій, поточний контроль якості, внесення змін, доповнень у технологію),завершальний (оцінювання якості виробу, аналіз результатів проектування). Результатом проектно-технологічної діяльності в трудовомунавчанні є виготовлений виріб.

Додаток Б

Наши рекомендации